روان هم بخشی از وجود آدمی است که نیاز به استراحت دارد!

 مسافرت یکی از جذاب ترین تفریحات است که در افزایش سلامت روان به شدت موثر است.

روزهای آخر اسفند را به خاطر بیاورید، ساعت ها و روزهایی که برای تمام شدنشان لحظه شماری می کردید تا به روزهایی برسید که ذهنتان به چیزی جز استراحت فکر نکند.

برای ساکنان شهرهای بزرگ به خصوص پایتخت نشینان روزهای عادی زندگی، مثل دویدن روی تردمیل است. آدم ها می دوند و به تصویری که پیش روی ذهنشان رژه می رود، خیره می شوند و هر چه می روند به آن تصویر رویایی کمتر می رسند. این فرایند، روزها و روزها تکرار می شود و در ظاهر خود را به دور باطلی شبیه می کند که جز خسنگی و استرس برای افراد چیزی ندارد. خستگی های ذهنی و جسمی و استرس های کاری و روزانه به تدریج باعث از بین رفتن نشاط و شادابی افراد می شود و افراد را به نوعی دچار فرسودگی جسمی و روانی می کند.

تعطیلات آخر هفته بسیاری از این افراد با کارها و قرارهای عقب مانده پر می شود و فراغتی برای استراحت و بازیابی توانی که برای ادامه راه نیاز است، باقی نمی گذارد. زمانی می رسد که ماندن یک یا دو روز در خانه، کفاف خستگی های طولانی از کار و استرس زیستن در شهر را نمی دهد و جایی بیرون از خانه و شهر، شما را صدا می کند. طبیعت با مهربانی همیشگی اش همه را به یک میزان آرام و شارژ می کند، جایی بکر با صداهایی متفاوت و هوایی سالم که شادابی را برای همه به ارمغان می آورد.

تعطیلات عید برای خیلی ها زمان بازیافتن توان از دست رفته است، روزهایی که می توان در کنار خانواده و دوستان بی دغدغه خندید و تصویر بهتر و امیدوارکننده تری از آنچه در روزهای عادی زندگی وجود دارد، متصور شد. به عبارت دیگر، عید فرصتی است تا چند روز به دور از فشارهای روزمره زندگی را تجربه کنیم. استراحت بی دغدغه تأثیر بسیار زیادی بر سلامت جسم و روان ما می گذارد. در این میان سفر کردن در افزایش سلامت روانی افراد پراسترس نمود بیشتری دارد. اگرچه قیمت تورهای داخلی و خارجی سال به سال بیشتر می شود اما همیشه نسخه های ارزان تر برای سفر وجود دارد.

به گفته روانشناسان، لذت بردن از سفر بیش از آنکه به توانایی اقتصادی یا میزان بهره وری از ابزارها و تجهیزات خاص بستگی داشته باشد، موضوعی حسی، عاطفی و درونی است. در بسیاری از کشورها به مرخصی رفتن اجباری است و افراد نمی توانند به امید اینکه در هنگام بازنشستگی یکی دوماه زودتر بازنشسته شوند، سال ها مرخصی هایشان را جمع کنند.

 در کشوری مانند ژاپن، مدیران بر این باورند که مسافرت با بهبود سلامت روانی جامعه، به توسعه کشور نیز کمک می کند. بنابراین تصور نکنید افرادی که همیشه کار می کنند و به مسافرت نمی روند، بیشتر از دیگران به توسعه کمک می کنند. برای برخی، سفر لذتی به همراه دارد که با هیچ چیز قابل مقایسه نیست. آرامش ایجاد شده پس از سفر را کسانی می دانند که روزهای تعطیل تقویم را همان اول سال می شمرند و در دلشان برای این روزها برنامه ریزی می کنند. مسافرت یکی از جذاب ترین تفریحات است که در افزایش سلامت روان به شدت موثر است.

 مسافرت یکی از جذاب ترین تفریحات

مسافرت یکی از جذاب ترین تفریحات

می توان باز هم به دور از قرارهای کاری و ترافیک روزانه که ساعت های عمر را می بلعد، برای آسمان آبی و ابر سپید برنامه ریخت. حتی می توان رهاتر از آن کوله ای بست و به طبیعت رفت. روان هم بخشی از وجود آدمی است که نیاز به استراحت دارد.

 مسافرت یکی از جذاب ترین تفریحات

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *