شمال آفریقا

شمال آفریقا

قاره آفریقا

قاره آفریقا با مساحت ۸/۲۹ میلیون کیلومتر مربع دومین قاره جهان، از دریای مدیترانه و از سمت غرب به اقیانوس کبیر و مشرق آن با اقیانوس هند و دریای قرمز قرار گرفته است طول قاره آفریقا ۸۰۰۰ کیلومتر و حداکثر عرض آن ۷۲۰۰ کیلو متر می‌باشد مرتفع‌ترین قله آفریقا بنام کلیمنجارو به ارتفاع ۵۸۹۵ متر از سطح دریا می‌باشد بزرگترین رودخانه‌ها در این قاره بنام، کنگو، نیجر، نیل، زامبیزی جریان دارند تاریخ آفریقا تا قبل از ورود اروپائیان به این قاره بصورت نوشته وجود نداشت.

و تنها در قرن ۱۹ و اوایل قرن بیستم توسط سیاحان، میسینونهای مذهبی و گروه‌های دانشمند انسان شناسی که موفق شدند به قسمتهائی از تاریخ این قاره دست پیدا کنند ریشه اصلی مردم آفریقا بنام «بانتو» بوده که به معنی «مردم» می‌باشد منطقه اصلی مردم «بانتو» از قسمت جنوب نیجریه و اواسط رودخانه و دره «بنو» که منطقه آب خیز و سرسبز قابل کشت بوده بوجود آمده است. مهاجرت قبایل «بانتو» همراه با مهاجرت حیوانات بوده که تا شرق آفریقا،سودان، سومالی و از طریق سرزمینهای شرق آفریقا به مرکز جنگلهای استوائی راه پیدا کرده و به جنوب و غرب آفریقا کشیده شدند.

ما وارد قاره سیاه آفریقا شدیم، قاره ایکه در هر نقطه آن جنگ و ستیز علیه حکومتها استعمار گر خارجی ادامه داشت و یا اینکه افراد یک قبیله علیه قبیله دیگر بر سر بدست آوردن منافع خود با یکدیگر می‌جنگیدند در سالهای ۱۷۰۰ و ۱۸۰۰ میلادی کشورهای مستعمره‌چی اروپا کلیه سرزمینهای این قاره را مصادره و مردم آنرا بصورت برده بکار گرفته بودند کشورهای شرق تا جنوب آفریقا جزو مستعمره انگلستان بود.

مرکز آفریقا مانند کنگو متعلق به کشور بیک، شمال و قسمتی از شمال غربی و مرکز افریقا زیر تسلط کشور فرانسه اداره می‌شد. کشور آنگولا در غرب افریقا متعلق به کشور پرتغال بود در واقع مردم این قاره در دورانی دست به شورش زدند که ندای آزادی خواهی آقای «گاندی» رهبر بزرگ ملت هندوستان فریاد ملت هند را برای بدست‌آوردن آزادی از انگلستان بلند کرد و بگوش تمام مردم جهان رساند در همان دوران بود که در شرق آفریقا مردم دست بکار شورش برای گرفتن آزادی از انگلستان شدند.

البته گرفتن آزادی حق مسلم مردم این قاره بود ولی کار سفر و تحقیق را برای ما بسیار دشوار و خطرناک کرده بود دشواریهای سفر ما در آفریقا تنها منحصر به عبور از مرزها و خروج از لابلای تار عنکبوت قوانین پیچیده کشورهای تازه به تأسیس رسیده نبود خیلی از مرزهای کشورهای آفریقا متروکه بودند و در بسیاری از آنها مانع ورود و خروج ما می‌شدند تا جائیکه ما ناچار می‌شدیم که، از بعضی مرزها فرار کنیم در خیلی از کشورها مردم برای گرفتن آزادی با مردم سفید پوست در جنگ بودند و برای ما که سفید پوست بودیم و در جاده‌ها سفر می‌کردیم خالی از حادثه و خطر نبود در کشور آفریقای جنوی به دلیل اینکه آسیائی بودیم.

سفید پوستها از ما دوری می‌کردند و زمانیکه با مردم سیاه پوست تماس می‌گرفتیم ما را سفید پوست و به ما نفرت نشان می‌دادند در جزیره زنگبار جنگ سختی بین افراد دو حزب مقتدر در گرفت و نزدیک بود بجرم اینکه ما عرب هستیم بدست سیاه پوستان که دشمن اعراب بودند کشته شویم، تا بالاخره بوسیله پلیس انگلیس از زنگبار گریخته و نجات پیدا کردیم.

برای رسیدن به شمال غربی آفریقا مجبور بودیم که از کشور آنگولا عبور کنیم و در همان دوران آزادیخواهان آنگولا به رهبری آقای «هولدن روبرتو» که در شهر لیورپولدویل پایتخت کنگو مستقر بود با ارتش پنجاه هزار نفری خود با ارتش پرتقال در خاک آنگولا رهبری را بعهده گرفته بود و در حال جنگ بودند پرتقالی‌ها نیز در اکثر خاک آنگولا دهکده و قصبات را به آتش می‌کشیدند و تا سیاه پوستان را آواره کشورهای همسایه کنند.

چهره ما که سفید پوست هستیم هر لحظه ممکن از ما هم مانند پرتقالیها پذیرایی به عمل بیاورند. و بهرحال ذکر این مسایل اشاره‌ای بود به مشکلات سفر ما دو برادر بمدت چند سال در قاره سیاه آفریقا ما از طریق دریای قرمز وارد کشور سودان و بعد ا زکشورهای شرقی افریقا به آفریقای جنوبی و از طریق آفریقای جنوبی و کشور آنگولا و آفریقای مرکزی و مطالعه و بررسی در مورد قبایل پیگمه به شمال غربی آفریقا رسیدیم و از طریق صحرای موریتانی و قسمتی از صحرای الجزایر وارد قاره اروپا شدیم.

 

شمال آفریقا

شمال آفریقا

شمال آفریقا

شمال آفریقا

شمال آفریقا

شمال آفریقا

شمال آفریقا

شمال آفریقا

شمال آفریقا

شمال آفریقا

شمال آفریقا

شمال آفریقا

شمال آفریقا

شمال آفریقا

شمال آفریقا

شمال آفریقا

شمال آفریقا

شمال آفریقا

بومیان آفریقا

بومیان آفریقا

 آفریقا

آفریقا

بومیان آفریقا

بومیان آفریقا

بومیان آفریقا

بومیان آفریقا

بومیان آفریقا

بومیان آفریقا

 

Omidvar Brothers

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *