قبرس اروپایی و چند نکته از یک سفر کم خرج

قبرس اروپایی ؛ کشوری با هتل های خیلی خیلی ارزان فاصله تهران تا قبرس با هواپیما نزدیک به دو ساعت و ۲۰ دقیقه است. این زمان می توانست کمتر از این هم باشد ، اما به علت شرایط خاص عراق ، هواپیما ها چون نمی توانند از آسمان آن عبور کند ، مجبورند مسیر طولانی تری را با صرف زمان بیشتر بپیمایند. در نتیجه ، مسافرین به جای یک ساعت و نیم ناچارند بیش از دو ساعت در هواپیما باشند.

هواپیما که در فرودگاه لارناکا به زمین می نشیند  مسافرین وارد گمرک فرودگاه می شوند. در نخستین مرحله ، خانمی که مأمور بررسی گذر نامه ها است از آنها ورقه رزرو هتل می خواهد ؛ اگر مسافری از قبل هتل رزرو نکرده باشد ، آن خانم – البته با خوشرویی – وی را به باجه ای در گوشه دیگر سالن گمرک راهنمایی می کند تا با مراجعه به آن ، بتواند هتل مورد نظرش را رزرو کند.

 

رزرو و هتل در  قبرس

معمولا در جلوی باجه رزرو هتل ، مسافرین دیگری نیز هستند. خانم متصدی رزور ( باز در نهایت خوشرویی) میزان بودجه ای را که مسافر برای هتل در نظر گرفته است می پرسد ؛ و بعد ، متناسب با بودجه مسافر ، به چند هتل تلفن می زند. با مسافر تبادل نظر می کند تا هتل یا هتل – آپارتمان مناسبی برای او رزرو کند. خانم متصدی بابت انجام این کار دستمزدی می گیرد و آنگاه ورقه رزرو را به مسافر می دهد.

امکانات آپارتمان هایی که مسافر در فرودگاه رزرو کرده است با مبلغی که می پردازد بستگی مستقیم دارد. عموما تمام اینگونه آپارتمان ها مشترکاتی دارند : مبله کامل هستند و در آنها تمام وسایل لازم از قبیل تلویزیون ، یخچال ، اجاق گاز و لوازم کامل آشپز خانه در اختیار مسافر قرار خواهد گرفت. البته مبل ها نیز حالت تختخواب شو دارند و اگر تعداد مسافر ها زیاد باشد ، می توانند از آنها به عنوان تخت خواب هم استفاده کنند.

بعد ، مسافر باید این ورقه را به مأمور گمرک بدهد تا برایش ویزا صادر شود ، و البته مأمور هم برای صدور ویزا چند پوند می گیرد. اگر مسافر به همراه خود «دلار» برده باشد ، این مأمور او را به بانک مستقر در فرودگاه راهنمایی می کند تا مقداری از دلار های خود را به «پوند» قبرس مبدل کند. عموما این بانک ها هر دلار را با کمی بیشتر از نیم پوند معاوضه می کنند.

تاکسی های قبرس  مسافر ، بعد از دریافت ویزا ، از سالن فرودگاه خارج می شود ف و از کیوسک تاکسی فرودگاه تقاضای تاکسی می کند. تاکسی های قبرس عموما بنز های آخرین مدل هستند. پس اگر به قبرس رفتید و تاکسی خواستید و دیدید که یک بنز آخرین مدل در اختیار شما قرار گرفته است ، هیچ تعجب نکنید. فاصله فرودگاه تا شهر لارناکا حدودا ده کیلومتر است. راننده تاکسی بعد از پیاده کردن شما در مقصد سه پوند می گیرد.

 

هتل شبی سه پوند!

قبرس کشوری است ارزان. و یکی از دلایلی که گردشگران و جهانگردان اروپایی به قبرس اروپایی  می آیند ارزانی آن و به ویژه ارزانی هتل های آن است. مثلا می توانید برای اقامت یک یا دو هفته ای خود یک هتل – آپارتمان اجاره کنید و شبی فقط سه پوند اجاره بدهید! اگر شما بدانید که هر پوند هزار و پانصد تومان است ، آنوقت به ارزانی نرخ این هتل ها پی خواهید برد.

هتل – آپارتمان قبرس مانن هتل های درجه یک دارای فضای سبز ، استخر ، رستوران و دیگر امکانات رایج هتل ها هستند. درعین حال مسافر می تواند با خرید مواد غذایی از فروشگاه و طبخ آن در آشپزخانه آپارتمان ، غذای روزانه اش را هم با ارزانترین قیمت تهیه کند.

 

امنیت در قبرس

اغلب مغازه ها وقتی که هوا تاریک می شود تعطیل می شوند ، ولی اجناس آنها بدون هیچ گونه نرده و حفاظی پشت ویترین شیشه ای چیده شده می ماند. حتی طلا فروشی ها نیز شب ها طلاهای خود را از پشت ویترین جمع نمی کنند و هیچ حفاظ و نرده ای نیز برای مغازه ها نمی گذارند. این شامل اتومبیل ها نیز هست. مردم اتومبیل های خود را بدون قفل و حفاظ کنار خیابان ها پارک می کنند. جالب تر از این که بعضی وقت ها دیده می شود که تلفن همراه راننده نیز در اتومبیل جا مانده است.

مسافرت بین شهر های قبرس اغلب با تاکسی انجام می گیرد ، چرا که وسعت این کشور کم و فواصل شهر ها کوتاه است.

 

پایتخت دو تکه شده

شهر نیکوزیا ، که پایتخت قبرس است ، به دو بخش تقسیم شده است: بخش کوچکتر ، که حدود یک سوم شهر است ، در دست ترک زبان ها و بخش بزرگتر ، یا حدود دو سوم دیگر شهر ، در دست یونانی زبان ها است. در قسمتی از دیواری که بین دو بخش نیکوزیا وجود دارد ، یک دوازه گمرکی ایجاد شده که یونانی زبان ها می توانند هر روز از طریق آن آزادانه وارد بخش ترک ها شوند ، به شرطی که قبل از غروب آفتاب مجددا به بخش یونانی زبان برگردند ؛ اما توریست ها اجازه ندارند به بخش ترک نشین نکوزیا بروند.

 

معبد شاهان در شهر پاقوس

یکی از شهر های مهم توریستی قبرس پاقوس است. فاصله نیکوزیا تا پاقوس حدود صد و چهل کیلومتر است که یک بزرگراه این دو شهر را به هم وصل می کند.

توریست ها عموما وقتی از نیکوزیا به پاقوس می روند ، رانندگان تاکسی آن ها را در میدان مرکزی شهر پیاده می کنند. جالب آن است بدانید که اداره راهنمایی توریست ها نیز در این میدان قرار دارد.

اگر مسافری اطلاعات و راهنمایی بیشتر بخواهد یابد به این اداره برود. حتی اگر در جستجوی « هتل » هم باشید ، این اداره می تواند به او کمک کند. در آنجا خانم متصدی رزرو هتل ، مطابق معمول ، میزان مبلغی را که مسافر برای هتل در نظر گرفته است می پرسد ، بعد با چند هتل تماس می گیرد. و نهایتا ، بعد از تبادل نظر با مسافر ، هتلی مناسب برایش رزرو می کند. بعد آدرس هتل را به همراه یک کتاب راهنمای مجانی در اختیار مسافر قرار می دهد.

در این کتاب آدرس و مشخصات و نرخ تمام هتل های شهر ها و حتی روستاهای قبرس نوشته شده است ، و مسافر می تواند از آن پس ، برای انتخاب هتل از آن کتاب استفاده کند. همچنین مسافران می توانند از ساحل زیبای شهر پاقوس یا از ساختمان معبد شاهان ، که ساختمانی عظیم و مکعب شکل است ، دیدن کنند.

در فاصله کمی از معبد شاهان ، قلعه وارک قرار دارد. همچنین آمفی تئاتر این شهر نیز تقریبا سالم مانده است که مسافرین می توانند برای تفریح به آنجا بروند. از دیدنی های جالب قلعه باستانی پاقوس ، وجود مقدار زیادی سنگ های کروی شکل است که هر کدام به اندازه یک توپ فوتبال است. گویا از این سنگ ها در سال های دور و هنگام جنگ ها استفاده می شده است. زمانی که دشمن به قلعه حمله می کرده ، آنها با منجیق این سنگ ها را به سوی آنها پرتاب می کرده اند.

شهر های دو بخشی  اغلب شهر های قبرس دارای دو بخش باستانی و جدید هستند که بخش جدید شهر را بخش جهانگردی یا Tourist area می نامند ؛ و اکثر بخش های جهانگردی شهر های قبرس را هتل ها ، رستوران ها و مغازه های ویژه جهانگردان تشکیل داده اند.

دومین شهر توریستی

بعد از نیکوزیا شهر لیماسول دومین شهر بزرگ قبرس است. بخش توریستی شهر ، در طول ساحلی به مسافت حدود ۱۰ کیلومتر ، گسترده شده است. مسافران می توانند در این شهر از خرابه های دو شهر باستانی یونان و روم قدیم دیدن کنند. در لیماسول می توان از تورهای یک روزه استفاده کرد و به دیدار کوه مقدس ترودوس رفت. قله ترودوس ۱۹۵۰ متر ارتفاع دارد و بلندترین نقطه قبرس است و حدود ۴۰ کیلومتر با شهر لیماسول فاصله دارد.

تور دیگری که در شهر لیماسول برقرار است و اروپایی ها بخصوص اهالی اسکاندیناوی از آن خیلی استقبال می کنند ، تور الاغ سواری است. در حال حاضر این حیوانات به یک منبع درآمد ارزثی برای کشور قبرس مبدل شده اند.

 

در قبرس خرید نکنید

نکته دیگر اینکه : اگرچه مراکز خرید و فروشگاه های قبرس اروپایی شهر لیماسول ، پر از اجناس مختلف ، اما بهتر است از این مراکز جنس یا کالایی نخرید ، چرا که قیمت اجناس در این مراکز بسیارگران است. البته عبارت «بسیار گران» را با توجه به ارزانی فوق العاده در قبرس به کار بردم ، وگرنه همین کالاهای گران هم در قیاس با سایر نقاط توریستی دنیا ، واقعا گران نیستند.

 

 قبرس اروپایی: 

قبرس اروپایی ؛شهر لیماسول

قبرس اروپایی

قبرس اروپایی

قبرس اروپایی

قبرس اروپایی

قبرس اروپایی

هتل های خیلی خیلی ارزان

باران بهاری فاماگوستا

جاذبه های قبرس شمال

قبرس شمال

جاذبه های  فاماگوست

قلعه معروف فاماگوست

 

 

 

Please follow and like us:

1 دیدگاه

  1. ali hadad گفت:

    مرسی از سایت خوبتون مطالب مفیدی دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *