شرایط زندگی در دبی

شرایط زندگی در دبی

دبی، اگر چه یکی از کوچک‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود اما بدون شک یکی از ثروتمندترین شهرهای دنیاست.
این شهر که شاید جز شن، ماسه و نور آفتاب چیز ارزشمند دیگری ندارد امروزه توانسته از تلفیق این سه، به یکی از پیشرفته‌ترین و حتی لوکس‌ترین شهرهای دنیا تبدیل شود و با تکیه بر تکنولوژی و سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی بر بسیاری از کمبودها و نواقص طبیعی خود فائق آید.

با توجه به اینکه امروزه دبی یکی از قطب‌های توریستی جهان است و همچنین محل مناسبی برای تجارت به شمار می‌آید، ناگزیر است فضای جذابی را برای توریست‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی به وجود آورد. از طرفی خط ساحلی دبی تنها ۱۸ مایل است، بنابراین مسئولان توسعه شهری دبی اقدام به ساخت جزایر مصنوعی متعددی کرده‌اند تا بتوانند هتل‌ها، ویلاها و خانه‌های توریستی دبی را در این منطقه بنا کنند و از خط ساحلی گسترده آن جهت استفاده توریستی بهره‌برداری کنند. بر این اساس پس از بهره‌برداری از جزایر مصنوعی به خط ساحلی دبی ۱۲۰ کیلومتر اضافه می‌شود.
مسئولان توسعه شهری چهار جزیره را در آب‌های خلیج‌فارس ایجاد کرده‌اند که از این جزایر سه جزیره به شکل درخت نخل است و نخل ۱، ۲، ۳ نام دارند اما پروژه وسیع دیگری نیز در دست ساخت است. این جزیره که جلوه جذابی به تصاویر ماهواره‌ای داده مجموعه جزایری است که به شکل نقشه سه‌بعدی کره زمین است و تقریباً بسیاری از کشورها و تمامی قاره‌های کره زمین را در بردارد. این مجمع‌الجزایر از ۲۶۴ تا ۳۰۰ جزیره کوچک‌تر تشکیل می‌شود که هر جزیره ۲۵۰ هزار متر تا ۹۰۰ هزار مترمربع وسعت دارد و هر یک بین ۵۰ تا ۱۰۰ متر با یکدیگر فاصله دارند. هزینه احداث هر جزیره حدود هفت میلیون تا ۳۵ میلیون دلار برآورد شده است. به این ترتیب پیش‌بینی می‌شود کل پروژه ۷۸ میلیارد دلار هزینه را دربرگیرد. هر یک از این جزایر کوچک دارای موج‌شکن‌های جداگانه‌ای است و موج‌شکن عظیمی نیز در اطراف این مجموعه ساخته خواهد شد که امنیت جزیره را تأمین خواهد کرد.
ساخت این پروژه در سال ۲۰۰۳ آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۰۶ به بهره‌برداری برسد. جهت ساخت پروژه جزیره مصنوعی کره زمین، ۳۲۰ میلیون مترمکعب شن و ۳۰ میلیون تن سنگ نیاز است چنین حجم سنگینی از شن و سنگ و ماسه برابر است با مقدار مصالح لازم جهت ساخت دیوار بزرگ چین با دو متر پهنا و چهارمتر ارتفاع که مسیر ۴۰ هزار کیلومتر را طی می‌کند، گفته می‌شود. هر هفته کارگران این پروژه پنج میلیون تا ۱۰ میلیون مترمکعب شن را استخراج می‌کنند و در این جزیره به کار می‌برند.

در کنار این جزیره، جزیره مصنوعی نخل ۳ نیز در حال ساخت است که احداث نخل ۳ در سال جاری آغاز شده و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۱۰ میلادی به پایان و بهره‌برداری برسد. برای ساخت نخل ۳ نیز ۷۲ میلیارد مترمکعب شن نیاز است که شن و سنگ موردنیاز از بستر دریا به وسیله ماشین‌های لایروب استخراج‌شده در جزیره به کار می‌رود. پروژه نخل ۲ نیز در کنار این دو جزیره مصنوعی در حال ساخت است و انتظار می‌رود این جزیره مصنوعی در اوایل سال ۲۰۰۶ به بهره‌برداری برسد.
شایان ذکر است از جزیره مصنوعی کره زمین که سمبلی از دهکده جهانی خواهد بود زیرساخت‌های ارتباطی و اینترنتی بسیار قوی ایجاد خواهد شد و به متقاضیان و سرمایه‌گذاران هر کشور جهت ساخت و توسعه این جزیره تسهیلات ویژه اعطا خواهد شد. همچنین در پیش‌فروش مناطق مختلف این جزیره اولویت با شرکت‌هایی است که خواهان خرید سمبل کشور خود باشند.
پیش‌بینی می‌شود این جزایر مصنوعی و پیشرفت‌های تکنولوژی دبی در توسعه شهری و ایجاد بناها و امکانات لوکس شهری سبب رونق صنعت توریست دبی و جذب سرمایه‌ها و تجار خارجی شود. هم اکنون دبی سالیانه پذیرای چهار میلیون و پانصد هزار نفر گردشگر است که تا پنج سال آینده این رقم دو برابر خواهد شد همچنین به دلیل موقعیت اقتصادی دبی بسیار از مراکز تجاری تمایل دارند تا شعبه مرکزی خود را در دبی مستقر کنند بنابراین وجود جزایر مصنوعی دبی تا حد بسیار زیادی نیاز دبی را به سرزمین خشک تأمین خواهد کرد و به‌علاوه جاذبه‌های توریستی فراوانی به همراه خواهد داشت. پیش از این نیز کشورهایی مانند هنگ کنگ و سنگاپور نیز اقدام به احداث جزایر مصنوعی و استفاده از فضای حاصله جهت ساخت فرودگاه‌ها و هتل‌ها کرده‌اند.

هزینه زندگی در دبی

اسکان
افراد مقیم امارات متحده عربی و دبی معاف از مالیات هستند. اما برای افرادی که خارج از دبی بوده اند زندگی در دبی برایشان ممکن است سخت باشد چرا که هزینه ها به افراد غیر بومی امارات متحده عربی بسیار بالاست وتجملات در این شهر بیداد میکند و حتی ممکن است افراد را غوطه ور در بدهی کند .

تا چند سال پیش تا قبل از رکود اقتصادی ، دبی به عنوان یک شهر بسیار گران قیمت به حساب می آمد . با این حال امروزه زندگی در دبی ارزان تر شده است و دولت قیمت کالا ها را ثابت نگه داشته . اگر بخواهیم پول را در امارات متحده عربی و دبی با دلار بررسی کنیم هر یک دلار برابر با ثابت ۳٫۶۷ درهم میباشد .

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط واحد اطلاعات اکونومیست (EIU) در سال ۲۰۱۳، از بین ۱۳۱ شهرستان مورد بررسی از لحاظ گرانترین شهر ها ، دبی در ردیف ۹۶مین شهر گران در دنیا قرار گرفته است . در حالی که تا چند سال پیش دبی در ردیف ۵۶مین شهرگران قیمت جهان قرار داشت .

در میان شهر های گران قیمتی چون سنگاپور، لندن و نیویورک، شهر دبی از لحاظ هزینه در اجاره، مواد غذایی و رستوران ها کاهش قابل ملاحظه ای داشته است .

در دبی بازار کار به شدت رقابتی شده است و کمک هزینه هایی چون مسکن و کمک هزینه های آموزشی که تا دو دهه قبل دولت به بومیان دبی میداد را کاهش داده است.

اجاره آپارتمان در دبی

مانند هر جای دیگر در جهان، اجاره در امارات متحده عربی و در دبی به طور قابل توجهی بسته به منطقه زندگی شما دارد .

معمولا صاحب خانه ها جهت دریافت اجاره ۲ تا ۴ چک از مستاجر میگیرند و بسته به این که خانه در کجای دبی قرار دارد قرارداد سالانه میبندند .

اگر شما آرزوی زندگی در بلند ترین ساختمان جهان یعنی برج خلیفه را دارید ، یک آپارتمان ۲ خوابه ۱۶۳۹ فوتی را میتوان به مدت یک سال به مبلغ ۳۰۰،۰۰۰ درهم اجاره کرد که بیش از US $ 80،۰۰۰ و یا UK £ ۵۳،۵۰۰ است.

و یا قیمت یک ساله اجاره ویلا در پالم دبی بیش از ۱،۰۰۰،۰۰۰ درهم می باشد .

در مکانهایی چون دبی ماریانا ، ساحل جمیرا بیچ  دبی(JBR) و در شهر قدیمی دبی برای یک آپارتمان دو خوابه از ۱۰۰،۰۰۰ درهم تا ۱۴۰،۰۰۰ درهم و برای یک آپارتمان دوخوابه متوسط در دبی میردیف حدود ۷۵،۰۰۰ درهم سالانه باید پرداخته شود .اجاره در دبی بیش از ۳۰ درصد حقوق سالانه را شامل میشود.

هنگامی که یک آپارتمان جدید در دبی ساخته میشود سازمان آب و برق دبی برای اتصال تجهیزات حدود ۱۰۰۰ درهم و برای ویلاها مبلغ ۲۰۰۰ درهم  از صاحبان این آپارتمان ها دریافت میکند .

و همچنین صورت حساب ماهانه برای آب و برق آپارتمان ها ماهانه ۱۲۰۰ درهم و برای ویلاهای بزرک دبی مبلغی حدود ۵۰۰۰ درهم می باشد . به خصوص برای ماه های می تا اگوست ، در اوج گرمای تابستان.

خدمات پزشکی
مراقبت‌های پزشکی برای همه شهروندان امارات متحده عربی، میهمان‌ها و خارجی‌های مقیم به عهده «سازمان خدمات پزشکی و بهزیستی» است.
دبی بیمارستان‌های عمومی و خصوصی بسیار مجهزی دارد که خدمات پزشکی، دندانپزشکی و بهزیستی ارائه می‌دهند. هفت بیمارستان در دبی و کلینیک‌های دولتی در بخش‌های جمیره، ستوا، بوحیل، رشیدیه، قزس، هاتا، اللوسیلی، جبل علی و در فرودگاه و بندر رشید وجود دارد.
مراقبت‌های پزشکی اورژانس در دوبی برای همه و بدون هیچ محدودیتی رایگان است. برای خدمات پزشکی غیرفوری، هرکدام از افراد مقیم امارات که قصد معالجه بیماری خود را داشته باشند می‌توانند برای گرفتن کارت بهزیستی ثبت‌نام کرده و بهای آن را بپردازند.
به تازه واردین توصیه می‌شود که در اولین فرصت برای گرفتن کارت بهزیستی ثبت‌نام کنند. در غیر این صورت پس از دو بار مراجعه به پزشک باید هزینه خدمات پزشکی را پرداخت کنند.

تحصیل در دبی 
در دبی انواع مدارس از مهد کودک ، پیش دبستانی ، مدارس ابتدایی ، مدارس دبیرستان ارایه دهنده دوره های آموزشی مختلفی هستند که هزینه بسیار زیادی را برای خانواده های ساکن دبی به همراه دارد . هزینه های آموزش ابتدایی از ۲۰،۰۰۰ درهم تا ۲۸،۰۰۰ درهم میباشد که برنامه های درسی آنها بر طبق ایالات متحده آمریکا ، انگلستان و اروپا میباشد . و هزینه های تحصیل و آموزش دبی برای دانش آموزان دبیرستانی که مدارسی بین المللی نیز هست از ۴۰،۰۰۰ درهم تا ۹۰،۰۰۰ درهم میباشد . با وجود این هزینه های بالا برای تحصیلات فرزندان ، خانواده های ساکن دبی متقاضی این مدارس گران قیمت هستند و حتی گاهی اوقات در لیست انتظار برای ثبت نام قرار می گیرند.

حمل و نقل در دبی

حمل ونقل در دبی را میتوان به وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس ، تاکسی مترو اشاره کرد . همچنین میتوان برای تردد در دبی ، به صورت ماهانه ماشین هایی چون یاریس یا تویوتا اجاره کرد تا بتوان به راحتی رفت و آمد کرد . هزینه اجاره ماشین در دبی حدودا ۱۵۰۰ درهم و هزینه سوخت آن ۴۰۰ درهم در ماه می باشد.

 

خدمات بیمه در دبی

در دبی بیمه از اهمیت بالایی برخوردار است . بیمه منزل از ۲۰۰ درهم شروع و تا ۵۰۰،۰۰۰ وجود دارد .  بیمه خودرو بستگی به نوع خودرو شما دارد و هزینه بیمه خودروبرابر با ۵ تا ۷ درصد ارزش خودرو میباشد .

اگر در دبی میخواهید از امکانات بیمارستانی عالی استفاده کنید باید حتما بیمه باشید .

جغرافیای طبیعی
امارات متحده عربی در شمال شرقی شبه‌جزیره عربستان واقع شده است. از شمال به خلیج‌فارس، از غرب به قطر و عربستان صعودی، از جنوب به عمان و عربستان صعودی و از شرق به دریای عمان و کشور عمان منتهی می‌شود. مساحت این کشور ۸۳۶۰۰ کیلومتر مربع می‌باشد و پایتخت آن ابوظبی است این کشور حدود ۲۰۰ جزیره دارد. جمعیت امارات (تا سال ۲۰۰۲) ۳۵۵۰۰۰۰ نفر بوده است.

 

شرایط زندگی در دبی

شرایط زندگی در دبی

شرایط زندگی در دبی

شرایط زندگی در دبی

شرایط زندگی در دبی

شرایط زندگی در دبی

شرایط زندگی در دبی

شرایط زندگی در دبی

حکومت
امارات متحده عربی از هفت شیخ‌نشین تشکیل‌شده است که عبارتند از: ابوظبی، دوبی، شارجه، رأس الخیمه، فجیره، ام القوین و عجمان.
ابوظبی بزرگ‌ترین شیخ‌نشین است و پس از آن دوبی مقام دوم را دارد. همه شیخ‌نشین‌های امارات در سیاست خارجی و دفاع و توسعه هماهنگ و متحد هستند اما هر یک از آن‌ها در سیستم حکومتی با حکمران مخصوص خود و رسیدگی به امور داخلی دارای استقلال است.

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *