مرسوم ترین اشتباهاتی که در سفر مرتکب آن می شوی

 بسیار سفر باید

 در سفر بنا به عادت دست به اشتباهاتی می زنید که جای آن در سفر نیست . کارهایی که از سر عادتهایتان انجام می دهید. ولی شاید فکر این نیستید که این همه انرژی و هزینه ای که برای سفرتان می کنید فرصت لذت از موقعیت و مکان جدید را از شما می گیرد. این هفته در کوله پشتی به ۱۸ اشتباه مرسوم در سفر می پردازیم که همه ما حداقل برای یک بار هم که شده تعدادی از آن را تجربه کرده ایم .

 1. به مسافرت می روید نه سالن مددر خانه که هستید برای کار ، ورزش و مهمانی می توانید چند بار در روز لباستان را عوض کنید ، دیگر جایی برای مانور روی پوشش و فشن و مد نیست . لازم نیست برای هر موقعیتی لباس بیاورید . بنابر تحقیقات انجام شده ، دو سوم مسافران وقتی از سفر بر می گردند حداقل ۶ لباس خود را اصلا نپوشیده اند . برای هر روز از سفرتان نیاز به لباس نو ندارید . حداقل دو دست لباس برای کل سفر کافی است.
 2. وقتی چیزی را می بینید که خوشتان می آید همان موقع خرید کنیدشما پیش خودتان فکر می کنید که می روید ، می گردید و دوباره به همان مغازه برخواهید گشت . شاید در این دوری که می زنید چیزهای ارزان تری با کیفیت بهتر پیدا کردید . ولی اینطور نمی شود . وقتی در سفر هستید و چیزی را می بینید که خیلی چشمتان را می گیرد ، حتما آن را همانجا بخرید وگرنه بقیه عمرتان هرگز آن را بخرید تا بعدا افسوس نخورید.
 3. در سفر به خارج از کشور ، به فکر سیم کارت و موبایل باشید  چیزی که شما به آن ” رومینگ بین المللی ” می گویید ، برای اپراتور تلفن شما ” سود سهامدار ” محسوب می شود . یک هفته پیامک زدن از یک کشور دیگر هم به اندازه کافی برایتان هزینه دارد که مسافرت را پرخرج تر کند ، ولی این اتفاق برای اکثر مسافرین خارجی می افتد ، چون آنها قبل از سفر برای این قضیه برنامه ریزی نمی کنند .
 4. به هتل های نزدیک به مرکز شهر زیاد اعتماد نکنیداین عبارت ” نزدیک به مرکز شهر ” هزار و یک تفسیر و تعبیر دارد . وقتی هتلی در نزدیکی شهر پیدا می کنید و در پولتان صرفه جویی می کنید ، در واقع آن پول را خرج حمل و نقل و کرایه تاکسی و … می کنید و این مورد یکی از اشتباهات همیشگی مسافرت به حساب می آید .
 5. سوار ماشین های ” شاتل ”  فرودگاه نشویدشما می خواهید پول کرایه تاکسی را در جیبتان بگذرارید و سوار ماشین های شاتل می شوید . ولی در واقع اصلا معلوم نیست که شما را اول پیاده کند یا آخر و همیشه به یاد داشته باشید که چیزی که در سفر از همه چیز مهم تر است وقت شماست . پس تاکسی بگیرید و به فکر صرفه جویی نباشید.
 6. در شامپوها را در کل مسیر محکم نکرده ایدشامپوهای کوچک اشانتیون و بطری های حالت دهنده مو شاید خیلی به درد بخور باشند ، ولی نه زمانی که درب آنها در مسیر باز باشد و کل کیف یا چمدان شما را شامپویی کند.
 7. فکر می کنید می دانید بهترین زمان برای رزرو بلیت چه زمانی است ؟ تحقیقات نشان داده اند که بهترین زمان برای خرید بلیت ارزان برای پروازهای داخلی ۲۱ روز و برای پروازهای بین المللی ۳۴ روز قبل از حرکت است . ولی در واقع ارزان ترین بلیط ها ۴۹ روز قبل از پرواز باید خریده شوند . حتی بعضی از تحقیقات نشان داده اند که ۸۰ روز قبل از پرواز باید بلیت را تهیه کرد .
 8. زیاد برای چانه زدن انرژی صرف نکنیدهرگز کام خود را با رو در رو شدن با یک بازار پر از فروشنده و مغازه دار گرسنه تلخ نکنید . درست است که چانه زنی یکی از اصل های خریدن کردن است ، ولی آیا واجب است که بخاطر مقدار کمی پول برای یک کیف دستی که قرار است ته کمدتان بماند، این قدر وقت تلف کنید؟ آن را بخرید و وقتتان را برای جایی نگه دارید که لازم است .
 9. در فرودگاه پولتان را چنج کنیدوقتی به سفرهای خارجه می روید ، عقیده عموم مردم است که فقط آماتورها در فرودگاه پول چنج می کنند ، زیرا در شهر نرخ ارز خارجی بهتر است . ولی اغلب اینطور نیست و در اکثر فرودگاه ها از شما برای کمتر از ۳۰۰ دلار کمیسیون نمی گیرند . در ضمن برای پول چنج کردن در شهر باید حداقل یک ساعت بگردید و جای قابل قبولی را پیدا کنید و پولتان را چنج کنید . پس همیشه سعی کنید در فرودگاه پول چنج کنید و زحمت ، ریسک و اتلاف وقت شهری را به جان نخرید .
 10. دمپایی های ارزان نخرید شما پیش خودتان فکر می کنید که قرار است فقط یک هفته دمپایی ها را بپوشید واصلا نمی خواهید به خانه ببریدشان ، پس چرا باید جنس خوب بخرید؟ جواب این سوال را وقتی می گیرید که دمپایی تان پاره می شود و در وسط گردش جنگلی هستید و باید از همانجا به هتل برگردید.
 11. غذای خیابانی ترس نداردهیچ کس دوست ندارد در سفر مریض شود ، ولی در سفر به کشورهایی مثل مکزیک و تایلند ، اگر غذاهای خیابانی را امتحان نکنید انگار به این کشورها نرفته اید . محلی ها و فروشنده ها هم از غذای مسموم خوششان نمی آید . اگر برای غذایی صف بسته اند ، می توانید به غذای آنجا مطمئن باشید . جملاتی مانند ” محلی ها به این باکتری ها مصون هستند ” را فراموش کنید .
 12. جزئیات  رزرواسیون خود را پرینت کنیدپیش خود می گویید این جزئیات را در گوشی تلفن و کامپیوترتان دارید ، پس چرا باید ، زحمت پرینت گرفتن از نام و نشانی هتل را به خود بدهید ؟ زیرا وقتی هواپیمای شما لندینگ می کند ، به خصوص بعد از گذشتن ازاقیانوس ها ، ممکن است گوشی ، کامپیوتر ، تبلت یا وسایل دیگر شما فورا با شبکه محلی کار نکنند .
 13. از کارت اعتباری برای گرفتن پول نقد ، نرخ تراکنش بالایی (بیش از ۱۵ درصد) می گیرند . این تراکنش های خاص بیش از خریدهای دیگر برمی دارند . اگر بخواهید از دستگاه ATM ارز برداشت کنید ، نرخ چنج آن بسیار بالاست .
 14. در روز اول یک سفر سه ماهه به آسیا ، یک طبل می خریدولی قطعا شما نمی خواهید در سفری طولانی به یک قاره دیگر برای خودتان بار اضافی درست کنید . نه به این دلیل که همسفرهای خود را در طول مسیر با بار زیاد اذیت کنید . بلکه بدان دلیل که شما هرگز چنین سازی نمی نوازید و در مرحله بعدی وقتی به خانه برمی گردید و به فروشگاه موسیقی محبوب خود می روید ، نمونه های مشابه آن را در آنجا می بینید.
 15. کتابچه ها و بروشورهای راهنما بیشتر کلی گویی می کننداعتماد کامل و برنامه ریزی فقط از روی کتابچه های راهنما برای سفر درست مثل برنامه ریزی برای ایستادن در صف بانک به مدت یک هفته است . این کتابچه ها خیلی خوب هستند و همیشه از آن ها استفاده می کنیم ، ولی بهتر است هر روز از یکی دو پیشنهاد هزاران مسافری که در اینترنت نظر گذاشته اند هم استفاده کنیم .
 16. بیمه نامه کامل بخریداگر برایتان پیش بیاید که مجبور شوید ، از بیمه نامه ای که تهیه کرده اید ، استفاده کنید ، بهتر است این بیمه نامه کامل باشد . فقط به این دلیل که در کشوری هستید که نوشابه آن ارزان است ، دلیل نمی شود که بهداشت و درمان آن هم ارزان باشد .شاید این بیمه نامه در صورت خراب شدن دوچرخه شما ، برایتان بلیت هواپیما تهیه کند که به خانه برگردید ، ولی قطعا هزینه ۵۰۰۰ دلاری بخیه و پانسمان و سه روز بستری شدن در بیمارستان بین المللی را پرداخت نخواهید کرد .
 17. آنقدر عکس نگیرید که هیچ چیز نبینیدوسواس و حس اجبار شما به مستندسازی هر منظره ، مجسمه و … باعث می شود که حس و حال آن لحظه را خراب کنید و تجربه سفر را فقط از دریچه دوربین ببینید . هرچند امروزه گرفتن عکس با یک کلیک انگشت شما صورت می گیرد ، ولی قبل از آنکه متوجه شوید گوشی تلفن یا دوربین شما ۳۰۰ عکس از ساختمانها قدیمی ، غروبهای محو و بشقاب های غذا پر می شود . به شما تبریک می گوییم ، سفرتان حالا با عکس های کم کیفیت در یک دستگاه دیجیتال تعریف می شود و به شما اطمینان می دهیم که بعدا حتی ۲۰ دقیقه هم صرف نگاه کردن به آن ها نمی کشید .
 18. قبل از عزیمت لازمه های ویزای خود را چک کنید
مرسوم ترین اشتباهاتی که در سفر

مرسوم ترین اشتباهاتی که در سفر

وقتی روز عزیمت می رسد و در کانتر بلیت ، شما را رد می کنند ، کابوس عمرتان را تجربه می کنید ، زیرا نمی دانستید که برای سفر به یک کشور خاص به ویزا نیاز دارید . پس همیشه قبل از سفر ، چک کنید ببینید که آن کشور به ویزا نیاز دارد یا خیر .

گردآوری و تنظیم:تارا رادفر

مرسوم ترین اشتباهاتی که در سفر

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *