قلعه الموت در قزوین

قلعه الموت در قزوین

الموت ایران شهرتی جهانی دارد؛ شهرتی که بیش از هرچیز آن را مدیون قلعه تاریخی «حسن صباح» در روستای گازرخان است. بنابر اسناد تاریخی قلعه حسن صباح، در اواخر قرن پنجم هجری قمری این قلعه را تصرف و آنجا را به مرکزی برای مبارزه با سلجوقیان تبدیل کرد. قرن‌ها از آن روزگار گذشته و این قلعه و ساکنان پیشین­اش، بیشتر از حد تصور با قصه و افسانه آمیخته شده همین است که اگر به قلعه الموت در قزوین سفر کنید، چاله‌هایی در آنجا می‌بینید که بسیاری به امید یافتن گنج‌های افسانه­ای حسن صباح در آنجا کنده ­اند. قلعه الموت یکی از منحصر به فردترین دژهای تاریخی ایران است که در منطقه رودبار الموت از توابع قزوین واقع شده است.

در روستای گازرخان انتظار یک قلعه با برج و بارو را نداشته باشید. طبیعت در طول سال‌ها با آن سر ناسازگاری گذاشته؛ بیشتر بخش‌های آن یا تخریب شده ­اند و یا زیر خروارها خاک مدفون. البته با شروع کار پایگاه میراث فرهنگی الموت، غیر از کاوش‌های تازه، قلعه در حال بازسازی است. شهریورماه بهترین زمان سفر به قلعه الموت در قزوین و دیدن قلعه تاریخی ­اش است، نه فقط به خاطر هوا که به خاطر زمان برداشت گیلاس و میوه‌های دیگر این منطقه حاصلخیز است.

به الموت چطور برسیم؟

گذر از پیچ و خم جاده

می‌توانید از دو سو به الموت برسید؛ از سمت قزوین یا از سمت تهران، از هر طرف که بیایید، باید وارد جاده پرپیچ و خم شوید و به سوی گازرخان برانید.

خودروی شخصی:  اگر از تهران به سمت قزوین حرکت کنید، دو کیلومتر بعد از عوارضی قزوین، با دیدن تابلوی کنار گذر بزرگراه به سمت الموت بروید، ۴۰ کیلومتر پس از آن به رجایی­دشت می‌رسید. پس از دو تا سه ساعت رانندگی و طی مسافت تقریباً ۷۰ کیلومتری در جاده پرپیچ و خم به روستای «گازرخان» می‌رسید، در طول این مسیر از روستای «دیکین» و «معلم کلایه» خواهید گذشت.

نقلیه عمومی: با اتوبوس یا سواری تا میدان مینو قزوین بروید و بعد سوار تاکسی‌های خطی تا رجایی­دشت بروید. از رجایی­دشت تا گازرخان را باید با خودروهای روستاییان بروید یا دربست بگیرید.

در الموت کجا بمانیم؟

مهمانی الموتی‌ها

در گازرخان، بعضی از روستاییان اتاق­ هایشان را به مسافران اجاره می‌دهند. اگر هم می‌خواهید در هتل بمانید، راهی «نویذر» شوید که نزدیک­ترین هتل به قلعه الموت در قزوین است. این هتل در روستای «گرمارود سینا» در ۲۰ کیلومتری قلعه است.

کجا بگردیم؟

از دریاچه اوان تا قلعه الموت

مهم ترین دیدنی منطقه الموت قلعه‌اش است در روستای گازرخان و پس از آن طبیعت تماشایی این بخش از دامنه‌های البرز و دریاچه اوان الموت است.

می‌توان دو روز را به الموت گردی؛ یک روز برای گردش در روستا و یک روز هم برای طبیعت اطراف آن اختصاص داد.

دریاچه اوان الموت: می‌توانید قبل یا بعد از سفرتان به گازرخان، راهی دریاچه اوان شوید. اگر ۲۰ کیلومتر از رجایی دشت به سمت الموت رانندگی کنید، تابلوی راهنما مسیر هشت کیلومتری دریاچه را نشان‌تان می‌دهد. برای ورود به محوطه پارکینگ دریاچه باید  مبلغی بپردازید. این دریاچه زیبا در زمستان کاملاً یخ می‌زند و در تابستان مقصد کوچ پرندگان مهاجر می‌شود.

برای لمس آرامش طبیعت می توان با کمی دور شدن از شهرهای بزرگ جاههای بکر و خوش آب و هوا را پیدا کرد و ساعاتی را در دل طبیعت با آرامش گذراند. طبیعت خود را با دریا، دریاچه، دشت، جنگل، بیابان، کویر، رودخانه، کوه، باغ و … به ما نشان می دهد و هر کس جایی را برای طبیعت گردی اش انتخاب می کند. دریاچه ها همیشه از پرطرفدارترین جاذبه های طبیعی بوده اند، جایی که آب و هوای مطبوع و چشم اندازهای زیبا فضایی آرامش بخش را به وجود آورده تا مدتی را در آن به دور از روزمرگی ها بگذرانیم. ایران پر از دریاچه های زیباست یکی از آن ها دریاچه اوان در استان قزوین است.

در فصل پاییز پرندگان مهاجری مثل قو، غاز، مرغابی و … مدتی را در این دریاچه زیبا می گذارند. در اطراف دریاچه حیواناتی مثل کل، بز کوهی،پلنگ، خرس قهوه ای، گراز، شغال، سیاهگوش، شاهین، جغد، دارکوب، کبک، قورباغه، لاک پشت و … پیدا می شوند. این دریاچه زیستگاه ماهی هایی مثل قزل آلای رنگین کمان، اردک ماهی و کپور است ولی نمی توان در آن ماهی گیری کرد.

قلعه الموت: قلعه الموت در روستای گازرخان است و از همان اول که وارد روستا شوید، آن را بر بلندای کوه می‌بینید. این قلعه یکی از معروف‌ترین قلعه‌های ایران است که برای چندین سال در دست حسن صباح و نیروهایش قرار داشته. این دژ بخش‌های مختلفی مثل دروازه اصلی، برج دیدبانی و آب انبار دارد. اگرچه قلعه در طول قرن‌ها تقریباً تخریب شده، اما پایگاه میراث فرهنگی الموت مشغول بازسازی آن است.

روستا: روستای گازر خان روستای زیبایی با باغ‌های میوه و مخصوصاً گیلاس در اطرافش است. به دلیل ارتفاع نسبتاً زیاد روستا هوای آنجا، بسیار لذت بخش و تمیز است. برای سفر به الموت طوری برنامه‌ریزی کنید که وقت برای گشت و گذار در روستا و طبیعت اطرافش را داشته باشید. بهتر است برای گردش از بلدهای محلی کمک بگیرید. راستی از نشستن زیر سایه چنار بزرگ وسط روستا غافل نشوید.

راه ورود به قلعهٔ الموت: تنها راه ورود به قلعهٔ الموت در انتهای ضلع شمال شرقی، چند متر پایین‌تر از برج شرقی دژ واقع شده که کوه‌هودکان با فاصلهٔ نسبتاً زیاد بر آن مشرف است. در این محل تونلی در تخته سنگ بریده شده که دارای ۶ متر طول، ۲ متر عرض و ۲ متر ارتفاع است. در دامنهٔ جنوبی کوه قلعه، خندقی به طول تقریبی ۵۰ متر و ۲ متر عرض کنده و آن را از آبی که از داخل قلعه می‌آمده پر می‌کرده‌اند تا هیچ راه نفوذی از آن جبهه متصور نباشد. بر روی دامنه‌های دیگر نیز هرجا بیم بالا رفتن مهاجمان می‌رفته خندق‌هایی کنده شده و دیوار بالایی آن‌ها را مورب برآورده‌اند تا امکان هر عبوری را محدود نماید.

تصویر بازسازی شده قلعه الموت

تصویر بازسازی شده قلعه الموت

حقایق قلعه الموت

حقایق قلعه الموت

بازسازی قلعه الموت توسط دانشگاه کلمبیا

بازسازی قلعه الموت توسط دانشگاه کلمبیا

روستای گازرخان

روستای گازرخان

قلعه الموت تخیلی

قلعه الموت تخیلی

الموت

الموت

قلعه الموت در قزوین

قلعه الموت در قزوین

عکس قلعه الموت

عکس قلعه الموت

روستای گازرخان

روستای گازرخان

دریاچه اوان الموت

دریاچه اوان الموت

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *