مناطق دیدنی ایران برای سفر

مناطق دیدنی ایران برای سفر

روستای کریمو؛ عروس کویر با چشم اندازهای بی نظیر

در مسیری از جاده های کویری شمال خراسان جنوبی، ۲۰ کیلومتر بعد از سرایان، درختان کهن با شاخه های در هم تنیده، برای استقبال ایستاده اند و چشم را به تماشای عروس کویر، منطقه ییلاقی کوهستانی و خوش آب و هوای «روستا کریمو» میهمان می کنند. زیبایی های روستای کریمو خراسان جنوبی دور نماند و حدود ۶ سال قبل این روستا به عنوان منطقه نمونه گردشگری انتخاب شد.

منطقه گردشگری کریمو

گذر از کوچه های سرسبز و پیچ در پیچ روستا، قدم ها را به سمت صدای آب می برد، رودخانه ای ،آبادی را دو قسمت کرده است. « کال»، نامی است که روستاییان بر این رودخانه گذاشته اند. مناظر و چشم اندازهای این روستا آن قدر فراوان است که به هر نقطه ای از آن که نگاه کنیم زیبایی و هنر آفرینی خود نمایی می کند و جای جای روستا مکانی زیبا برای پذیرایی، استراحت و بهره مندی از مناظر طبیعی و بکر به شمار می آید. ییلاق های مسیر جاده کریمو – سرایان نیز بسیار قابل توجه اند که عمده ترین آن ها عبارتند از: دره حسن آباد، رودهن، کلاته زرد، خال سفید، کلاته رجب، هورمچ سفلی و علیا، آمین و بوسی. در مسیر نای، که دره ای زیبا است و رشته قنات های متعددی دارد، چشم اندازهای بسیار زیبایی وجود دارد. موقعیت خاص جغرافیایی و هم جواری با شهر سیاحتی کاخک هم به اهمیت گردشگری و جاذبه های این منطقه افزوده است. توجه به این جاذبه ها می تواند، صنعت گردشگری را در این منطقه از استان رونق بخشد.

جلوه هنر در روستا کریمو

مهم ترین صنایع دستی روستای کریمو زیلو، گلیم، قالیچه و به ویژه قالی است. قالی و قالیچه های کریمو بیشتر با طرح و نقشه های خراسانی بافته می شوند و آمیزه ای از طبیعت و حیات وحش را به نمایش می گذارند. صنایع دستی روستای کریمو در بازارهای فردوس، طبس، بیرجند و قائنات به فروش می رسد. زعفران ،آلو و گردو و برخی گیاهان دارویی از جمله سوغات روستای کریمو است. به فاصله ۲ تا ۳ کیلومتر آن طرف تر، روستای دیگری به نام مصعبی با همین ویژگی ها قراردارد. منطقه مصعبی کریمو در دره های واقع بین ارتفاعات و در زمین های هموار اطراف رودخانه ای که در آن جا وجود دارد سرسبز و خوش آب و هواست. آبشار سبزرود، دره پایین دست آن و سد شهید پارسا، از دیگر جاذبه های طبیعی حوزه این منطقه نمونه گردشگری است.

آبشار و دره سبزرود و قله های بسیار زیبای منطقه، سد تاریخی زو که متعلق به دوران سلجوقیان است و مسجد جامع روستای دوحصاران و آسیاب آبی، باغستا ن چرمه ،کال زو ،منطقه ییلاقی و سر سبز خاور و غاربتون از جاذبه های گردشگری روستا کریمو در شمال خراسان جنوبی است.

غار بتون- اژدها

این غار هنوز ناشناخته باقی مانده است. برای ورود به آن باید از تجهیزات کوهنوردی استفاده کرد. در داخل این غار آب قابل آشامیدن و بسیار سرد جاریه، قندیل‌های زیبا و آهکی و بی‌انتها بودنشان از شگفتی‌های غار بتون سرایان محسوب می‌شود که هنوز انتهای آن کشف نشده است. غار در یک جبال صخره‌ای قرار دارد که از سنگ‌های آهکی و رسوبی تشکیل شده است. در داخل این غار می‌توان انواع تزئینات آهکی از قبیل استلاگمیت، استلاگمیت (لوله‌ای، میله‌ای، گل‌کلمی و غیره)، حوضچه‌های آب معدنی، بلورهای زیبای کوارتز، کلیست و پدیده بی‌نظیر و کمیاب «مروارید غار» را مشاهده کرد.

غار بتون اژدها

غار بتون اژدها

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *