معمای معماری بوداپست را در تور مجارستان کشف کنید

یکی از جنبه های جذاب کشور مجارستان معماری غنی این کشور است و راز این جذابیت را می توان در تور مجارستان همراه با آژانس «سون تارا» کشف کرد. برای آنکه با طراحی و معماری ساختمان‌های تاریخی بوداپست آشنا شوید، می‌توانید به مرکز معماری بوداپست در «فوگا» سری بزنید، جایی که هزاران کتاب درباره تاریخچه ساختمان‌های مشهور بوداپست به زبان‌های مختلف به‌ویژه انگلیسی دیده می‌شود. آژانس گردشگری سون تارا نیز قصد دارد در ادامه این مطلب شما را با تاریخچه مختصری از سرگذشت این ساختمان‌ها آشنا کند.

خرابه‌های رومی
در سده نخست پس از میلاد مسیح بود که مرز شرقی امپراطوری روم تا کناره‌های رود دانوب پیشروی کرد. امپراطور ترایانوس، «آکوینوموم»، مکانی در بوداپست امروزی را به‌عنوان پایتخت استان پانونیای پایینی برگزید و چندین سال بعد، در سده دوم میلادی بیش از ۴۰ هزار نفر در این منطقه ساکن بودند. هرچند خرابه‌های رومی چندان بزرگ نیستند، ولی دسترسی خوبی به حمل‌ونقل عمومی از مرکز شهر بوداپست دارند و معمولا بسیار خلوت هستند. بنابراین می‌توانید به دل دو هزار ساله این خرابه‌ها بروید؛ بدون آنکه مجبور باشید لذت تماشای آن را با کسی تقسیم کنید.

قلعه هیل
این قلعه کوچک شاهد جنگ‌های بزرگی بوده و بسیاری از بخش‌های اصلی خود را در همین جنگ‌ها از دست داده است؛ ولی با این حال همچنان برخی از قسمت‌ها که نشانگر سبک معماری بارک و گاها مدرن هستند، روی دیوارهای قرون‌وسطایی آن دیده می‌شوند. با قدم زدن در خیابان‌های باریک این ناحیه خواهید فهمید که این پیچ‌وخم‌ها همچنان یک فضای تاریخی را در ذهن بازدیدکنندگان تداعی می‌کنند.

معمای معماری بوداپست را در تور مجارستان کشف کنید.

تور مجارستان

معمای معماری بوداپست را در تور مجارستان کشف کنید

خانه اپرای ایالت مجار
این ساختمان را می‌توان زیباترین هنر «مایکلوس ایبل»، برجسته‌ترین معمار مجارستانی سده نوزدهم میلادی دانست. ظرافت و دقت این معمار به‌خوبی در مجسمه‌های آهنگسازان مجارستانی ازجمله فرانسیس لیست، ستون‌های مرمر و لوستر برنزی خارق‌العاده دیده می‌شود. این ساختمان که در سال ۱۸۸۴ ساخته شده است، یکی از باشکوه‌ترین خانه‌های اپرای جهان محسوب می‌شود.

معمای معماری بوداپست را در تور مجارستان کشف کنید

برج سن استیفن باسیلیکا
برج سن استیفن با بیش از یک قرن قدمت، یکی دیگر از نشانه‌های جاه‌طلبی‌های سلطنتی در بوداپست است. ساخت این کلیسا بیش از نیم سده به طول انجامید و در این مدت دو نفر از معماران اصلی آن مردند. در پس نمای آرام مرمری آن یک فضای بی‌روح و کم‌نور و مومیایی دست راست سن استیفن، نخستین پادشاه مجارستان قرار گرفته است.

ساختمان بانک توروک
این ساختمان در سال ۱۹۰۶ و از فولاد و شیشه ساخته شده است. شیشه‌های رنگی که به‌صورت موزائیکی در نمای این ساختمان بکار رفته‌اند، به‌خوبی سادگی سایر قسمت‌های آن را پوشانده و یک احساس انسجام بصری لذت‌بخش در بیننده ایجاد می‌کنند. در نمای ساختمان، تصویر سن ماری، از حامیان مجارستان دیده می‌شود که توسط چهره‌های انقلابی برجسته مجارستان احاطه شده است.

مدرسه تجاری استیفن زیشنیی
چنانچه مشغول پرسه زدن در خیابان باریک «واس» در منطقه هشتم بوداپست شوید، ناگهان ساختمان بزرگ و قرمز رنگی را در مقابل خود خواهید دید که به مدرسه تجاری استیفن زیشنیی تعلق داشته و ساخت آن به سال ۱۹۱۲ بازمی‌گردد. درب ورودی آلومینیومی و نمای مرمر آن یادآور هنر بومی مجارستان و حمل و نقل تجاری این کشور است. نوشته‌ای که در کتیبه بالای سردر مدرسه نصب شده، بارها برای همسفران سون تارا مورد سوال بوده است. در این کتیبه به زبان لاتین نوشته شده است که «ما نه برای مدرسه، بلکه برای زندگی یاد می‌گیریم.»

آپارتمان دوناپارک
امتداد جاده «پوسزونی» در «اوژلیپوتواروس» محل تمرکز بسیاری از ساختمان‌های مدرن مجارستان و یکی از دیدنی‌ترین این ساختمان‌ها، آپارتمان دوناپارک (ساخته‌شده در سال ۱۹۳۶) است که در شماره ۳۸ قرار دارد. نمای مرمر، کف کائوچوئی به رنگ آبی و ظرافت عمیق موجود در طراحی دکوراسیون داخلی آن واقعا یک ترکیب ماندگار را در ذهن بیننده خلق می‌کنند. اگر راهتان به این ساختمان افتاد، حتما یک بار از راه‌پله آن عبور کنید.

خانه ماکووکز
این ساختمان که ساخت اولیه آن به دوره رنسانس (سال ۱۸۶۷) مربوط می‌شود، یکی از معدود آثار باقیمانده از معمار افسانه‌ای مجارستان، «امره ماکووکز» و در سال ۱۹۹۳ بازسازی شده است. دو برج قوس‌دار و پنجره‌هایی هلالی به سبک معماری گوتیک از ویژگی‌های بارز این خانه محسوب می‌شوند. با کمی توجه بیشتر، نوعی خودخواهی در معماری این ساختمان احساس می‌شود؛ بطوریکه انگار محیط اطراف هیچ اهمیتی برای آن ندارد.

تور مجارستان

 

ساختمان سی.ای.تی
ساختمان زیبای سی.ای.تی همین چند سال پیش، یا دقیق‌تر در سال ۲۰۱۱ آماده بهره‌برداری شد. این ساختمان جزو معدود ساختمان‌های با دسترسی مستقیم به رود دانوب است و از بخش عمده فضای آن استفاده‌های تجاری و فرهنگی می‌شود. انحنای زیبای سقف این ساختمان که آن را به شکل یک وال درآورده است، به‌ویژه پس از تاریکی و روشن شدن چراغ‌هایش یک چشم‌انداز خیره‌کننده ایجاد می‌کند.

منبع: شفاف

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *