گشت و گذار در منطقه زیبا و شگفت انگیز سوباتان در گیلان

تابش نور خورشید ، چمنهای سبز و یکدست را درخشان و رویایی می کند . این تصویر رویایی که شاید بیشتر در فیلم ها آنرادیده باشید ، لحظه ایست واقعی مربوط به منطقه و روستای زیبای ((سوباتان)) ؛ منطقه ای رویایی که در حدود ۳۲ کیلومتری شمال غربی شهرستان تالش در استان گیلان و چند کیلومتری جنوب شرقی دریاچه ((نئور)) اردبیل قرار دارد .

منطقه ای زیبا و منحصر بفرد که دور تادورش را طبیعتی زیبا و شگفت انگیز فرا گرفته است ، از شرق به جنگل های انبوه تالش ، از غرب به ییلاق های اردبیل و دریاچه زیبای نئور ، از شمال به رودخانه خروشان (( لیسار)) و ییلاق های (( خطبه سرا )) و از جنوب به مناطق ییلاقی (( آسبومار جو کندان )) متصل است . برای رسیدن به این منطقه می توان از دومسیر دریاچه نئور و تالش راهی آن شد، ما ره تالش را انتخاب کرده ایم و از آنجا راهی سوباتان شدیم تا شگفتی های آن را تجربه کنیم .

گرم ترین روز تابستان را برای رسیدن به سوباتان برگزیدیم ، تا آب و هوای بهاری را در دل این فصل گرم تجربه کنیم . مسیر تالش راحت تر و سر راست تر از مسیر دریاچه نئور است و برای همین خانواده ها بیشتر این مسیر را برای رسیدن به سوباتان انتخاب می کنند . در بین راه به خودروهای شاسی بلند و پاترول هایی برمی خوریم که گردشگران آنها را از ابتدای جاده کرایه کرده اند تا جاده منتهی به روستا را که خاکی و ناهموار است ، بهتر طی کنند .ساکنان روستای سوباتان بیشتر دامپرور و کشاورزند . بیشتر جمعیت منطقه را عشایر تالش تشکیل می دهند که از منطقه (( لیسار)) به اینجا کوچ می کنند .

غذاهای اهالی عشایر نشین به غیر از ظعم خاصشان اسم های خاصی هم دارند؛((پندیره ویسوج،سوجادیله،قورما،قرتماج،سیرجینه،جزلق،قوزلیبریان وکباب بره))که البته غذای اصلی سوباتانی هاست . اگر در کبابی های سرراهی سیخی کباب یا جگر بخورید ،طعم واقعی گوشت تازه را حس خواهید کرد . وقتی در حال قدم زدن بین مردم عشایر نشین هستیم ، جالبترین چیزی که نظر ما را جلب می کند نوع خانه های منطقه است ، خانه های بیضی شکل ساخته شده از گل رس و چوب ، که (( پوری)) نام دارند و در عین زیبایی ساده  و با محیط طبیعی هم گونند .

البته روز به روز تعداد این خانه ها در حال کم شدن است و خانه های سیمانی و آجری جای آنها را می گیرند دیدن ویلاهای مدرنی که اصلا با محیط هم خانی ندارند و زیاد شدن آنها بکری منطقه را از بین می برد ، بیشتر نگرانمان می کند محیط بان همراهمان تاکید می کند که اینجا خبری از آنتن موبایل نیست (( وقتی برای گردش به اینجا می آیید باید بیخیال گوشی یتان شوید . برق و لوله کشی آب هم نداریم .)) هر چند این موارد برای اهالی منطقه خیلی سخت است ، اما باعث می شود گردشگران احساس کنند حسابی در دل طبیعت قرار دارند . البته به گفته محیط بان ، قرار است به زودی امکانات ، به روستای سوباتان هم برسد.

مدهوش در سوباتان

آبشار ((ورزان)) از زیباترین مکانهایی است که در سفر به سوباتان میبینیم برای دیدن این آبشار ، به چهار کیلومتری شمال غربی روستا رفته و حدود یک ساعت پیاده روی می کنیم . آب رودخانه ورزان یکی از شاخصه های اصلی رودخانه لیسار است که از چشمه های ییلاق های بالا دستی سرچشمه گرفته و در مسیر خود هنگام ریزش از صخره های عظیم ورزان ، آبشاری زیبا و دیدنی که ارتفاع آن حدود سی متر است را تشکیل می دهد . وقتی کنار آبشار می ایستیم ، نسیم خنکی که به سمت ما می آید همراه با اباهت و بزرگی آبشار برای چند دقیقه مدهوشمان می کند مقصد بعدی چمن زار بزرگ سوباتان یعنی (( بیده پشت)) است منطقه ای بسیار معروف و پر از خانواده ها و گردشگرهایی که گوشه و کنار آن اتراق کرده اند .

ارتفاع دشت زیاد است و به نقاط اطراف اشراف دارد . محیط بان همراهمان از ویژگی های بی نظیر دشت برایمان می گوید : اینجا وسیع و بزرگ است و برای همین بین گردش گرها بسیار معروف شده . خیلی از جشنواره های ورزش های بومی و محلی و مسابقات اسب سواری را اینجا برگزار می کنند . حوضجه آبی هم که در دشت می بینید محل گرم شدن آبهای سدی منطقه است که زیبایی این جا را هم بیشتر کرده)) حالا که تا اینجا آمده ایم حیف است اگر بازدید پارک جنگلی ((آلچاقق))را از دست بدهیم . همراهمان توضیح می دهد که اسم پارک به معنای درختام الوچه است و به خاطر وجود بوته های آلوچه این اسم را روی اینجا گذاشته اند. اینجا در حقیقت غربی ترین قسمت جنگل های لیسار است که به سوباتان منتهی می شود . وقتی در حال قدم زدن در جنگل هستیم به جز آلوچه های وحشی که انصافا منظره های زیبایی دارند ، درختان دیگری مثل سیب ، گلابی و غیره هم میبینم .

به خاطر سایه درختها هوای داخل جنگل خنک تر ازبقیه جاها به نظر می رسد . در جنگل الچالق ، وقتی آفتاب شهریور روی زمین بتابد ، قارچ های وحشی جنگلی زیادی جای جای جنگل را پر می کنند . اتفاقا این قارچ ها طرفداران زیادی دارند و جویندگان قارچ هر روز برای چیدنشان سر به جنگل می گذارند . گروه های جوینده قارچ ، هر صبح موقع طلوع آفتاب در منطقه پخش می شوند و به رقابت برای جمع آوری قارچ می پردازند . قارچ های خوراکی هستند و البته بین شان قارچ غیر خوراکی و سمی هم به چشم می خورد .

دریاچه یا یخچال ؟

سوباتان منطقه شگفت انگیزی است ؛ هم خودش دیدنیست و هم اطرافش پر از شگفتی های طبیعی . یکی از این شگفتی ها دریاچه نئور است که همراه با گروه و راهنمای محیط بانمان به دیدارش می رویم . از دریاچه تا سوباتان حدود هجده کیلومتر مسیر زیبایی برای پیاده روی وجود دارد . دریاچه با حدود دو هزار و پانصد متر ارتفاع از سطح دریا و چهار صد و بیست هکتار وسعت ، در دامنه رشته کوه (( باغرو)) در غرب لیسار و ییلاق های سوباتان قرار گرفته است.

manategh shegeft angiz sobatan dar gilan

منطقه زیبا و شگفت انگیز سوباتان

gasht gozar dar sobatan

منطقه زیبا و شگفت انگیز سوباتان

jazebe hay didani sobatan dar gilan

منطقه زیبا و شگفت انگیز سوباتان

rahnamay safar sobatan

منطقه زیبا و شگفت انگیز سوباتان

jazebe hay daryache noer

منطقه زیبا و شگفت انگیز سوباتان

rahnamy safar be daryache noer

منطقه زیبا و شگفت انگیز سوباتان

neor ta sabatan

منطقه زیبا و شگفت انگیز سوباتان

 منطقه زیبا و شگفت انگیز سوباتان 

Please follow and like us:

1 دیدگاه

  1. فروشگاه اينترنتي گفت:

    منظقه ای رویایی با چشم اندازی زیبا و عالی که جذابیت و کیفیت آب و هوایی خوبی را در این منطقه به خود گرفته است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *