قبرس جزیره کوچک و توریستی است که همراه سواحل بکر ، زیبا و رویایی با مناطقی پوشیده از سروهای سر به فلک کشیده و جنگل­های کاج با زیبایی بی نظیر خود همیشه برای جهانگردی جذاب بوده است . جزیره قبرس با وسعت ۹ هزار و ۲۱۵ کیلومتر مربع در شمال شرقی مدیترانه از نظر مساحت سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه و بعد از جزایرسیسیل و ساردینیا محسوب می­شود قبرس در فاصله ۳۸۰ کیلومتری شمال مصر ۱۰۵ کیلومتری غرب سوریه و ۷۱۵ کیلومترمربع در شمال شرقی مدیترانه از نظر مساحنت سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه  و بعد از جزیره سیسل و ساردینیان محسوب می­شود .

قبرس در حد فاصل ۳۸۰کیلومتری شمال مصر ۱۰۵ کیلومتری غرب سوریه و ۷۵ کیلومتری جنوب ترکیه واقع شده است قبرس با یونان ۸۰۰ کیلومتر فاصله دارد و نزیکترین جزایر یونان کاریاتوس و رودوس در ۳۸۰ کیلومتری غرب این جزیره واقع هستند . این کشور از لحاظ طبیعی به چند منطقه رشته کوه­های جنوب و جنوب غربی رودوس ، رشته کوهای شمالیکارینا و جلگه مرکزی سالوریا تقسیم می­شود که مناظر زیبا را خلق کرده است . درجه حرارت هوا در این جزیره حداقل ۱۲الی ۱۳ درجه تا حداکثر ۴۲ درجه (روزها) متغیر است و آب و هوای مطلوب مدیترانه را فراهم می­آورد . مساحت کم جزیره قبرس امکان بازدید از تمامی قسمت­های آن را ظرف چند روز به توریست­ها می­دهد حکومت قبرس پادشاهی بوده و واحد پول آن پاند قبرس است .

قبرس به عنوان سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه دارای جمعیتی حدود  ۷۷ هزارو ۴۴۰ نفر می­باشد که درصد آن را یونانی ها که شامل مسیحیان ارتودکس ارامنه ساروشی­ها ، کاتولیک­هاو یهودیا می­باشند تشکیل می­دهند . البته منابع درصد جمعیت یونانی نژاد را ۷۴ درصد و جمعیت ترک نژاد قبرس ر ۴۶ درصد اعلام نموده­اند .

 یونانی ها و ترک­ها دو جامعه در دل قبرس

کشور قبرس از نظر نژادی به دو گروه عمده یونانی نژاد و ترک نژاد تقسیم می­شود که یونانی­ها شامل مسیحیان ، ارتودکس ، کاتلیک ارامنه مارونی­ها و یهودیان ۸۰درصد کل جمعیت و ترک نژادها مسلمان قبرس نزدیک ۲۰ درصد کل جمعیت را شامل می­شوند از حدود ۳۰۰۰ سال قبل که یونانی­ها برای اولین بار وارد جزیره قبرس شدند و در طول سالیان متمادی فرهنگ و تمدن خودرا وارد این جزیره کردند تا به امروز همبستگی و علایق بین مردم قبرس و یونان و اختلاط عمیقی بین مذاهب قبرس و یونان ادامه یافته و تحولات بی­شماری مه دراین جزیره واقع شده نتوانسته است این پیوند مستحکم فرهنگی و مذهبی را بین دوجامعه قبرس و یونان کاهش دهد و آن را مترنزل نماید.

 تنها در قرن ۱۶ میلادی در زمان امپراطوری سلطان سلیم عثمانی بود که به سبب ورود ۳۰هزارو ۱۰۰سکنه آناتولی به قبرس بافت جمعیتی جزیره تغیراتی یافت و جزیره قبرس از آن زمان تاکنون شاهد دریافت جمعیتی متفوت از لحاظ فرهنگی ، دینی و اندیشه گردید قرن ۱۹ نیز آغاز دوران تسلط انگلستان بر جزیره قبرس بود در این زمان مردم یونان نشین جزیره همراه علاقه خود نسبت به پیوستن و اتحاد بایونان را مد نظر داشته و در ادامه این روند در سال ۱۹۳۱ حزب رادیکال ملی که به دنبال تحقق آرزوی اتحاد با یونان بود شکل گرفت ، گرچه این حرکت و حرکت­های بعدی به دلیل مغایرت با منافع بریتانیا هرگز رنگ واقعیت به خود نگرفت ، ولیکن اندیشه اتحاد با یونان هیچ گاه از خاطر مردم یونان نشیت جزیره محو نشد به لحاظ فرهنگی ، مردم یونانی نشین قبرس متاثر از فرهنگ کشور یونان و مردم ترک نشین قبرس متاثر از فرهنگ کشور ترکیه بوده­اند . همراه فرهنگ و الگوهای زندگی دو کشور یونان و ترکیه نفوذ سازی برنحوه زندگی و عقاید مردم ساکن جزیره داشته است و می­توان اذعان نمود که قبرس فرهنگی مستقلی از فرهنگ دو کشور یونان و ترکیه ندارد .

زبان و خط قبرس

 طبق مواد یک قانون اساسی ۱۹۶۰ زبان خط رسمی قبرس یونان و ترکی­ می­باشد و هرکدام از یونان و ترک نژادهای قبرس آزادی کافی جهت به کار بردن زبان خودرا دارد لازم به ذکر می­باشد که زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم در هر دوجامعه دارای کاربرد فراوان می­باشد .

قبرس میزبان توریست­های بیشمار

به طور کلی به علت وجود آب و هوای سالم و طبیعت زیبایی قبرس از زمان­های دور مردم بسیاری جهت گذراندن تعطیلات به قبرس مسافرت می­نمودند از زمان اعلام استقلال قبرس در سال ۱۹۶۰ صنعت توریسم رشد و توسعه یافت و در حال حاظر نیز به عنوان یکی از مهم­ترین بخش­های درآمدزای اقتصادی قبرس مطرح می­باشد با تجاوز ترکیه و از بین رفتن فرودگاه بین­المللی نیکوزیا . از دست رفتن مناطق مهم توریستی فاماگوست و کایرین بخش توریسم در سال ۱۹۷۴ دچار صدمات شدیدی گردید این مسله با توجه به رقم تورست­ها که درسال ۱۹۷۴ به ۴۷۰۸۵ نفر بالغ می­شدند قابل مقایسه با تعداد ۲۶۴۰۶۶ درسال ۱۹۷۳ نیست به هر حال با تلاش جدی هر دو دولت و بخش­های خصوصی صنعت توریسم در قبرس امکان رشد مجدد یافت بخش توریسم به عنوان مهم ترین تکیه گاه برنامه های توسعه اقتصادی قبرس مطرح شد .

سواحل و جنگل­ها قبرس

از مناطق جغرافیایی قبرس می­توان به نیکوزیا (پایتخت)(Nicosia) ، لارناکا (Larnaca) پافوس (Paphos) لیماسول (Limassol) ترودوس (Trodos) اشاره کرد که منطقه ترودوس جنگلی ، نیکوزیا ، بدون دریا و لیماسون ، لارناکا  و پافوس ساحلی می­باشد . منطقه پافوس به الهه عشق و زیبایی معروف است.

این سه شهر بندری در جنوب شرقی این جزیره قراردارند که از لحاظ صنعت گردشگری توسعه بیشتری یافته­اند . البته در تمامی قسمت­های ساحلی تجهیزات  هتل و انواع جاذبه­های توریستی اعم از رستوران ها ، تریاها و سایر مراکز تفریحی برای تمام سنین وجود دارد و دولت کنترل شدیدی بر هتل­ها و خدمات توریستی به عمل می­آورد . بهترین ماها برای جذب توریست از اوایل آوریل تا اکتبر است . اما به دلیل شرایط آب و هوایی متفاوت در فصل­های مختلف ، بسیاری از توریست­ها زمستان ها به این کشور سفر می­کنند به طوری که یک توریست قادر است صبح را در کوه­ها ترودوس به ورزش اسکی بپردازد و بعدازظهر بعد از طی مسافت ۴۵ دقیقه­ای در دریا شنا کند به طور متوسط هزینه اقامت ده روزه در سال ۲۰۰۲ برای یک نفر در کشور قبرس ۱۵۰۰دلار بوده است .

نیکوزیا Nicosia

نیکوزیا پایتخت قبرس سه دروازه اصلی دارد و با دو حکومت اداره می­شود از مناطق دیدنی آن می­توان به مقر حکومت اسقف ماکریوس ، کلیسای قدیمی شهر ، خط سبز بین قسمت ترک و یونانی نشین شهر و دروازه­های باستانی فاماگوستا (Famagusta) اشاره نمود.

بنادر و شهرهای مهم قبرس

بنادر مهم بخش یونانی نشین قبرس عبارتنداز لیماسول ، لارناکا ، پافوس و درقسمت ترک نیشین قبرس این کشور بنادرزیبایی نظیر فاماگوست و کایرنیا را در خود جای داده است . از شهرهای مهم در جزیره قبرس می­توان به نیکوزیا (پایتخت) فاماگوست کایرنیا پافوس لارناکا لیماسول اشاره نمود .

لارناکا Larnaca

شهر ساحلی لارناکا (واقع شده در قسمت جنوبی قبرس ) با شهرهای آیاناپا (Ayianapa) از تفریحی ترین نقاط قبرس از سمت شرق ۳۰ درجه فاصله دارد . فرودگاه بین المللی قبرس در این شهر قراردارد . ازجمله سواحل توریستی آن می­توان به ساحل مکنزی ، ساحل فینیگودر ، ساحل دکلیا اشاره کرد . همچنین دهکده سنتی Leftara مسجد Sultan TokosIHOLLa و کلیسای ؟ از دیگر نقاط شهر لارنا هستند که جذابیت­های دیدنی بسیاری دارند .

پافوسPaphos

آثار باستانی وموزها و کلیساها و مناطق دیدنی بسیاری دراین قسمت وجود دارد که از مهمترین آن معبد آفرودیت ؟ به معنی الهه عشق و زیایی است .

لیماسول Limassol

لیماسول یکی دیگر از مناطق ساجلی و زیبای قبرس جنوبی است که در فوریه مراسم خاصی مانند رقص و آواز و آتش بازی در میدان شهر انجام می­شود و در سایر فصل سال شاهد فستیوال هفتگی و کارناول­های مختلف است .

همچنین میتوان به منطقه آیاناپا Ayianapa  به عنوان یکی از مراکز کاملا تفریحی قبرس اشاره کرد که در آن جاذبه­های توریستی شهر بازی در آب همراه با بازی­های آبی Water World وجود دارد شهرباستانی سالامیس (salamis) از دیگر مناطق دیدنی این جزیره محسوب می­شود .

سوولاکی Sowlaki

از معروف­ترین غذاهای قبرس می­توان به نوعی کباب اشاره کرد که در آن گوشت با انواع سبزیجات مثل ، پیاز ، جعفری ، گوجه فرنگی پخته و به همراه نان به صورت ساندویچ سرو می­شود .  

 موساکاMousakas

موساکا نوعی غذا معروف مالزی است که با بادمجان تهیه می­شود به این ترتیب که بادمجان را در ظرف چیده و روی آن با نعنا و انواع سبزیجات به همراه گوشت چرخ کرده پوشانده می­شود و درنهایت روی آن خامه ریخته ودر فر گذاشته می­شود .

نا گفته نماند که در قبرس غذاهایی مشابه غذاهای ایرانی مثل دلمه که قبرسی­ها به آن دلما می­گویند نیز طبخ می­شود و یا غذاهای دیگر آنها مانند ایران در قابلمه پخته می­شود .

باقلوا و پای در مالزی

همچنین انواع مختلف شیرینی­های خشک و تر در این کشور تهیه می­شود که ار آن جمله می­توان به انواع پای و حتی باقلوا نیز اشاره کرد .

فستیوال سپریاCypia

امروزه پوشش سنتی قبرس­ها راتنهادر فیستیوال­های می­توان دید این فیستیوال­ها در واقع راهی برای ترویج و آموزش فرهنگ این کشور است سپریا نیز از همین دسته است که در آن مردم جزیره با انواع لباس­های سنتی ظاهر شده   خواننده­های مشهور و نمایش­های مختلف آنها همراهی می­کند فستیوال نان و شراب نیز از دیگر  فستیوال­های معروف قبرس به حساب می­آید .

ازدواج در روستاهای این کشور به رسم قدیمی انجام می­شود بدین ترتیب که  از اجرای مراسمدر کلیسا مهمانها به خانه رفته و درواقع تمامی اهالی روستا اجاره شرکت در این مهمانی را دارندو به هنگام شب در موحطه باز خدا به همراه موزیک سرومی­شود البته حدود ۲۰ تا ۳۰سال جشن عروسی سه روز یعنی از یکشنبه صبح شروع تا سه شنبه ادامه پیدا می­کرد و روز چهارشنبه هم اقوام نزدیک مهمان عروس و داماد می­شوند . جالب توجه این است که تا حدود ۵۰ تا ۷۰ سال قبل این مراسم ۴۰ شبانه روز ادامه پیدا می­کرد.

ازدواج در قبرس

شرکت دراین مراسم برای توریست­ها بسیار جالب است و نیازی به آشنا با میزبان نیست این قضیه نشانگر مهمان نوازی مردم قبرس است . به طوری که آنها الهه­ای رابانام اکنوس زوس Xeniuazars معنی خدای افراد بیگانه و غریبه می­شناسند .

ویزای قبرس

 ایرانی­ها تا قبل از ژانویه (۲۰۰۲) برای گرفتن ویزا در فرودگاه اقدام می­کردند اما بعد از این تاریخ ویزا در سفارتخانه قبرس در ایران داده می­شود و دلیل آن مهاجرت گروهی از ایرانی­ها به صرف کارکردن به این کشور بدون داشتن پشتوانه مالی قابل قبول است .

قبرس سرزمین الهه عشق و زیبایی

قبرس سرزمین الهه عشق و زیبایی

قبرس سرزمین الهه عشق و زیبایی

قبرس سرزمین الهه عشق و زیبایی

قبرس سرزمین الهه عشق و زیبایی

قبرس سرزمین الهه عشق و زیبایی

قبرس سرزمین الهه عشق و زیبایی

قبرس سرزمین الهه عشق و زیبایی

گردآوری و تنظیم: تارا رادفر

 قبرس سرزمین الهه عشق و زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.