شهر هانوی

شهر هانوی

راهنمای سفر به هانوی ویتنام

هانوی شهری قدیمی و بر خوردار از سابقه ۱۰۰۰ ساله است. هانوی مرکز اداری ویتنام بوده وزارتخانه ها و مرکزیت سایر نهادهای حکومتی در این شهر استقرار یافته اند. آمیزه ای از هنر شرق و غرب هانوی که توسط چینی ها بنا نهاده شده بود و برای مدت زیادی نیز تحت سلطه فرانسویان بود. شهری با آمیزه ای از معماری شرق و غرب است.

معابد و غذاهای این سرزمین یادآور دنیای شرق است، در حالی که سبک بسیاری از خیابان ها وساختمان های آن، انسان را به یاد فرانسه می اندازد وجود چندین دریاچه و عبور رود سرخ از این سرزمین، طبیعت سبز آن را سیراب کرده و مأمنی مناسب برای روح خسته انسان قرن بیست و یک ایجاد می کند. هانوی شهری است که با وجود توسعه زیاد در سال های اخیر، هنوز فرهنگ اصیل ویتنامی در آن حفظ شده است، شهری که مردم آن هنوز با غرور از جنگ ویتنام و پیروزی در آن صحبت می کنند.

 

اطلا عاتی در مورد شهر هانوی

نام کشور : جمهوری سوسیالیستی ویتنام

پایتخت ویتنام : هانوی

جمعیت : ۸۱۶۲۴۷۱۶ نفر ( جولای سال ۲۰۰۳ )

نرخ رشد جمعیت :۲۹/۱ درصد ( سال ۲۰۰۳ )

مساحت : ۳۲۹۵۶۰ کیلومتر مربع شامل ۳۲۵۳۶۰ کیلومتر مربع زمین ، ۴۲۰۰ کیلومتر

مربع آب ۳۴۴۴کیلومترمربع

خط ساحلی بدون احتساب جزایر .

نوع حکومت : جمهوری سوسیالیستی

زبان رسمی : ویتنامی

سال استقلال : دوم سپتامبر ۱۹۴۵

روز ملی : دوم سپتامبر

ترکیب قومی : ۵۸ در صد تا ۹۰ در صد ویتنامی و بقیه چینی ، تایلندی ، خمر و سایر اقوام

ترکیب مذهبی : بودایی ، هوا هائو ، کائو دای ، مسیحی پروتستان و کاتولیک ، طبیعت پرست ، مسلمان

شهر هانوی، پایتخت ویتنام و دومین شهر بزرگ این کشور است این شهر حدود هزار سال پیش توسط چینی ها بنا نهاده شد اما در سال ۱۸۳۱ نام امروزی آن، بر روی این شهر گذاشته شد. بسیاری از مناطق امروزی شهر در دوران سلطنت فرانسوی ها در این شهر ساخته شده که این خود زیبایی های آن را دو چندان کرده است در شهر هانوی، اکثر مناطق دیدنی اصلی در نزدیکی هم قرار گرفته اند و به راحتی می توان با پای پیاده این دیدنی ها را یکی پس از دیگری ، مشاهده کرد.

هانوی از زمانی بنا شدن همواره یکی از قطب های سیاسی ویتنام بوده است و این امر، تاریخی ژرف رابه این شهر اهدا کرده است تا در کنار طبیعت زیبایش جذابیت های تاریخی بی شماری نیز به همراه داشته باشد.

 تعداد هتلها و  رستورانها

تعداد هتلها :۶۵ هتل بزرگ و کوچک
تعداد رستورانهای بزرگ : ۲۲ عدد
تعداد گالریهای هنری :۶ عدد
تعداد نمایشگا ههای تجاری : ۴ عدد
تعداد سینماها :۶ عدد
فروشگاههای بزرگ : مترو ، چنتین پلازا ، فی وی مارت ، ویننا تکس.سیو صنایع دستی : تابلوهای نقاشی ، تابلوهای سوزن بافی ، انواع مجسمه ، کارهای بافندگی، سفال ، صنایع چوبی ، کیف .

هتل فرانسوی در قلب شهر
-هتل ۵ ستاره لوکس اپرا هانوی با الهام از معماری قرن ۱۹ فرانسه یک هتل بسیار شیک و آرام در قلب شهر است. این هتل هم به بسیاری از مراکز گردشی شهر مانند خانه اپرا نزدیک است و اتاقهای زیبای آن که به سبک اروپایی مبلمان و تزئین شده.اند. بعد از یک روز گردش در شهر می توانید از امکانات هتل مانند ماساژ و سونا برای برطرف کردن خستگی استفاده کنید. رستوران این هتل با انواع غذاهای بین المللی در خدمت مشتریان است و کافه هتل نیز شبانه.روزی است. قیمت اتاق.های آن از ۱۳۰ دلار به بالاست.
– اقامت در کنار دریاچه
شما می توانید هر روز صبح از هتل تیرانت دریاچه زیبای هوئانکیم را تماشا کنید و شب ها در امتداد آن قدم بزنید. اتاق های این هتل با مبلمان چوبی کلاسیک تزئین شده و همه چیز در آن زیباست. طیف وسیعی از غذاهای محلی و بین المللی در رستوران این هتل در دسترس است و از هتل تا ایستگاه راه آهن هانوی هفت دقیقه فاصله است قیمت اتاقهای این هتل ۴ ستاره از ۶۰ دلار به بالاست.
– هتلی صمیمی
در باریک ترین و پنهان ترین کوچه.های محله قدیمی هانوی شما می توانید هتل الیت را ببینید که می درخشد. فضای این هتل بسیار صمیمانه و گرم است و بر خلاف هتل های دیگر قیمت آن در ازای خدماتش بسیار ناچیز است. شما می توانید در این هتل ۲ ستاره اتاقی تمیز و راحت با قیمت ۳۵ دلار بیابید.

 

درچه فصلی؟

هانوی در سواحل رود سرخ قرار گرفته و آب و هوایی نیمه حاره‌ای، گرم و مرطوب دارد. البته قرار گرفتن این شهر در نیمه شمالی ویتنام باعث شده آب و هوایی نسبتا خنک‌تر و با رطوبت کمتر در زمستان داشته و برخلاف دیگر شهرهای نواحی استوایی اختلاف دمای کمی در تابستان و زمستان را تجربه کند.

بهترین فصل برای سفر به هانوی حدفاصل ماه های سپتامبر تا نوامبر است که از گرمای تابستان کاسته شده و سرمای زمستان نیز هنوز شهر را در بر نگرفته است شهر هانوی در ماه های مارس و آئوریل نیز دمایی مشابه را دارد و هوا برای سفر به این شهر مناسب و مطبوع است تابستان های هانوی گرم است و گشت و گذار درفضای باز شهری خیلی مناسب نیست اما شهر هانوی دارای زمستان های سردی است که از اوایل ماه دسامبر شروع شده و تا ماه فوریه ادامه دارد.

 

جشنواره ها و رویدادها

جشنواره روز آزادی (Liberation Day) این جشن در ۳۰ آوریل به مناسبت فتح شهر سایگون و پایان جنگ ویتنام برگزار می شود در این روز رژه های خیابانی ، آتش بازی و اجراهای فرهنگی و هنری، روزی شاد و به یادماندی را برای مردم ویتنام و گردشگران رقم می زند جشنواره ماه (Moon Festival) این جشنواره که در ماه سپتامبر برگزار می گردد. پایان فصل کشاورزی را نشان می دهد که توسط مردم جشن گرفته می شود. در این جشنواره آئین های کهن ویتنامی، مانند اژدها و آتش بازی، فضای شهر را پر را شور و شادی می کند.

دیدنی ها

  • ناحیه قدیمی شهر (old Quarter) 2- موزه نژادشناسی ویتنام (Vietnam Museum of Ethnology) 3. معبد لیترچر (Literature Temple of) 4. زندان هوالو (Hoa LoPrison) 5. مقبره هوچی مین (Ho Chi Minh Mausoleum) 6. پل لانگ بین (Bridge Long Bien) معبد چوآ ترن کوآک (Chua Tran Quoc) 8. دروازه شمالی(Northern Gate) 9. کلیسای سن جوزف (Cathedral St Josephs) 10. معبد انگوک سان (Ngoc Son Temple) 11. برج تاپ روآ (Thap Rua Tower)

خوردنی ها

  1. نودل برنج با گوشت (Pho)؛ ۲٫ اسنک ژوسی ژیو (xoi xeo) 2. برنج سبز (com) 4. خوراک ماهی (cha ca la Vong) 5. سوپ مرغ و سبزیجات (Bun Tang) 6. خوراک گوشت و سبزیجات (Bo Kho) 7. دسر چه (che) 8. کباب (Nuong Xa Nem) 9. انواع غذای دریای (Seafoot) 10.خورش ماهی (Ca Kho to) دسر لوبیا و کنجد بان کم (Banh Cam)

 

غذا و رستوران در هانوی

دکه‌های خیابانی در این شهر بهترین راه برای تجربه غذاهای محلی و آشنایی با فرهنگ آشپزی و غذاهای این شهر است. علاوه بر غذاهای محلی که در کنار کیفت و تازگی، قیمت ارزانی هم دارند در هانوی غذاهای غیر بومی بسیار زیادی نیز می‌توان یافت. از غذاهای محلی هانوی برخی بسیار معروفند و توصیه می‌شود حتما در هانوی و در محله قدیمی شهر با کیفیتی خوب آنها را امتحان کنید.
بان کوین که از گندم، تخم مرغ و لبنات تهیه می‌شود، سوپ نودل قو که از غذاهای معروف هانوی و ویتنام است و بان تنگ که شبیه اسپاگتی است از جمله این غذاها هستند. علاوه بر این غذاها چاکالاونگ نیز از شهرت خاصی در جهان بر خوردار است به طوریکه جزء غذاهایی است که توصیه شده پیش از مرگ حتما امتحان شود.
ویتنام سرزمین غذاهای خوشمزه نیز هست که با طعم ها ی خاص این منطقه آماده می شوند. نوشیدنی متداول نیز دراین سرزمین معمولا از آب جوش با برگ چای، شکوفه، گل یا دانه گیاهان دارویی تهیه می شود.بومی‌های برخی از مناطق نیزنوشیدنی‌شان را با پختن برنج با آب تهیه می‌کند.

خریدنی ها

  1. ابریشم ۲٫ نقره آلات ۳٫ گوبلن ۴٫ لباس ۵٫ چرم ۶٫ صنایع دستی ساخته شده از بامبو و پوست درختان ۷٫ کفش های چوبی ۸٫ نقاشی روغنی

مراکز خرید برتر

  1. خیابان هانگ گای (Hang Gai Street) 2. مرکز خرید بزرگ سایکو (Savico Megamall) 3. بازار شبانه آخر هفته هانوی (Hanol Weeken Night Mrket) 4. مرکز خرید سیرنا (Shopping Center Syrene) 5. بازار دانگ ژوآن (Dong Xuan Market) 6. مرکز خرید ترانگ تین (Trang Tien Plaza) 7. خیابان هانگ بک (Hang Bac Street) 8. خیابان نهانو (Nha tho street) 9. مرکز خرید هانگ دا(hang Da) 10. خیابان هانگ داو (Hang Dau Street)

مراکز تفریحی برتر

  1. دریاچه هون کیم (Hoan Kiem Lake ) 2. تئاتر تانگ لونگ (Long Theatre Thang)3. کاخ رئیس جمهوری هو چی مین (presidential Palace Ho Chi Minhj) 4. دریاچه وست (west Lake) 5. دهکده باستانی دوآنگ لام (Duong Lam Ancient Village) 6. خانه ایرا (House opera) 7. پارک لنین (Lerin) 8. باغ های گیاه شناسی Gardens Botanical

 

زبان وخط
زبان ویتنامی عضوی از خانواده ی زبان های آسترو – آسیایی است اما برخی زبان شنا سان معتقدند زبان ویتنامی با وجود برخی شباهت ها به چینی و دیگر گویش های رایج در آسیای جنوب شرقی زبانی تقریبا منحصر به فرد است . زبان ویتنامی هم مانند چینی زبانی صوتی و آهنگی است و تناوب اصوات بعوض تکلم لغات مفهوم و معنی را القاء می نماید لکن از حیث صرف و نحو ، زبان ویتنامی شباهت زیادی به خمر ، زبان رسمی کشور کامبوج دارد. جدایی از زبان ویتنامی ، زبان های چینی ، خمر ، چم و دیگر زبان های محلی و خاص اقلیت های قومی و نژادی در ویتنام رایج می باشند.

 

گشت و گذار در شهر

سفر به هانوی با قطار از چین و هم چنین اتوبوس نیز ممکن است که چون فاصله دیگر شهرهای توریستی ویتنام از هانوی زیاد است معمولا راه‌های زمینی گزینه خوبی برای گردشگران نیست.
برای گشت و گذار در شهر استفاده از تاکسی بهترین راه است، راننده‌های تاکسی معمولا کمی انگلیسی بلدند و می‌توان از آنها سوالاتی در مورد هتل و رفت و آمد و… پرسید. البته اگر به تنهایی سفر می‌کنید می‌توانید از موتورسیکلت نیز استفاده کنید. موتورها در شهرهای ویتنام به وفور دیده می‌شوند که بسیاری از آنها مسافرکشی نیز می‌کنند. سیکلوها نیز از دیگر وسائل رایج در هانوی هستند که البته سرعت کمی دارند.

 

پروازهایی که به هانوی می روند! 

پرواز مستقیمی از تهران به هانوی وجود ندارد، شرکت هوایی اثروفلوت با یک توقف و خطوط هوایی القطری ، الاتحاد و چین جنوبی با دو توقف پرواز از تهران به هانوی را در برنامه پروازی خود دارند.

بیشتر گردشگران ترجیح می‌دهند با هواپیما به هانوی سفر کنند. اگرچه فرودگاه شهر هانوی خیلی بزرگ نیست اما پروازهای داخلی و خارجی بسیاری دارد. گردشگران خارجی معمولا یا مستقیم به هانوی می‌آیند و یا اینکه ابتدا به هوشی‌مین رفته و پس از آن به هانوی می‌آیند که در هر دو حالت هواپیما بهترین گزینه است. فرودگاه هانوی در فاصله ۴۵ کیلومتری شهر واقع شده و برای رسیدن به شهر باید با تاکسی یا اتوبوس‌هایی که در فرودگاه هستند به مرکز شهر رفت.

ردیفهزینه های زندگیقیمت
۱یک وعده غذای ارزان قیمت$ ۱٫۸۵
۲یک وعده غذای دو نفره با مخلفات (در رستوران متوسط)$۱۳٫۹۰
۳ساندویچ با مخلفات$ ۳٫۹۰
۴نوشابه قوطی$ ۰٫۵۰
۵آب (۰٫۳۳ لیتر)$ ۰٫۳۵
۶قیمت بلیت اتوبوس/مترو یک طرفه$ ۰٫۳۰
۷ورودیه تاکسی$ ۰٫۵۵
۸بهای تاکسی به ازای هر کیلومتر مسافت طی شده$ ۰٫۵۵
۹بلیت سینما$ ۴٫۶۰
۱۰سیب (یک کیلو)$ ۲٫۷۵
۱۱یک پاکت سیگار$ ۱٫۱۰

 

اطلاعات کاربردی
ویزانیازدارد
جمعیت۶٫۵۰ میلیون
واحد پول VND-Vietnamese Dong
برابری پول با دلار۱٫۰۰ USD= 21598 VND
ساعت رسمی۲٫۳۰ جلوتر از تهران
آب لوله کشیغیر قابل آشامیدن

 

شهر هانوی

شهر هانوی

شهر هانوی

شهر هانوی

شهر هانوی

شهر هانوی

شهر هانوی

شهر هانوی

موزه ای که با مساحت ۳۰ هزار متر مربع در هانوی ویتنام ساخته شده

موزه ای که با مساحت ۳۰ هزار متر مربع در هانوی ویتنام ساخته شده

شهر هانوی

شهر هانوی

مزرعه ای زیبا در هانوی

مزرعه ای زیبا در هانوی

ویرایش و تصحیح: تارا رادفر

منبع: نشریه مسافرت

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *