شهر جهانی

بالاخره شهر چند هزار ساله ایران ، شهری که چند هزار سال پیش زندگی در آن متوقف شد و اسرارش زیر خروارها خاک و خاکستر مدفون ماند ، در سیستم میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسید . شهر سوخته در ۵۰ کیلومتری شهر زابل که قرنهاست در جنوب شرقی ایران و در نزدیکی مرزهای سیستان و بلوچستان  با کشور افغانستان آرام گرفته است ، به عنوان هفدهمین اثر ایران جهانی شد. این اثر ارزشمند، اول تیرماه امسال، در سی و هشتمین اجلاس یونسکو به ثبت رسید که امسال در دوحه قطر برگزار می شد.

در این اجلاس پرونده (( شهر سوخته )) از طرف ایران مطرح و بدون رای مخالف به ثبت رسید. به گفته محمد حسن طلبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور که در این نشست حاضر بود : (( کشورهایی که در حمایت از این پروده صحبت کردند، معتقد بودند این اثر جانی با توجه به قرارگیری در نزدیکی مرز ایران و افغانستان می تواند به صلح جهانی کمک کرده و در آینده نقش مهمی به عنوان مرکزمیراث فرهنگی ایفا کند. )) اما (( شهر سوخته )) امروز که تنها بخش هایی از آن مورد کاوش قرار گرفته، در قرنهای دور، مثل امروز  نه با یک بیابان خشک و بی آب و علف که دشتی پر رکت احاطه شده بود. اینجا بزرگترین شهر در شرق فلات ایران در دوره مفرغ بود، شهری برخاسته از تمدن هامون و هیرمند و پیوند دهنده دو تمدن باستانی ایران و هند. شهر سوخته یکی از پیشرفته ترین شهرهای دوره باستان محسوب می شد و در فاصله سالهای سه هزار و دویست تا دو هزار پیش از میلاد شلوغ و پرجمعیت بود.

اولین جراحی مغز و اولین چشم مصنوعی جهان در شهر سوخته ساخته شد. ساکنان شهر سوخته صنعت کفاشی داشته اند. کهن ترین تصویر متحرک هم در شهر سوخته یافت شده است و خط کش چوبی باستانی با دقت نیم میلیمتر در شهر سوخته یافت شده مراکز صنعتی مردم شهر سوخته در خارج از شهر بوده و تعدادی لوله های سفالی در شهر سوخته پیدا شده که احتمالا برای آب رسانی و دفع فاضلاب استفاده می شده است .

صنایعی مانند ریسندگی، خراطی، معرق سازی، مرمر سازی، سفال گری، مهرسازی، حصیربافی و ساخت ابزار فلزی در شهر سوخته رواج داشته است. اینها بعلاوه دهها نمونه کوچک و بزرگ دیگر، مواردی است که باعث شد شهر سوخته به راحتی در فهرست میراث فرهنگی یونسکو جای بگیرد و پس از آثار دیگری مثل : چغازنبیل، تخت جمشید، میدان نقش سلیمان، تخت جهان، ارگ بم و منظر فرهنگی آن، پاسارگاد، گنبد سلطانیه، بیستون، مجموعه کلیساهای آذربایجان شرقی و غربی، سازه های آبی شوشتر، بازار تبریز، آرامگاه شیخ صفی، باغ های ایرانی، مسجد جامع اصفهان، برج گنبد کاووس و کاخ گلستان افتخاری برای فرهنگ و تمدن این سرزمین شود.

 

didani hay shahr sokhte

شهر سوخته، هفدهمین اثر جهانی

ashye peida shode dar shahr sokhte

شهر سوخته، هفدهمین اثر جهانی

شهر سوخته، هفدهمین اثر جهانی

شهر سوخته، هفدهمین اثر جهانی

شهر سوخته، هفدهمین اثر جهانی

شهر سوخته، هفدهمین اثر جهانی

شهر سوخته، هفدهمین اثر جهانی

شهر سوخته، هفدهمین اثر جهانی

شهر سوخته، هفدهمین اثر جهانی

شهر سوخته، هفدهمین اثر جهانی

شهر سوخته، هفدهمین اثر جهانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.