شباهت بندر آمستردام به شهر یزد

آمستردام

کشور هلند که به کشور گل‌ها یا بهتر بگوییم به کشور لاله‌های نارنجی شهرت دارد در شمال غربی اروپا واقع‌شده است و بیش از شانزده میلیون نفر جمعیت دارد. دین اغلب هلندی‌ها مسیحی پروتستان است و البته جمعیت مسلمانان نیز در هلند بیش از یک‌میلیون نفر است. شهرهای آمستردام  و لاهه از مهم‌ترین شهرهای کشور هلند به شمار می‌روند.
پایتخت کشور هلند شهر زیبای آمستردام است که در غرب این کشور قرار دارد. آمستردام اگرچه حدود یک‌میلیون نفر جمعیت دارد که جمعیت چندان زیادی محسوب نمی‌شود اما دارای بیش از صد و پنجاه  نوع ملیت از نقاط مختلف جهان هست. بیشتر جمعیت آمستردام را هلندی‌ها و بعدازآن ترک‌ها تشکیل می‌دهند. درباره‌ی مردم و ترکیب جمعیتی آمستردام آنچه جالب و حائز اهمیت است این است که جمعیت فارسی‌زبانان در این شهر بسیار زیاد است.

شهر آمستردام در قرون‌وسطی ساخته گردید و به‌سرعت  تبدیل به مهم‌ترین بندر تجاری آن زمان در اروپا شد؛ و البته  امروزه هم آمستردام از مهم‌ترین شهرهای تجاری کشور هلند هست.

شهر آمستردام شهری بندری است که از طرف غربی خود به دریای شمال می‌پیوندد و از سمت شرق نیز به دریاچه‌ی آی سل میر متصل است. این شهر همانند بسیاری دیگر از مناطق هلند، پایین‌تر از سطح دریا قرار دارد و به همین جهت ورود آب دریاها به آن از طریق  آبراه‌ها و کانال‌ها بسیار کنترل می‌شود.

بندر آمستردام شباهت جالبی به شهر یزد کشور ایران دارد. در نگاه اول جای تعجب است چون یزد شهری کویری است و آمستردام شهری در میان دو دریا. آری، اما شباهت آمستردام به یزد این است که در آمستردام بیشتر مردم برای رفت‌وآمد خود از دوچرخه استفاده می‌کنند، چیزی که در یزد هم فراوانی بسیار دارد. گفته می‌شود در این بندر هلندی بیش از هفت‌صد  هزار دوچرخه دررفت و آمدند.

 

کشور هلند

شباهت بندر آمستردام به شهر یزد

مکان‌های دیدنی و گردشگری بندر آمستردام

 1. رودخانه‌ی آمستل

این رودخانه‌ی بزرگ از میان شهر آمستردام می‌گذرد و منظره‌های دیدنی بسیاری را به وجود می‌آورد.

 1. میدان تاریخی دام

این میدان از اصلی‌ترین مکان‌های گردشگری آمستردام به شمار می‌رود. کمتر توریستی هست که به هلند سفر کند و به میدان دام سر نزند. در حاشیه‌ی این میدان قدیمی، قصر سلطنتی و همچنین بنای یادبود کشته‌شدگان جنگ قرار دارد.

 1. موزه‌ی مادام توسط

این موزه که آثار تاریخی بسیاری را در دل خود جای‌داده است در میدان دام آمستردام قرار دارد؛ و از مهم‌ترین مکان‌های گردشگری این شهر به‌حساب می‌آید.

 1. باغ زیبای کوکنهوف

باغ کوکنهوف یکی از زیباترین باغ‌های اروپایی هست که در هرسال فقط دو ماه برای تماشای جهانگردان باز هست. اگر قصد تماشای لاله‌های زیبای کوکنهوف را داشته باشید باید در ماه‌های فروردین و اردیبهشت به آمستردام سفر کنید.

 1. باغ گیاه‌شناسی آمستردام و درخت ایرانی

هور توس بوتانیکوس نام یک باغ گیاه‌شناسی در شهر آمستردام است. هور توس بوتانیکوس از قدیمی‌ترین باغ‌های گیاه‌شناسی در جهان است. در این باغ درختی ایرانی یافت می‌شود که آیین چوب یا درخت انجیلی نام دارد.

 1. فروشگاه فرش‌های گران‌قیمت و نفیس ایرانی

در شهر آمستردام فروشگاهی وجود دارد که فرش‌های نفیس ایرانی را به خریداران جهانی خود عرضه می‌کند. اگر علاقه‌مند به هنر و صنعت ایرانی هستید می‌توانید از این فروشگاه بازدید کنید.

 1. قایق‌سواری

ازآنجایی‌که شهر آمستردام پر از نهرها و آبراه‌ها هست، یکی از تفریحات عمده‌ی جهانگردان در این شهر، قایق‌سواری هست.

 1. موزه‌ی پیرسان

این موزه، موزه‌ی باستان‌شناسی دانشگاه آمستردام هلند هست.

 1. میدان را مبراند

این میدان که از میدان‌ها تاریخی در آمستردام است، همواره شلوغ و پر از جهانگردان  و مردم شهر است. نماد اصلی این میدان مجسمه‌ی را مبراند نقاش مشهور هلندی است.

 1. آسیاب دو وایا

این آسیاب بادی قدیمی از اصلی‌ترین نمادهای شهر آمستردام است که در شرق مرکز تاریخی شهر قرار دارد.

 

کشور هلند

شباهت بندر آمستردام به شهر یزد

البته دیدنی‌های آمستردام منتهی به همین مکان‌ها نمی‌شود؛ اما برای اینکه بهتر ببینید و بیشتر بدانید بهتر است به  این شهر سفر کنید.

نام فرودگاه شهر آمستردام، اسکیپول هست که به  شما این امکان را می‌دهد تا از طریق هوایی به این شهر زیبا سفر کنید و در هتل‌های زیبای آن اقامت نمایید و از دیدنی‌های این نقطه‌ی دنیا لذت ببرید.

رحمان زارع

شباهت بندر آمستردام به شهر یزد

Please follow and like us:

2 دیدگاه ها

 1. سیامک گفت:

  هلند کشور گلهاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *