قلعه الموت در قزوین

قلعه الموت در قزوین

الموت ایران شهرتی جهانی دارد؛ شهرتی که بیش از هرچیز آن را مدیون قلعه تاریخی «حسن صباح» در روستاهای گازرخان است. بنابر اسناد تاریخی قلعه حسن صباح، در اواخر قرن پنجم هجری قمری این قلعه را تصرف و آنجا را به مرکزی برای مبارزه با سلجوقیان تبدیل کرد. قرن‌ها از آن روزگار گذشته و این قلعه و ساکنان پیشین­اش، بیشتر از حد تصور با قصه و افسانه آمیخته. همین است که اگر به قلعه الموت در قزوین سفر کنید، چاله‌هایی در آنجا می‌بینید که بسیاری به امید یافتن گنج‌های افسانه­ای حسن صباح در آنجا کنده ­اند.

در روستای گازرخان انتظار یک قلعه با برج و بارو را نداشته باشید. طبیعت در طول سال‌ها با آن سر ناسازگاری گذاشته؛ بیشتر بخش‌های آن یا تخریب شده ­اند و یا زیر خروارها خاک مدفون. البته با شروع کار پایگاه میراث فرهنگی الموت، غیر از کاوش‌های تازه، قلعه در حال بازسازی است. شهریورماه بهترین زمان سفر به قلعه الموت در قزوین و دیدن قلعه تاریخی ­اش است، نه فقط به خاطر هوا که به خاطر زمان برداشت گیلاس و میوه‌های دیگر این منطقه حاصلخیز است.

در الموت کجا بمانیم؟

مهمانی الموتی‌ها

در گازرخان، بعضی از روستاییان اتاق­ هایشان را به مسافران اجاره می‌دهند. اگر هم می‌خواهید در هتل بمانید، راهی «نویذر» شوید که نزدیک­ترین هتل به قلعه الموت در قزوین است. این هتل در روستای «گرمارود سینا» در ۲۰ کیلومتری قلعه است.

به الموت چطور برسیم؟

گذر از پیچ و خم جاده

می‌توانید از دو سو به الموت برسید؛ از سمت قزوین یا از سمت تهران، از هر طرف که بیایید، باید وارد جاده پرپیچ و خم شوید و به سوی گازرخان برانید.

خودروی شخصی:  اگر از تهران به سمت قزوین حرکت کنید، دو کیلومتر بعد از عوارضی قزوین، با دیدن تابلوی کنار گذر بزرگراه به سمت الموت بروید، ۴۰ کیلومتر پس از آن به رجایی­دشت می‌رسید. پس از دو تا سه ساعت رانندگی و طی مسافت تقریباً ۷۰ کیلومتری در جاده پرپیچ و خم به روستای «گازرخان» می‌رسید، در طول این مسیر از روستای «دیکین» و «معلم کلایه» خواهید گذشت.

نقلیه عمومی: با اتوبوس یا سواری تا میدان مینو قزوین بروید و بعد سوار تاکسی‌های خطی تا رجایی­دشت بروید. از رجایی­دشت تا گازرخان را باید با خودروهای روستاییان بروید یا دربست بگیرید.

کجا بگردیم؟

از دریاچه اوان تا قلعه الموت

مهم ترین دیدنی منطقه الموت قلعه‌اش است در روستای گازرخان و پس از آن طبیعت تماشایی این بخش از دامنه‌های البرز و دریاچه اوان الموت است.

می‌توان دو روز را به الموت گردی؛ یک روز برای گردش در روستا و یک روز هم برای طبیعت اطراف آن اختصاص داد.

دریاچه اوان : می‌توانید قبل یا بعد از سفرتان به گازرخان، راهی دریاچه اوان شوید. اگر ۲۰ کیلومتر از رجایی دشت به سمت الموت رانندگی کنید، تابلوی راهنما مسیر هشت کیلومتری دریاچه را نشان‌تان می‌دهد. برای ورود به محوطه پارکینگ دریاچه باید دو هزار تومان بپردازید. این دریاچه زیبا در زمستان کاملاً یخ می‌زند و در تابستان مقصد کوچ پرندگان مهاجر می‌شود.

قلعه الموت: قلعه الموت در روستای گازرخان است و از همان اول که وارد روستا شوید، آن را بر بلندای کوه می‌بینید. این قلعه یکی از معروف‌ترین قلعه‌های ایران است که برای چندین سال در دست حسن صباح و نیروهایش قرار داشته. این دژ بخش‌های مختلفی مثل دروازه اصلی، برج دیدبانی و آب انبار دارد. اگرچه قلعه در طول قرن‌ها تقریباً تخریب شده، اما پایگاه میراث فرهنگی الموت مشغول بازسازی آن است.

اگر می‌خواهید دقیق‌ترین اطلاعات را درباره این قلعه به دست بیاورید، به نشانی اینترنتی این پایگاه: alamutbase.ir سری بزنید.

روستا: روستای گازر خان روستای زیبایی با باغ‌های میوه و مخصوصاً گیلاس در اطرافش است. به دلیل ارتفاع نسبتاً زیاد روستا هوای آنجا، بسیار لذت بخش و تمیز است. برای سفر به الموت طوری برنامه‌ریزی کنید که وقت برای گشت و گذار در روستا و طبیعت اطرافش را داشته باشید. بهتر است برای گردش از بلدهای محلی کمک بگیرید. راستی از نشستن زیر سایه چنار بزرگ وسط روستا غافل نشوید.

راهی به جنگل و دریا

سفری سه روزه در شهریور ماه از رشت تا انزلی در گیلان

کوه و دریا، دشت و جنگل، آفتاب و باران، وسوسه‌های دلپذیری برای سفر به گیلان است. تا آنجا که روزهای شلوغ و تعطیل، خستگی و شلوغی جاده‌های پر ترافیک شمال را به جان می‌خریم تا خنکای نسیم از کرانه خزر، مرهمی بر خستگی یک ساله‌مان باشد.

گرچه سفر به شمال و به خصوص رشت و انزلی از مشهورترین سفرها و مسیرش از پرتردترین مسیرهای سفر به حساب می‌آید، اما ما فاصله بین رشت تا انزلی را در مسیری متفاوت برایتان در نظر گرفته‌ایم تا با هم دیدنی‌های کم‌دیده این مسیر را ببینیم.

مسیر معروف رشت تا انزلی تقریباً ۴۰ کیلومتر است، اما می‌توانید راه‌تان را کج کنید و در یک سفر دو تا سه روزه دیدنی‌های دیگر نزدیک آن را تماشا کنید. در این سفر مقصد شهر رشت است و با عبور از جاده‌های فرعی و روستایی سری هم به ماسوله و فومن می‌زنید و پس از گذر از ماسال و رضوانشهر، سفرتان را در بندر انزلی پایان دهید. اگر وقت و زمان کافی دارید، می‌توانید از ساحل تا آستارا هم بروید که البته این مسیر، خود برنامه‌ای جداگانه می‌طلبد.

چطور برسیم؟

در قلب گیلان

خودروی شخصی: اصلی‌ترین مسیر به سوی رشت به خصوص برای تهرانی‌ها و استان‌های جنوبی، بزرگراه قزوین ـ رشت است، اما گردشگران از استان‌های غربی کشور می‌توانند از جاده اردبیل به آستارا و گردنه زیبای حیران به گیلان سفر کنند. اگر هم کسی بخواهد از مازندران به گیلان بیاید می‌تواند در امتداد ساحل از جاده کناره به رودسر، لاهیجان و از آنجا به رشت برود.

اتوبوس: همه روزه اتوبوس‌های فراوانی در بیشتر ساعات روز برای رشت از ترمینال‌های غرب تهران و بسیاری از استان‌های ایران وجود دارد.

مسیر جنگل و دریا

این سفر در مسیری متفاوت بین رشت و انزلی است که می‌توانید در بین راه فومن، صومعه‌سرا، ماسال و رضوانشهر را هم ببینید و در آخر از انزلی سر در بیاورید.

برای گردش در این مسیر پیشنهادی باید دو تا سه روز برنامه‌ریزی کنید.

رشت: جاذبه های گردشگری این شهر کم نیست؛ از خانه میرزا کوچک‌خان تا بازار قدیمی، موزه تاریخ چای و دریاچه سد «سقالکسار» و … اما در نزدیکی شهر رشت یک مکان را نباید از دست داد؛ موزه روستایی گیلان که در دامن جنگل‌های انبوه همچون دهکده‌‌ای کوچک قرار گرفته و در آن می‌توانید از نزدیک با زندگی، هنر و فرهنگ سنتی همه مناطق گیلان آشنا شوید.

 این موزه در پارک جنگلی سراوان، واقع در کیلومتر ۱۸ جادۀ رشت ـ تهران قرار دارد. البته این روزها به دلیل نبود بودجه این موزه تعطیل شده، پس برای آنکه از قبل با برنامه‌های بازدیدان و همچنین برقرار بودنش مطلع باشید، سری به نشانی gecomuseum.com بزنید یا با شماره ۶۶۹۰۹۷۱ (۰۱۳۱) تماس بگیرید.

فومن: ۱۱ کیلومتر از فومن که به سمت شمال بروید به صومعه‌سرا می‌رسید. در صومعه‌سرا پس از دیدن مناره آجری «گسکر» و پل خشتی شهر، ادامه مسیر را از جاده دهستان «توخاله» و «هندوخاله» به سمت شمال می‌توانید ادامه دهید. در این مسیر روستاهای زیبایی در ساحل جنوبی تالاب انزلی پهلو گرفته‌اند که دیدن‌شان خالی از لطف نیست. از روستای هندوخاله که به سمت غرب (رضوانشهر) بروید، حتماً در روستای «صوفیان ده» توقف کنید و در رود «تراب خاله» قایق سواری کنید.

صومعه سرا : مسیر جنگلی روستای جیرده و شهر شفت را ادامه دهید. از آنجا از طریق جاده جنوبی به سوی روستای «احمد سر گوراب»، روستای «نصیر محله» و سپس قلعه رودخان معروف بروید؛ قلعه‌ای دفاعی ـ نظامی که بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن جلوه خیره کننده‌ای دارد و از دوره سلجوقیه تا امروز توانسته تا اندازه زیادی از رطوبت این منطقه جان سالم به در ببرد.

مسیر ورودی تا قلعه را باید با پای پیاده که حدود ۵ کیلومتر است طی کرد. پس از آن، از روستای رودخان تا شهرستان فومن حدوداً ۲۵ کیلومتری راه دارید و از آنجا مستقیم، کمتر از ۴۰ کیلومتر به ماسوله شگفت انگیز می‌رسید. در ماسوله خانه‌های روستایی زیادی برای شب‌هائی با قیمت‌های متفاوت کرایه داده می‌شود.

ماسال: از جاده غربی به سمت شاندرمن و ماسال بروید تا دل به آرامش این شهر بسپارید. آبشار «ویور» در مجاورت منطقه ییلاقی «آندره» در شاندرمن، آبشار خون با ارتفاع بیش از ۱۵ متر و دیگر آبشارهای زیبای ماسال را می‌توانید در شهریور ماه ببینید.

رضوانشهر: در رضوانشهر می‌توانید یکی از زیباترین سواحل دریای خزر در امتداد « شفارود » و «تازه آباد» را ببینید. همچنین پل آجری پونل، خانه تاریخی سردار مقتدر در ییلاق آق مسجد، آبشار ویسادار در ۱۳ کیلومتری پره سر مناطق کوهستانی ارده و زندانه و برزکوه و بنای تاریخی « آسیبه فرگت» «دیناچال» از جمله نقاطی هستند که می‌توانید در مسیر رضوانشهر به تالش از آنها دیدن کنید.

بندر انزلی: گفته می‌شود بندر انزلی، پرباران‌ترین شهر ایران است. تلاقی دریا و چمن‌زار و مرداب با کشتی‌ها و لنج‌های کوچک و بزرگ انزلی را بندر خیال انگیزی کرده است، تالاب بین‌المللی انزلی، پل‌های تاریخی انزلی و غازیان پارک ساحلی (بلوار)، کاخ موزه نیروی دریایی، مناره یا برج ساعت در محوطه پشتی بازار سپه با قدمتی نزدیک به ۱۰۰ سال، گورستان لهستانی‌ها و عمارت قدیمی دادگستری برخی از جذابیت‌های انزلی به شمار می‌روند که می‌توانید در این شهر ببینید.

زمانی برای دربی‌ اسب‌ها

راهنمای حضور در مسابقات کورس اسبدوانی ترکمن می‌گویند صدای هجاهای کوتاه و بریده آوازخوانان سنتی ترکمن که شبیه «هیع. هیع. هیع.» به گوش می‌رسد، تقلیدی است از ریتم سواران ترکمن؛ سوارانی که سال‌ها و قرن‌ها در دشت‌های وسیع ترکمن صحرا رانده و حماسه‌ها خلق کرده‌اند. اسب و سوارکاری چندان با زندگی ترکمن‌ها آمیخته که فرهنگ ترکمنی را بدون اسب و سوار کار نمی‌تواند تصور کرد.

 این روزها اگرچه اسب همچون گذشته در زندگی آنان کاربرد ندارد، اما جایگاهش را در فرهنگ این مردمان حفظ کرده است. مسابقات کورس سواره ترکمن هم یکی از همین نشانه‌هاست که پس از سال‌ها برگزاری در این منطقه، خود تبدیل به سنت شده است.

ترکمن‌ها در دو فصل سال؛ یعنی بهار و پاییز این مسابقات را در سه شهر گنبد، بندر ترکمن و آق‌قلا برگزار می‌کنند و می‌توان در یکی از این فصل‌ها سراغ تماشای مسابقات پر قدمت رفت.

 اگرچه مسابقات فصل بهار به خاطر آب و هوای نسبتاً گرم منطقه وسوسه کننده‌تر است، اما اگر تماشای کورس را که از اواخر تابستان آغاز می‌شود انتخاب کنید، این شانس را دارید که هم از طبیعت رنگارنگ پاییزی منطقه لذت ببرید و هم با ترکمن‌های کشاورز که تازه از برداشت محصول فارغ شده‌اند، هم‌صحبت شوید.

کی برویم؟

اسب‌هایی برای تمام فصول

مسابقات کورس پاییزه، از اواخر شهریور و در تابستان شروع می‌شود و گاهی تا اواسط زمستان هم طول می‌کشد. کورس بهاره هم در صورت مساعد بودن هوا بلافاصله بعد از تعطیلات پنج روزه عید نوروز آغاز می‌شود و بسته به تعداد اسب‌های شرکت کننده، کورس‌ها معمولاً تا اواسط تابستان ادامه پیدا می‌کند.

راهنمای سفر دوروزه به الموت

راهنمای سفر دوروزه به الموت

کجا برویم؟

سوارکاران سه شهر

هر کدام از شهرهای گنبد، بندر ترکمن و آق‌قلا پیست اسبدوانی دارند و براساس یک برنامه مشخص، مسابقات به صورت چرخشی در یکی از این پیست‌ها برپا می‌شود. پیست سوارکاری بندر ترکمن در ابتدای جاده ترکمن به کردکوی، بعد از دانشگاه پیام نور قرار دارد و برای گرفتن اطلاعات دقیق برگزاری مسابقات در این پیست می‌توانید با دفتر پیست این شهر با شماره تلفن ۴۲۳۴۵۹۹ (۰۱۷۳) و اداره تربیت بدنی بندر ترکمن با شماره ۴۲۲۲۲۴۸ تماس بگیرید.

 پیست شهر گنبد در ابتدای جاده گنبد به کلاله، بعد از دانشگاه گنبد قرار دارد و دفتر پیست با شماره ۲۲۸۴۸۶۹ (۰۱۷۲) و اداره تربیت بدنی گنبد با شماره ۳۳۴۱۶۸۸ به شما اطلاعات دقیق‌تری می‌دهند. پیست شواره آق‌قلا کیلومتر دو در جاده مرزی؛ یعنی همان جاده‌ای که به اینچه‌برون می‌رود قرار دارد و از شماره ۶۲۲۲۲۹۲ (۰۱۷۳) می‌توانید اطلاعات بیشتری از آنجا بگیرید.

چطور بگردیم؟

هیجان سواران ترکمن

برای تماشای مسابقات اسبدوانی در گنبد و بندر ترکمن باید بلیت بخرید که به صورت اینترنتی هم موجود است. برای تماشای مسابقات اسبدوانی اول از همه باید یک بلیت پنج هزار تومانی بخرید همراه بلیت، دفترچه‌ای به شما داده می‌شود که در آن اطلاعاتی مثل: قوانین مسابقات، تعداد دورهای مسابقه، نام اسب‌ها و چابک سواران و وزن‌شان، مشخصات اسب‌ها و مالک و مربی اسب‌ها آورده شده است. مسابقات معمولاً از ساعت ۲ بعد از ظهر شروع می‌شود و تا غروب خورشید ادامه دارد.

Please follow and like us:

1 دیدگاه

 1. امیر حسین گفت:

  سلام و ممنون از مطلب زیبا و جذاب شما در باره بهشت گمشده (الموت)
  برای رسیدن به الموت در کنار وسیله نقلیه عمومی میشه از تور های گروهی و خصوصی هم استفاده کرد.
  در الموت خونه محلی و جای اقامتی زیاده در کنار مراکز یاد شده خانه محلی قلعه عقاب ها جای دنج و مناسبی هست.
  برای رزو بلیت در کنار پایانه وب سایت هم خوبه
  وب سایتی هست که به طور تخصصی درباره قزوین و الموت مینویسه که راهنمای رایگان و همیشه در دسترس داره.
  که در کنار تمام این ها خیلی خوشحال میشم این منطقه بیشتر و بهینه تر شناخته بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *