طبیعت ایران زیر چرخ آفرود بازان

با ورود سرگرمی و تفریح جدیدی همچون “آفرود ” به نظر می رسد تلاش وجانفشانی دوستداران محیط زیست در گوشه و کنار این مرز و بوم کمرنگ می گردد. آفرود که تا دیروز تنها سرگرمی قشر مرفه بی درد که بدنبال هیجان بدون دردسر بود. امروزه بطور نگران کننده ای در میان طبیعت گردان و کوهنودانی که شاید دیگر حوصله پیاده روی ندارند گسترش یافته است. طبیعت گردانی که تا دیروز دغدغه نجات محیط زیست را داشتند و هر یک نیرویی بالقوه برای فرهنگ سازی در زمینه حفظ محیط زیست بودند. امروز خود تبدیل به خطری شده اند که طبیعت را زیر چرخهای ماشینهای خود به نابودی می کشند.
طبیعتی که زیر تلی از زباله به سختی نفس می کشید ؛ حالا حداقل توان بازسازی و بازیابی اش را از دست می دهد.مناطق بکر و دور از دسترس که به دلیل دشواری و زحمت رسیدن به آن، تنهازیر پای کوهنوردان و طبیعت گردان بود.حالا به مدد گسترش سرگرمی جدید و هیجان انگیز جوانانی که حال وحوصله پیاده روی و کوله کشی را ندارند ؛ جولانگاه ماشینهای دو دیفر انسیله و شاسی بلند آفرودبازان شده است.

جای تاسف دارد که کوهنوردانی که تا دیروز نگران لگد شدن یک گل وحشی زیر پای پوتین های خود بودند. حالا طبیعت کم جان ایران را زیر چرخ های خودخواهی ها لگد مال می کنند.از آنجا که این سرگرمی مثل دیگر سرگرمی ها وارداتی است چه خوب بود که قبل از به کار انداختن و به راه انداختن ماشین های شاسی بلندمان در تپه ها و دره های این سرزمین ، نخست فرهنگ آن را وارد می کردیم .بی گمان در کشورهای توسعه یافته که برای کند کردن روند فرسایش خاک، کوهنوردان تنها از یک پاکوب عبور می کنند و یا در جنگلها برای حفظ حقوق حیوانات قیل و قال نمیکنند و ایجاد سرو صدا غیر ضروری را نقض حقوق ساکنان جنگل ها می دانند ، حتما برای علاقمندان به آفرود هم قوانین ویژه ای دارند ؛ و تنهادر مناطق بخصوصی اجازه عبور می دهند. به نظر بنده لازم است گروهها وانجمنهای فعال در امور محیط زیست، به انتقال وبومی سازی این قوانین همت گمارند. تا پیش از اینکه کویرهای بکر و دره های دور از دسترس به کلی جولانگاه آفرودکاران شود در این زمینه فرهنگ سازی صورت پذیرد.

آفرود بازان

آفرود بازان

آفرود بازان

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *