شانگهای چین

شانگهای چین

شانگهای بزرگترین شهر چین و جزو ۱۰کلان شهر جهان است.این شهر همچنین عناوین بزرگترین شهر صنعتی ،مرکز بازرگانی و بانکداری و پایگاه پژوهش علمی چین را دارد. شانگهای را نیویورک آسیا و قلب تجاری چین می نامند، شهری با آسمان خراش های عظیم که در میان ابر شهرهای آسیا، پر حرکت ترین آن هاست.

شانگهای سابقه تاریخی چندانی ندارد و شهری تاریخی به شمار نمی آید اما در پی اجرای سیاست در های باز و اصلاحات ، دولت چین مصمم گردد، شانگهای را بعنوان یک شهر اقتصادی و بین المللی به دنیا عرضه کند.

شانگهای شهر تضادهاست، از سویی ساختمان های بلند شیشه ای سر به فلک کشیده اند و از سویی دیگر خانه هایی ساده و سنتی در کنار هم چیده شده اند، در این میان باید قدم در کوچه ها و خیابان های سنتی گذاشت تا در زیر تلألو برق بناهای شیشه ای، مجموعه خانه های معماری آرت دکوپی، باغ های افسونگر چینی و لابه لای کوچه های باریک و خانه های سنتی؛ که چون آشیانه های تودرتو، بازارهای محلی و معابد بودائی را در برگرفته اند؛ شهر را از نزدیک دید.

اینجا فقیر و غنی در صلح و آرامش با یکدیگر زندگی می کنند. مردمان آسیای شرقی، شانگهای را بهشت ثروتمندان می نامند.

چنانچه هم اینک شانگهای بزرگترین شهر و مرکز صنعت، تجارت و امور مالی چین و همچنین بعنوان بزرگترین بندر چین از لحاظ ظرفیت است و سرعت تحولات و حجم فعالیتهای اقتصادی و صنعتی در این شهر به نحوی است که تصور تبدیل شدن شانگهای رابه قطب بزرگ اقتصادی جنوب و شرق آسیا در آینده نزدیک تقویت می کند.

 

The Bund

این کنار گذر آبی به نام Zhongshan Dong Yi Lu نیز معروف است و یکی ااز اسکله های زیبا و از مظاهر شهر شانگهای است. این منطقه از پل Baidu تا شرق رودخانه Jinling ادامه  می یابد و حدود ۱٫۵ کیلومتر طول دارد. با قدم زدن در این منطقه ساحلی و اسکله ای می توانید در قسمت مقابل برج تلویزیونی معرف Oriental Pearl TV Tower و Jin Mao Tower را مشاهده کنید.این منطقه یکی از ۱۰ مکان دیدنی شانگهای است که ارزش قدم زدن و دیدن را دارد.

مهم ترین و ارزشمند ترین مکان دیدنی این منطقه ۵۲ پل در قسمت غربی آن است که دارای معماریهای مختلفی از جمله سبک گوتیک,باروک,رومی,کلاسیک و

است.

Yuyuan Garden

این باغ یکی از پارکهای معروف و کلاسیک شانگهای در منطقه Anren Jie است.این پارک در سال ۱۵۵۷ و در زمان سلسله( Ming1368-1644) با مساحتی بالغ بر ۲۰٫۰۰۰متر مربع و به وسیله یکی از افسران وی به نام Panساخته شد که به نام وی Pan Yuduan نامیده شد. Yu  در زبان چینی به معنی با صفا, خوشایند و رضایت بخش است.این پارک در ابتدا برای پدر و مادر Pan ساخته شد.این باغ در طول ۴۰۰ سال عمر خود توسط بازماندگان Pan رو به ویرانی و خرابی نهاد اما در سال ۱۷۶۰ توسط تعدادی از بازرگانان خریداری و عملیات بازسازی در آن به مدت ۲۰ سال انجام می شود.در این باغ ۶ منطقه دیدنی و یا سالن به نامهای Sansui Hall, Wanhua Chamber, Dianchun Hall, Huijing Hall, Yuhua Hall  وقسمتهای داخلی باغ وجود دارد.

Buddha Temple

در قسمت غربی شهر شانگهای معبد معروف و مقدس متعلق به بودائیها وجود دارد.در سال ۱۸۸۲معبدی قدیمی در این محل برای حفظ ۲ مجسمه سنگی بودا وجود داشت که توسط راهبی تارک دنیا به نام Huigen به این محل آورده شده بود ساخته شد که بعدا در سال ۱۹۲۸ برای حفظ این مجسمه ها معبد جدیدی بر روی آن معبد قدیمی ساخته شد.این ۲ مجسمه بودا نه تنها جزء آثار کم یاب و مقدس است بلکه جزء کارهای چینی زیبا نیز می باشد.

بودای نشسته دارای ۱۹۰ سانتی متر قد است و بوسیله سنگهای قیمتی و زمرد پوشانده شده است.بودای دراز کشیده ۹۶ سانتی متر طول دارد و به سمت راست خود دراز کشیده است بدین صورت که دست راست وی زیر سر و دست چپ بر روی پای چپ که این حالت را اصطلاحا ‘lucky repose’ یا آرمیده خوش اقبال گویند.در این معبد بوداهای سنگی دیگری نیز وجود دارد که از اماکن دیگر به عنوان تبرک به این محل آورده شده است.

 محله Shanghai Xin Tian Di

اگر می خواهید حال و هوای شانگهای قدیم را با قدر ی قدم زدن حس کنید حتما باید سری به پیاده روهای محله Shanghai Xin Tian Di بزنید این محله منطقه ای خاص و تک به علت ساختار آن است.این منطقه دارای دیوارهای قدیمی کاشیکاریها و خانه های قدیمی شانگهای به نام Shikumen است ضمن اینکه در فضای بیرون این منطقه شما شاهد دنیای متفاوت از نوع جدید شامل رستورانها, کافه ها,گالریها,بوتیکها و سایر مغازه ها هستید.زمانی که در این منطقه قدم می زنید شاهد شانگهای قرن ۱۹ و ۲۰ هستید.

منطقه Xin Tian به دو بخش مجزا تقسیم می شود:

۱-      بخش جنوبی یا جدید که شامل مغازه های جدید به همراه معماری ساختمانهای Shikumen است.

۲-      بخش شمالی یا ناحیه قدیمی که شامل ساختمانها با همان حال و هوای قدیمی خود است.

از آثار دیدنی دیگر شهر شانگهای می توان به مورارد زیر اشاره کرد.

 

Oriental Pearl TV Tower

برج تلویزیونی شهر شانگهای است که در پارک پودونگ Pudong واقع است و ۴۶۸ متر ارتفاع دارد.

 

Jin Mao Tower

چهارمین برج بلند دنیا و دومین برج بلند چین است که در ناحیه تجاری Lujiazul واقع شده است.این بنا ۴۲۰ ارتفاع و دارای ۸۸ طبقه است که در سال ۱۹۹۹ افتتاح گردید.این بنا شامل هتل,سالنهای نمایش,محل نمایشگاه و فروشگاههای مدرن است.

Shanghai Happy Valley

یک پارک موضوعی زیبا با جذالبتهای خاص برای تمام سنین و سلیقه ها است.این منطقه بزرگ و پهناور محلی است برای کشف موضوعات علمی,فنی,مهیج و سرگرم کننده است.این پارک در وسط منطقه تفریحی

Shanghai Sheshan National Holiday Resort

در ۴۰ کیلومتری غرب منطقه پایین شهر شانگهای واقع گردیده است .این  منطقه مساحتی بالغ بر ۸۶۳۰۰۰ متر مربع را شامل می شود و دارای مناطق مختلفی ساحل آفتابی ,اوقات خوش,ساحل طوفانی,شهر معدن طلا,ساحل شانگهای و سایر قسمتهای گردشی و تفریحی است.

درباره شانگهای

اگر چه شانگهای تمدنی بسیار کهن دارد که به هزاران سال پیش باز می گردد اما این شهر در زمان سلسله کینگ (Qing) از سال ۱۶۴۴ تا ۱۹۱۱ به اوج شکوفایی خود رسید. در این دوران شانگهای به یکی از برترین بندرهای تجاری دنیا تبدیل شد و تا امروز این مقام را حفظ کرده است. در حال حاضر شانگهای شلوغ ترین بندر دنیا است که این امر این شهر را به یکی از قطب های اقتصادی دنیا تبدیل کرده است. اگر قصدتجارت با چین را دارید همه راه ها از قلب تجاری چین یعنی شانگهای شروع می شود. شانگهای بیستمین مقصد گردشگری در سال ۲۰۱۳ بوده است و از نظر جایگاه گردشگری نیز مخاطب فراوانی دارد.

شهر شانگهای بهشت خرید است، البته نه از نوع ارزان بلکه از نوع لوکس و باکیفیت.

 

در چه فصلی؟

شانگهای آب و هوایی مرطوب و نیمه استوایی دارد. این شهر زمستان هایی نسبتاً سرد و متأثر از بادهای شمال غربی سیبری و تابستان هایی گرم و مرطوب و پاییزی با باران های موسمی دارد. بهترین فصل برای سفر به شانگهای اواخر زمستان تا اواخر بهار است.

 

جشنواره ها و رویدادها

  1. جشنواره شکوفه هلو (Peach Blossom Festival): این جشنواره هر سال در اواخر ماه می برگزار می شود. در این زمان ده ها هزار هکتار از درختان هلو به شکوفه می نشینند و مناظری را ایجاد می کنند که نظیرش را در کمتر جای دنیا می توان دید. مردم چین علاقه خاصی به شکوفه های هلو که نماد زندگی و رشد است دارند.
  2. جشنواره بین المللی فرهنگ چای (International Tea Culture Festival): چای جایگاه عمیقی در فرهنگ چین دارد و شانگهای جای مناسبی برای آشنایی با این نوشیدنی جهانی است. در این جشنواره انواع چای ها، نوع درست کردن آنها و حقایق چای به بازدیدکنندگان معرفی می شود. این جشنواره معمولاً در اواخر ماه آوریل برگزار می گردد.

دیدنی ها

  1. اسکله و خیابان باند (The Bund)؛ ۲٫ خیابان نانجینگ (Nanjing Road)؛ ۳٫ پارک و میدان مردم (People’s Park & Square)؛ ۴٫ موزه شانگهای (Shanghai Museum)؛ ۵٫ باغ یو (Yu Gardens & Bazaar)؛ ۶٫ برج پرل (Pearl Tower)؛ ۷٫ شهر قدیمی کیبائو (Qibao Ancient Town)؛ ۸٫ اقامتگاه مائو (Mao Zedong’s Former Residence)؛ ۹٫ آکواریوم شانگهای (Shanghai Ocean Aquarium)؛ ۱۰٫ قطار معناطیسی فوق سریع شانگهای (Shanghai Maglev Train)

 

سایر دیدنیهای شانگهای :

موزه شانگهای – محل اقامت رهبران قدیمی چین :سون یات سن Sun Yat-sen, و چن یون Chen Yun

موزه جواهرات شانگهای – موزه تنباکو چین – موزه مادام تسو Tussauds محل اولین کنگره ملی چین-

موزه ماشین چین.

خوردنی ها

  1. قابلمه داغ مغولی(Mongolian Hot Pot)؛ ۲٫ سوپ سرخ شده ی نودل (Fried Sauce Noodels)؛ خوراک بره و تره فرنگی (Lamb with Scallions)؛ ۴٫ ماهی کپور در سس شیرین و ترش (sweet & Sour Crap)؛ ۵٫ کِرِپ چینی (Chinese Crepe)؛ ۶٫ اسنک پکنی (Shao bing)؛ ۷٫ شاه بلوط های کبابی (Roasted Chestnut)؛ ۸٫ کباب چینی (Kebab)؛ ۹٫ کرولر چینی (Chinese cruller)

 

غذا و باقی قضایا درشانگهای چین

غذاهای شانگهای، مانند مردم و فرهنگ آن، تلفیقی از غذاهای اطراف منطقه‌ی جیانگ‌نان، با تاثیرپذیری از فرهنگ غذایی چین و البته جاهای دیگر هستند و برای همین جیانگ‌تانگی بودن فرهنگ غذایی، خیلی از غذاها در شانگهای، شیرین و چرب سرو می‌شوند. کلمه‌ی شانگهای به معنای بالاتر از دریاست، اما با توجه به موقعیت شهر در دهانه‌ی بزرگترین رودخانه‌ی چین، اولویت‌ غذایی برای بومیان، اغلب ماهی‎های آب شیرین است.

البته خوراک دریایی هم محبوبیت زیادی دارد و اغلب به صورت پخته شده در آب و با شعله‌ی ملایم (ماهی)، بخارپزشده (ماهی و صدف) یا سرخ شده (صدف) سرو می‌شود. مراقب باشید برای غذاهای دریایی سرخ شده، ظروف یک‌بار مصرف استفاده نشود، چون داغیِ غذا در ترکیب با مواد مضر موجود در این ظرف‌ها ترکیب مسموم کننده‌ای را تولید می‌کنند ضمن این‌که این ظرف‌ها ممکن است بیشتر از یک هفته عمر کرده باشند که برای یک ظرفِ یک‌بار مصرف عمر بسیار درازی است! اصولاً توصیه‌ی ما اجتناب از مصرف ظروف یک‌بار مصرف، به خصوص برای صرف غذا، در طول سفر به چین است.

در شانگهای وقتی صحبت از گوشت می‌شود منظور، بدون شک گوشت خوک است. خیلی باید دقت کنید و قبل از سفارش غذا باید به نوعی منظور خودتان را به پیش‌خدمت برسانید که گوشت موجود در غذا از گاو است یا خوک. و اما در مورد مرغ، جوجه‌های هورمونی راه خود را به چین هم باز کرده‌اند.

اما بعضی چیزها هنوز شرقی باقی‌ مانده‌اند، مثل شیوه‌ی طبخ و آماده‌سازی -خواباندن در آب نمک، آب‌پزکردن، طبخ با سس در اجاق و…- جوجه‌ی خرد شده برای سرو کردن، یادآور این است که در حالی که صنعتی شدن کشاورزی از غرب به شرق طی ِ طریق کرده، اما حفظ عطر و طعم هنوز یک جزء ضروری از پخت و پز شرقی و به خصوص چینی است.

شانگهای در قلب منطقه‌ای از چین قرار دارد که تولید و مصرف سویا بسیار زیاد است. در شانگهای پوسته‌ی توفو، شیر سویا (هر دو طعم شیرینی دارند)، توفوی سخت، توفوی نرم، شیرینی توفو، توفوی خشک، توفوی روغنی و هر نوع قابل تصور توفو به استثنای توفورکی در شانگهای در دسترس هستند. خوارک اردک گیاهی، مرغ گیاهی و غاز گیاهی نیز وجود دارند، که هیچ کدام طبعاً نه شکل و نه طعم پرنده‌ی مربوطه را ندارند. و تنها فراورده‌ای هستند برای کسانی که نمی‌توانند گوشت بخورند اما هوس گوشت کرده‌اند! اگر شما گیاه‌خوار هستید، آگاه باشید که توفو در چین اغلب نه به عنوان جایگزینی برای گوشت، بلکه به عنوان همراهی برای گوشت به کار می‌رود. به این ترتیب، قبل از اینکه سفارش دهید، اطمینان حاصل کنید که ظرف‌تان خالی از میگو یا گوشت قرمز یا نظایر این‌ها باشد.

 

خریدنی ها

  1. چای سبز و سیاه؛ ۲٫ سرویس چای خوری؛ ۳٫ ابریشم؛ ۴٫ قاب های خوشنویسی؛ ۵٫ سرامیک و صنایع دستی؛ ۶٫ یشم و مروارید؛ ۷٫ چراغ های فانوسی؛ ۸٫ لباس های سنتی؛ ۹٫ لوازم دکوری و تزئینی

 

مراکز خرید برتر

  1. مرکز خرید مترو (Metro-Shanghai Pudong)؛ ۲٫ خیابان یویوآن (Yuyuan Old Street)؛ ۳٫ بازار یویوی آن (YuYuan Bazaar)؛ ۴٫خیابان باند (Bund Street)؛ ۵٫ بازار مروارید هونگ کیائو (Shanghai’s Hongqaio Pearl Market)؛ ۶٫ مرکز خرید گولدن (Golden Shopping Center)؛ ۷٫ فروشگاه اپل میدان هنک کنگ (Apple Store Hongkong Square Shop)؛ ۸٫ فروشگاه زنجیره ای کارفور (Carrefour)؛ ۹٫ مرکز خرید هان سیتی (Han City Shopping Mall)؛ ۱۰٫ فروشگاه پوشاک زنانه نومی (NouMi)؛ ۱۱٫ فروشگاه پوشاک مردانه اگیس (Aegis)

مراکز تفریحی برتر

  1. پارک فوکسینگ (Fuxing Park)؛ ۲٫ باغ وحش شانگهای (Shanghai Zoo- Shanghai Dongwu Yuan)؛ ۳٫ مرکز هنرهای آکروباتیک اِرا (ERA Acrobats)؛ ۴٫ سنچری پارک (Century Park)؛ ۵٫ باغ گیاه شناسی شانگهای (Shanghai Botanical Garden)؛ ۶٫ پارک مجسمه های جینگ آن (Jing’an Sculputure Park)؛ ۷٫ آکواریوم بزرگ شانگهای (Shanghai Ocean Aquarium)؛ ۸٫ شهربازی سیرکوس (Shanghai Circus World)؛ ۹٫ شهربازی هپی وَلِی (Happy Valley of shanghai) 10. پارک حیات وحش شانگهای (Shanghai Wild Animal Park)

 

پروازهایی که به شانگهای می روند!

پرواز مستقیم تهران- شانگهای توسط هواپیمایی ماهان در روزهای یک شنبه، دوشنبه، چهارشنبه و جمعه برگزار می شود. برای پرواز غیر مستقیم به شانگهای میترایند از خطوط هوایی ائروفلوت، چین جنوبی، امارات، القطری و ترکیش ایرلاین استفاده کنید.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        با هواپیما، قطار یا کشتی می توان از پکن به شانگهای سفر کرد. شانگهای تنها شهر چین است که دو فرودگاه دارد به نام های «پو دون» و «هون چیائو».
این شهر همچنین سه ایستگاه قطار به نام های «ایستگاه شانگهای»، «ایستگاه غربی شانگهای» و«ایستگاه جنوبی شانگهای» دارد که سفر به این شهر با قطار را نیز آسان کرده است.
دیدنی های شهر شانگهای که بزرگترین شهر بندری چین است. چون سرعت سفر با کشتی بسیار کم است، فعلا فقط هر چهار روز یک کشتی از شانگهای چین به شهر دالیان چین وجود دارد. اما خطوط کشتیرانی بین المللی شانگهای متنوع است. از شانگهای می توانید به بیش از ۴۰۰ بندر جهان از جمله بندرهای کره جنوبی و ژاپن برسید.
رفت و آمد در داخل شهر شانگهای نیز بسیار آسان و مناسب است.

 

 

ردیفهزینه های زندگیقیمت
۱ یک وعده غذای ارزان قیمت۴٫۸۰$
۲یک وعده غذای دو نفره با مخلفات (در رستوران متوسط)۳۲٫۰۰$
۳ساندویچ با مخلفات۴٫۵۰$
۴نوشابه قوطی۰٫۶۵$
۵آب (۰٫۳۳ لیتر)۰٫۳۵$
۶قیمت بلیت اتوبوس/ مترو یک طرفه۰٫۶۵$
۷ورودیه تاکسی۲٫۲۴$
۸بهای تاکسی به ازاری هر کیلومتر مسافت طی شده۰٫۵۰$
۹بلیت سینما۱۲٫۸۰$
۱۰سیب (یک کیلو)۲٫۱۰$
۱۱یک پاکت سیگار۲٫۴۰$

 

اطلاعات کاربردی
ویزانیاز دارد
جمعیت۲۴٫۱۵ میلیون
واحد پولCNY Chinese Yuan
برابری پول با دلار۱٫۰۰ USD=6.23 CNY
ساعت رسمی۴:۳۰ جلوتر از تهران
آب لوله کشغیر قابل آشامیدن

 

شانگهای چین

شانگهای چین

 

ویرایش و گردآوری: تـارا رادفـر

نشریه مسافرت

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *