عمارت شهرداری تبریز

تور تبریز

عمارت شهرداری تبریز

 

عمارت شهرداری تبریز

قدمت تاریخی: پهلوی اول

موقعیت: خیابان امام خمینی

عمارت زیبای شهرداری تبریز به مساحت ۹۶۰۰ مترمربع در محل گورستان متروکه کوی نوبر با زیربنای ۶۵۰۰ مترمربع ساخته شده است. این بنا به شکل عقاب در حال پرواز می‌باشد و دارای یک برج ۴ صفحه‌ای به ارتفاع ۴/۳۰ متر است که در هر ۱۵ دقیقه آوای زنگ آن گذشت زنگ را اعلام می‌دارد.

موزه شهر و شهرداری تبریز

قدمت تاریخی: ۱۳۸۶

موقعیت: میدان ساعت

در سایه برپایی جشن‌های ویژه یکصدمین سال تأسیس شهرداری تبریز به عنوان نخستین بلدیه کشور در اردیبهشت ماه ۱۳۸۶ طرح تأسیس اولین موزه تاریخ شهر و شهرداری ایران از سوی شهرداری تبریز در دستور کار قرار گرفت.

بر همین اساس مقدمات راه اندازی این موزه در زیرزمین عمارت تاریخی شهرداری تبریز آغاز و در کمتر از سه ماه با جمع‌آوری اسناد و مدارک تاریخی، عکسهای قدیمی شهر و شهرداری تبریز، اشیاء قدیمی بلدیه تبریز، اسناد مربوط به انجمن یکصد ساله این شهر به اتمام رسید و اینک در معرض بازدید عموم قرار دارد. در این موزه همچنین مظاهری از اولین‌های تبریز به نمایش درآمده است.

ارک علیشاه تبریز

قدمت تاریخی: دوره ایلخانان

موقعیت: خیابان امام خمینی، تقاطع خیابان فردوسی ارگ علیشاه

یکی از بناهای مهم و عظیم به‌جا مانده از دوره ایلخانی است و به وسیله تاج‌‌الدین علیشاه جیلانی تبریزی طی هشت‌سال و در فاصله سال‌های ۷۱۶ تا ۷۲۴ ه.ق بنا شده است. این بنای با عظمت برخی کاربردهای دیگر نیز در طول تاریخ داشته است و امروزه تنها بخشی از دیوارهای عظیم و شبستان جنوبی این مسجد برجای مانده است که خود موید شکوه و آبادانی آن در گذشته است.

در دوران مشروطیت بنای ارک تبریز به سنگرهای مجاهدین مشروطه تبدیل شده بود و شاهد زنده‌ای از روزگاران سخت و پرافتخار تبریز است. ارگ تبریز و محوطه باستانی آن در سال ۱۳۱۰ شمسی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برج آتش‌نشانی

برج یانقین

تبریز شهر اولین‌های ایران‌زمین، شهر برترین‌های ایران، شهر یاد و خاطره‌ها، شهر نشان‌ها و المان‌ها، شهر سالم و ایمن ایران است، که دلیل آن وجود برج آتش‌نشانی با نام محلی برج‌ یانقین مربوط به دوره قاجاریه است.

این نماد و هویت شهریبه عنوان نخستین برج آتش‌نشانی ایران محسوب شده و هم‌اکنون نیز در محوطه قسمت اداری سازمان آتش‌نشانی تبریز واقع در خیابان خاقانی هویت خاصی به آتش‌نشانی و شهر تبریز بخشیده است.

خانه پروین اعتصامی

Parvin Etesami House

خانه پروین اعتصامی یکی از خانه‌های قدیمی شهر تبریز بوده و متعلق به شاعر نام‌آور و معاصر پروین اعتصامی می‌باشد. این خانه مربوط به دوره پهلوی اول است و در تبریز، خیابان عباسی، جنب مسجد میرآقا، کوچه ساوجبلاغی، پلاک ۶ واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۵ با شماره ثبت ۱۸۶۸۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

رزرو هتل در تبریز

عمارت شهرداری تبریز

جاذبه های گردشگری تبریز

عمارت شهرداری تبریز

گشت و گذار در تبریز

عمارت شهرداری تبریز

راهنمای سفر به تبریز

عمارت شهرداری تبریز

موزه مشروطه

قدمت تاریخی: دوره قاجاریه

موقعیت: خیابان شهید مطهری، روبروی مسجد جامع

بنای تاریخی خانه مشروطیت با معماری اصیل دوره قاجاریه در محله قدیمی راسته کوچه و در ضلع غربی مجموعه بازار جهانی تبریز قرار دارد. این بنا در زمینی به مساحت ۱۳۰۰ مترمربع در ۲ طبقه به صورت اندرونی و بیرونی ساخته شده است. در راهروی ورودی بنا حوض زیبایی با آجربندی هنرمندانه قرار دارد و راه پله دوطرفه‌ای ارتباط این فضا با طبقه دوم بنا را برقرار می‌سازد.

در بالای راه‌پله کلاه فرنگی زیبایی با شبکه‌های چوبی و شیشه‌های رنگی و آئینه‌کاری‌های بی‌نظیر به زیبایی این بنا افزوده است. این خانه در دوره مشروطیت مرکز فرماندهی و کانون فکری‌سران و مبارزان مشروطه و مجاهدین آذربایجان بود به‌طوری که تمامی جلسات انجمن ایالتی آذربایجان در این خانه تشکیل می‌شد.

در حیاط موزه مشروطه و در زیر بالکن طبقه اول آن، دو مجسمه تمام‌قد از سرداران نام‌آشنای نهضت مشروطیت ایران ستارخان بزرگ (سردار ملی) و باقرخان مبارز (سالار ملی) قرار دارد. روبه‌روی پله‌های طبقه اول این موزه مجسمه نیم‌تنه برنزی حاج‌مهدی کوزه‌کنانی صاحب اصلی این بنای‌تاریخی زینت خاصی به آن بخشیده است.

در این موزه عکس بزرگی از اعدام ۸ نفر از بزرگان مشروطه از جمله ضیاءالعما و دایی‌اش، قدیر پسر علی مسیو و ثقه الاسلام (رئیس انجمن ایالتی آذربایجان) که روز ۱۰ دی‌ماه سال ۱۲۹۰ شمسی مطابق با عاشورای ۱۳۳۰ قمری به دست قوای روس در تبریز اعدام شده‌اند نصب گردیده است.

موزه عصر آهن

قدمت تاریخی: دوره عصر آهن- ۳۵۰۰ سال پیش

موقعیت: خیابان امام خمینی، جنب مسجد کبود

در پی کاوش‌های باستانی اطراف کوی مجید (مسجد کبود) در اواسط دهه هفتاد شمسی و کشف بقایایی از دوران پیش از تاریخ (قبور و اشیاء) در این محل؛ قدمت سکونت در آن، ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح مربوط به تمدن موسوم به سفال خاکستری می‌رسد. شواهد و قرائن حاصل از آن نشان می‌دهد که سابقه شهرنشینی و مدنیت در شهر تبریز حداقل به ۴۵۰۰ سال قبل می‌رسد.

آثار تاریخی تبریز

عمارت شهرداری تبریز

در لایه‌نگاری حفاری‌های محدوده مسجد کبود وجود ۱۳ دوره تاریخی از جمله، عصرآهن یک تاسه، استقرار تمدن دوره هخامنشی ظهور اسلام و بعد از آن به خوبی مشاهده می‌شود. این سایت در حال حاضر به عنوان موزه عصر آهن تبریز- ایران معرف خاستگاه تاریخ و تمدن ایران و جهان است.

مسجد تبریز (کوی مجید) یا مسجد جهان‌شاه بنا به دستور ابوالمظفر جهانشاه‌ بن قره یوسف از سلسله ترکمان قره قویونلو بنا شده است که در سال ۸۷۰ هجری بنای آن به همت و نظارت جان بیگم خاتون (زن جهانشاه بن قرا یوسف قره قویونلو) پایان یافت.

این بنا از شاهکارهای هنر معماری اسلامی و ملقب به فیروزه جهان اسلام است و با کاشی‌های بهای معرق فیروزه‌ای و لاجوردی با انواع خطوط ثلث، نستعلیق، نسخ و طرح‌های بدیع مهندسی و اسلیمی تزئین شده است. این مسجد در زلزله ۱۱۹۳ ه.ق ویران و در سالهای ۱۳۱۸ و ۱۳۴۵ ه.ش مرمت و بازسازی آن به اهتمام زنده‌یاد استاد رضا معماران انجام گرفت. گنبد آجری مسجد کبود از بزرگترین ساخته‌های آجری معماران اسلامی قرن نهم هجری است که ادامه معماری عصر ایلخانی به حساب می‌آید.

•   سنت استپانوس

پس از قره‌کلیسا، دومین کلیسای مهم ارامنه ایران را در جلفا خواهید دید. این بنا در ۱۷ کیلومتری غرب شهر جلفا و در فاصله ۳ کیلومتری کرانه جنوبی رودخانه ارس در محلی به نام قزل وانک (صومعه سرخ) واقع شده است. این کلیسا در سده نهم میلادی ساخته شده ولی به علت زلزله دچار آسیب‌های جدی شده بود که در دوران صفویه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

کلیسای مهم ارامنه ایران

عمارت شهرداری تبریز

•   کندوان

کندوان در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی تبریز در ۱۸ کیلومتری جنوب اسکو، در دامنه سرسبز سلطان داغی واقع شده است. آنچه به کندوان هویت باستانی داده وجود ۱۱۷ خانوار و منزل مسکونی در درون توده‌های مخروطی و هرمی‌شکل صخره‌ای است. روستاییان کندوان داخل این توده‌ها برای خود خانه مسکونی، آغل، انبار و کارگاه ایجاد کرده‌اند.

اسکو

عمارت شهرداری تبریز

معماری صخره‌ای، حاکی از صحنه‌های مبارزه و جدال انسان با طبیعت و در خدمت گرفتن صخره‌های طبیعی است. روستای کندوان دارای مسجد، حمام، مدرسه و آسیاب است و ارتباط طبقات بالایی کران ها با خارج، از طریق پلکان‌های بسیار زیبایی از بدنه خود کران فراهم شده است. طبقه همکف، اکثراً اصطبل بوده و از طبقات دوم، سوم و چهارم به عنوان سکونت‌گاه استفاده می‌شود. آبریزها اکثراً در کنار، معابر و در خارج از کران‌ها و محیط مسکونی قرار دارد و هر چند خانواده به طور مشترک دارای یک آبریز هستند.

عمارت شهرداری تبریز

جاذبه های دیدنی کندوان

عمارت شهرداری تبریز

رزرو هتل در کندوان

عمارت شهرداری تبریز

گشت و گذار در کندوان

عمارت شهرداری تبریز

گشت و گذار در بازار تبریز

عمارت شهرداری تبریز

بازدید از باشگاه تراکتور

عمارت شهرداری تبریز

رزرو بلیط بازی تراکتور

عمارت شهرداری تبریز

شاهکارهای هنر معماری اسلامی

عمارت شهرداری تبریز

طرح‌های بدیع مهندسی و اسلیمی

عمارت شهرداری تبریز

بازدید از آثار تاریخی تبریز

عمارت شهرداری تبریز

بازدید از بازار تبریز

عمارت شهرداری تبریز

تور گردشگری کندوان

عمارت شهرداری تبریز

بازدید از تله کابین تبریز

عمارت شهرداری تبریز

موزه تبریز

عمارت شهرداری تبریز

بازدید از خانه های قدیمی تبریز

عمارت شهرداری تبریز

موزه عصر آهن

عمارت شهرداری تبریز

عمارت شهرداری تبریز

عمارت شهرداری تبریز

خانه مشروطیت

عمارت شهرداری تبریز

تـارا رادفـر

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *