موزه مقدم ، عمارتی بزرگ و مجلل و محل سکونت خاندان دربار قاجاریان

موزه مقدم

اگر روزی گذرتان به خیابان امام خمینی ، بین خیابان شیخ هادی و خیابان ولیعصر ، جنب بانک ملت ، پلاک ۲۴۹ افتاد به نمای ساده خانه ای دقت کنید که بر سردر آن با کاشی نوشته شده :

 ساعات بازدید از موزه مقدم به شرح زیر است : همه روزه به جز جمعه ها و تعطیلات رسمی ، ساعات بازدید از ۹ صبح تا سه و نیم بعد از ظهر .

خانه مقدم ، عمارتی بزرگ و مجلل و محل سکونت خاندان محمد تقی خان احتساب الملک از صاحب منصبان مشهور دربار قاجاریان و رئیس احتسابیه تهران و وزیر مختار ایران در برن سوئیس ، بوده است .

محمد تقی خان احتساب الملک از خاندان ترک نژاد مکدم بود و اجدادش این نام خانوادگی را به مقدم تغییر دادند . پدر احتساب الملک وزیر معارف دوره ناصری بود و پدر بزرگش (عباس قلی خان معتمد الدوله جوانشیر) نخستین وزیر عدلیه (جای بررسی بیشتر دارد .) (احتسابیه : از اواسط دوره ناصری رسیدگی به امور شهری در قالب اداره ای مستقل به نام «احتسابیه» پی گیری شد .

احتسابیه هم وظایف نظمیه را برعهده داشت و هم امور شهرداری را انجام می داد . همچنین مدیریت اداراتی دیگر ، در شرح وظایفش گنجانده بودند . وظایفی مانند : نظارت بر قیمت و توزیع نان و گوشت و جمع آوری زباله ، تامین روشنایی کوچه ها تا برقراری امنیت و نظم) .

احتساب الملک دارای دو فرزند پسر به نام های حسن و محسن بوده است . حسن مقدم یکی از نویسندگان نوگرای ایران با نام هنری «علی نوروز» بوده که در جوانی بر اثر عارضه بیماری سل در فرانسه فوت می کند . از او نمایشنامه بسیار معروفی با عنوان «جعفر خان از فرنگ برگشته» به جای مانده است .

پلان موزه ­خانه موزه ­مقدم

در دهه ۴۰ شمسی و احتمالا بین سال های ۱۳۱۷ الی ۱۳۲۵ (نیازمند بررسی) مقاله ای به قلم پروفسور پوپ (شرق شناس مشهور آمریکایی) و اسماعیل جمشیدی (خبرنگار) ، در مجله «سپید و سیاه» برگرفته از کتاب ۱۶ جلدی پروفسور پوپ به نام «بررسی هنرهای ایران» ، جلد ۱۱ ، به چاپ رسید که در آن خانه مقدم را به عنوان گرانترین خانه جهان معرفی می نمود.

مقدم در سال ۱۳۵۱ خانه پدری خود را با تمام آثار ارزشمندش وقف دانشگاه تهران کرد و در سال ۱۳۶۶ دار فانی را وداع گفت . پس از مرگ همسرش در سال ۶۹ خانه در اختیار دانشگاه تهران قرار گرفت و در سال ۱۳۷۹ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۲۹۲۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید . پس از در اختیار گرفتن خانه توسط دانشگاه بلافاصله موضوع شناسایی و ثبت اشیاء موجود در خانه توسط کارشناسان به اجرا در می آید .

این امر به دلیل اهمیت و حساسیت آن چند سال طول می کشد . از سوی دیگر مرمت و بازسازی ابنیه موجود در خانه نیز به دلیل فرسودگی در دستور کار قرار می گیرد . متاسفانه تلاش دانشگاه برای تامین اعتبار مورد نیاز به جایی نمی رسد و مدیریت دانشگاه تصمیم گیرد که با اتکاء به اعتبارات تعمیراتی دانشگاه و با سپردن این مهم به مدیریت وقت باغ نگارستان (موزه هنرهای ملی ایران) رأسا آن را به انجام برساند .

عملیات مرمت خانه مقدم در شهریور سال ۱۳۸۱ آغاز و در اردیبهشت ۱۳۸۵ به پایان می رسد . همزمان با بازسازی عمارت خانه مقدم ، مرمت اشیاء تاریخی او نیز آغاز و تا کنون بخش مهمی از آنها مرمت و آماده نمایش شده است .

بخش­های مختلف بنا

حیاط سرایداری (بخش اداری)

از این حیاط در ابتدا به عنوان مطبخ و محل سکونت مستخدمین و سرایداران استفاده می شده است .

بیرونی

اتاق پذیرایی (سالن گاهنگاری)

این سالن محل کار ، فعالیت های علمی و پذیرایی از میهمانان بوده است .

حوضخانه

این زیر زمین در دوره مظفری (۱۳۲۴-۱۳۱۳ ه.ق) همزمان با احداث خانه توسط احتساب الملک بنا شده است .

اتاق قاجار (سالن زمستانی)

دکتر مقدم این محل را با آثاری از دوران زندیه و قاجاریه مانند : طاقچه گچ بری زندیه از اصفهان ، شومینه ای از قصر فیروزه ، کاخ «فیروزه خانم» سوگلی ناصرالدین شاه ، و غیره تزئین نموده است .

ساختمان اربابی (برج)

این ساختمان در سال ۱۳۴۵ هـ . ش و به کمک دکتر ابوالقاسمی – یکی از شاگردان ایشان در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران – به شکل قلعه های قرون وسطی اروپا ساخته شده تا همسرش در ایران احساس غربت نکند .

ایوان قاجار

دکتر مقدم در ضلع شمالی برج ، ایوانی را بر پایه چند ستون و طاق ساخته و آن را با استفاده از کاشی های دوران زندیه و قاجار تزئین نموده است . در وسط این ایوان حوضچه مرمری کوچکی متعلق به حمام فتحعلی شاه کار گذاشته شده که دکتر مقدم نقل کرده فتحعلی شاه هر روز صبح صورت و ریش بلندش را در این فواره می شسته است .

دیوار تجدد

دو حیاط اندرونی و بیرونی با دیواری شامل چند ستون مارپیچی و تعدادی طاق بر روی این ستون ها با تزیینات کاشی و پایه ستون های حجاری شده مانند پایه ستون های کاخ چهل ستون اصفهان از همدیگر جدا می شوند .

کارگاه (کتابخانه)

این محل در حقیقت آتلیه محسن مقدم بوده که در سال ۱۳۳۷ هـ . ش ساخته شده است . این قسمت در حال حاضر به منظور نگهداری از کتاب های دکتر مقدم و دیگر کتاب های مرتبط با باستان شناسی و هنر تبدیل به کتابخانه شده است .

گلخانه

در ضلع شمالی خانه مقدم گلخانه ای مزین به کاشی های لعابدار قدیمی و آزاره های سنگی حجازی شده زیبا با مضمون گل و گیاه ایجاد شده است .

اندرونی

اتاق نشیمن

این اتاق محل اصلی زندگی دکتر محسن مقدم و همسرشان بوده است . در حال حاضر در این اتاق علاوه بر نقاشی های صفوی و قاجاری تعدادی قلمدان ، جعبه و کارت های بازی (گنجفه) و نیز نقاشی هایی که توسط دکتر مقدم کشیده شده به نمایش درآمده است .

موزه مقدم

موزه مقدم

موزه مقدم

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *