مناطق گردشگری استان سمنان

مناطق گردشگری استان سمنان

این شهر پر از جاذبه‌های گردشگری است. از مکان‌های تاریخی گرفته تا آبشار و جنگل و دشت. اگر می‌خواهید یک سفر تابستانی به این استان پر از زیبایی داشته باشید، از جاذبه های گردشگری استان سمنان نیز دیدن کنید.

جنگل ابر

جنگل ابر کجاست: جنگل زیبا و خوش آب و هوای “ابر” در ۴۵ کیلومتری شمال شرق شاهرود از جنگل‌های بکر و زیبای استان سمنان معروف به جنگل ابر شاهرود است. این جنگل در زمره جنگل‌های هیرکانی کشور است و به دلیل اینکه فضای جنگل را پوششی از ابر فرا می‌گیرد، جنگل ابر نامیده می‌شود. ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما، وجود چشمه سار‌های فراوان و پوشش جنگلی متنوع از ویژگی‌های این جنگل است.

 

مناطق گردشگری استان سمنان

مناطق گردشگری استان سمنان

 

آبشارها و چشمه های جنگل ابر

آبشارهای شرشر و آلوچال دو تا از مشهورترین آبشارهای جنگل ابر هستند و بسیاری در سفر به این جا سعی می کنند تا بازدیدی از این آبشارها داشته باشند. در کنار این ها، ده ها آبشار روان دیگر نیز در دل جنگل های ابر وجود دارند که اگر خوش شانس باشید می توانید در کوه پیمایی های خود به آنها برخورد کنید. البته بازدید از آبشار شرشر به دلیل صعب العبور بودن مسیر، بسیار سخت و در بیشتر مواقع غیر ممکن است و تنها طبیعت گردان و کوه نوردان حرفه ای می توانند خود را به آن برسانند.

آبشار آلوچال و دالان بهشت: آبشار آلوچال خود از ۲ آبشار بزرگ تشکیل شده است که از فاصله چند صد متری بر روی هم می ریزند و در نهایت آبشار اصلی را شکل می دهند. ارتفاع این آبشار که در دامنه‌های شمالی البرز شرقی قرار دارد، حدود ۲۵ متر است. برای رسیدن به این جاذبه زیبا باید ۵۰ کیلومتر مسیر آسفالت، ۹ کیلومتر مسیر شوسه و ۵ کیلومتر پیاده روی انجام داد. دالان بهشت نیز منطقه ای تماشایی و پوشیده از درختان درهم رفته است که قسمتی از مسیر رسیدن به آبشار آلوچال را شامل می شود.

مسیر دسترسی به آبشار آلوچال: 

از شاهرود به سمت آزاد شهر و سپس روستای ابر حرکت کنید. در حاشیه شمال غرب روستا، جاده ای خاکی می بینید که در انتها به روستای شیرین آباد ختم می شود. در این جاده حرکت کنید تا به کوه رستم برسید. در کنار این کوه مسیری پایکوبی شده وجود دارد. در این راه به حرکت خود ادامه داده تا به دالان بهشت برسید. از اینجا مسیر را ادامه داده تا به یک فرعی دیگر برسید. آبشار آلوچال اَبر در فاصله یک ساعته از ابتدای این جاده فرعی است.

چشمه های جنگل ابر: در کنار این آبشارها، جنگل ابر پر از چشمه سارهای جوشان است که برای تامین آب می توانند کمک بزرگی برای گردشگران و جنگل نوردان باشند. از جمله معروف ترین این چشمه ها می توان به چشمه ترش و چشمه قطری اشاره کرد. چشمه ترش یکی از بهترین و محبوب ترین مکان های کمپ و اقامت نیز به شمار می رود.

 

مناطق گردشگری استان سمنان

مناطق گردشگری استان سمنان

جنگل اولنگ

جنگل اولنگ در ۵۰ کیلومتری شمال شاهرود، در امتداد جنگل‌های ابر و قطری واقع‌شده است. این جنگل از شمال به جنگل‌های استان گلستان، از شرق، غرب و جنوب به ارتفاعات حوضه‌ی آبریز شهرستان شاهرود محدود می‌شود. ارتفاع زمین‌های این منطقه، حدود ۳۱۰۰ تا ۳۲۰۰ متر از سطح دریا است و درواقع بر روی یال‌های جداکننده‌ی دو حوضه‌ی آبریز شمالی و جنوبی رشته‌کوه البرز شرقی، در منطقه‌ی خلیج شاهرود قرار دارد.
جنگل اولنگ

جنگل اولنگ

جنگل دشت شاد

جنگل “دشت شاد” در ۱۸۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود واقع شده است، تنوع گونه‌های جنگلی، طبیعت و چشم انداز زیبا از ویژگی‌های این منطقه به شمار می‌رود.

 جاذبه های گردشگری سمنان +عکس
با یزید بسطامی:

هر که در این سرا درآید. نانش دهید و از ایمانش مپرسید. آن کس که به درگاه باری تعالی به جائی ارزد، البته برخوان بوالحسن به نانی ارزد.
این جمله منسوب به یکی از عارفان بزرگ ایرانی است «ابوالحسن خرقانی» عارفی آزاداندیش که در قرن های سوم و چهارم هجری و در دوره حکومت های غزنوی و سلجوقی در خرقان امروزی از توابع استان سمنان زندگی می کرد.

 

سفر به سمنان

بسطام و خرقان، شاهرود

او را از مریدان با یزید بسطامی عارف دیگری از همین خطه یعنی شهر بسطام می دانند که تقریبا ۲۰۰ سال پیش از او می زیست. بعضی دوست دارند استان را استان عرفان ایران بشناسند، نه فقط به خاطر وجود این دو عارف برجسته که عرفای دیگری همچون «علاء الدوله سمنانی» و «سیداشرف جهانگیر» که ساکن اش بودند. مخصوصا وجود آرامگاه این مرید و مراد: با یزید و ابوالحسن خرقانی در شهر بسطام و در نزدیکی یکدیگر؛ یک فرصت طلایی برای آشنایی اولیه با این موضوع است. آرامگاه هایی که به دست هنرمندان ایرانی از دوره سلجوقی گرفته تا قاجارهم ، آراسته شده اند.

بنای مشهور”قصر بهرام” که در واقع یک کاروانسرای شاه عباسی است و کاروانسرای “عین الرشید”، آبراه سنگی “سیه کوه” که آب مورد نیاز قصر بهرام را تامین می کرده، بقایای “ساختمان حرمسرا” ، کاروانسراهای “سفید آب” و “لکاب” و آب انبار”قیلوقه” از دیگر جاذبه های تاریخی این منطقه است.

 

رزرو هتل در سمنان

آثار تاریخی در استان سمنان

جاذبه های گردشگری استان سمنان:

فقط یک هتل
هتل سه ستاره «جهانگردی» بسطامی بسطام و خرقان، شاهرود می تواند محل مناسبی برای اقامت شما باشد از میدان وروردی شهر که وارد شوید و بلوار اصلی (طالقانی) را تا انتها بیایید به محوطه سرسبز هتل خواهید رسید.

جاذبه های دیدنی سمنان

بسطام و خرقان، شاهرود

شاهرود مقصد اول
خودروی شخصی: اگر از سمت تهران یا اصفهان می آیید، ابتدا به دامغان و سپس به شاهرود خواهید رسید وارد شاهرود شوید و بلوار اصلی را تا انتهای شمالی شهر ادامه دهید تا از روی پل رودخانه هم رد شوید و به میدان امام رضا (ع) برسید در این میدان، مسیر مستقیم به طرف مشهد و مسیر سمت چپ به طرف آزاد شهر می رود.

 

گشت و گذار درسمنان

آثار تاریخی در استان سمنان

 

جاده آزاد شهر را انتخاب کنید و شش کیلومتر ادامه دهید تا به میدن ورودی بسام برسید و از آنجا هم باید به سمت چپ بروید مسافرانی که از استان گلستان می آیند، می توانند یکی از جاده های آزادشهر- خوش ییلاق – شاهرود یا رامیان- خوش ییلاق – شاهرود را انتخاب کنند و شش کیلومتر مانده به شاهرود، در میدان ورودی شهر بسطام به سمت راست بپیچند، اگر هم جاده زیبای گرگان- مجن – شاهرود(معروف به جاده توسکستان) را انتخاب کرده اید، در اواخر جاده و بعد از روستای امیریه، به خروجی سمت چپ را انتخاب کنید تا از انتهای غربی بسطام و  بسطام و خرقان، شاهرود سر در بیاورید.

 

مسافرت به سمنان

آثار تاریخی در استان سمنان

 

اتوبوس و قطار: شاهرود در دو مسیر ترانزیت تهران- مشهد و شاهرود –آزادشهر قرار دارد و به همین دلیل می تون از اتوبوس های متعددی برای رسیدن به بسطام و خرقان، شاهرود و بسطام استفاده کرد. تعاونی یک ترمینال جنوب تهران روزانه ۱۲ اتوبوس مستقیم به مقصد شاهرود دارد از شاهرود هم باید در میدان امام رضا(ع) یا سرچشمه سوار تاکسی یا مینی بوس ها بسطام شوید، به جز قطارهاهی اکسیرس، بقیه قطارهای تهران- مشهد در ایستگاه شاهرود توقف دارند و از آنجا هم می توانید برای بسطام تاکسی بگیرید.

 

رزرو هتل در شاهرود

آثار تاریخی در استان سمنان

بناهای تاریخی بسطام:

بسطام یکی از شهرهای تاریخی استان سمنان است که از دوره سلجوقی تا قاجار آثار تاریخی بسیاری در آن وجود دارد. برای گشت و گذار می توانید با تورهای بسطام گردی این شهر همراه شوید.

 

جاذبه های گردشگری استان سمنان

جاذبه های گردشگری استان سمنان

 

آرامگاه بایزید بسطامی:

از همان میدان ورودی شهر بسطام که وارد بلوار طالقانی شوید، مجموعه تاریخی با یزید بسطامی را در سمت چپ اولین میدان یا میدان انقلاب خواهید دید. این مجموعه شامل مزار با یزید در حیاط، مزار امامزاده محمد(ع) داخل ساختمان، خانقاه و مسجد با یزید، رواق صفوی، منار بسطام، مسجد با یزید بسطامی، گنبد و ایوان غازان خان و مدرسه شاهرخیه است.

 

بازدید از مسجد شاه

مسجد امام، مسجد شاه یا مسجد سلطانی در مرکز شهر سمنان واقع شده و یکی از مهمترین و زیباترین بناهای تاریخی و مهم سمنان است.

 

این بناها قدمتی از دوره سلجوقی یعنی حدود قرن ششم تا دوره صفویه دارند. این بناها قدمتی از دوره سلجوقی یعنی حدود قرن ششم تا دوره صفویه دارند. تماشای گچ بری های محراب زیبای خانقاه با یزید را از دست ندهید. مدرسه تاریخی شاهرخیه هم در این مجموعه قرار دارد.

بازار سنتی شاهرود

در شهر شاهرود می توانید از بازار سرپوشیده و کهنی دیدن کنید که به زمان قاجار بر می گردد. قدمت این بازار به ۱۵۰ سال پیش میرسد و علاوه بر حجره های مختلف دارای چندین کاروانسرا، آب انبار، حمام و مدرسه است. این بازار به دلیل اینکه محل عبور بازرگان ها نیز بوده است از جنبه ی اقتصادی نیز دارای اهمیت ویژه ایست.

مسجد جامع و برج کاشانه بسطام:

برج ۲۰ متری «کاشانه» و مسجد جامع بسطام، در جنوب مجموعه تاریخی با یزید قرار دارند و برای دیدن آنها باید میدان انقلاب را به سمت جنوب یا خیابان مهدیه بروید تا بعد از حدود ۲۰۰ متر، برج را در سمت چپ خیابان ببینید.

مسجد جامع هم در پشت برج قرار دارد. کتیبه سردر ورودی برج، تاریخ ساخت بنای آن را ۷۰۰ قمری آورده. مسجد جامع در همین سال ها، به دستور غازان خان احداث شده و محراب آن هم گنجینه ای از هنرهای گچ بری معماران آن زمان است.
آرامگاه ابوالحسن خرقانی: جاده شاهرود به آزادشهر را که به سمت شمال ادامه دهید و بسطام را هم رد کنید، حدود ۱۵ کیلومتر بعد از بسطام خروجی روستای «قلعه نوخرقان» را در سمت چپ خواهید دید و یک جاده ۳ کیلومتری آسفالته شما را به این روستا می رساند پیدا کردن آرامگاه ابوالحسن خرقانی در این روستا کار سختی نیست. اگر چه این آرامگاه تجدید بنا شده اصل بنا مربوط به دوره ایلخانه است.

 

آرامگاه ابوالحسن خرقانی

بسطام و خرقان، شاهرود؛ آثار تاریخی در استان سمنان

 

مناطق گردشگری استان سمنان

مناطق گردشگری استان سمنان

غار دربند:

“دربند” منطقه سرسبز کوچکی است که در حدفاصل مسیر مهدیشهر به شهمیرزاد واقع شده و مهم‌ترین قابلیت گردشگری آن، آب و هوای مطبوع، طبیعت بکر و غار دربند است. غار “دربند” در شیبی تند در کمرکش کوهی آهکی واقع شده است. این غار با ۱۴۰ میلیون سال قدمت، از غار‌های آهکی بزرگ ایران است که طول آن به حدود ۱۵۰ متر می‌رسد. حداکثر ارتفاع از کف غار ۳۰ متر است. ستون‌های بزرگ استلاگتیت و استلاگمیت و دیواره‌های آهکی از جاذبه‌های این غار است.

 جاذبه های گردشگری سمنان +عکس
چشمه علی: مجموعه “چشمه علی “در شمال شهر تاریخی دامغان و حدود ۳۰ کیلومتری این شهر بین روستا‌های “آستانه” و “کلاته رودبار” واقع شده است. در زمان فتحعلی شاه قاجار در این محل یک مسجد و یک عمارت ساخته شد. بنای فتحعلی شاهی در میان رودخانه و وسط مجموعه تفریحی چشمه علی قرار گرفته و مسجدی تاریخی نیز در ضلع جنوبی قرار داشته که اکنون مسجدی جدید بر روی آن واقع شده است.وجود درختان بید و صنوبر، باغ‌های گردو، زردآلو، درختان میوه، گیاهان دارویی و ارتفاعات کوهستانی به جاذبه‌های این منطقه افزوده است. قلعه‌های تاریخی” منصورکوه” و “مهرنگار” از دیگر جاذبه‌های تاریخی این منطقه است.

غار شیربند: از دیگر جاذبه های گردشگری سمنان که در دامغان قرار دارد، غار شیربند است که زمین شناسان قدمت سنگ های آن را به حدود ۱۳۶ تا ۹۰۰ میلیون سال پیش تخمین زده اند. این غار تقریبا ۹۰۰ کیلومتر طول دارد و هوای داخل آن کاملا خنک و مرطوب است.

روستای مُجِن: دیگر شهر استان سمنان شاهرود است که جز جاذبه های گردشگری سمنان محسوب می شوند. روستای مجن در شهر شاهرود قرار دارد و عنوان ماسوله ی کویری ایران را توانسته از آن خود کند. این روستا در ۳۵ کیلومتری شمال غرب شاهرود قرار دارد.

برج طغرل: برجی به نام طغرل که یکی از آن را در شهر ری تهران هم داریم. این برج با نام برج معصوم‌ زاده نیز شناخته می‌ شود. گنبد اصلی آن فرو ریخته است و بر پایه نوشته‌ های سنگ نبشته آن به خط کوفی تاریخ این برج به سال ۴۹۰ قمری و در دوره سلجوقیان است.

دریاچه نمک: در جنوب شهر دامغان دریاچه ی نمکی وجود دارد که در نزدیکی روستای حسن آباد قرار گرفته است. در طول مسیری که برای رسیدن به این دریاچه می گذرانید قلعه ها و یخچال های گلی بسیاری را هم خواهید دید.

روستای قلعه بالا: در همجواری پارک ملی خارتوران روستایی به نام قلعه بالا وجود دارد که از آن به عنوان نگین سبز توران یاد می شود. معماری این روستا نیز مانند روستای مجن به صورت پلکانی ساخته شده و نظر هر تازه‌واردی را به خود جلب می‌کند.

چشمه هفت رنگ مُجِن: یکی از چشمه های نادر و کم نظیری ایران که در فاصله ۲۵ کیلومتری شمال شهر شاهرود قرار دارد چشمه هفت رنگ مجن است. این چشمه نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

 

مناطق گردشگری استان سمنان

مناطق گردشگری استان سمنان

 

پارک ملی خارتوران: پارکی در شهر شاهرود وجود دارد که به آفریقای ایران معروف است و نام آن خارتوران است. این پارک طبیعت بکر و منظرهای زیبایی را در خود جای داده است. جالب است بدانید که این پارک لقب دومین مجموعه حفاظت شده وسیع ایران را با خود به یدک می‌کشد.

تپه های مریخی: در جنوب شهر دامغان تپه هایی مریخی وجود دارند که فضانوردان روسی و اروکراینی آن را شبیه به نقاطی در کره مریخ دانسته اند. در سفرتان به دامغان پیشنهاد می کنیم که این تپه ها را فراموش نکنید چرا که یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری سمنان محسوب می شوند.

چشمه انگورستانی: در شمالی ترین قسمت دره های سرسبز تویه دروار چشمه ای به نام انگورستان قرار دارد. آب این چشمه به دلیل اینکه از کوه‌ها سرچشمه می‌گیرد، بسیار گوارا و قابل شرب است.

شهمیرزاد:شهر نمونه گردشگری بین المللی شهمیرزاد در شمال شهر سمنان و در ۲۰ کیلومتری کویر مرکزی است. به دلیل جاذبه‌های فراوان طبیعی در تابستان و زمستان پذیرای گردشگران است. با اینکه سمنان شهری کویری و یکی از استان‌های گرم ایران است اما شهمیرزاد فقط با ۲۰ دقیقه اختلاف رانندگی با ماشین طبیعتی بی‌نظیر و دلنشین دارد. کمی که از سمنان به سمت شمال بروید و بیابان را پشت سر بگذارید زمین‌های کشاورزی و درخت‌های بلند گردو تکه‌ای از بیابان همه سرها را به سمت خود می‌چرخاند.پارادوکسی عجیب از رنگ‌ها. جایی که ناگهان خاکی بیابان همه می‌شود سبزی طبیعت. ناگهان داغی کویر و آفتاب جای خودش را به سایه و جوی آب و صدای بلبل و پرنده‌های بی‌نظیر می‌دهد.

علاوه بر جاذبه‌های طبیعی مانند طبیعت سبز در کنار کوهستان و آب و هوای معتدل، برخی بنا‌های تاریخی مانند “شیرقلعه”، “قلعه شیخی” و “دژوهل” (به عنوان یکی از کانون‌های مهم اسماعیلیان) نیز بر جنبه‌های جذاب گردشگری در شهمیرزاد افزوده است.در شهمیرزاد برخی از محصولات مانند گردو و آلو دارای اهمیت صادراتی و شهرت بین المللی هستند و بزرگ‌ترین باغ گردوی جهان با وسعت ۷۰۰ هکتار نیز در این شهر واقع شده است.

جاذبه های گردشگری استان سمنان

جاذبه های گردشگری استان سمنان

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *