صوفیه بلغارستان

صوفیه بلغارستان

صوفیه شهری است که همچون یک امانت دار با وفا، مجموعه ای از تمامی حوادث ادوار گذشته را درون گنجینه ای برای دوستدارانش جمع کرده است.

از معماری اصیل رومی گرفته تا معماری اسلامی عثمانی، معماری اتریشی، اروپای شرقی و معماری دوران رنسانس همه و همه مانند گنجینه ای در دل این شهر جای گرفته است.

صوفیه شهری است با تلفیق معماری اروپای شرقی و غربی که چشم هر دوستدار بناهای تاریخی را می نوازد و نام شهر صوفیه را برای همیشه در خاطره آن ها حک می کند، هر چند صوفیه گوهر دیگری به نام طبیعت نیز برای طرفداران خود در آستین دارد تا در زمان خستگی از هیاهوی شهری به آن پناه ببرند و روح خود را با کوه ها و دریاچه های زیبایش آرامش بخشند.

درباره صوفیه

صوفیه پایتخت و بزرگ ترین شهر بلغارستان است که بیش از ۲۵۰۰ سال تاریخ ثبت شده دارد. در طول قرن ها این شهر نام های متفاوتی مانند سردیکا (Serdica) و سریدنس (Serdetz) به خود گرفت. این شهر به دلیل موقعیت استراتژیک و خاصی که دارد، روزگاری پایتخت امپراتوری رم بوده است. امروزه صوفیه هم از نظر سیاسی و هم از نظر اقتصادی و فرهنگی پایتخت و مهم ترین شهر بلغارستان است. قرار گرفتن صوفیه درکنار کوه ویتوشا (Vitosha) و دریاچه پانچاروو (Pancharevo) طبیعتی زیبا را به این شهر هدیه کرده است. طبیعتی که با چشمه های آب گرم معروفش پذیرای گردشگران است. صوفیه شهری است که آن را محل طلاقی معماری، فرهنگ و هنر اروپای شرقی و غربی می دانند.

در چه فصلی؟

بهترین زمان برای سفر به ادینبرو در فصل تابستان و ماه های ژوئن تا صوفیه به زمستان های سرد و تابستان های خنک معروف است. بهترین زمان برای مسافرت به صوفیه ماه های جولای و آگوست است که هوا نسبتاً معتدل است صوفیه در زیباترین حالت خود قرار دارد. هرچند در این فصل تعداد گردشگران صوفیه زیاد و شهر شلوغ است پس اگر می خواهید صوفیه را خلوت تر و قیمت ها را ارزان تر ببینید می توانید فصل بهار با پاییز را برای سفر به این شهر انتخاب کنید.

جشنواره ها و رویدادها

  1. جشنواره موسیقی صوفیه (Sofia Rocks): این جشنواره که در اوایل ماه جولای برگزار می شود محل هنرنمایی موسیقی دانان بین المللی در شهر صوفیه است. این جشنواره یکی از بزرگ ترین جشنواره های موسیقی بلغارستان است که هر ساله هزاران گردشگر را به خود جذب می کند.
  2. جشنواره هفته های موسیقی (Sofia Music Weeks): این جشنواره یک جشنواره بین المللی موسیقی و یکی از مهم ترین جشنواره های بلغارستان است که هر ساله در ماه های ژوئن و جولای در صوفیه برگزار می شود. در زمان برگزاری این جشنواره اجراهای هنری و کارناوال هایی نیز برگزار می شود.

دیدنی ها

  1. کلیسای سینت الکساندر نفسکی (Saint Alexander Nevski Cathedtal)؛ ۲٫ کوه ویتوشا (Vitosha Mountain)؛ ۳٫ کلیسای بویانا (Boyana Church)؛ ۴٫ ساختمان سینت جرج (Rotunda of St George)؛ ۵٫ کلیسای سینت صوفیه (Saint Sofia Church)؛ ۶٫ موزه ملی تاریخ نظامی (National Museum of Military History)؛ ۷٫ کلیسای سینت نیکولاس (Saint Nikolas Church)؛ ۸٫ قلعه اولپیا سردیکا (Ulpia Serdica Fortress)؛ ۹٫ سالن تئاتر سردیکا (Amphitheatre of Serdica)؛ ۱۰٫ کلیسای سینت ندلیا (St. Nedelya Church)

خوردنی ها

  1. سوپ ماست تاراتور (Tarator)؛ ۲٫ کباب بلغارستانی (Bulgarian Kebab)؛ ۳٫ کتلت بلغارستانی (Lukanka)؛ ۴٫ سوپ گوشت و سبزیجات (Teleshko Vareno)؛ ۵٫ سالاد شاپسکا (Shapska Salad)؛ ۶٫ فلفل شکم پر (Stuffed Pepper)؛ ۷٫ پاستای بانیستا (Banista)؛ ۸٫ کباب گوشت چرخ کرده (Kebapche)؛ ۹٫ سوپ چربا (Chorba)؛ ۱۰٫ سالاد سبز (Green Salad)

خریدنی ها

  1. سفال؛ ۲٫ نقاشی؛ ۳٫ نقره آلات؛ ۴٫ صنایع دستی چوبی؛ ۵٫ اسانس رز؛ ۶٫ لباس چرمی؛ ۷٫ ظروف مسی

مراکز خرید برتر

  1. بازار مرکزی صوفیه (Central Soria Market Hall)؛ ۲٫ فروشگاه تیزوم (TZUM)؛ ۳٫ فروشگاه صوفیه (Mall of Sofia)؛ ۴٫ خیابان پیروتسکا (Pirotska Street)؛ ۵٫ مرکز خرید اسکای سیتی (Sky City Mall)؛ ۶٫ مرکز خرید پرینسس (Princess Outlet Center)؛
  2. فروشگاه بولگاریا (Bulgaria)؛ ۸٫ مرکز خرید پردایس (Paradise Centre)؛ ۹٫ مرکز خرید سیتی سنتر صوفیه (City Center Sofia)؛ ۱۰٫ فروشگاه رینگ (Ring Mall)

مراکز تفریحی برتر

  1. تئاتر ملی ایوان وازوف (Ivan vazov National Theatre)؛ ۲٫ خیابان ویتوشا (Vitosha Boulevard)؛ ۳٫ خانه اپرای ملی (National Opera House)؛ ۴٫ ناحیه ابورپشته (Oborishte)؛ ۵٫ خیابان ماری لوئیس (Marie Louise Boulevard)؛ ۶٫ دریاچه آریانا (Ariana Lake)؛ ۷٫ پارک طبیعی ویتوشا (Vitosha Nature Park)؛ ۸٫ حمام های معدنی (Mineral Baths)؛ ۹٫ باغ بوریس (Boris Garden)؛ ۱۰٫ میدان اسلاویکوف (Slaveykov Square)؛ ۱۱٫ پارک لوون (Loven Park)

پروازهایی که به صوفیه می روند! ….

پرواز مستقیمی از تهران به صوفیه وجود ندارد، اما خطوط هوایی لوفت هانزا، اتریشی، القطری، ترکیش، ائروفلوت و آلیتالیا با یک توقف از تهران به صوفیه پرواز می کنند.

ردیفهزینه های زندگیقیمت
۱یک وعده غذای ارزان قیمت۴٫۰۰
۲یک وعده غذای دو نفره با مخلفات (در رستوران متوسط)۲۰٫۰۰
۳ساندویچ با مخلفات۳٫۷۰
۴نوشابه قوطی۰٫۹۰
۵آب (۰٫۳۳ لیتر)۰٫۵۰
۶قیمت بلیت اتوبوس / مترو یک طرفه۰٫۵۰
۷ورودیه تاکسی۰٫۴۰
۸بهای تاکسی به ازای هر کیلومتر مسافت طی شده۰٫۴۰
۹بلیت سینما۵٫۱۰
۱۰سیب (یک کیلو)۰٫۹۵
۱۱یک پاکت سیگار۲٫۵۵

 

اطلاعات کاربردی
ویزانیاز دارد
جمعیت۱٫۲ میلیون
واحد پولBNG-Bulgarian Lev
برابری پول با دلار
ساعت رسمی  عقب تر از تهران
آب لوله کشیقابل آشامیدن

 

صوفیه بلغارستان

صوفیه بلغارستان

کلیسای جامع الکساندر نوسکی در صوفیه

کلیسای جامع الکساندر نوسکی در صوفیه

راهنمای سفر به بلغارستان

راهنمای سفر به بلغارستان

صوفیه بلغارستان

صوفیه بلغارستان

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *