شهر آسیایی – اروپایی استانبول

شهر استانبول در کشور ترکیه

شهر زیبا و گردشگری و تاریخی استانبول، بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه است. این شهر پایتخت فرهنگی و اقتصادی کشور ترکیه نیز محسوب می‌شود. استانبول درگذشته بهنام‌هایی چون «قسطنطنیه» و «بیزانتیوم» خوانده می‌شده است. شهر زیبای استانبول در ساحل دریای مرمره قرار دارد و تنگه‌ی بسفر از میان این شهر عبور می‌کند. تنگه‌ی بسفر قاره‌های آسیا و اروپا را از یکدیگر جدا کرده و دریای مرمره را به دریای سیاه متصل می‌کند. شهر استانبول تنها شهر بزرگ تمام دنیاست که در دو قاره قرار دارد. استانبول در سال شش‌صد و شصت میلادی به وجود آمده است.

شهر استانبول به سبب جذب توریست‌ها و گردشگران بسیار، سومین شهر گردشگری جهان به شما می‌رود. در این نوشته با تعدادی از زیباترین و بهترین مکان‌های تفریحی و توریستی شهر استانبول آشنا خواهیم شد.

 

travel Istanbul

شهر آسیایی – اروپایی استانبول

 

جاذبه‌های گردشگری استانبول 

  1. مسجد ایا صوفیه

نام دیگر مسجد ایا صوفیه، حاجیا صوفیا گفته می‌شود. ایا صوفیه به معنای کلیسای معرفت الهی است. این بنا یکی از شاهکارهای معماری بیزانسی به شمار می‌رود. گنبد این مسجد پنجاه‌وشش متر ارتفاع دارد و نمادی از بهشت هست و به شیوه‌ای طراحی‌شده است که گویی در آسمان معلق است.

 

بازدید از مسجد ایا صوفیه

شهر آسیایی – اروپایی استانبول

  1. قصر توپکاپی

قصر زیبای توپکاپی از قرن ۱۶ میلادی تا سال ۱۸۵۵ میلادی که تخت پادشاهی به قصر دلمه بچه منتقل شد، محل اقامت و سکونت سلاطین عثمانی و مرکز حکومتی بود. سلاح‌ها، لباس‌های ابریشم بافت، جواهرات درخشان، سرامیک‌های چینی و دست‌نوشته‌های تاریخی از آثار تاریخی و نفیسی هستند که دوران عثمانی در این قصر برجای‌مانده‌اند.

 

بازدید از قصر زیبای توپکاپی

شهر آسیایی – اروپایی استانبول

  1. بازار سرپوشیده‌ی استانبول

بازار تاریخی سرپوشیده‌ی استانبول یکی از مراکز دیدنی پربازدید شهر استانبول است. هرچند ساختمان و سقف و دیواره‌های این بازار حرف از کهن‌سالی این اثر تاریخی می‌زنند اما بیش از چهار هزار غرفه و فروشگاه در زیر این سقف تاریخی مشغول خریدوفروش اجناس زیبا و تو ریسی و مدرن هستند.

 

مراکز خرید ترکیه

شهر آسیایی – اروپایی استانبول

  1. بازار ادویه‌جات و بازار مصری

بازار ادویه‌جات استانبول در قرن هفدهم میلادی ساخته‌شده است. این بازار به سبب انواع ادویه‌جات و سوغاتی‌های ترکی‌اش شهرت پیداکرده است. اطراف این بازار هنرمندان صنایع‌دستی خود را عرضه می‌کنند.

 

سواحل اختصاصی در ترکیه

شهر آسیایی – اروپایی استانبول

  1. مسجد سلطان احمد

این مسجد شش مناره در دوران حکومت سلطان احمد ساخته‌شده است. این مسجد دارای گنبدی عظیم و محرابی بسیار زیباست.

 

سفر به ترکیه

شهر آسیایی – اروپایی استانبول

  1. قصر سانکن

این قصر در اصل کلیسایی به نام سیسترن است. این کلیسای بزرگ دارای ۳۳۵ ستون است و درراه روهای چوبی آن چند فوت آب جاری است.

 

بازدید از کلیسایی سیسترن

شهر آسیایی – اروپایی استانبول

  1. مسجد سلیمانیه

در این مسجد زیبا آرامگاه‌های سینان، سلطان احمد اول و همسرش روکسلانا قرار دارد. کاروانسرا و کاشانه‌های ستاره‌شناسی و فواره‌های بلند آب از دیگر زیبایی‌های این مسجد است.

 

بازدید از آرامگاه‌های سینان

شهر آسیایی – اروپایی استانبول

  1. موزه‌ی هنری ترکی و اسلامی استانبول

این موزه در قرن شانزدهم میلادی قصر ابراهیم پاشا بوده است. در این موزه بیش از چهار هزار اثر هنری نگهداری می‌شود. جا قرآنی‌ها و رحل‌های دوره‌ی عثمانی، فرش‌های دست‌بافت ترکی و چادرهای کوچ‌نشینیان از دیدنی‌های این موزه است.

 

istanbul_beach

شهر آسیایی – اروپایی استانبول

  1. سواحل زیبای استانبول

بهترین مکان‌های تفریحی شهر استانبول سواحل زیبای این شهر است. استانبول چندین ساحل بسیار زیبا و تماشایی دارد. از بهترین ساحل‌های شهر استانبول که دارای محبوبیت بسیاری نزد جهانگردان و مسافران به این شهر برخوردار هستند، می‌توان از ساحل بروس، ساحل دالیا، ساحل گلدن، ساحل نان استاپ، ساحل سولار و ساحل ترو بلو نام برد. این سواحل مکان‌های بسیار مناسبی برای شنا و قایق‌سواری و سایر ورزش‌های آبی و ساحلی هستند.

 

بهترین مکان‌های تفریحی شهر استانبول

شهر آسیایی – اروپایی استانبول

solar beach turkey

شهر آسیایی – اروپایی استانبول

آب‌وهوای استانبول

استانبول شهری بادخیز است و میانگین سرعت باد در این شهر هفده کیلومتر ارزیابی‌شده است. تابستان‌های استانبول گرم و مرطوب و زمستان‌هایش سرد و بارانی و برفی است. در این شهر میزان رطوبت در اغلب روزهای سال بالاست.

گروه تهیه محتوا سون تارا

منابع

ویکی‌پدیا

جاذبه‌های گردشگری استانبول

شهر آسیایی – اروپایی استانبول

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *