مکان های دیدنی مشهد

مکان های دیدنی مشهد

راهنمای سفر به استان خراسان جنوبی و بازدید از آثار طبیعی و تاریخی و مکان های دیدنی مشهد:

اینجا از سرزمین زعفران های ایران می دانند؛ شرقی ترین استان کشور که تاکنون ۷۲۲ اثر تاریخی، فرهنگی ،طبیعی و ناملموس آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیدن است. استان خراسان جنوبی، با مساحتی زیاد و آب و هوایی متنوع، آثار تاریخی و طبیعی زیادی را در خود جای داده است.

 

راهنمای سفر به استان خراسان جنوبی

استان زعفران

خرید بهترین زعفران

استان زعفران

جاهای دیدنی مشهد:

این استان با مرکزیت یک شهر تاریخی یعنی بیرجند و همسایگی با استان های سیستان و بلوچستان ، کرمان ،یزد، اصفهان، سمنان ، خراسان رضوی و کشور افغانستان ، اقلیم و آداب و رسوم زیادی را نیز در خورد جای داده است. سفر به شهرهای تاریخی ، روستاهای کهن و طبیعت زیبایی آن می تواند سفری متنوع را برای گردشگران رقم بزند؛ دشت های پهناور و مزارع گسترده گرفته تا رمل های زیبا کوه های به هم چسبیده و باغ ثبت جهانی شده جهانی اکبریه ، تنها بخشی از زیبایی های طبیعی استان است. قلعه ها ، کاروانسراها و دیگر بناهای تاریخی این منطقه هم شما را به گذشته های دور ایران خواهد برد.

تور خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی

جاهای گردشگری در مشهد:

می توانید گشت و گذارتان را در استان خراسان جنوبی بر اساس شهرهای این استان انتخاب کنید. انتخاب شهرها هم می تواند بر مبنای مسیری که انتخاب کرده اید. باشد یا اولویت های دیگر شما برای گشت و گذار آسان تر در استان خراسان جنوبی، شهرستان های آن را به سه بخش شمال و مرکز ، غرب و شرق و جنوب شرق تقسیم کرده ایم.

 

سفر به خراسان

استان خراسان جنوبی

 

شمال و مرکز استان و جاهای گردشگری مشهد  

بیرجند: به بیرجند که برسید، اول از همه قلعه بزرگ کاهگلی را خواهید دید؛ قلعه بیرجند یک قلعه با برج و باروهای باشکوه قلعه بر بلندای یک تپه گرفته و حدود ۲ کیلومتر و نیم مساحت دارد. بنای اولیه قلعه به دوره صفویه بر می گردد،اما شکل و شمایل امروزی اش مربوط به دوره قاجار است.

بیرجندی های می گویند همان زمان که قلعه ارگ حکومتی بوده. با یک تونل به ارگ کلاه فرنگی متصل می شده. اما باستان شناسان هنوز چنین نشانه ای پیدا نکرده اید این روزها بخشی از قلعه تبدیل به سفره خانه نتی شده و انواع غذاها و نوشیدنی های ایرانی و محلی را در اینجا می توانید سفارش بدهید برای رفتن به قلعه باید تا خیابان جمهوری بروید. مدرسه شوکتیه: سومین مدرسه ایران به سبک نوین آموزشی در بیرجند است که امروز تبدیل به جسینیه بیرجند شده.

 

تور بیرجند

سفر به خراسان جنوبی

 

این بنا تا حدود یک قرن پیش مدرسه بود و بزرگان فراوانی را پرورش داد، کسانی مثل استاد محمد حسن گنجی؛ پدر علم جغرافیای ایران از میدان شهدا که به سه راه مصلی بروید، اولین خیابان، خیابان منتظری است مدرسه شوکتیه در خیابان منتظری ۵ قرار دارد بیرجند هم یک عمارت کلاه فرنگی دارد که «امیر معصوم خان حسام السلطنه» از حکام قجری بیرجند آن را ساخته است. یک بنای بقه طبقه که مقرنس کاری های زیبا دارد. کلاه فرنگی بیرجند را در خیابان شهید مطهری می توانید ببینید، اما چون استانداری خراسان جنوبی در این ساختمان قرار دارد، فقط از بیرون یا محوطه حیاط می توانید معماری زیبایش را ببینید مسجد بیرجند در بافت تاریخی و زیبای محله چهار درخت قرار دارد از مکان های گردشگری مشهد و بسیار هم محبوب بیرجندی هاست.

 

جاذبه های دیدنی بیرجند

خراسان جنوبی نگین کویر ایران

مکان های دیدنی مشهد:

اگر مهمانش شدید، خوب است بدانید که این مسجد دو ورودی دارد؛ یکی از میدان چهار درخت که قدیمی ترین میدان شهر است و یکی هم از خیابان مطهری ۱۴ اگر به این محله رفتید سری هم به آ انبار محله بزنید که یادگار دوره قاجار است. غیر از این آب انبار، در این شهر یک عالم آب انبار و یخچال طبیعی هست که می توانید ببینید.

قائنات: شما به شهری پا می گذارید که محصول آن یکی از گران ترین محصولات کشاورزی ایران است؛ قائنات و زعفران فرد اعلاء قائنات یا کشور افغانستان همسایه است. شهر«خضری دشت بیاض» که مرکز بخش «نیمبلوک» این شهرستان است، دروازه استان از سمت شمال خراسان رضوی محسوب می شود و جاذبه هایی مثل: مسجد جامع خضری، پارک جنگلی، مزار  امامزاده و روستای کارشک و پل سنگی دارد. این شهر به دلیل آب و هوای معتدل و نسبتا سرد در مقایسه با سایر نقاط استان، منطقه مناسب تری برای گردش تابستانی است.

قاین: از شهرهای تاریخی شرق استان و از نظر تاریخی، طبیعی و کشاورزی بسیار مشهور است. مسجد جامع قاین آرامگاه بوذر جمهر قاینی و ابوالمفاخر، قلعه کوه، قلعه آفریز، موزه های مردم شناسی، آب و مشاهیر، مزارع زرشک و زعفران بخشی از جاذبه های گردشگری قاین است.
فردوس: شهرستان فردوس به عنوان نقه ارتباطی استان های خراسان رضوی و جنوبی از شهرستان های استان است. جاذبه های کم نظیری مثل مناطق نمونه گردشگری باغستان ، آبگرم معدنی فردوس، شهر تاریخی تون، روستای بیدسکان، مسجد جامع فردوس و مدرسه علمیه علیا از تماشایی ترین نقاطی است که می توانید در این شهر تماشا کنید از ما می شنوید آبگرم معدنی فردوس را مخصوصاً در این فصل سرد از دست ندهید این آبگرم ۲۰ کیلومتری شمال شرقی فردوس قرار دارد و گفته می شود این آبگرم برای درمان بیماری های پوستی و مفصلی بسیار مفید است.

سریان: شهرستان سریان نیز در شمال غربی استان واقع شده و مرکز هم شهری است به همین نام آنچه از بررسی های باستان شناسی بدست آمده حاکی از آن است که سابقه تاریخی سرایان به دوران قبل از اسلام باز می گردد.

محوطه تاریخی «کله کوب آیسک» و سد «زو» از یادگارهای بیش از اسلام در این شهرستان هستند. مجد جامع ، آب انبار و کاروانسرای سریان یا رباط شاه عباسی، مقبره توران شاه، مسجد جامع سه قلعه و برج حصار سه قلعه از بناهای شاخص سریان است. اگر از علاقه مندان نجوم هستید، از منطقه گردشگری کوپر نوردی سریان غافل نشوید که به بهشت منجمان شهرت دارد.

 

کله کوب آیسک

سفر به خراسان جنوبی

 

غرب استان

طبس: شهرستان طبس بزرگ ترین شهرستان خراسان جنوبی است، البته بخش وسیعی از آن را مناطق کویری و دشت لوت در برگرفته، به همین این شهرستان آشنای بسیاری از کویر گردان است. طبس و شهرها و روستاهایش طبیعی بکر و زیبا، هوایی پاک و دلپذیر دارند.

شهر طبس هم مرکز این شهرستان است به طبس که رسیدید اول از همه راهی باغ زیبای گلشن شوید و سری هم به ارگ قدیم طبس بزنید، باغ گلشن ، آبگرم مرتضی علی، روستاهای زیبای خرو و نیاز و بند کریت از معروف ترین دیدنی های این شهرستان هستند روستای «تایبند» بدون شک یکی از روستاهای زیبای ایران است؛ یکی روستای پلکانی کویری و نمونه کامل یک واحه در دل کویر بی آب و علف صحنه های این روستا را فقط در فیلم ها دیده اید این روستا در فاصله ۱۸۰ کیلومتری جنوب شرقی طبس و حدفاصل ۱۶۰ کیلومتری شهرستان «راور» قرار دارد باغ های مرکبات، نخلستان زیبا، چشمه های فراوان آبگرم و حیات وحش غنی نایبند و دیگ رستم این روستا را برای تان فراموش نشدنی می کند.

 

شهر طبس

باغ اکبریه در استان خراسان جنوبـی

 

بشرویه: شهرستان بشرویه هم آثار تاریخی دیدنی کم ندارد. شهر بشرویه ، یک بافت تاریخی تقریبا یکدست دارد و یک قلعه دختر معروف به اینها باید اضافه کنید چند امامزاده و کمپهای گردشگری کویر در اطراف.

خوسف: در ۳۶ کیلومتری غرب بیرجند و در حاشیه کویر است و یکی از کهن ترین شهرهای خراسان جنوبی است. مسجد جامع خوسف مقبره ابن حسام خوسفی، روستای تاریخی و خور با بافت تاریخی خشت و گلی، مجتمع آبدارمانی آبگرم لوت با خواص طبی و درمانی، منطقه نمونه گردشگری ارک و گورنژ و سنگ نگاره کال جنگال از جمله جاذبه های و مکان های دیدنی مشهد در این شهرستان است.

 

خوسف

باغ های تاریخی و دیدنی در خراسان جنوبی

 

سفر به خراسان جنوبی:

شرق و جنوب شرق استان

زیرکوه: شهرستان زیر کوه هم در مرز با افغانستان قرار دارد و شهر حاجی آباد با ۱۸۵ کیلومتر فاصله از بیرجند مرکز آن محسوب می شود. اگر راهی این شهرستان می شوید، حواس تان باشد که این شهرستان از خشکسالی رنج می برد. مسجد تاریخی«افین» در بخش «زهان» این شهرستان اگر چه آسیب های دیده اما بسیار تماشایی است. بند تاریخی تجنود، غار پهلوان و منطقه کویر نوردی همت آباد از مهمترین جاذبه های این شهرستان است.

در میان: شهرستان درمیان هم از شهرستان های همسایه با کشور افغانستان است. طبس مسینا و مناطق اطراف آن در فاصله حدود ۳۰ کیلومتری شرق شهر اسدیه از لحاظ تاریخی و باستان شناسی منطقه بسیار غنی است و وجود مناطق کوهستانی زیاد باعث شده که پای فرقه اسماعیلیه به این منطقه باز شده و قلعه های معروفی در آنجا ساخته شود. قلعه فورگ، قلعه کل حسن صباح ، قلعه اسدیه ، قلعه درخش ، قلعه طبس مسینا و مسجد جامع هندوالان از مهمترین آثار تاریخی این شهرستان هستند

سربیشه:  در ۶۵ کیلومتری محور بیرجند – زاهدان و در همسایگی مرز افغانستان قرار دارد جالب است بدانید ، با وجود آنکه این شهرستان در جنوب شرقی استان است اما به دلیل قرار گرفتن در درده ای سرسبز و خوش آب و هوا یکی از زیباترین مناطق طبیعی خراسان جنوبی محسوب می شود «مزار کاهی» از خواهران امام رضا(ع) است، در این شهرستان قرار دارد در نزدیکی مزار کاهی روستای گردشگری «چنشت» قرار دارد که به دلیل محصور شدن در ارتفاعات ، دو غار بزرگ و مزار امامزاده سید حامد علوی(ع) و البته فرهنگی خاص از دیگر مناطق گردشگری شهرستان سربیشه به شمار می آید، به اینها مجتمع آبدرمانی آبترس را هم اضافه کنید.

 

سربیشه

سفر به خراسان جنوبی

 

نهبندان: جنوبی ترین شهر خراسان جنوبی و دروازه ورودی استان های سیستان و بلوچستان و کرمان است نهبندان که در قلب کویر واقع شده است، آثار و بناهایی تاریخی دارد؛ آثاری مثل آسبادهای نهبندان و خوانشرف ، قلعه شاهدژ ، قلعه نهبندان مسجد عاشوراخانه و مسجد میغان این شهرستان جاذبه های طبیعی متفاوتی هم دارد؛ جنگل های بته تک احمد شاهی ، تپه های مارنی یا کوه های مینیاتوری که در ۶ کیلومتری حاشیه محور نهبندان به کرمان قرار دارد و همچنین تالاب کجی نمکزار که وقت تماشایش اوایل بهار است در ۱۰۰ کیلومتری جنوب غربی این شهرستان تماشای روستای «دهسلم» را نباید از دست داد؛ روستایی در حاشیه کویر لوت که بسیار مورد توجه کویر گردان است، این روستای کویری در منطقه ای مرتفع قرار گرفته و تپه ماهورهای وسیعی در اطرافش دارد.

 

 سفر به خراسان جنوبی:

از دست ندهید: گردش در باغ جهانی

این باغ یکی از همان باغ هایی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده غیر از زیبایی های یک باغ ایرانی خود عمارت ، ورودی و استخرش حسابی دیدنی اند موزه مردم شناسی ، موزه باستان شناسی و همین طور موزه علوم طبیعی بیرجند را هم در همین باغ می توانید تماشا کنید. برای گردش در این باغ باید تا خیابان معلم بیرجند بروید و ورویه بپردازید. در حال حاضر موزه های باستان شناسی و مردم شناسی بیرجند در این بخش قرار دارند.

 

موزه مردم شناسی ، موزه باستان شناسی خراسان

باغ اکبریه در استان خراسان جنوبـی

 

استان پرزعفران

وقتی مهمان خراسان جنوبی شده اید، انتخاب های فراوانی برای خرید سوغات دارید، زعفران ، زرشک، عناب ، آلوبخارا، کشک سیاه ، کشک زیره ای و انواع برگ های میوه از معروفترین سوغاتی های این استان هستند علاوه بر اینها ، انواع قالی و قالیچه های دست بافت هم با طرح های محلی، از خریدنی های پرطرفدار مسافران این استان است. مخصوصاً اگر راهی شهرهای کوچک یا روستاها شدید، حتماً برای خرید قالیچه های دست بافت اعلا پرس و جو کنید تا دست پر بر گردید،زیور آلات زنانه مثل النگو، جقه، چوری، خفتی، ملیله، منجق ، انگشتر، بازوبند، خلخال ، تاج سرو گوشواره طلایی یا نقره ای را هم می توانید سوغاتی بخرید که البته محل پیدا کردن زیباترین و قدیمی ترین آنها دکان های قدیمی سمساری در بازار شهرهای این استان است.

 

سفر به خراسان جنوبی

استان زعفران

خرید قالیچه های دست بافت اعلا

سفر به خراسان جنوبی

 

 سفر به خراسان جنوبی: چوب بازان قهار

خراسان جنوبی، یکی از بکرترین نمونه های میراث ناملموس ایران را در دل خود زنده نگه داشته است. زبان اصلی ساکنان این استان فارسی است که لهجه های شیرینی مثل بیرجندی ، قینی، سریانی ، نهبندانی و … شناخته می شود.

 

بکرترین نمونه های میراث ناملموس ایران

خراسان جنوبی استان جدید با تاریخ کهن

 

اگر هم در مناسبت های خاص مذهبی یا کشاورزی در منطقه باشید، این شانس را دارید که شاهد برگزاری مراسمی مثل برات نخل برداری، علم بندان و علم گردانی، مشعل گردانی، هفت منبر، سنگ زنی، کفچلزی و بیل زنی و جشن هایی مثل جشن قوچ گذاری باشید اما آنچه خراسان جنوبی به آن شهره است، موشیقی غنی آن است. انواع تار و دواتر نوازی و نواختن دهل، سرنا، دایره ونی در انواع دستگاه های محلی است. چوب بازی ساکنان این استان با ان لباس های محلی سفید، با ملودی های زیبا واقعا فراموش نشدنی است.

 

بکرترین نمونه های میراث ناملموس ایران

سفر به خراسان جنوبی

 

خوردنی های خراسان

غیر از بعضی نان های محلی، تقریباً دیگر خوردنی های این استان را نمی توانید در غذا خوری ها یا فروشگاه های این استان پیدا کنید اگر در خراسان جنوبی، مهمان خانه دوست یا آشنایی شدید، می توانید از آنها بخواهید که به جای غذاهای معمول ایرانی برای تان ک غذا یا خوردنی محلی بپزند خوردنی هایی مثل: اشکنه های عدس ، آلو یا گوجه فرنگی، خورش قورمه، گوشت داغ یا قورمه ، قروت ، سابری، خرما برشته، آش رشته ، آش جوش پره ، توگی و شیرینی هایی مثل نان زنجبیلی ، نان چرخی، نان کلمبه ، نان لوله ای، نان برنجی، نان دو آتشه ، نان سمنو، نان گاورس، نان جو، نان جوش، سرپیازی و کنجدی.

 

سفر به خراسان جنوبی:

در راه بیرجند

برای گشت و گذار در استان خراسان جنوبی می توانید خود را از مشهد و سمنان به مرکز استان برسانید

خودروی شخصی: از مشهد تا بیرجند ۴۸۰ کیلومتر راه است و شش ساعتی در راه خواهید بود و بعد از تربت حیدریه، گناباد و قائن به بیرجند خواهید رسید. یک مسیر دیگر هم برای رسیدن دارید، می توانید از سمت سمنان بروید که در این صوت باید شهرهای دامغان ، معلمان ، جندق، و طبس را پشت سر بگذارید.

وسایل نقلیه عمومی، می توانید با اتوبوس یا تاکسی از مشهد تا بیرجند برسید، اگر با اتوبوس قصد سفر دارید، می توانید به پایانه مسافربری شهرتان مراجعه و یک سفر کویری با اتوبوس را تجربه کنید.

 

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *