مناطق توریستی کرمانشاه

کرمانشاه

استان کرمانشاه با وسعتی در حدود ۲۴۴۳۴ کیلومتر مربع در میانه ضلع غربی کشور قرار گرفته است. این استان از شمال به استان کردستان، از جنوب به استان‌های لرستان و ایلام، از شرق به استان همدان و از غرب به کشور عراق محدود شده است.

استان کرمانشاه ناحیه‌ای کوهستانی است که بین فلات ایران و جلگه‌ بین‌النهرین قرار گرفته و سراسر آن را قله‌های و ارتفاعات سلسه کوه‌های زاگرس پوشانده‌اند.

قدمت سکونت در محدوده‌ استان فعلی کرمانشاه به هزاره‌ قبل از میلاد می‌رسد در آثار سارگن- شه اکد- که از سال ۲۰۴۸ تا ۲۰۳۰ قبل از میلاد بر جنوب بین‌النهرین فرمان رانده، از مردم زاگرس به عنوان (آریزان یاغی) یاد شده است.

مناطق توریستی کرمانشاه

مناطق توریستی کرمانشاه

پیشینه نام کرمانشاه

کرمانشاه در دوره‌های مختلف دارای نام‌های مختلفی بوده که معمولاً با تغییر از حکومتی به حکومتی دیگر صورت می‌گرفته است، در قدیمی‌ترین شکل خود اولین بار در دوران باستان و در زمان فرمانروایی گوتی‌ها و کاسی‌ها کرمانشاه را با نام الیپی می‌خوانند و در دوران هخامنشیان و غیره یاد می‌شود.

پس از اسلام، اعراب نام کرمانشاه را به قرمسین تغییر دادند و در دوره‌های بعدی کرمانشاه با نام کرمانشاهان و کرمانشاه خوانده می‌شد. نام کرمانشاه پس از پیروزی انقلاب ۵۷ به قهرمانشهر و چندی بعد به باختران تغییر پیدا کرد؛ ولی از آن‌جایی که این امر با اعتراضات گسترده‌ی مردم همراه شد، درنتیجه چندی بعد با تصویب قانونی نام شهر به نام قدیمی خود تغییر یافت.

مناطق توریستی کرمانشاه

مناطق توریستی کرمانشاه

شهرستان کرمانشاه

کرمانشاه یکی از باستانی‌ترین شهرهای ایران است که گفته می‌شود توسط طهمورث دیو بند- پادشاه افسانه‌ای پیشدادیان- ساخته شده است.

کرمانشاه پس از اسلام یکی از شهر‌های مهم ایران به شمار می‌رفت و پس از اسلام بارها توسط اعراب مورد حمله قرار گرفت.

جاذبه‌های تاریخی پیش از اسلام شهر کرمانشاه بیشتر آثار باقی مانده از دوران ساسانیان است که سرآمد آنها طاق بستان است که به گونه‌ای نماد شهر کرمانشاه هم به حساب می‌آید و در پایین‌تر از محوطه‌ی تاریخی طاق بستان و شهر تاریخی کامبادنه منطقه‌ای به نام شکارگاه خسرو پرویز وجود دارد. سنگ نبشته بیستون نیز از آثار ثبت شده‌ی ایران در میراث جهانی یونسکو، در دامنه کوه بیستون قرار دارد.

بیشتر بناهای تاریخی پس از اسلام شهر کرمانشاه بیشتر مربوط به دوره‌ی قاجار می‌شوند. بیشتر این بناها را در خود و مناطق اطراف خود جای داده است، که شامل تکیه معاون الملک، مسجد عمادالدوله، مسجد جامع کرمانشاه، مسجد جامع شافعی، تکیه بیگلربیگی، مسجد حاج شهبازخان، مسجد شاهزاده، مسجد دولتشاه، خانه خواجه باروخ و غیره می‌شوند. تکایای شهر کرمانشاه و اکثر مساجد تاریخی این شهر مربوط به دوران قاجار و پهلوی اول می‌باشند و معماری قدیمی شهر نیز در این حال و هوا فرو رفته است. تکیه معاون الملک معروفترین اثر از دوره قاجاریه در شهر کرمانشاه است که کاشی‌های منحصر به فردش آن را از دیگر تکایا متمایز می‌کند. این بنا در بافت قدیمی شهر در محله‌ی آبشوران بنا شده است.

مناطق توریستی کرمانشاه

مناطق توریستی کرمانشاه

گردشگاه‌ها کرمانشاه

پارگ جنگلی طاق بستان که در شمال شرقی شهر کرمانشاه قرار دارد شامل کوهستان‌ها، چشمه‌ها، فضای‌ سبز، دریاچه‌های مصنوعی، مجموعه نقش برجسته‌های ساسانی و شکارگاه خسرو پرویز می‌شود که به دلیل آب‌وهوای معتدل مورد توجه پادشاهان ساسانی قرار گرفته است و از آن به عنوان شکارگاه سلطنتی استفاده کرده‌اند که امروزه به دلیل امکانات تفریحی و آثار تاریخی یکی از پر جاذبه‌ترین مناطق کرمانشاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین غار پرآو بزرگترین غار عمودی دنیا و دومین اثر طبیعی ملی کرمانشاه، از مکان‌های مهم برای غار نوردی است که هر ساله غار نوردان داخلی و خارجی زیادی را راهی کوه پر او می‌کند.

مناطق توریستی کرمانشاه

مناطق توریستی کرمانشاه

موزه‌ها کرمانشاه

موزه‌های متعددی در شهر کرمانشاه وجود دارند که بیشتر موزه‌های شهر را موزه‌هایی در زمینه فرهنگی تشکیل می‌دهد که ۱۴ موزه در این زمینه در شهر کرمانشاه وجود دارد.

سوغات کرمانشاه

نان برنجی، کاک، روغن کرمانشاهی و نام خرمایی.

شیرینی‌ها: بژی، نان روغنی کرمانشاهی و نان شکری.

صنایع دستی: گلیم، گیوه، جاجیم، موج، انواع آلات موسیقی (دف، تنبور، تار، دیوان و سه تار) و چرم.

مناطق توریستی کرمانشاه

مناطق توریستی کرمانشاه

مراکز دیدنی و تاریخی کرمانشاه  

مقبره مولانا- شهر باستانی کامبادنه- کاروانسرای ماهیدشت- نقوش طاق بستان- ارتفاعات پراو- چال آباد- هوجیر- سرآب نیلوفر- غار پر او- غار آسنگران- غار تایله نو- غار رتیل- مسجد شاهزاده- مسجد عمادالدوله‌- تکیه معاون الملک

طاق بستان:

محوطه تاریخی طاق بستان در دامنه کوهی به همین نام و در کنار چشمه‌ای در شمال شرقی حاشیه کنونی شهر کرمانشاه واقع شده است.

سنگ نگاره اردشیر دوم:

در سمت راست ایوان کوچک، سنگ نگاره‌ای وجود دارد که صحنه تاج ستانی اردشیر دوم (۳۸۳-۳۷۹م) نهمین شاه ساسانی را نشان می‌دهد.

مناطق توریستی کرمانشاه

مناطق توریستی کرمانشاه

ایوان بزرگ:

مهمترین اثر در طاق بستان، ایوان بزرگ است که از نظر معماری اطلاعات بیشتری را در اختیار ما قرار می‌دهد. این ایوان به شکل فضای مستطیلی به عرض ۸۵/۷ متر و عمق ۶۵/۷ متر است که ارتفاع آن ۹۰/۱۱ متر می‌باشد.

نقش سوار کار:

در بخشی پائین دیوار انتهای ایوان، نقش مرد سواره‌ای حجاری شده که حریفی پیش روی ندارد. این سوار با صورتی سه ربعی و بدنی تمام رخ سوار بر اسب قوی هیکلی است.

سنگ نگاره دوره قاجار:

در بخشی فوقانی دیوار سمت چپ ایوان بزرگ، سنگ نگاره‌ای از دوره قاجاریه همراه با کتیبه‌ای به خط نستعلیق حجاری شده است.

شکارگاه خسرو پرویز:

شکارگاه خسرو پرویز (تپه مراد حاصل) از آثار باستانی ایران در شمال شهر کرمانشاه و پایین‌تر از تاق بستان قرار دارد، این مکان مربوط به دوره ساسانی و پادشاهی خسرو پرویز است که در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۸ در کاوش‌های باستان شناسی بنا را بازسازی کردند که چندی بعد به دلیل بارش باران بخشی از این بنا تخریب شد. این در حالیست که شکارگاه خسرو پرویز تنها شکارگاه بازمانده از دوران ساسانیان است.

بازار کرمانشاه:

بازار کرمانشاه مرکز تجاری سنتی شهر کرمانشاه است. این بازار بزرگترین بازار سرپوشیده‌ی خاورمیانه است که دارای تویزه‌های منحصر به فرد است. این بازار در حدود ۲۰۰ سال پیش و در زمان حاکم شهر کرمانشاه، محمد علی میرزای دولتشاه ساخته شده است. این بازار دارای ۱۸ راسته است و در زمان خود بزرگترین بازار سرپوشیده‌ی خاورمیانه به حساب می‌آمده است. بازار کرمانشاه که در اثر عبور خیابان‌های اصلی شهر هم اکنون به چهار قسمت تقسیم گشته است. این بازار از بخش‌ها و راسته بازار‌های زیادی تشکیل گشته که جاذبه‌ توریستی محسوب می‌شوند.

از راسته‌های این بازار به زرگر‌ها، تاریکه بازار (ادویه فروشیها)، بازار یهودی‌ها (بازار اسلامی)، مسگرها، بزازخانه و توپخانه می‌توان اشاره کرد. این بازار دارای چهار سوق‌ها و ورودی‌های زیبا است که نشانگر دید زیبای معماران عصرهای گذشته و فرهنگ غنی این منطقه می‌باشد. در زمان رونق اقتصادی منطقه و مسیر عبور جاده ابریشم، این بازار محل اصلی داد و ستد بازرگانان اروپایی و آسیایی بوده و با توجه به موقعیت استراتژیک دارای نشانه‌های خاص فرهنگی زیاد می‌باشد.

خانه خواجه باروخ:

نام خانه‌ای تاریخ در شهر کرمانشاه است، مالک این خانه خواجه باروخ از تجار کلیمی کرمانشاه بوده و در زمان ناصرالدین‌ شاه ساخته شده است. این خانه در بخش یهودی نشین محله قدیمی فیض آباد کرمانشاه واقع شده است و دارای ویژگی‌های خانه‌های دورنگرای ایرانی است. یعنی خانه از طریق هشتی به حیاط بیرونی و با عبور از دالانی سراسری به حیاط اندرونی متصل می‌شود.

شهرستان اسلام آباد غرب

نام اسلام آباد غرب نخست (مندلی) بود. بعد حمله عرب‌ها، یکی از سرداران عرب به عمران و آبادی آن پرداخت و به مرور زمان به شهر (هارون آباد) معروف شد.

بخش ماهیدشت: این بخش در دوره اشکانیان (نیستاه) معروف بود و به دلیل آب‌وهوا و مراتع خوب، محل پرورش اسب جنگاوران اشکانی بوده است.

بخش کرند: این بخش در دامنه کوهستان واقع شده و آب و هوای معتدلی دارد. بخش کرند در دوران داریوش هخامنشی از لحاظ داشتن مورخان، صنعتگران و آهنگران با ذوق، معروف بوده است.

مراکز دیدنی و تاریخی

طاق گرا- کاروانسرای اسلام آباد غرب- کوه نوا- مسجد ریجاب- مقبره ابودجاجه

شهرستان پاوه (اورامانات)

نام پاوه را به پاوه، سردار یزدگرد سوم (آخرین شاهنشاه ساسانیان) منسوب می‌دانند که جهت جلب حمایت کردها روانه این منطقه گردید و مورد احترام اهالی قرار گرفت. بعدها به خاطر تجلیل از آن سردار، این ناحیه را پاوه نامیدند.

مرکز دیدنی و تاریخی

غار آهکی کلهرود- مسجد جامع پاوه

شهرستان جوانرود

جوانرود همان محلی است که حمدالله مستوفی در نزهه القلوب از آن به عنوان (الانی) نام برده است. مستوفی از الانی یا جوانرود امروز به عنوان قصبه‌ای معتبر با هوای خوش، آبهای روان، شکارگاه‌های خوب و ناحیه‌ای با محصولات غلات نام برده است.

این شهر در حال حاضر بسیار آباد و توسعه یافته است و طبیعت و فضایی زیبا دارد که غار کاوات را یکی از مراکز دیدنی آن می‌باشد.

شهرستان سرپل ذهاب

سر پل ذهاب در نزدیکی ویرانه‌های شهر قدیمی حلوان بنا شده و قلعه مخروبه‌ای نیز در نزدیکی آن قرار دارد. سر پل ذهاب به عنوان دژ و پایگاه مرزی ایران بود که در زمان حمله عرب‌ها به ایران از بین رفته و آثاری از پایه‌های آجری آن به جا مانده است.

مراکز دیدنی و تاریخی

کاروانسرای سرپل ذهاب- دکان داوود- نقش آتوبانی نی- چشمه آب گرم تنگ آب حمام

شهرستان سنقرو کلیایی

سنقر در لغت فارسی به معنی (پرنده) شکاری است. از قدمت دیرینه این شهر اطلاعات روشنی در دست نیست ولی در دوره سلجوقیان، امیران سنقر به نام (آقاسنقر) معروف بوده‌اند.

مرکز دیدنی و تاریخی

گور دخمه دربند- قلعه بزه رود

شهرستان صحنه

شهرستان صحنه یکی دیگر از بخش‌های شهرستان کرمانشاه بود که در سال‌های اخیر به شهرستان مستقلی تبدیل شده است.

شهرستان قصر شیرین

قصر شیرین از شهر‌های بسیار قدیمی ایران می‌باشد. بنای این شهر به خسرو پرویز ساسانی منسوب است، این شهر در عصر هخامنشیان نیز آباد بوده است. در اطراف شهر فعلی، ویرانه‌های قصر شیرین کهنه باقی مانده که گفته می‌شود در زمان سلطنت خسرو پرویز، باغی وسیع با قصرهای دلپذیر و فرح انگیز بود و قصر زمستانی محبوبه او شیرین نیز در آن قرار داشته است. افسانه معروف شیرین و فرهاد از نام این شهر اخذ شده است.

مرکز دیدنی و تاریخی

عمارت خسروی- کاخ هوش کوری- آتشکده چهار قاپی

آتشکده چهار قاپی:

آتشکده چهار قاپی، چهار قاپو یا به معنی چهار در، از جمله آتشکده‌های دوره ساسانی است که در شهر مرزی قصر شیرین قرار دارد. این آتشکده از نوع آتشکده‌هایی است که دارای دالان طواف بوده و به مرور زمان رواق آن فرو ریخته است و تنها در برخی از قسمت‌ها، آثاری از آن دیده می‌شود.

شهرستان کنگاور

کنگاور یکی از شهرهای قدیمی ایران است که قدمت آن به دوره ساسانی می‌رسد.

مرکز دیدنی و تاریخی

معبد آناهیتا- پل آجری کوچه- حمام حاج اصغر خان- حمام حسن خان- حمام بزرگ- قلعه ساری اصلان- چشمه عبدل- چشمه هندی آباد- چشمه صیفور- امامزاده سید جمال الدین- امامزاده باقر- مسجد جامع- مسجد امامزاده کنگاور

معبد آناهیتا:

معبد آناهیتا در مرکز شهر کنگاور در مسیر همدان به کرمانشاه قرار دارد. این بنا روی تپه‌ای طبیعی ساخته‌ شده است. معبد آناهیتا متعلق به آناهیتا، الهه پاکی و محلی برای نمایش آب بوده که یکی از چهار عنصر مقدس و مورد احترام ایرانیان باستان است. آناهیتا ایزد بانوی آب‌های روان، زیبایی، فراوانی و برکت در دوران پیش از اسلام بوده است. برخی از محققین، این بنا را کاخی ناتمام برای خسرو پرویز معرفی کرده‌اند. عده‌ای نیز زمان ساخت آن را به اواخر سده سوم و آغاز سده دوم قبل از میلاد وعده دیگر آن را به اواخر سده سوم و آغاز سده دوم قبل از میلاد و عده دیگر آن را به سده اول قبل از میلاد نسبت می‌دهند. این معبد که برای استفاده از آب رودخانه شاپور در ۶ متری زمین قرار دارد، به صورت مکعب است و دیوارهای این معبد از سنگ‌های بزرگی بنا شده‌اند که بین سنگ‌های حجاری شده هیچ ملاتی وجود ندارد و این سنگ‌ها توسط بست‌های آهنی به هم متصل شده‌اند. این بنابر پشته‌ای از صخره قرار گرفت که دارای ۲۲۰ متر طول و ۲۱۰ متر عرض است و ضخامت دیوار محیطی آن به ۵/۱۸ متر می‌رسد. در قسمت جنوبی بنا، پلکان دو طرفه‌ای به درازای ۱۵۴ متر وجود دارد. هر دو تا پنج پله، در یک بلوک سنگی ایجاد شده است. تعداد سنگ پله‌ها در پلکان شرقی ۲۶ پله و در پلکان غربی ۲۱ پله است.

در وسط معبد فضایی وجود دارد که آب از این جوی‌ها در آن جمع شده و استخر کوچکی حدوداً در ابعاد ۱۰ در ۱۰ عمق ۲۰ سانتی‌متر را پر آب می‌کرده.

در دو طرف بالای معبد آناهیتا سر چهار گاو در هر طرف به صورت روبه روی یکدیگر قرار دارد که در زمان آبگیری این معبد عکس سر گاوها روی آب نقش می‌بسته است.

دیوار محیطی که ستون‌ها بر آن واقع شده خود از دو قسمت تشکیل شده، قسمت داخلی که با استفاده از سنگ‌های قلوه و لاشه به ابعاد و اندازه‌های مختلف و ملاط گچ ساخته شده و قسمت خارجی به وسیله یک ردیف سنگ تراش نماسازی شده است.

شهرستان گیلان غرب

شهرستان گیلان غرب از نواحی قدیمی استان کرمانشاه است که در نوشته‌های تاریخی نیز به کرات از آن نامبرده شده است.

شهرستان هرسین

هرسین یکی از نواحی باستانی استان کرمانشاه می‌باشد.

مراکز دیدنی و تاریخی

کاح شاپور- صفه مادی- قلعه بیستون- ناحیه باستانی بیستون- شهر باستانی چمچال- کاروانسرای بیستون- پل خسرو- نقوش داریوش- مجسمه‌ هرکول- نقش ولگش- صفحه تراشیده شده- شیر سنگی- نقش مبتر یدات اشکانی- نقش گودرز دوم اشکانی- فراتاش- کتیبه وقف نامه شیخ علی خان ززنگنه- پرستشگاه پارتی- غار تاریخی بیستون

محوطه بیستون:

محوطه تاریخی بیستون در شهر بیستون درسی کیلومتر شهر کرمانشاه در پای کوهی معروف به همین نام و در مسیر شهر کرمانشاه به همدان واقع شده است. نام بیستون از بغ به معنای خدا + ستان (ادات مکان) آمده که به معنای سرزمین یا جایگاه خداست. آثار تاریخی و پیش از تاریخ فراوانی در این محوطه قرار دارد که تعدادی از آنها عبارتند از:

 • سنگ نبه بیستون (کتیبه‌ی داریوش)
 • فرهاد تراش
 • کتیبه‌ی بلاش
 • غار مر آفتاب
 • غار مر تاریک
 • غار شکارچی
 • مجسمه هرکول
 • کاروانسرای صفوی
 • پل خسروی
 • کتیبه‌ی شیخ علیخان
 • شیر سنگی بیستون
 • نقش میتریدات اشکانی
 • نقش گودرز دوم اشکانی
 • نقش ولخش پارتی
 • بنای پارتی
 • جاده‌ی ساسانی
 • شهر چمچمال
 • کاروانسرای ایلخانی
 • پل صفوی

این مجموعه در سال ۱۳۸۷۹ه.ش (۲۰۰۶ میلادی) در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

تخت شیرین:

محوطه تاریخی تخت شیرین در ۶ کیلومتری جنوب شرقی بیستون و ۵/۱ کیلومتری سه راهی سرماج به پل شاهی واقع شده است. وجه تسمه این محل برگرفته از تخته سنگ بزرگی است که در این محوطه قرار دارد. این بلوک سنگی به ابعاد ۳ در ۱۰/۳ متر و ضخامت متوسط ۴۰ در ۵۰ سانتیمتر است. محوطه مذکور در سال ۱۳۱۱ به شماره ثبت ۲۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مورخان مذکور اظهار می‌کنند (کردان حسنویه) که یکی از حکومت‌های محلی قدرتمند سده چهارم هجری در غرب ایران بوده، بخش‌هایی از بناهای این شهر را تخریب کرده و با آن دژ بزرگ و مستحکم سرماج را ساخته‌اند که مقر بدربن حسنویه بوده است. بقایای این دژاکنون در زیر بافت روستای سرماج قابل رویت است که در فاصله ۵ کیلومتری محور تخت شیرین قرار دارد.

مناطق توریستی کرمانشاه

گردآوری و تنظیم: تارا رادفر

Please follow and like us:

1 دیدگاه

 1. ساخت سایت گفت:

  باسلام
  ممنون از پستهای خوبتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *