صنعت گردشگری ، و سیستم مکان یابی جهانی ( Global Positioning System)

گردشگری، صنعتی است که محیط مهمترین منبع جاذبه آن است و بدون در نظر گرفتن محیط، گردشگری مفهومی ندارد. از سوی دیگر، همین صنعت گردشگری از توان بالایی برای از بین بردن محیطی که به آن وابسته است را در بلند مدت داراست. بر این اساس لازم و ضروری است که گردشگری متضمن پایداری باشد.

یکی از مهمترین و بدیهی‌ترین مفاهیم گردشگری پایدار این است که جاذبه های گردشگری برای نسل‌های آینده باقی بماند، نه اینکه در مدت کوتاهی، فقط برای یک دوره گردشگران از آن استفاده نمایند و دیگر چیزی برای آیندگان باقی نماند. کشور ما با داشتن جاذبه‌های فراوان در گوشه گوشه خاک خود، هنوز نتوانسته است حتی به مفهوم گردشگری پایدار نزدیک گردد.

نمونه بارز آن چشمه های زیبا و بی همتای « باداب سورت» ساری است. در میان هزاران جاذبه طبیعی و غیر طبیعی استان مازندران، به جرأت می توان گفت که اکثر جاذبه‌های آن در حال نابودی است و هیچ متولی و مسئولی وجود ندارد که پیگیر مسئله باشد و باداب سورت نمونه‌ای از هزاران جاذبه‌ای است که در مدت کوتاهی که از کشف آن گذشته، به وضوح اثرات نابودی را در آن میتوان مشاهده کرد.

این چشمه‌ها در شهرستان ساری، بخش چهاردانگه در روستای اروست، در واقع نوعی ژئو پارک است که در ارتفاع ۱۸۴۱ متری سطح زمین واقع شده و با آخرین چین‌خوردگی‌های البرز در دوران چهارم زمین‌شناسی شکل گرفته است. این چشمه ها که حدود ده هکتار را در بر می‌گیرد از شمال با ارتفاعات پوشیده از جنگل‌های برگ سوزنی، از جنوب با دره، از شرق با ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته‌ای و از غرب با معدن سنگ‌های تزیینی احاطه شده است.

برای رفتن به اداب سورت در ساری وارد جاده فرعی سمنان– کیاسر می‌شویم. از ساری تا کیاسر حدود ۶۰ کیلومتر فاصله است. پس از کیاسر حدود ۳۵ کیلومتر به سمت سمنان رفته تا اینکه به تلمادره می‌رسیم. در سه‌راهی تلمادره به سمت روستای اروست، حدود ۱۸ کیلومتر راه را طی‌کرده تا در سمت چپ وارد یک خاکی می‌شویم. بعد از طی حدود سه کیلومتر به مکانی می‌رسیم که باید ماشین را آنجا پارک کرده و به سمت چشمه پیاده حرکت کنیم. این مسیر خاکی و سربالایی حدود دو کیلومتر است. البته مسیر دیگری هم از تهران وجود دارد که مسیر سمنان-شهمیرزاد است.

چشمه های زیبای باداب سورت در واقع از دو چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم تشکیل شده است. یکی از چشمه ها با پهنای بستر ۱۵ متر و عمق زیاد دارای آب شوری است که اکثراً در تابستان برای آب‌تنی از آن استفاده و گفته می‌شود برای درمان روماتیسم، دردهای کمر و پا و امراض پوستی سودمند است. این چشمه به علت شور بودن، در زمستان یخ نمی‌زند. چشمه دیگر در مجاورت آن دارای رنگ‌های قرمز و نارنجی و ترش مزه است و اطراف دهانه چشمه رسوب آهن نشسته است. آب‌های این چشمه‌ها که دارای رسوب هستند، از بالای کوه سرازیر شده و طی هزاران سال در مسیر خود حدود ۱۳ حوضچه کوچک بسیار زیبا با رنگ‌های نارنجی و زرد و قرمز، در اندازه‌های مختلف به وجود آورده‌اند. در واقع آب چشمه‌های باداب سورت رنگی نیست و این رسوبات حوضچه هاست که چشمه ها را رنگارنگ کرده‌است.

اگر در امتداد این چشمه ها صدها متر به سمت شمال برویم، در ارتفاعات، باداب سورت قدیمی را پیدا می‌کنیم که صد سال است که خشک شده و به گودال زمان معروف است؛ به طوری‌که وقتی وارد آن می‌شویم به قدری مبهوت آن می‌شویم که گذر زمان را فراموش می‌کنیم. غیر از این، باداب سورت دیگری هم وجود دارد که به « شوره‌سر» معروف است که شامل دو چشمه است که خواص درمانی بسیار بیشتری نسبت به چشمه‌های دیگر دارند و در روستای اروست واقع شده‌اند.

اما نام واقعی این چشمه‌ها « وااوی سورت» است که در بین اهالی معروف است و به خاطر ترجمه واژه « وااو» که ترکیبی از دو واژه «وا» به معنی باد که به نوعی درد روماتیسمی اشاره دارد و «او» به معنی آب است، به نام «باداب» معروف شده است.

در زبان کهن مازندرانی«وااو» به چشمه‌هایی گفته می‌شود که آب آن خاصیت درمانی دارد و واژه «سورت» به معنای شدت اثر است که احتمالاً اشاره به شدت شفابخشی این چشمه‌ها دارد که در این مواقع بهتر است از همان واژه بومی و مصطلح میان مردم منطقه استفاده شود تا مشابه فارسی‌سازی شده آن، مانند آبشار آب‌پری که در هفت کیلومتری شهر رویان واقع شده و نام اصلی آن «پریو» یا «پری او» است که از دو واژه «پری» به معنای پریدن و «او» به معنای آب است و در اصطلاح مردم منطقه به آبی گفته می‌شود که می‌پرد یا همان آبشار به زبان محلی.

این چشمه ها اولین بار در سال ۱۳۸۶ به طور اتفاقی توسط یک گروه کوهنوردی لواسان کشف شد. این گروه طی بازدیدی که از شهر دامغان داشتند، به طور اتفاقی از وجود این اثر زیبا، توسط عکسهایی که به وسیله یک معلم درس جغرافیای مدارس شهر دامغان گرفته شده بود، مطلع شدند. فعالیت یک معدن استخراج سنگ های تزیینی در فاصله بسیار نزدیک آن باعث به وجود آمدن خسارت زیادی در آن منطقه شده بود. علاوه بر آن یک گورستان تاریخی که در منطقه وجود داشت نیز تخریب گردید.

شدت تخریب به حدی بود که بلافاصله با میراث فرهنگی دامغان  تماس گرفته شد تا پیگیری گردد، اما مسئولان میراث فرهنگی دامغان اذعان داشتند که این منطقه در حوزه استحفاظی ما نیست و به میراث فرهنگی مازندران مربوط است. بالاخره پس از سه ماه پیگیری های زیاد هیأت کوهنوردی لواسان و معاونت میراث فرهنگی کل کشور در خرداد سال ۱۳۸۷، این چشمه ها به عنوان دومین اثر ملی ایران بعد از قله دماوند به ثبت رسید.

این در حالی است که نمونه جشمه های باداب سورت تنها در سه کشور ترکیه، آمریکا و نیوزیلند وجود دارد که در آمریکا و نیوزیلند این چشمه ها تقریباً از بین رفته اند و فقط در ترکیه به نام «پاموکال» به صورت رسوبات سفیدرنگ آهکی وجود دارد که به نام «کاخ سفید» یا «قلعه سفید» معذوف است. البته بر خلاف باداب سورتِ کشور ما که در حد یک چشمه محلی باقی مانده و در حال نابودی است، این چشمه ها در ترکیه به علت اینکه یک منطقه آزاد گردشگری است و حمایت های زیادی از طرف مسئولان از آن به عمل آمده، گردشگران زیادی را جذب خود نموده است.

باداب سورت اکنون در حالی در انتظار ثبت جهانی و خواهر خوانده شدن با چشمه های پاموکاله ترکیه است که در معرض نابودی قرار دارد. تهیه زیرساخت های گردشگری در این چشمه های زیبا و چشم نواز در تصمیم گیری بین دستگاههای مختلف معطل مانده است. در حال حاضر چند دستگاه مدعی مالکیت آن هستند که میراث فرهنگی، مناطبع طبیعی و محیط زیست از جمله آنها است. همین اختلافات باعث شده در اثر بی توجهی و سهل انگاری مسئولان، این چشمه ها در معرض نابودی قرار گیرند.. از همه بدتر دیدن زباله های فراوان در در اطراف چشمه هاست که دل دوستداران طبیعت را به درد می آورد. از کاستی های باداب سورت می توان به چند مورد اشاره کرد:

 ۱-نبود تابلوهای راهنما در مسیر برای کسانی که از راه دور به آنجا سفر می کنند که باعث می شود مسافران نتوانند به راحتی راه خود را پیدا کنند.

۲٫ نداشتن سایه بان و سرپناه برای مسافران.

۳٫ شنای گروهی افراد که باعث تخریب حوضچه ها شده.

۴٫ پهن کردن لباس خیس بر روی بوته ها که منظره ناخوشایندی را به وجود آورده.

۵٫ نبود سطل زباله.

۶٫ از همه مهمتر حضور آدمها در همه جا که با لگد کرد رسوبات چشمه، این میراث گرانبها را نابود ی کنند.

اکنون با حضور گردشگران انبوه بدون رعایت هیچ گونه اصول و مقررات در این منطقه و بی مهری مسئولان نسبت به حفظ و نگهداری آن، با وجود اینکه تنها پنج سال از ثبت این اثر زیبا و بی نظیر گذشته، به وضوح اثرات تخریب آن نمایان شده و روز به وز هم بیشتر می گردد و شاید به زودی شاهد نابودی کامل آن باشیم.

امروزه با بالارفتن علاقه مردم به طبیعت گردی و کوهنوردی، یافتن روشهایی که باعث انجام امور موفق و دور از سانحه ی این فعالیتها می گردد، امری قابل توجه می باشد. ناوبریNavigation در این زمینه نقش بسیار مهمی را ایفا میکند، بطوری که امروزه مباحث آن تبدیل به موضوع بسیار مورد توجه جوامع علاقمند به سیاحت و ماجراجویی در طبیعت گردیده است.

طبیعت پمز و راز و جذاب کشور ما ایران نیز دلیل بسیار خوبی برای وارد شدن به این موضوع می باشد و GPS یکی از وسایل مدرنی است که کمک شایانی در امر ناوبری می نماید. اذا در این مقاله به چگونگی کارکرد جی پی اس پرداخته می شود.

جی­ پی­ اس (GPS)  چیست؟

سیستم مکان یابی جهانی ( Global Positioning System )  یک سیستم هدایت(ناوبری) ماهواره ای است شامل شبکه ای از ۲۴ ماهواره در گردش که در فاصله ۱۱ هزار مایلی و در شش مدار مختلف قرار دارند. در واقع یک سیستم راهبری و مسیریابی ماهواره ای است که از شبکه ای با ۲۴ ماهواره تشکیل شده است و این ماهواره ها به سفارش وزارت دفاع ایالات متحده ساخته و در مدار قرار داده شده اند. این سیستم در ابتدا برای مصارف نظامی تهیه شد، ولی از سال ۱۹۸۰ استفاده عمومی آن آزاد و آغاز شد.

خدمات این مجموعه در هر شرایطی آب و هوایی و در هر نقطه از کره زمین در تمام ساعات شبانه روز در دسترس است. پدیدآورندگان این سیستم، هیچ حق اشتراکی برای کاربران در نظر نگرفته اند و استفاده از آن رایگان است. ماهواره ها در حال حرکت می باشند و در عرض ۲۴ ساعت با سرعتی در حدود ۱۰۸ مایل در ثانیه دو بار کامل برگرد زمینمی گردند.

ماهواره های جی پی اس به نام NAVASTAR شناخته  می شوند. لازمه هر گونه آشنایی با جی پی اس فراگیری ماهیت اصلی این ماهواره ها می‌باشد. اولین ماهواره جی پی اس در فوریه ۱۹۷۸ پرتاب شد. وزن هر ماهواره تقریباً ۲۰۰۰ پاوند و دارای صفحات آبی به پهنای ۱۷ فوت می باشد و قدرت فرستنده آن ۵۰ وات و یا کمتر است.

هر ماهواره۲ سیگنال ارسال می‌کند : GPS.LL1 های غیر نظامی از فرکانس MHZ  ۱:۱۵۷۵٫۴۲ L1 استفاده می کنند. هر ماهواره حدودا ۱۰سال فعال می ماند و جایگزینی ماهواره ها به موقع انجام گشته و ماهواره های جایگزین به فضا پرتاب می گردند. برنامه شبکه GPS هم اکنون تا سال ۲۰۰۶ تنظیم و جایگزینی های لازمه ترتیب داده شده اند.

مسیر گردش ماهواره ها آنها را بین عرض جغرافیایی ۶۰ درجه شمالی و ۶۰ درجه جنوبی قرار می دهد. این امر به معنی آن است که در هر نقطه از زمین و در هر زمان می توان سیگنال های ماهواره های را دریافت نمود و هر چه به قطب های شمال – جنوب نزدیک می شویم نیز همچنان ماهواره های جی پی اس را خواهیم دید. هر چند دقیقا بالای سرما نخواهند بود و این در دقت و صحت عمل آنها در این نقاط تاثیر می گذارد.

یکی از بزرگترین مزایای رهیابی به وسیله جی پی اس نسبت به روش های دیگر زمینی آن است که این سیستم در هر شرایط جوی و بدون توجه به نوع کابرد گیرنده جی پی اس یه خوبی کار می کند. بسته به نوع مصرف و بودجه می توانید از طیف وسیع گیرنده های جی پی اس بهره ببرید. هم چنین، باید از در دسترس بودن نقشه مناسب و بروز جهت ناحیه مورد استفاده تان،اطمینان حاصل نمایید.

امروزه بهای گیرنده های جی پی اس بطور چشمگیری کاهش پیدا کرده است و هم اکنون در کشور ما ایران با بهایی معادل یک عدد گوشی متوسط موبایل نیز می توان گینرده GPS تهیه کرد. در کشورهای توسعه یافته از این سیستم جهت کمک به راهبری خودرو، کشتی و اونواع وایل نقلیه بهره گیری می شود.

هر چه نقشه های منطقه ای که در حافظه گیرنده بارگذاری می شود دقیق تر باشد، سرویس هایی که از جی پی اس می توان دریافت داشت نیز ارتقا می باید. برای مثال می توان ازGPS مسیر نزدیکترین پمپ بنزین، تعمیرگاه و یا ایستگاه قطار را سوال نمود و مسیر پیشنهادی را دنبال کرد. دقت مکان یابی این سیستم در حد چند متر می باشد، که بسته به کیفیت گیرنده تغیی می کند.

از سیستم محل یابی جهانی می‌توان در کارهایی چون نقشه برداری و مساحی، پروژه های عمرانی، کوهنوردی، کایت سواری، سفر در مناطق ناشناخته، کشتیرانی و قایقرانی، عملیات نجات هنگام وقوع سیل و زمین لرزه و هر فعالیت دیگری که نیازمند محل یابی باشد، بهره برد. هر کس که بخواهد بداند کجاست، با توجه به نزول شدید بهای گیرنده های این سیستم و افزایش امکانات آنها، این تکنولوژی در آینده نزدیک بیش از پیش در اختیار همگان قرار خواهد گرفت.

یکی از بزرگترین مزایای رهیابی به وسیله جی پی اس نسبت به روش های دیگر زمینی آن است که این سیستم در هر شرایط جوی و بدون توجه به نوع کاربرد گیرنده جی پی اس به خوبی کار می کند.

صنعت گردشگری

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *