با ورود سرگرمی و تفریح جدیدی همچون “آفرود ” به نظر می رسد تلاش وجانفشانی دوستداران محیط زیست در گوشه و کنار این مرز و بوم کمرنگ می گردد. آفرود که تا دیروز تنها سرگرمی قشر مرفه بی درد که بدنبال هیجان بدون دردسر بود. امروزه بطور نگران کننده ای در میان طبیعت گردان و کوهنودانی که شاید دیگر حوصله پیاده روی ندارند گسترش یافته است. طبیعت گردانی که تا دیروز دغدغه نجات محیط زیست را داشتند و هر یک نیرویی بالقوه برای فرهنگ سازی در زمینه حفظ محیط زیست بودند. امروز خود تبدیل به خطری شده اند که طبیعت را زیر چرخهای ماشینهای خود به نابودی می کشند.
طبیعتی که زیر تلی از زباله به سختی نفس می کشید ؛ حالا حداقل توان بازسازی و بازیابی اش را از دست می دهد.مناطق بکر و دور از دسترس که به دلیل دشواری و زحمت رسیدن به آن، تنهازیر پای کوهنوردان و طبیعت گردان بود.حالا به مدد گسترش سرگرمی جدید و هیجان انگیز جوانانی که حال وحوصله پیاده روی و کوله کشی را ندارند ؛ جولانگاه ماشینهای دو دیفر انسیله و شاسی بلند آفرودبازان شده است.

جای تاسف دارد که کوهنوردانی که تا دیروز نگران لگد شدن یک گل وحشی زیر پای پوتین های خود بودند. حالا طبیعت کم جان ایران را زیر چرخ های خودخواهی ها لگد مال می کنند.از آنجا که این سرگرمی مثل دیگر سرگرمی ها وارداتی است چه خوب بود که قبل از به کار انداختن و به راه انداختن ماشین های شاسی بلندمان در تپه ها و دره های این سرزمین ، نخست فرهنگ آن را وارد می کردیم .بی گمان در کشورهای توسعه یافته که برای کند کردن روند فرسایش خاک، کوهنوردان تنها از یک پاکوب عبور می کنند و یا در جنگلها برای حفظ حقوق حیوانات قیل و قال نمیکنند و ایجاد سرو صدا غیر ضروری را نقض حقوق ساکنان جنگل ها می دانند ، حتما برای علاقمندان به آفرود هم قوانین ویژه ای دارند ؛ و تنهادر مناطق بخصوصی اجازه عبور می دهند. به نظر بنده لازم است گروهها وانجمنهای فعال در امور محیط زیست، به انتقال وبومی سازی این قوانین همت گمارند. تا پیش از اینکه کویرهای بکر و دره های دور از دسترس به کلی جولانگاه آفرودکاران شود در این زمینه فرهنگ سازی صورت پذیرد.

آفرود بازان

آفرود بازان

آفرود بازان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.