قطارهای سریع السیر ؛ قطارهای سریع السیر از دیرباز تا کنون

سفر با قطار را تجربه کنیم: قطارهای سریع السیر 

سرعت قطارها در سال های اخیر بخصوص در ژاپن و اروپای غربی به نحو چشمگیری افزایش یافته است تا پایان این قرن سرعت تجارتی قطارهای سریع السیر به حدود ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت خواهد رسید علی رغم پیشرفت سیستم های شناوری مغناطیسی در ژاپن و آلمان، سیستم مرسوم چرخ خط آهن همچنان اساس شبکه اصلی راه آهن را تشکیل خواهد داد و قطارهای سریع السیر نقش مهمتری را در حمل و نقل مسافر در مسافرتهای متوسط و طولانی خواهد کرد.

 

قطارهای سریع السیر:

 

مسافرت با قطار

قطارهای سریع السیر

سفر با قطار را تجربه کنیم

جدید ترین قطار سریع السیر جهان

 

تولد راه آهن و تکامل نیروی بخاری منشا راه آهن به اروپای قرون وسطی بر می گردد. در آنجا واگنها با چرخ های چوبی لبه داری که روی ریل های چوبی حرکت می کردند به وسیله آدمی یا اسب کشیده می شدند و در معادن کاربرد وسیعی داشتند.

 

راه آهن

سفر با قطار

رزرو بلیط قطار

راه اندازی طولانی ترین قطار سریع السیر جهان

 

اما راه آهنی که امروز می شناسیم ریشه در بریتانیای اوایل قرن نوزدهم دارد که در آنها از چرخ های آهنی لبه داری استفاده می شد که با نیروی بخار روی ریلهای آهنی حرکت می کردند بعدا فولاد جانشین آهن چرخها و خطوط آهن شد.

 

رزرو آنلاین بلیط قطار

سریع ترین قطارهای جهان

 

سفر با قطار سریع السیر

قطارهای سریع السیر

 

لبه چرخها روی خط آهن می افتد و قطار را در امتداد مسیر هدایت می کند. اصطحکاک غلتشی بین چرخهای فولادی و خطوط آهن فولادی در مقایسه با اصطحکاک چرخ اتومبیل ها با سطح جاده بسیار اندک است بنابراین راه آهن برای به حرکت در آوردن تعداد زیادی مسافر یا حجم عظیمی کالا به نیروی نسبتا کمی نیاز دارد و سرشت «خود هدایتگر» آن کنترل رفت و آمدش را عاملی مهم در ایمنی و کارایی حمل و نقل به شمار می آید تسهیل می کند.

 

مسافرت جذاب

جدیدترین خط قطار سریع السیر دنیا

 

مسافرت بین کشور

قطارهای سریع السیر

 

در سال ۱۸۰۴ یک مهندس انگلیسی به نام ریچارد تروینیک (R. Trevithick) نخستین لوکوموتیو بخاری را ساخت. نخستین راه آهن همگانی جهان که با نیروی بخار کار می کرد یعنی راه آهن استوکتون به دارلینگتون به وسیله جورج استیونسون ساخته شد و در سال ۱۸۲۵ گشایش یافت در ابتدا از این وسیله برای خدمات حمل بار استفاده می شد و مسافران همچنان گذشته با نیروی اسب جا به جا می شدند.

مسافرت

راه اندازی سریع ترین قطار دنیا در ژاپن

مهمانداران قطار سریع السیر

قطارهای سریع السیر

 

پیش نمونه واقعی جدید ، راه آهن لیورپول – منچستر (در انگلستان) بود که در سال ۱۸۳۰ افتتاح شد که از نیروی بخار بهره می گرفت و هم مسافر حمل می کرد و هم بار. جورج استیونسون این خط را ساخت و لوکوموتیو مشهور راکت مجهز به دیگ بخار با لوله های چندگانه که بر دیگ بخارهای تک لوله ای که قبلا به کار می رفت بسیار برتری داشت.

 

راه آهن لیورپول – منچستر

مهماندار قطارهای سریع السیر چین

train_switzerland

قطارهای سریع السیر

 

به وسیله پسرش رابرت ساخته شد تقریبا در همان زمان مارک سکوین مهندس فرانسوی ، لوکوموتیو مشابهی با دیگ بخار با لوله های چندگانه را یرای نخستین راه آهن فرانسه ساخت که بین سن اتین و لیون کشیده شده بود. حرکت سریع تر با ایمنی بیشتر مستلزم وجود ترمز های قوی و سیستم پیام رسانی قابل اتکاست.

 

لوکوموتیو

قطارهای سریع السیر

مهمانداران ویژه

مهمانداران قطارهای سریع السیر چین

 

سرانجام در سال ۱۸۶۹ وستینگهارس مهندس آمریکایی با ترمز خودکارش که با هوای فشرده کار می کرد به شرط اول جامه عامل پوشاند شرط دوم نیز طی دهه ۱۸۷۰ با ورود سیستم چراغ قرمز به تحقق پیدا کرد. این چراغ قطار را از ورود به قسمت خاصی از خط که در اشغال قطار دیگری است باز می دارد.

 

سرانجام در سال 1869 وستینگهارس مهندس آمریکایی با ترمز خودکارش که با هوای فشرده کار می کرد به شرط اول جامه عامل پوشاند شرط دوم نیز طی دهه 1870 با ورود سیستم چراغ قرمز به تحقق پیدا کرد. این چراغ قطار را از ورود به قسمت خاصی از خط که در اشغال قطار دیگری است باز می دارد.

قطارهای سریع السیر

 

بعدا مدار های خط راه آهن برقی و سیگنالهای نور رنگین با این سیتم ترکیب شدند.مدار خط تشکیل شده است از دو ریل و یک قطعه از خط آهن که به آن جریان الکتریک داده می شود وقتی این مدار به وسیله چرخها و محور های قطار بین دو ریل اتصال کوتاه برقرار می کند ، چراغ موجود در انتهای این قطعه سیما روشن ست.

 

قطار سریع السیر توکیو

قطار سریع السیر ایستگاه توکیو

مهماندار چین

مهماندار قطار سریع السیر چین

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *