شهر تاریخی ماچو پیچو

شهر تاریخی ماچو پیچو

ماچیو پیچو، اسرار آمیز مخوف! رکورددار جذب گردشگر شد.

ماچو پیچو شهری باستانی در ارتفاع ۲۴۵۰ متر، لبالب کوه های سر به فلک کشیده «آند» در کشور «پرو» است. شهری اعجاب انگیز با بیش از دویست بنای گرانیت نما، آدمس را متعجب و متحیر می سازد که چه زیبا این منازل و معبدهای درهم تنیده در این شهر کوچک نیم هکتاری با چشمه ها و کانال ها آبیاری می شوند.اگر از ارواح نمی هراسید و کمی هم به دنبال هیجان هستید ماچو پیچو همان جایی است که به شما آرامشی با چاشنی ترس هدیه خواهد کرد.

چرا که این شهر گم شده با خانه ها و کوچه هایش یادآور ارواح گذشته ی آن است مکانی که در آن واحد، زیبا و ترسناک به نظر می رسد، در این شهر، سنگ های بزرگ با ظرافت تراس خورده ای به چشم می خورند که حتی نامی از زحمتکشان آن زمان بر آن ها باقی نمانده است تا ما را با این قوی هیکلان هنرمند آشنا سازد انسان با دیدن این صحنه ها مات و مبهوت می ماند که صدها سال پیش چگونه بدون ابزارآلات پیچیده ای امروزی، این سنگ های بزرگ به این منطقه آورده شده و این چنین زیبا تراش خورده اند؟!

و این سؤال ذهن آدمی را شدیدا درگیر خود می کند: چرا همه ی ساکنین ، ماچو پیچو را ترک کردند و این شهر را چنین بی صاحب ساخته اند؟!

اینکاها،مردمان با هوش قرن پانزدهی

مردمانی باهوش بی باک در قرن پانزدهم می ریستند به نام ابتکاء این مردمان از راه ساختن راه های ارتباطی، زیرکانه به قدرت رسیده و البته زحمت ساخت مسیر پرپیچ و خم مرتفع منتهی به ماچو پیچوی امروزی را هم کشیده اند که حقیقتا باید قدردان اینکایی ها باشیم شبکه راهی ۱۶۰۰۰ کیلومتری اینکاییان به همراه آثار زیادی همچون تراس ها و کانال ها و شهرهای سنگی با بناهای رم برابری می کند و هنوز که هنوز است پابرجاست، دلیلی بر استاد بودن ایشان در مهندسی و ساختمان سازی است جالب آنکه اینکاها برخلاف رومیان تمام این امور را بدون چرخ و آهن و سیستم نوشتاری انجام دادند.

سرنخ هایی که یک نقاش اینکایی به ما می دهد

نبود سیستم نوشتاری کار ما را برای شناخت این قوم بسیار دشوار نموده است بیشتر اطلاعات ما راجع به این گروه از راه مدارک مرتبط با اسپانیایی های فاتح قرن شانزدهم امریکای جنوبی است که به دلیل دشمنی با اینکاها قابل استناد نیستند باز هم دست هنرمند محترم اینکایی الاصل جناب «گوآمان پوما» درد نکند که با صدها نقاشی ساده خود، اطلاعات خوبی در مورد کشاورزی،امپراطوری، تاریخ اینکا در جنگ و فتح سرزمین ها را در اختیار باستان شناسان و البته همه ی ماچو پیچو دوستان قرار می دهد. قلمرو اینکاها به طول ۳۸۰۰ کیلومتر مربع در نوار غربی قاره آمریکای جنوبی گسترش یافته است. شاید عجیب ترین نکته در مورد حکومت اینکاها این است که آن ها تنها حدود ۱۰۰ سال حکمرانی کردند و امپراطوری آن ها ابتدا توسط بیماری، سپس جنگ های داخلی و نهایتا توسط مبارزان اسپانیایی برای همیشه نابود شده است.

در جولای سال ۱۹۱۱ کاوشگر آمریکایی «هایرم بینگهام» (Hiram Bingham) شهری را بر فراز کوه های پرو کشف کرد و از همان لحظات ابتدایی اکتشاف عکس های زیبایی را از آن شهر به یادگار گذاشت. بینگهام مدت ها بر این باور بود که آخرین شهر اینکاها به نام «ویلکو بامبا» را یافته است اما مدارک اسپانیایی نشان داد که این نظریه اشتباه بوده است. چرا که اسپانیایی ها تمام معابد شهر ویلکو بامبا را نابود کردند. این گنجینه کشف شده شهری جز شهر افسانه ای ماچوپیچو نبود!

ماچو پیچو شهری مقدس و پر از معبد مانند سه پنجره، کرکس و خورشید است در بلند ترین نقطه شهر نیزستونی مقدس به نام اینتی وتانا قد برافراشته است اینکاها براساس مراسم مذهبی خود، مومیایی پادشاهان خود یا همان خدایان را در معابد قرار می دادند. پادشاهی به نام «پاچاکوتی» (Pachacuti). به معنی کسی که دنیا را دوباره خواهد ساخت. دستور ساخت ماچوپیچو را صادر کرد. او که بنیان گذار امپراطوری اینکاها نیز بود، امپراطوری اینکا را به بزرگ ترین حد خود رساند.

اسرار پنهان ماچوپیچو

در نگاه نخست ساخت چنین شهری در دل کوهستان و در آن ارتفاع، حیرت آور و غیر ممکن به نظر می رسد اما با این همه، شیب بسیار تند منطقه تنها مشکلی نبوده که مهندسان با آن مواجه بوده اند. بلکه مشکل اصلی تر، باران های سیل آسایی است که هر سال ماچوپیچو را در هم می کوبند و باعث رانش های مکرر زمین می شوند. علاوه بر این ماچوپیچو توسط دو گسل زلزله خیز محاصره شده است. تمام این پدیده ها نشانگر آن است که چنین شهری نباید در این منطقه ساخته می شد. اما چرا این مکان برای ساخت شهر انتخاب شده و چگونه مهندسان نابغه اینکا این مشکلات را حل کرده و این شهر را برای چند سال پابرجا نگاه داشتند، سؤالی است که ذهن کنجکاو میلیون ها انسان را به خود معطوف داشته است.

عجله نکنید، قضاوت هم نکنید …

ادامه ی متن، اسرار این ماجرا را روشن خواهد نمود.

دلیل انتخاب این مکان دو خصوصیت ویژه این منطقه یعنی آب و سنگ بوده است. در کنار شهر چشمه ی آب شیرینی وجود دارد که توان سیراب کردن ساکنین شهر را داشته و همچنین معدن عظیمی از سنگ گرانیت قرار دارد که برای ساخت شر مورد استفاده بوده است. راز چگونگی غلبه ی اینکاها بر مشکلات جغرافیایی نه در بالای شهر ماچوپیچو بلکه در اعماق آن قرار دارد، تراس های زیر شهر! بله، تراس هایی که قبل از بنا شدن شهر به عنوان زیر ساخت بنا شدند. وجود صدها تراس، شهر را ضد زلزله کرده تا از ریزش آن از فراز کوه جلوگیری کند. اما عجیب تر از آن، سیستم پیچیده ی موجود در دل این تراس ها برای کنترل آب است. در سطح بالایی هر تراس یک لایه خاک غنی قرار دارد. زیر آن یک لایه شنی و در نهایت یک لایه قلوه سنگ، این عناصر آب را به آرامی از سطح تراس با پایین هدایت می کنند و آب را به آرامی از سطح تراس با پایین هدایت می کنند و آن را آرام و کنترل شده به دل کوه می فرستند.

این مکانیزم پیچیده و هوشمندانه از جاری شدن سیل و رانش زمین جلوگیری می کند. جالب اینجاست که این تراس ها برای کشاورزی در اندازه ی کوچک نیز مورد استفاده قرار می گرفته اند.

شگفتی در عمق ۷و۲ متری ….

یکی دیگر از عجایب معماری شهر ماچوپیچو وجود بیش از ۱۰۰ کانال آب است که آب سطح شهر را به تراس ها منتقل می کردند. اما شگفت انگیزترین عنصر معماری ماچوپیچو ۷و۲ متر زیر شهر قرار دارد! جایی که تمامی ضایعات سنگ های گرانیتی که برای ساخت شهر استفاده شده بود زیر شهر قرار دارد و مانند یک شبکه فاضلاب پیشرفته تمامی آب های سطحی شهر را به خارج از شهر و سمت تراس ها هدایت می کند این نبوغ معماری حتی مهندسان امروزی را نیز مبهوت می کند براساس نظر باستان شناسان بیش از ۶۰ درصد انرژی و زمان ساخت شهر صرف بنا نهادن زیر ساخت شگفت آور بوده است! انرژی ای که بقای ماچوپیچو را برای همیشه تضمین می کرده است.

جالب آن که مهندسان اینکا علاوه بر به کار بردن عناصر معماری زیادی برای دفع کردن آب در آنجا، شبکه هایی را نیز برای ذخیره ی آب آشامیدنی مردم شهر در نظر گرفته اند. در شهر ۱۶ چشمه مصنوعی که توسط چشمه ی آب شیرین نزدیک شهر تغذیه می شوند وجود دارند که به کل شهر هدایت شده و آب آشامیدنی مردم را تأمین می کردند. آبی که در شهر ماچوپیچو جاری است برای ۱۰۰۰ نفر ساکن کافی بوده است.

اینتی وتانا، ستون مقدس

شگفتی های ماچوپیچو حتی از جنبه های مهندسی نیز فراتر رفته است. یکی دیگر از دلایل انتخاب محل این شهر رؤیایی مسائل آیینی بوده است. اینکاها علاوه بر خورشید، کوه ها را نیز مقدس می دانستند و این امر محل استقرار ماچوپیچو را بسیار مورد توجه قراردادهاست. در این شهر پر رمز و راز سنگ های مقدس تراش خورده ای وجود دارد که شبیه کوه های اطراف درست شده اند. اما شگفت آورترین جنبه تقدس ماچو پیچو در ستون بالای آن یعنی اینتی وتانا نهفته است. ستون مقدس اینتی وتانا در مرکز چهار کوه مقدس اطراف شهر قرار دارد که هر کوه در یکی از جهات اصلی قرار دارد.

نمای شهر به قله های مقدس، نزدیکی آن به رودخانه ی مقدس، وجود آب شیرین و معدن سنگ این مکان را از چنان برتری منطقه ای برخوردار کرده است که اینکاها به هیچ عنوان نمی توانستند از انتخاب آن برای ساختن شاهکار امپراطوری خود صرف نظر کنند. شهری مقدس که برای خانواده ی سلطنتی، نزدیکان و مستخدمان آن ها بنا نهاده شد.

اگر چه امپراطوری اینکاها رفته رفته توسط مریضی و جنگ های داخلی ضعیف شد. اما خوشبختانه هرگز ماچوپیچوتا  توسط اسپانیانی های ویرانگر کشف نشد، تا امروز یکی از برترین عجایب تاریخی جهان را در برابر دیدگان ما تجسم کند، به ماچوپیچوی اسرارآمیز، دروازه ی تمدن اینکاها، خوش آمدید.

نشریه مسافرت

شهر تاریخی ماچو پیچو

شهر تاریخی ماچو پیچو

شهر تاریخی ماچو پیچو

شهر تاریخی ماچو پیچو

ماچیو پیچو، اسرار آمیز مخوف! رکورد دار جذب گردشگر شد

ماچیو پیچو، اسرار آمیز مخوف! رکورد دار جذب گردشگر شد

شهر تاریخی ماچو پیچو

شهر تاریخی ماچو پیچو

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *