فروش بلیت از طریق اینترنت

فروش بلیت از طریق اینترنت

جانشین یا مکمل دفاتر خدمات مسافرت هوایی

در طی سال های اخیر شبکه جهانی اینترنت گسترش فوق العاده ای در جهان یافته است. از علل موفقیت و استقبال عموم از آن ، ارائه خدمات متنوع و ارزان است که در این میان می توان به فروش بلیت هواپیما اشاره کرد . لازم به توضیح است که قبلاً هم گزارشی در این مورد در شماره ۲۸ نشریه جهان هوانوردی ، به چاپ رسیده است.

خدمات بلیت شبکه اینترنت تحت عنوان “پرایس لاین کام” برای مسافران تهیه بلیت هواپیما از منزل را در هر روز امکانپذیر می کند. در عین حال، این شیوه نگرش جدیدی برای فروش بلیت را در معرض آزمایشگاه می گذارد. شبکه پرایس لاین که از طریق دفتر خدمات مسافرتی « پرایس لاین » واقع در «استانفورد» ایالت کانتیکاک عمل می کند و از کابران شبکه اینترنت درخواست می کند تا شماره کارت های اعتباری خود را برای شروع جستجوی نرخی مطابق با قیمت پیشنهادی خریدار ارائه نماید. به گفته آندریا باتلر یکی از مشاورین آژانس «پراس لاین»، این شرکت با درپیش گرفتن شیوه ای جدید، از مشتریان خود درخواست می کند تا پیشنهاد مشروط خرید برای بلیت هواپیما را ارائه نمایند.

به گفته وی ، «خریدار به شبکه می گوید در صورتی که می توانید محصولی را که بدنبال آن هستم ،بیایید، من ضمانت می کنم که آن را خریداری نمایم.»

پرایس لاین از هنگام آغاز فعالیت در شبکه اینترنت در ۶ آوریل موفقیت های زیادی بدست آورده و در عین حال شکست های معدودی را نیز متحمل شده است. برطبق گفته جی واکر ، رئیس شرکت «واکر دیجیتال» که شرکت مادر شرکت های « پرایس لاین » است، این شرکت در طول ۲۰ میلیون دلار صرف تبلیغات کرده است.

واکر خدمات خود را یک سیستم جمع آوری تقاضا نامیده و اظهار می دارد که مشتریان باید زمانی از آن استفاده نماید که قادر به یافتن بلیت هواپیما به قیمت مورد نظر نشده باشند . پرایس لاین به عنوان یک آژانس مسافرتی به خدمات اطلاعات مسافرتی جهانی آتلانتا که نرخ های منتشره شرکت های هوایی را در سیستم اطلاعات جهانی خود عرضه می دارد ، دسترسی دارد. آژانس پرایس لاین همچنین از دیگر کارکرد سیستم اطلاعات جهانی به نام «سکوریت ایر» که دارای پایگاه اطلاعاتی جداگانه ای برای نرخ بلیت هایی است که به گفته واکر توسط شرکت های هوایی انتشار یافته ، استفاده می کند برنامه «سکوریت ایر» همچنین توسط آژانس های مسافرتی برای ایجاد پایگاه اطلاعاتی برای نرخ های توافقی – یعنی نرخ هایی که به طور خصوصی بین خطوط هوایی و مشتریان شرکتی مورد مذاکره واقع شده است  – مورد استفاده قرار می گیرد. نرخ های توافقی برای مسیرهای خاص و استفاده های اختصاصی برقرار شده اند .

این نرخ ها ، منتشر نشده و از طریق کانال های عادی «جهانی» در دسترس نیستند. هنگامی که یک کاربر اینترنت تقاضایی برای بلیت در شبکه «پرایس لاین کام» قرار داده و قیمت بلیت مورد نظر خود را ارائه می کند، شبکه «پرایس لاین تراول»، پایگاه اطلاعاتی «سکوریت ایر» را برای نرخ های ارائه شده توسط خطوط هوایی (به مشتریان خاص) و هم چنین نرخ های منتشره عادی را بررسی می نماید .

به گفته «پرایس لاین»، ۸۵% تا ۹۰% بلیت های صادره از تاریخ ۶ آوریل ، بوسیله نرخ های منتشره که در اختیار هرکس که به شبکه دسترسی دارد، بوده است . معهذا هیچگونه اطلاعات جزئی در مورد تعداد واقعی بلیت های صادره انتشار نیافته است. به گفته باتلر ،این یکی از ارقامی است که ما پنهان می داریم . هر هفته بیش از ۱ میلیون دیدار (از سایت اینترنت) انجام می شود. تعداد تقاضا دهها هزار بوده و شمار بلیت ها به هزاران عدد در هر هفته بالغ می گردد.

پرایس لاین از کاربران اینترنت شماره کارت اعتباری آنها را قبل از شروع جستجو درخواست می کند . مشتریانی که مایل نباشد که شماره کارت اعتباری خود را به شبکه اینترنت ارائه نمایند، می توانند با تلفن «۸۰۰-پرایس لاین» تماس گرفته و با یک آژانس مسافرتی گردند. لیکن برای هر بلیتی که توسط تلفنی ابتیاع می گردد. باید ۳ دلار هزینه پرداخت شود.

خریداران، قیمت مورد نظر خود را ارائه می دهند . در ضمن ، آنها بایستی تاریخ مسافرت خود را اعلام کنند . اما در عین حال ، بایستی هر بلیتی را برای آن روز قطع نظر از ساعت پرواز بین ۶ صبح تا ۱۰ شب برای پروازهای داخلی و از نیمه شب بعد برای پروازهای بین المللی را قبول نمایند. در صورتی که خرید بلیت اول مورد قبول قرار نگیرد، ۲۵ دلار هزینه برای صدور دومین بلیت دریافت خواهد شد.

بلیت هایی که برای پروازهای دوسره کلاس اقتصادی باشند، قابل تجدید نظر نبود و پول بلیت آنها عودت داده نخواهد شد. مقامات پرایس لاین اظهار می دارند که سود آنها از ناحیه قیمت پیشنهادی خریدار بلیت و قیمت فروش بلیت شرکت هوایی بدست می آید. هدف آن است تا درآمدی معادل حداقل ۱۰ دلار از فروش هر بلیت بدست آید.

فروش بلیت از طریق طرفهای ثالث برای شرکت های هوایی چیز جدیدی نیست . این شرکتهای مسافرتی Consolodators نامیده می شوند و قبل از هر پرواز در تهیه تعدادی بلیت از شرکت های هوایی برای فروش با تخفیف به مردم تخصص دارند . طی سال گذشته در ایالات متحده با وجود ازدحام مسافر در شلوغ ترین زمان ، ضریب اشغال صندلی به طور متوسط ۹/۷۰ درصد بود. در عین حال ، در بسیاری از پروازها حتی تا زمان پرواز نیز صندلی های خالی وجود داشت . شرکت های عمده هواپیمایی، معمولاً  صندلی هایی را برای مسافران درآمد آفرین تجاری که غالبا بایستی بدون اعلان قبلی و به طور مکرر پرواز کنند ، ذخیره نگاه می دارند . تام پارسونز ، سردبیر سرویس به هنگام کامپیوتری بست فرز مستقر در دالاس در ارزیابی نخستد خود از برنامه پرایس لاین انتقاد نموده است . وی می گوید «پرایس لاین» آنچنان که وعده داده است عمل نمی کند، معهذا این شیوه جدید می تواند مفید باشد. وی از مشتریان دعوت نموده تا تجارب خود در زمینه کار با  «پرایس لاین کام» را به وی گزارش دهند. در هفته نخست، « بست فرز » ۲۵۰ پاسخ دریافت کرد که همه آنها تأکید بر مسئله عدم توانایی تهیه بلیت از طریق پرایس لاین کام بود.

باب هارل از شرکت «هارل اسوسیتس» واقع در نیویورک به مشتریان توصیه نموده تا همچنان در مورد تعیین تاریخ برای مسافرت ، انعطاف پذیر باقی بمانند . بیشتر بلیت های تخفیف دار در اواسط هفته و در اواسط روز موجود هستند.

مقامات آژانس مسافرتی «پرایس لاین» تصدیق می کنند که این شرکت با آغازی دشوار به هنگام شروع به کار در اوقات عید پاک و عید فصح ، که شلوغ ترین زمان ایام مسافرت هوایی محسوب می شوند ، مواجه شدند. آژانس پرایس لاین پس از دریافت تعدادی شکایت از بعضی از شرکت های هوایی عمده ایالات متحده آنها را از لیست (سایت) خود حذف نمود. معهذا شرکت های هوایی بین المللی در لیست آنها قرار دارند. واکر و تیم بریر ، معاون قبلی بازاریابی در شرکت هوایی «کنتینتال» که اکنون رئیس «پرایس لاین» است ، مفهوم «پرایس لاین» را ایجاد کرده و توسعه داده است. خدمات اینترنت پرایس لاین اکنون از دفتر آن شرکت واقع در استانفورد – که دارای ۱۰۰ نفر کارمند است – صورت می گیرد. تقاضاهای تلفنی نیز از طریق خدمات جواب دهی تلفنی اجاره ای از دفتر واقع در کلمبوس (ایالت اوهایو) انجام می پذیرد.

فروش بلیت از طریق اینترنت

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *