شهر اسلو پایتخت نروژ

 

نروژکشوری کوچک است که در شمال اروپا  واقع شده است و از کشورهای بخش اسکاندیناوی به شمار می رود. و دارای آب و هوای معتدل است. پایتخت این کشور شهر اسلو (oslo) می باشد. اسلو بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر کشور نروژ است که به عنوان پایتخت و مرکز سیاسی و اداری آن کشور انتخاب شده است.اسلو با رشد دو درصدی جمعیت بالاترین میزان رشد جمعیت در اروپا را به خود اختصاص داده است و در سال ۲۰۱۴ بیش از یک و نیم میلیون نفر جمعیت داشته است.بر اساس نظرات زبان شناسان معنای نام اسلو « چمن زار پای  تپه » می باشد.

این شهر در سال ۱۴۰۸ میلادی توسط یکی از پادشاهان نروژی  به نام «هارالد سوم » ساخته شده است.اسلو یک بار در آتش سوخته و تقریبا از بین رفته است اما کریستین چهارم از پادشاهان دانمارکی آن را دوباره بناکرده و نام خود را بر آن نامیده است. اسلو تا سال ۱۹۲۵ میلادی با نام « کریستیانا» خوانده می شده است اما در این سال دوباره تغییر نام داده و به نام اسلو برگشته است.اسلو به خاطر قهوه های بسیار مرغوب و خوش طعمش شهرت دارد.

 

مراکز اصلی اقتصادی و علمی و فرهنگی نروژ در شهر اسلو قرار دارند.این شهر از عمده ترین و مهمترین مراکز صنایع و بازرگانی دریایی به شمار می رود. و بسیاری از شرکت های دریایی و دریانوردی مهم دنیا در آن فعالیت می کنند.همچنین صنایع مربوط به نفت از مهمترین منابع اقتصادی نروژ و اسلو می باشند.قصر اقامت پادشاه و مرکز مجلس نروژ نیز در این شهر قرار دارند.این شهر ، شهر بسیار گرانی است و دومین شهر گران دنیا شمرده می شود.

 

جاذبه های گردشگری و دیدنی های شهر اسلو

 

موزه ی کشتی های واکینگ ها

این موزه که در آن آثار تاریخی و فرهنگی نگهداری می شود قسمتی از موزه ی طبیعی دانشگاه اسلو می باشد. سه کشتی تاریخی با نام های گوکستاد ، تون و اوسبرگ در این موزه قرار دارند که تاریخ شناسان و گردشگران بسیاری را برای تماشای خود به این موزه می کشانند.

 

تالار نمایش ملی

ساختمان اپرای اسلو که اصلی ترین تالار نمایش های ملی در نروژ می باشد به گونه ای طراحی و ساخته شده است که می پنداری سر از آب بیرون آورده است. این ساختمان با سنگ های مرمر و گرانیتی مخصوص ایتالیایی تزیین شده است.

 

پارک فروگنر

 

این پارک توسط شخصی به نام گوستاو ویجلند طرح ریزی و ساخته شده است. مجسمه های بزرگی از انسان های برهنه در انواع حالات شادی و غمگینی و حرص و طمع و… در آن قرار دارد. این پارک موزه ی اصلی شهر اسلو می باشد.ساخت این پارک بزرگ چهل سال طول کشیده و در سال ۱۹۴۷ به بهره برداری رسیده است.

 

شهر اسلو پایتخت نروژ

شهر اسلو پایتخت نروژ

 

پارک بیگدوی

این پارک زیبا در منطقه ای بسیار گران قیمت و در ساحل دریا در اسلو ساخته شده است. جزیره ی بیگدوی از زیباترین مناطق اسلو می باشد.

 

پارک هانس هوگن

این پارک که از پارک های قدیمی اسلو است بر روی تپه های بلند اسلو بنا نهاده گردیده است.

 

موزه ی ادوارد مونچ

 

ادوارد مونچ از نقاشان بسیار مشهور و صاحب سبک نروژی است که تابلوی «فریاد» او شهرت جهانی دارد. در موزه ی ادوارد مونچ آثار و نقاشی های او نگهداری شده و برای بازدید و تماشای جهانگردان به نمایش گذاشته شده اند.

 

موزه ی فرام اسلو

حتما می دانید که روئال آمونسن دریانورد نروژی نخستین کسی است که به قطب جنوب سفر کرد و احتمالا هم او اولین مسافر قطب شمال نیز بوده باشد.در موزه ی فرام اولین کشتی یخ شکن دنیا که نروژی ها از آن برای سفر به قطب شمال و احتمالا اکتشاف آن استفاده کردند ، نگهداری می شود.

 

موزه ی ساختمان ها

موزه ی ساختمان ها همان موزه ی مردم شمال است که در این موزه ی بدون سقف و سرباز صد و پنجاه و پنج ساختمان از دوران مختلفی تاریخ نروژ نگهداری می شود.و به نوعی معماری و فرهنگ خانه های ادوار مختلف را بیان می کند.

 

پارک توین

این پارک از بهترین پارک ها ی نروژ می باشد که  استخر سرپوشیده ی آن با امکانات بسیار ویژه و فضای باز برای فصل تابستان بسیار محبوب و لذت بخش است.

 

طبیعت اسلو

 

طبیعت زیبا و رویایی اسلو یکی از بهترین مکان ها برای تفریح و گردشگری است. به ویژه برای کسانی که به طبیعت و گردشگری در فضاهای طبیعی علاقه ی بیشتری دارند.اگر به اسلو سفر کردید حتما از روستاهای بسیار زیبا و بکر آن بازدید کرده و از هوای طبیعی و سالم استفاده کنید.هولمنکولن از زیباترین مناطق طبیعی اسلو با چشم اندازی بسیار سرسبز و جنگلی و رویایی می باشد.. البته جزیره ی بیگدوی را هم نباید فراموش کرد که بسیار دیدنی و تماشایی است.

 

شهر اسلو

شهر اسلو پایتخت نروژ

 

آب و هوای اسلو و بهترین زمان سفر

 

اسلو دارای آب و هوای مرطوب و البته معتدل است.برای سفر به اسلو بهترین فصل تابستان است. در اسلو در تابستان روزها سه برابر شب ها و در زمستان شب ها سه برابر روزها طول می کشند.یعنی در تابستان طول روز ۱۸ ساعت و طول شب شش ساعت و در زمستان طول شب ۱۸ ساعت و طول روز شش ساعت است.

 

اسلو

شهر اسلو پایتخت نروژ

شهر اسلو پایتخت نروژ

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *