موزه آجری و طاق کسری

کاروان‌سرای شرف

موزه آجری 

رباط شرف در حاشیه مسیر قدیم سرخس –نیشابور، در نزدیکی روستای شورلق و به مختصات جغرافیایی ۱۵،۳۶ و ۳۹،۶۰ واقع‌شده‌است. از شواهد تاریخی پیدااست که نیاز بوده در کنار این جاده و در ناحیه پرت‌افتاده در زمانی که در ایالت خراسان همواره جنگ و درگیری جریان داشته‌است نیروهای مسلح و مسافران و عمال سلطان و حتی خود سلطان که از آن عبور می‌کرده‌اند جابجا بتوانند هرشب محلی برای استراحت داشته‌باشند. رباط شرف یکی از همین مکان‌ها و محل استراحت مسافران بوده‌است.

از ویژگی‌های بنای رباط شرف دو مسجد آن‌است که یکی در طرف راست دالان ورودی حیاط اول قرار دارد و دارای دو ورودی به دالان است و دیگر در طرف چپ دالان ورودی حیاط است و دو محراب دارد. بنای آن در جزئیات تا آن‌جاپیش‌رفته که حتی در بیرون بدنه بنا هم محرابی وجود دارد.

مشخصه رباط شرف درکاربرد آجر و گچ‌بری در تزئینات معماری و کتیبه‌هااست و ضاحب‌نظران این بنا را به شرف‌الدین‌ابوطاهربن سعدالدین علی‌القلمی نسبت داده‌می‌شود. وی در سال ۴۸۱ ه.ق از قم به خراسان آمد و مدت ۴۰ سال حاکم مرو بود. او در سال ۵۱۵ ه.ق وزیر سلطان سنجر شد.

رباط شرف بینایی‌است دارای دو میانسرا و هر میانسرای آن دارای چهار ایوان است. نخستین میان‌سرای رباط شرف که بی‌شک اختصاص به افراد عادی و کم‌بضاعت داشته فقط دارای چند اتاق یا حجره بوده‌است که یکی از آن‌ها به عنوان رواق یا شبستان استفاده می‌شده، باقی بنا همه ساباط و دهلیز است.

صحن دوم دارای ‌رواق‌ها و حجره‌ها و امکانات آسایش بیشتری بوده به این معنی‌که در جلو چهار نمای اصلی،دور تا دور صحن، ساباط عریضی که به ایوان‌ها ارتباط داشته و نیز تعدادی حجره و یک رواق و نیز در سمت شمالی بنا عمارتی وسیع و مجلل وجود داشته است.

هرگاه مااین رباط را در نقطه‌ای از جاده که در آن هر شب مسافران باید پناهی برای خویش بجویند نمی‌یافتیم، ممکن بود که تصوّر کنیم که این بناسرای شاهی و یا فقط رباطی بر سر راه سلاطین و جهت استراحت آنان بوده‌است.

رباط شرف در حالت انزوا و دورافتاده کنونی خود هنوز هم به‌طور اعجاب‌آمیزی مجلل و عالی ‌است: از خارج با دیوارهای صاف و هموار و برج‌های برجسته خود در چشم ناظر درست وضع و هیبت یک رباط یعنی یک نوع قلعه مستحکم را دارد ولیکن از داخل به‌سان یک کاخ جلوه می‌کند.

جاده بزرگ خراسان در قدیم از مقابل وردی بی‌همتا آن می‌گذشته‌است و در سمت دیگر این جاده اکنون ویرانه‌های یک صحن با حیاط چهارگوش به چشم می‌خورد که در داخل آن خرابه‌ها و آثار محوشده یک آب‌انبار وسیع وجود دارد، آب انباری مسقف که آب باران را در آن جمع و ذخیره می‌کرده‌اند زیرا در آن حوالی نهرودی یافت می‌شده‌است و نه چشمه‌ای و نه آثار قناتی و آب ناحیه شورلق آبی بسیار بد و غیرقابل‌شرب است.

 کاخ‌باشکوه‌ایرانی

طاق کسری

طاق کسری” بقایای تالار بزرگ عهد ساسانی در محل تیسفون، عراق حالیه، که جزء کاخ سلطنتی بزرگ معروف به ایوان کسری بوده‌است، طول و عرضش به ترتیب حدودا” ۳۶۵ و ۲۷۵متر تخمین زده‌اند.

این ایوان در محله جنوبی تیسفون موسوم به اسفانبر یا اسانبر واقع بود، و بانی آن را شاپور اول ساسانی شمرده‌اند و پس از وی ظاهرا” خسرو انوشیروان به ترمیم و تجدید بنای آن اقدام‌کرد. درمجاورت طاق دسته ویرانه مشاهده می‌شود که جالب‌ترین ان‌ها تلیاست معروف به حرم کسری؛ این ویرانه‌ها جزء ایوان کسری بوده‌است.

به فاصله حدود ۴۶۰متری جنوب‌شرقی طاق بقایای ساختمان‌هایی مشاهده می‌شود، که تا گوشه دیوار معروف به بستان کسری، که شاید حصار باغ‌وحش بوده‌است، امتداد دارد. در فاصله حدود ۹۱۰ متری جنوب‌غربی بستان تلی به ارتفاع ۷/۵ الی ۶ متر واقع‌است، که قاعده‌اش چهارگوش است، معروف به تل‌الدهب(تل طلا) یا خزانه کسری است و آن ظاهراً در اصل بنای واحدی بوده که خسروپرویز برای خزاین خود ساخته‌بوده‌است. طاق کسری که عظیم ترین و نظر گیرترین یادبود عظمت گذشته تیسفون است، در وسط ویرانه‌های مداین قرار دارد.

آن‌چه که از آن باقیست نمایی است عظیم، به طول حدود ۹۳متر، که اصلاً بیش از ۳۰متر ارتفاع داشته و طاق‌نمایی به عرض حدود ۲۴متر آن را به دو قسمت نامساوی تقسیم می‌کند. تالاری به طول بیش از ۴۵متر و دارای ۱۰ ردیف اطاق‌های جانبی دارد. در عقب تالار دری پهناور است که به حیاطی وسیع باز می‌شود.

موزه آجری و طاق کسری

موزه آجری و طاق کسری

موزه آجری و طاق کسری

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *