قبرس سرزمین الهه عشق و زیبایی

قبرس جزیره کوچک و توریستی است که همراه سواحل بکر ، زیبا و رویایی با مناطقی پوشیده از سروهای سر به فلک کشیده و جنگل­های کاج با زیبایی بی نظیر خود همیشه برای جهانگردی جذاب بوده است . جزیره قبرس با وسعت ۹ هزار و ۲۱۵ کیلومتر مربع در شمال شرقی مدیترانه از نظر مساحت سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه و بعد از جزایرسیسیل و ساردینیا محسوب می­شود قبرس در فاصله ۳۸۰ کیلومتری شمال مصر ۱۰۵ کیلومتری غرب سوریه و ۷۱۵ کیلومترمربع در شمال شرقی مدیترانه از نظر مساحنت سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه  و بعد از جزیره سیسل و ساردینیان محسوب می­شود .

قبرس در حد فاصل ۳۸۰کیلومتری شمال مصر ۱۰۵ کیلومتری غرب سوریه و ۷۵ کیلومتری جنوب ترکیه واقع شده است قبرس با یونان ۸۰۰ کیلومتر فاصله دارد و نزیکترین جزایر یونان کاریاتوس و رودوس در ۳۸۰ کیلومتری غرب این جزیره واقع هستند . این کشور از لحاظ طبیعی به چند منطقه رشته کوه­های جنوب و جنوب غربی رودوس ، رشته کوهای شمالیکارینا و جلگه مرکزی سالوریا تقسیم می­شود که مناظر زیبا را خلق کرده است . درجه حرارت هوا در این جزیره حداقل ۱۲الی ۱۳ درجه تا حداکثر ۴۲ درجه (روزها) متغیر است و آب و هوای مطلوب مدیترانه را فراهم می­آورد . مساحت کم جزیره قبرس امکان بازدید از تمامی قسمت­های آن را ظرف چند روز به توریست­ها می­دهد حکومت قبرس پادشاهی بوده و واحد پول آن پاند قبرس است .

قبرس به عنوان سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه دارای جمعیتی حدود  ۷۷ هزارو ۴۴۰ نفر می­باشد که درصد آن را یونانی ها که شامل مسیحیان ارتودکس ارامنه ساروشی­ها ، کاتولیک­هاو یهودیا می­باشند تشکیل می­دهند . البته منابع درصد جمعیت یونانی نژاد را ۷۴ درصد و جمعیت ترک نژاد قبرس ر ۴۶ درصد اعلام نموده­اند .

 یونانی ها و ترک­ها دو جامعه در دل قبرس

کشور قبرس از نظر نژادی به دو گروه عمده یونانی نژاد و ترک نژاد تقسیم می­شود که یونانی­ها شامل مسیحیان ، ارتودکس ، کاتلیک ارامنه مارونی­ها و یهودیان ۸۰درصد کل جمعیت و ترک نژادها مسلمان قبرس نزدیک ۲۰ درصد کل جمعیت را شامل می­شوند از حدود ۳۰۰۰ سال قبل که یونانی­ها برای اولین بار وارد جزیره قبرس شدند و در طول سالیان متمادی فرهنگ و تمدن خودرا وارد این جزیره کردند تا به امروز همبستگی و علایق بین مردم قبرس و یونان و اختلاط عمیقی بین مذاهب قبرس و یونان ادامه یافته و تحولات بی­شماری مه دراین جزیره واقع شده نتوانسته است این پیوند مستحکم فرهنگی و مذهبی را بین دوجامعه قبرس و یونان کاهش دهد و آن را مترنزل نماید.

 تنها در قرن ۱۶ میلادی در زمان امپراطوری سلطان سلیم عثمانی بود که به سبب ورود ۳۰هزارو ۱۰۰سکنه آناتولی به قبرس بافت جمعیتی جزیره تغیراتی یافت و جزیره قبرس از آن زمان تاکنون شاهد دریافت جمعیتی متفوت از لحاظ فرهنگی ، دینی و اندیشه گردید قرن ۱۹ نیز آغاز دوران تسلط انگلستان بر جزیره قبرس بود در این زمان مردم یونان نشین جزیره همراه علاقه خود نسبت به پیوستن و اتحاد بایونان را مد نظر داشته و در ادامه این روند در سال ۱۹۳۱ حزب رادیکال ملی که به دنبال تحقق آرزوی اتحاد با یونان بود شکل گرفت ، گرچه این حرکت و حرکت­های بعدی به دلیل مغایرت با منافع بریتانیا هرگز رنگ واقعیت به خود نگرفت ، ولیکن اندیشه اتحاد با یونان هیچ گاه از خاطر مردم یونان نشیت جزیره محو نشد به لحاظ فرهنگی ، مردم یونانی نشین قبرس متاثر از فرهنگ کشور یونان و مردم ترک نشین قبرس متاثر از فرهنگ کشور ترکیه بوده­اند . همراه فرهنگ و الگوهای زندگی دو کشور یونان و ترکیه نفوذ سازی برنحوه زندگی و عقاید مردم ساکن جزیره داشته است و می­توان اذعان نمود که قبرس فرهنگی مستقلی از فرهنگ دو کشور یونان و ترکیه ندارد .

زبان و خط قبرس

 طبق مواد یک قانون اساسی ۱۹۶۰ زبان خط رسمی قبرس یونان و ترکی­ می­باشد و هرکدام از یونان و ترک نژادهای قبرس آزادی کافی جهت به کار بردن زبان خودرا دارد لازم به ذکر می­باشد که زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم در هر دوجامعه دارای کاربرد فراوان می­باشد .

قبرس میزبان توریست­های بیشمار

به طور کلی به علت وجود آب و هوای سالم و طبیعت زیبایی قبرس از زمان­های دور مردم بسیاری جهت گذراندن تعطیلات به قبرس مسافرت می­نمودند از زمان اعلام استقلال قبرس در سال ۱۹۶۰ صنعت توریسم رشد و توسعه یافت و در حال حاظر نیز به عنوان یکی از مهم­ترین بخش­های درآمدزای اقتصادی قبرس مطرح می­باشد با تجاوز ترکیه و از بین رفتن فرودگاه بین­المللی نیکوزیا . از دست رفتن مناطق مهم توریستی فاماگوست و کایرین بخش توریسم در سال ۱۹۷۴ دچار صدمات شدیدی گردید این مسله با توجه به رقم تورست­ها که درسال ۱۹۷۴ به ۴۷۰۸۵ نفر بالغ می­شدند قابل مقایسه با تعداد ۲۶۴۰۶۶ درسال ۱۹۷۳ نیست به هر حال با تلاش جدی هر دو دولت و بخش­های خصوصی صنعت توریسم در قبرس امکان رشد مجدد یافت بخش توریسم به عنوان مهم ترین تکیه گاه برنامه های توسعه اقتصادی قبرس مطرح شد .

سواحل و جنگل­ها قبرس

از مناطق جغرافیایی قبرس می­توان به نیکوزیا (پایتخت)(Nicosia) ، لارناکا (Larnaca) پافوس (Paphos) لیماسول (Limassol) ترودوس (Trodos) اشاره کرد که منطقه ترودوس جنگلی ، نیکوزیا ، بدون دریا و لیماسون ، لارناکا  و پافوس ساحلی می­باشد . منطقه پافوس به الهه عشق و زیبایی معروف است.

این سه شهر بندری در جنوب شرقی این جزیره قراردارند که از لحاظ صنعت گردشگری توسعه بیشتری یافته­اند . البته در تمامی قسمت­های ساحلی تجهیزات  هتل و انواع جاذبه­های توریستی اعم از رستوران ها ، تریاها و سایر مراکز تفریحی برای تمام سنین وجود دارد و دولت کنترل شدیدی بر هتل­ها و خدمات توریستی به عمل می­آورد . بهترین ماها برای جذب توریست از اوایل آوریل تا اکتبر است . اما به دلیل شرایط آب و هوایی متفاوت در فصل­های مختلف ، بسیاری از توریست­ها زمستان ها به این کشور سفر می­کنند به طوری که یک توریست قادر است صبح را در کوه­ها ترودوس به ورزش اسکی بپردازد و بعدازظهر بعد از طی مسافت ۴۵ دقیقه­ای در دریا شنا کند به طور متوسط هزینه اقامت ده روزه در سال ۲۰۰۲ برای یک نفر در کشور قبرس ۱۵۰۰دلار بوده است .

نیکوزیا Nicosia

نیکوزیا پایتخت قبرس سه دروازه اصلی دارد و با دو حکومت اداره می­شود از مناطق دیدنی آن می­توان به مقر حکومت اسقف ماکریوس ، کلیسای قدیمی شهر ، خط سبز بین قسمت ترک و یونانی نشین شهر و دروازه­های باستانی فاماگوستا (Famagusta) اشاره نمود.

بنادر و شهرهای مهم قبرس

بنادر مهم بخش یونانی نشین قبرس عبارتنداز لیماسول ، لارناکا ، پافوس و درقسمت ترک نیشین قبرس این کشور بنادرزیبایی نظیر فاماگوست و کایرنیا را در خود جای داده است . از شهرهای مهم در جزیره قبرس می­توان به نیکوزیا (پایتخت) فاماگوست کایرنیا پافوس لارناکا لیماسول اشاره نمود .

لارناکا Larnaca

شهر ساحلی لارناکا (واقع شده در قسمت جنوبی قبرس ) با شهرهای آیاناپا (Ayianapa) از تفریحی ترین نقاط قبرس از سمت شرق ۳۰ درجه فاصله دارد . فرودگاه بین المللی قبرس در این شهر قراردارد . ازجمله سواحل توریستی آن می­توان به ساحل مکنزی ، ساحل فینیگودر ، ساحل دکلیا اشاره کرد . همچنین دهکده سنتی Leftara مسجد Sultan TokosIHOLLa و کلیسای ؟ از دیگر نقاط شهر لارنا هستند که جذابیت­های دیدنی بسیاری دارند .

پافوسPaphos

آثار باستانی وموزها و کلیساها و مناطق دیدنی بسیاری دراین قسمت وجود دارد که از مهمترین آن معبد آفرودیت ؟ به معنی الهه عشق و زیایی است .

لیماسول Limassol

لیماسول یکی دیگر از مناطق ساجلی و زیبای قبرس جنوبی است که در فوریه مراسم خاصی مانند رقص و آواز و آتش بازی در میدان شهر انجام می­شود و در سایر فصل سال شاهد فستیوال هفتگی و کارناول­های مختلف است .

همچنین میتوان به منطقه آیاناپا Ayianapa  به عنوان یکی از مراکز کاملا تفریحی قبرس اشاره کرد که در آن جاذبه­های توریستی شهر بازی در آب همراه با بازی­های آبی Water World وجود دارد شهرباستانی سالامیس (salamis) از دیگر مناطق دیدنی این جزیره محسوب می­شود .

سوولاکی Sowlaki

از معروف­ترین غذاهای قبرس می­توان به نوعی کباب اشاره کرد که در آن گوشت با انواع سبزیجات مثل ، پیاز ، جعفری ، گوجه فرنگی پخته و به همراه نان به صورت ساندویچ سرو می­شود .  

 موساکاMousakas

موساکا نوعی غذا معروف مالزی است که با بادمجان تهیه می­شود به این ترتیب که بادمجان را در ظرف چیده و روی آن با نعنا و انواع سبزیجات به همراه گوشت چرخ کرده پوشانده می­شود و درنهایت روی آن خامه ریخته ودر فر گذاشته می­شود .

نا گفته نماند که در قبرس غذاهایی مشابه غذاهای ایرانی مثل دلمه که قبرسی­ها به آن دلما می­گویند نیز طبخ می­شود و یا غذاهای دیگر آنها مانند ایران در قابلمه پخته می­شود .

باقلوا و پای در مالزی

همچنین انواع مختلف شیرینی­های خشک و تر در این کشور تهیه می­شود که ار آن جمله می­توان به انواع پای و حتی باقلوا نیز اشاره کرد .

فستیوال سپریاCypia

امروزه پوشش سنتی قبرس­ها راتنهادر فیستیوال­های می­توان دید این فیستیوال­ها در واقع راهی برای ترویج و آموزش فرهنگ این کشور است سپریا نیز از همین دسته است که در آن مردم جزیره با انواع لباس­های سنتی ظاهر شده   خواننده­های مشهور و نمایش­های مختلف آنها همراهی می­کند فستیوال نان و شراب نیز از دیگر  فستیوال­های معروف قبرس به حساب می­آید .

ازدواج در روستاهای این کشور به رسم قدیمی انجام می­شود بدین ترتیب که  از اجرای مراسمدر کلیسا مهمانها به خانه رفته و درواقع تمامی اهالی روستا اجاره شرکت در این مهمانی را دارندو به هنگام شب در موحطه باز خدا به همراه موزیک سرومی­شود البته حدود ۲۰ تا ۳۰سال جشن عروسی سه روز یعنی از یکشنبه صبح شروع تا سه شنبه ادامه پیدا می­کرد و روز چهارشنبه هم اقوام نزدیک مهمان عروس و داماد می­شوند . جالب توجه این است که تا حدود ۵۰ تا ۷۰ سال قبل این مراسم ۴۰ شبانه روز ادامه پیدا می­کرد.

ازدواج در قبرس

شرکت دراین مراسم برای توریست­ها بسیار جالب است و نیازی به آشنا با میزبان نیست این قضیه نشانگر مهمان نوازی مردم قبرس است . به طوری که آنها الهه­ای رابانام اکنوس زوس Xeniuazars معنی خدای افراد بیگانه و غریبه می­شناسند .

ویزای قبرس

 ایرانی­ها تا قبل از ژانویه (۲۰۰۲) برای گرفتن ویزا در فرودگاه اقدام می­کردند اما بعد از این تاریخ ویزا در سفارتخانه قبرس در ایران داده می­شود و دلیل آن مهاجرت گروهی از ایرانی­ها به صرف کارکردن به این کشور بدون داشتن پشتوانه مالی قابل قبول است .

قبرس سرزمین الهه عشق و زیبایی

قبرس سرزمین الهه عشق و زیبایی

قبرس سرزمین الهه عشق و زیبایی

قبرس سرزمین الهه عشق و زیبایی

قبرس سرزمین الهه عشق و زیبایی

قبرس سرزمین الهه عشق و زیبایی

قبرس سرزمین الهه عشق و زیبایی

قبرس سرزمین الهه عشق و زیبایی

گردآوری و تنظیم: تارا رادفر

 قبرس سرزمین الهه عشق و زیبایی

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *