معبد آناهیتا در مرکز شهر کنگاور در مسیر همدان به کرمانشاه قرار دارد. این بنا روی تپه‌ای طبیعی ساخته‌ شده است. معبد آناهیتا متعلق به آناهیتا، الهه پاکی و محلی برای نمایش آب بوده که یکی از چهار عنصر مقدس و مورد احترام ایرانیان باستان است.

 آناهیتا ایزد بانوی آب‌های روان، زیبایی، فراوانی و برکت در دوران پیش از اسلام بوده است. برخی از محققین، این بنا را کاخی ناتمام برای خسرو پرویز معرفی کرده‌اند. عده‌ای نیز زمان ساخت آن را به اواخر سده سوم و آغاز سده دوم قبل از میلاد وعده دیگر آن را به اواخر سده سوم و آغاز سده دوم قبل از میلاد و عده دیگر آن را به سده اول قبل از میلاد نسبت می‌دهند.

 این معبد که برای استفاده از آب رودخانه شاپور در ۶ متری زمین قرار دارد، به صورت مکعب است و دیوارهای این معبد از سنگ‌های بزرگی بنا شده‌اند که بین سنگ‌های حجاری شده هیچ ملاتی وجود ندارد و این سنگ‌ها توسط بست‌های آهنی به هم متصل شده‌اند.

این بنابر پشته‌ای از صخره قرار گرفت که دارای ۲۲۰ متر طول و ۲۱۰ متر عرض است و ضخامت دیوار محیطی آن به ۵/۱۸ متر می‌رسد.

 در قسمت جنوبی بنا، پلکان دو طرفه‌ای به درازای ۱۵۴ متر وجود دارد. هر دو تا پنج پله، در یک بلوک سنگی ایجاد شده است. تعداد سنگ پله‌ها در پلکان شرقی ۲۶ پله و در پلکان غربی ۲۱ پله است.

در وسط معبد فضایی وجود دارد که آب از این جوی‌ها در آن جمع شده و استخر کوچکی حدوداً در ابعاد ۱۰ در ۱۰ عمق ۲۰ سانتی‌متر را پر آب می‌کرده.

در دو طرف بالای معبد آناهیتا سر چهار گاو در هر طرف به صورت روبه روی یکدیگر قرار دارد که در زمان آبگیری این معبد عکس سر گاوها روی آب نقش می‌بسته است.

دیوار محیطی که ستون‌ها بر آن واقع شده خود از دو قسمت تشکیل شده، قسمت داخلی که با استفاده از سنگ‌های قلوه و لاشه به ابعاد و اندازه‌های مختلف و ملاط گچ ساخته شده و قسمت خارجی به وسیله یک ردیف سنگ تراش نماسازی شده است.

کرپورتر اولین اروپایی است که در سال ۱۸۱۸ میلادی از ویرانه های کنگاور دیدار کرده وی در این باره می نویسد : محدوده حصار معبدی است که دیوارهایش سکوی مستطیل شکل عظیمی را بوجود می آورد و بر بالای این سکوی ردشیف ستونها سر بر افراشته اند . 

قابل توجـــه ترین بخش ایـن بنا ستونهای آن است . ابن فقیه در کتاب (( البلدان )) خود به سال ۲۹۰ ه. ق . در توصیف ستونها ی قصر کنگاور آورده است : «هیچ ستونی شگفت انگیز تر از ستونهای آناهیتا نیست» ، سبک ستون سازی در معبد کنگاور با هیچ یک از مکاتب حجاری دوران های یونان و ایران دوره ساسانی تطبیق نمی کند و قابل قیاس هم نیست .

تناسبات بکـار رفته در ستونهای معبد ۱ به ۲ است . قطر پایه ۱۸۰ سانتیمتر و قطر ستونها ۱۳۰ سانتیمتر و ارتفاع یک واحد ستون ( شامل پایه + ساقه + سر ستون ) برابر با ۵۵/۳ متر میباشد که برای این نوع ستون سازی هیچ الگویی را نمی توان ملاک قرار داد .

 حفظ تناسبات در ساخت ستون ها تا آنجا رعایت شده که فاصله دو ستون از داخل ۵۵/۳ یعنی برابر با یک وحد ستون در نظر گرفته شده و فاصله دو ستون از محور تا محور برابر با ۷۵/۴ متر یعنی ارتفاع یک ستون به اضافه ارتفاع گیلویی زیرین و زیرین آن

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا

سفر به معبد 

معبد آناهیتا

سفر به آناهیتا

معبد آناهیتا

گت و گذار در آناهیتا

معبد آناهیتا

جاذبه های آناهیتا

معبد آناهیتا

دیدنی های معبد 

معبد آناهیتا

معبد 

معبد آناهیتا

دیدنی آناهیتا

معبد آناهیتا

جاذبه های آناهیتا

معبد آناهیتا

معبد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.