خانه باغ های ایرانی که به ثبت یونسکو رسیدند

خانه باغ های ایرانی که به ثبت یونسکو رسیدند

در یکی از روزهای اردیبهشت ماه وقتی دل تان هوای یکی از باغ های زیبای شهر شیراز را کرده است، همان طور که بوی گل و شکوفه هوس تفرج در باغ و بوستان  به دل شما می اندازد سفری به شیراز داشته باشید و به باغ گردی در این شهر بروید. حال برای یک سفر پنج روزه شما را راهی مهم ترین باغ های ایرانی می کنیم ؛ باغ هایی که ۳ سال پیش در یونسکو به ثبت رسیدند .

سفر را از استان اصفهان و باغ فین کاشان شروع می کنیم ، به باغ چهلستون اصفهان می رویم و بعد پاسارگاد، ارم ، شیراز ، از آنجا هم راهی دولت آباد یزد و باغ پهلوان پور مهریز می شویم . مقصد بعدی باغ شازده کرمان است و در آخر به اکبریه بیرجند می رسیم . البته باغ عباس آباد بهشهر هم یکی از این ۹ باغ است ، اما به دلیل فاصله زیادش از بقیه در این برنامه نیست و باید سفر دیگری برای تماشای آن ترتیب بدهید .

اصفهان

روز اول؛ باغ های صفوی

فین کاشان: اولین مقصد سفر، باغ فین کاشان است، باغی تماشایی تلفیقی از معماری دوره های صفویه ، زندیه و قاجار . منبع آب جوی های فیروزه ای باغ با فواره های کوچک، آب چشمه « سلیمانیه» کاشان است که آب را به درختان سربه فلک کشیده دورتادور باغ می رسانند . غیر از باغ و درختان، ساختمان های این باغ جهانی هم دیدنی اند ؛ کوشک مرکزی با استخر بزرگ روبه رویش، خلوت کریمخانی، حمام فین که قتلگاه امیرکبیر است و کوشک قاجاری . کنار حوض جوشش که بایستید سکه هایی را می بینید که صاحبان شان آنها را به امید برآورده شدن آرزوهایشان داخل حوض انداخته اند.

چطور برسیم؟ شهر کاشان با تهران حدود ۲۳۰ کیلومتر و از اصفهان ۲۰۰ کیلومتر فاصله دارد. بعد از گذر از شهر قم به کاشان می رسید و باغ فین هم در جنوب غربی شهر و در خیابان امیرکبیر قرار گرفته است.

کجا بمانیم؟ در کاشان نباید نگران اقامتگاه باشید ؛ چون این شهر تا دلتان بخواهد ، هتل و خانه سنتی برای    شب مانی دارد . غیر از فهرست خانه های سنتی تاریخی این شهر که می توانید در مطلب اقامتگاه های سنتی در هیمن شماره آنها را ببینید ، دو هتل نزدیک باغ فین قرار دارند. هتل نگارستان در خیابان امیرکبیر، کنار باغ فین و با شماره ۹-۵۳۴۷۰۰۰۸ (۰۳۶۱) و همین طور هتل امیرکبیر در همین خیابان با شماره تلفن ۲-۵۳۰۴۰۹۱ .

چهلستون: ۲۰ ستون استواری که تصویرشان در آب استخر بزرگ روبه رویشان افتاده و شده اند چهل ستون . اینجا چهلستون اصفهان است باغی وسیع که در دوره شاه عباس اول ساخته شد تا باغ آرایی تماشایی و ساختمان های دیدنی باغ ، چشم مهمانان خارجی شاه را خیره کند.

این باغ با درختان چنار قدیمی و حوض زیبایش، الگوی باغ ایرانی را در پایتخت صفویان خلق کرد، اما این مجموعه بیشتر از باغ زیبایش به نقاشی های زیبای داخل عمارت که تصاویر شاهان، مهمانی ها و جنگ های صفوی هستند و آیینه کاری ها و کاشی کاری های سقف و دیوارهای داخل مجموعه معروف شده . از مجسمه های سفید سنگی چهارگوشه استخر برای عکاسی غافل نشوید که انگار نگهبانان ابدی این باغ هستند .

چطور برسیم؟ بعد از طی فاصله ۲۰۰ کیلومتری کاشان تا اصفهان ، در این شهر باید به شرق خیابان چهارباغ عباسی ، جنوب خیابان سپه و غرب میدان نقش جهان بروید .

کجا بمانیم؟ اصفهان هتل و مهمانسرا زیاد دارد، برای پیدا کردن اقامتگاه مناسب خودتان می توانید به نشانی isfahancht.ir مراجعه کنید.

فارس

روز دوم؛ باغ های نخستین

دو باغ جهانی استان فارس، از یکدیگر فاصله زیادی دارند، تقریباً ۱۴۰ کیلومتر پاسارگاد در مرودشت است و ارم هم در خود شهر شیراز است.

پاسارگاد: پاسارگاد شیراز قدیمی ترین باغ ایرانی است که تمام باغ های ایرانی امروزی الگوی آن را دنبال کرده اند . این باغ خشک و بی دار و درخت امروزی ، روزگاری با جوی های پرآبش ، در سرسبزی و زیبایی زبانزد جهان باستان بود.

امروز که به این باغ برسید ، تنها مقبره کوروش ، پایه گذار این باغ را می بینید که در کنار باغش دفن شده است . اگر به پاسارگاد رسیدید و راهنمایان سازمان میراث فرهنگی آنجا بودند ، می توانید از آنها بخواهید که برایتان توضیح دهند که چطور باغ آرایان هخامنشی، با تقسیم باغ به چهار قسمت و به وسیله جوی های بزرگ ، الگوی باغ ایرانی را بنیان گذاشتند .

چطور برسیم؟ از اصفهان تا پاسارگاد حدود ۳۵۰ کیلومتر راه دارید ، باید وارد بزرگراه اصفهان – شیراز شوید و در این مسیر ، تقریباً ۱۲ کیلومتر بعد از « قادرآباد » در سمت راست جاده ، وارد خروجی پاسارگاد شوید .

کجا بمانیم؟ غیر از کلبه آقامیر، پاسارگاد هتل ندارد، اما می توانید برای اقامت به هتل آپادانای تخت جمشید در مرودشت بروید . برای رزرو این هتل با شماره ۴۴۳۲۶۳۶ (۰۷۲۸) یا برای اقامت در خانه سنتی سعادت شهر با شماره ۰۹۱۷۹۲۷۲۹۳۲  تماس بگیرید .

ارم : اولین چیزی که بعد از ورود به باغ ارم توجه تان را جلب می کند، تنوع گیاهان انبوه و رنگارنگ این باغ است . به همین دلیل هم باغ ارم ، یکی از باغ های گیاهشناسی شهر شیراز است. حوضچه های دایره ای و جوی های روان که آب شان از نهر قدیمی « اعظم » شیراز تأمین می شود ، آب را در سراسر باغ پخش می کنند .

در میان تمام دیدنی های این باغ زیبا ، از تماشای سرو ۳۵ متری ارم غافل نشوید که بلندترین سرو شیراز است . این باغ تماشایی غیر از طبیعت زیبا ، عمارت بسیار زیبایی دارد ؛ در هسته مرکزی باغ که در دوره قاجار و به تقلید از معماری زندیه ساخته شده است . این عمارت سه طبقه شاهکاری از نقاشی ، کاشی کاری و گچبری است ؛ مخصوصاً با آن تصاویر شاهنامه و نبردهای شاهان قاجاری اش .

چطور برسیم؟ از پاسارگاد حدود ۱۴۰ کیلومتر تا شیراز راه دارید . وارد جاده شیراز شوید و بعد از آنکه به این شهر رسیدید ، راهی شمال غربی شهر و خیابان ارم شوید . این باغ از ضلع غربی با بلوار دانشجو یا همان خیابان آسیاب سه تایی ارتباط دارد.

کجا بمانیم؟ شیراز هم پر از هتل و مهمانسراست. اگر به نشانی eshiraz.ir سری بزنید، یک فهرست کامل از این هتل ها را خواهید دید .

کرمان

روز سوم ؛ شازده کرمانی ها

باغ شازده ماهان، یکی از معروف ترین باغ های جهانی است. تقریباً نمی توان مسافری را پیدا کرد که به کرمان برود و تماشای این باغ دیدنی را از دست بدهد.

باغ شازده ماهان: اگر بگوییم باغ شازده یکی از زیباترین باغ های ایران است اغراق نکرده ایم . باغ شازده یا شاهزاده که مربوط به اواخر دوره قاجاریه است در دل کویر آباد شده و یکی از جالب ترین تفاوت های این باغ کویری با بقیه باغ های ایرانی پلکانی بودن جوی های وسط باغ است که با فواره های بلندشان منظره زیبایی را جلوی کوشک باغ خلق کرده اند . این باغ زیبا با آن درختان متنوع و فراوانش اگرچه در همه فصل ها تماشایی است ، اما اردیبهشت آن چیز دیگری است.

چطور برسیم؟ از باغ پهلوان پورمهریز باید وارد جاده کرمان شوید و بعد از کرمان و رفسنجان و طی ۳۵۰ کیلومتر به ماهان برسید ، باغ شازده در حدود ۶ کیلومتری ماهان و حدود ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر کرمان است.

کجا بمانیم؟ برای اقامت در این منطقه ، می توانید به کرمان برگردید ، یا به هتل جهانگردی ماهان بروید که در میدان قرنی ، روبه روی سینما قدس قرار دارد . برای رزرو این مهمانسرا باید با شماره تلفن های ۶۲۲۲۷۰۰ (۰۳۴۲) تماس بگیرید.

خراسان جنوبی

روز چهارم ؛ یک بیرجند و یک باغ

باغ اکبریه بیرجند ، شناخته شده ترین اثر در شهر کویری بیرجند است . این باغ زیبا که عمارت اعیانی هم در دلش دارد . تا چند دهه پیش مرکز سیاسی شهر بیرجند بوده

اکبریه بیرجند : باغ و عمارت اعیانی اکبریه بیرجند که زمانی محل رفت و آمد شخصیت های حکومتی و متمولان منطقه بود ، امروز مرکز فرهنگی خراسان جنوبی است . از موزه باستان شناسی و مردم شناسی گرفته تا بخش هایی از اداره میراث فرهنگی این استان همه در این مجموعه جا خوش کرده اند و کار را برای گردشگران این شهر کویری راحت تر کرده اند . این مجموعه تماشایی غیر از کاج های بلند و قدیمی اش ، پر است از درختان انار وتوت و یک عالم بوته گیاهان مختلف و البته یک چای خانه کوچک هم در گوشه ای از باغ وجود دارد که می توان بعد از گشت و گذار در آنجا چای نوشید و از منظره باغ لذت برد.

چطور برسیم؟ از ماهان باید به کرمان برگردید و از آنجا وارد جاده راور به نایبند شوید و بعد « دیهوک » به بیرجند برسید ؛ یعنی حدود ۵۹۰ کیلومتر رانندگی . در بیرجند هم نشانی خیابان معلم را بگیرید.

کجا بمانیم؟ در بیرجند انتخاب های متنوعی برای اقامت ندارید ؛ چون هتل ها و مهمانسراهای این شهر محدود است ، اما برای گرفتن اطلاعات دقیق تر می توانید با اداره میراث فرهنگی خراسان جنوبی : ۴۴۳۰۱۵۲ (۰۵۶۱) تماس بگیرید .

یزد

روز پنجم ؛ باغ و بادگیرها

باغ دولت آباد، در اصل عمارتی قدیمی و اعیانی در شهر یزد است ؛ باغ زیبا عمارت تماشایی و بادگیرش را احاطه کرده . دومین باغ جهانی یزد در مهریز است . ۴۳ کیلومتر دورتر از دولت آباد و عمارت زیبایش .

دولت آباد: باغ عمارت دولت آباد یزد ، زمانی که حدود ۲۶۰ سال پیش آباد شد ، درختانش بیشتر و انبوه تر از امروز درختان سبز و تنومند باغ کم شده اند و آنچه این مجموعه را معروف کره ، ارسی بزرگ عمارت و بادگیر بلند ۳۳ متری آن است . ساختمان هشتی و بادگیر، تالار آیینه، آب انبار دو دهانه و باغ ناصر و مهم تر از همه استخر بزرگ آبی وسط باغ از دیدنی های باغ دولت آباد هستند . فراموش نکنید که بعد از گشت وگذار در این باغ زیبا ، روی تخت های گوشه باغ لم بدهید و خودتان را مهمان بستنی و فالوده کنید.

چطور برسیم؟ بعد از تماشای باغ ارم شیراز باید به طرف جاده اصفهان برگردید و ۲۵ کیلومتر مانده به آباده از جاده ابرکوه به یزد برسید ؛ یعنی ۴۲۵ کیلومتر رانندگی .در یزد هم از خیابان شهید رجایی به ورودی اصلی باغ برسید . البته این باغ یک در دیگر هم دارد که به بلوار دولت آباد باز می شود.

کجا بمانیم؟ یزد هتل و مهمانسرا زیاد دارد، اما برای اقامت در این شهر می توانید خانه های سنتی بازسازی شده زیادی پیدا کنید. فهادان، ملک التجار، کاروانسرای مشیر، داد، لاله و مهمانسرای جهانگردی از جمله خانه های سنتی و معروف این شهر هستند.

پهلوان پور مهریز: باغ پنج هکتاری پهلوان پور مربوط به اواخر دوره قاجار است و سه قنات معروف مهریز دست به کار شده اند تا از زیرزمین، درختان خشک این باغ پرورش یافته کویری را سیراب کنند. ساختمان زیبای کوشک که به شربتخانه هم معروف است، حمام و آشپزخانه از بناهای پهلوان پور است که در میان درختان خرمالو ، انار و بادام جا خوش کرده اند. این باغ آراسته در میان یک برج و باروی کاهگلی زیبا محصور شده و مهمانش که شوید، دیوارهای کاهگلی یاد کوچه باغ های قدیمی را برایتان زنده می کند .

چطور برسیم؟ مهریز حدود ۴۳ کیلومتری یزد است و برای رسیدن به آنجا باید وارد جاده مهریز شوید و به مقصد که رسیدید راهی خیابان سید مصطفی خمینی و بعد خیابان شهید فهمیده شوید.

کجا بمانیم؟ در مهریز هم می توانید هتل و مهمانسرا پیدا کنید ، اما اگر از ما می شنوید، راهی کاروانسرای رباط زین الدین شوید که معماری اش مربوط به دوره صفویه است و بسیار زیباست. البته این مهمانسرای کویری در خارج از شهر و جاده یزد به کرمان قرار دارد . برای رزرو این هتل با سنتی، شماره آن ۸۲۴۳۳۳۸ (۰۳۵۱) یا با شماره دفتر مرکزی شان در تهران: ۶-۸۸۹۹۸۶۳۵ تماس بگیرید.

gashto gozar bagh hay irani

گشت و گذاری دلپذیر در دل باغ های جهانی ایران

bagh hay tamashay iran

گشت و گذاری دلپذیر در دل باغ های جهانی ایران

baghe parasrgad

گشت و گذاری دلپذیر در دل باغ های جهانی ایران

tour bagh hay irani

گشت و گذاری دلپذیر در دل باغ های جهانی ایران

chel ston

گشت و گذاری دلپذیر در دل باغ های جهانی ایران

baghe shazedeh mahan

گشت و گذاری دلپذیر در دل باغ های جهانی ایران

bagh parandegan

گشت و گذاری دلپذیر در دل باغ های جهانی ایران

Baghe-shahzadehMahan-Kerman

گشت و گذاری دلپذیر در دل باغ های جهانی ایران

emarati bozorg

گشت و گذاری دلپذیر در دل باغ های جهانی ایران

baghe gol esfehan

گشت و گذاری دلپذیر در دل باغ های جهانی ایران

parandegan nazhvan

گشت و گذاری دلپذیر در دل باغ های جهانی ایران

shazdeh-mahan-garden-goglet-

گشت و گذاری دلپذیر در دل باغ های جهانی ایران

gardeshgari shiraz

گشت و گذاری دلپذیر در دل باغ های جهانی ایران

baghe gol dar esfehan

گشت و گذاری دلپذیر در دل باغ های جهانی ایران

baghe eram

گشت و گذاری دلپذیر در دل باغ های جهانی ایران

aramgah saadi

راهنمای سفر به شیراز

jazebeh hay iran

گشت و گذاری دلپذیر در دل باغ های جهانی ایران

bagh hay zibay irani

گشت و گذاری دلپذیر در دل باغ های جهانی ایران

didani hay esfehan

گشت و گذاری دلپذیر در دل باغ های جهانی ایران

hotel shah abasi

گشت و گذاری دلپذیر در دل باغ های جهانی ایران

تارا رادفر ۲

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *