نخستین اثر ثبت شده ایران در فهرست میراث فرهنگی

نیایشگاه عیلامی

میراث جهانی یونسکو نام میثاق نامه ای بین المللی است که در تاریخ ۱۶ نوامبر ۱۹۷۲ میلادی به تصویب کنفرانس عمومی یونسکو رسید . موضوع آن حفظ آثار تاریخی ، طبیعی و فرهنگی بشر است که اهمیتی جهانی دارند و متعلق به تمام انسان های زمین فارغ از نژاد ، مذهب و ملیت خاص می باشند ، بر پایه این کنوانسیون کشورهای عضو یونسکو می توانند آثار تاریخی ، طبیعی و فرهنگی کشور خود را نامزد ثبت به عنوان میراث جهانی کنند . حفاظت از این آثار پس از ثبت در عین باقی ماندن در حیطه حاکمیت کشور مربوطه ، به عهده تمام کشورهای عضو خواهد بود .

مکان های میراث جهانی ثبت شده در سازمان یونسکو ، مکان هایی مانند جنگل ، کوه ، آبگیر ، صحرا ، بقعه ، ساختمان ، مجموعه و یا شهر هستند .

ایران در ۲۶ فوریه سال ۱۹۷۵ یعنی سه سال پس از تصویب کنفرانس عمومی یونسکو به عضویت آن درآمد . هر چند هر کشور در هر سال فقط می تواند یکی از آثار منتخب خود را به یونسکو معرفی کند تا در خصوص ثبت جهانی آن تصمیم گیری شود ولیکن با اتکا به اعتبار علمی و تلاش های گسترده مرحوم پرویز ور جاوند ، ایران در سال ۱۹۷۹ موفق شد همزمان سه اثر باستانی خود را در حافظه میراث جهانی یونسکو به ثبت برساند .

اولین اثر ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو نیایشگاه چغازنبیل است که متعلق به دوره عیلامی بوده که در حدود سال ۱۲۵۰ پیش از میلاد ساخته شده است . این نیایشگاه منحصر به فرد در استان خوزستان و در شهرستان شوش واقع گردیده است . چغازنبیل در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر باستانی شوش و ۳۵ کیلومتری غرب شهر باستانی شوشتر در نزدیکی منطقه باستانی هفت تپه می باشد . دسترسی به این اثر باستانی از جاده انحرافی در جاده شوش به اهواز و همچنین از جاده شوشتر به هفت تپه مقدور است .

نحوه کشف

در سال ۱۹۳۳ میلادی هنگامی که شرکت نفت ایران و انگلیس در حوالی رود دز به حفاری های نفتی مشغول بود ، یکی از کارمندان نیوزلندی شرکت به نام براون متوجه مجموعه ی عظیمی شبیه تپه شد که در مکانی مرتفع قرار گرفته بود ، او از آن مجموعه که در زیر خاک مدفون بود آجری کتیبه دار پیدا کرد . در همان زمان یک گروه باستان شناس در فاصله ی ۳۵ کیلومتری در شوش به کاوش های باستان شناسی مشغول بود . براون آن آجر را نزد گروه برد تا شاید از راز آن تپه پرده بردارند .

این گونه بود که حفاری های نفتی ، این گونه بود که حفاری های نفتی ، نام زیگورات چغازنبیل را در اذهان زنده کرد . بعدها کاوش های باستان شناسی بین سال های ۱۹۵۱ تا ۱۹۶۲ میلادی توسط رومن گیرشمن باستان شناس فرانسوی – انجام شد که اطلاعات مفیدی را در مورد چغازنبیل بیرون کشید .

کاربری چغازنبیل در نزد عیلامی ها

جغازنبیل یک زیگورات پرستشگاهی است که عیلامی ها برای خدایان خود ساخته بودند . این بنای شگفت انگیر یک مربع با ابعاد ۱۰۵ متر است که ارتفاعی در حدود ۵۲ متر داشته است . سازنده آن ، اونتاش ناپیریشا شاه عیلام در قرن سیزده پیش از میلاد بوده است . بنا از آجر ساخته شده است و بر روی آجرهای آن نوشته های زیادی به خط عیلامی دیده می شود که برروی آنها مطالبی تقریبا یکسان نوشته شده است . زیگورات چغازنبیل بنایی پنج طبقه است که در آخرین طبقه معبد اینشوشیناک خدای عیلام قرار داشته است .

به عقیده مردم عیلام اینشوشیناک حافظ شوش پایتخت عیلام بوده و عقیده داشتند این خدا از این مکان به آسمان می رود و سپس به زمین باز می گردد . در تمام طول بنا آب راهه هایی دیده می شود که احتمالا برای هدایت بارش های شدید منطقه بوده است . دور تا دور بنا سنگفرش بوده و در بعضی از آثار جای پای بچه دیده می شود که دلیل وجود آن ها تاکنون ناشناخته مانده است .

در شمال غربی بنا پناه گاه هایی دیده می شود که مربوط به یکی دیگر از خدایان عیلامی به نام ایشنیکراب است . درون محوطه یک ساعت خورشیدنی بزرگ نیز دیده می شود .

سیستم آب رسانی چغازنبیل یکی از شگفتی های این معبد است . رود دز از نزدیکی چغازنبیل می گذرد ولی به دلیل اینکه رود سطح دشت را فرسایش داده و بستر رودخانه را در سطح پایین تری از سطح دشت است امکان استفاده از آب آن برای اهالی فراهم نبوده است . بنابراین شاه عیلامی اونتاش ناپیریشا دستور ساخت کانالی به طور ۴۵ کیلومتر می دهد تا آب رود کرخه را که هم سطح زمین چغازنبیل بوده ، به این معبد برسانند .

این آب پس از این که از هفت تپه عبور می کند به چغازنبیل می رسد ولی به دلیل اینکه آب کرخه پس از گذر از دشت خوزستان گل آلود می شود ، آب را در حوضچه های ته نشینی بزرگ و کوچکی می ریخته اند و با گذر از تبنوشه ها و استفاده از قوانین منسوب به فیثاغورت تصفیه کرده و گل آن را جدا می کردند . به احتمال قوی این قدیمی ترین تصفیه خانه آب جهان می باشد .

این زیگورات در مرکز شهر دور – اونتاش قرار داشت که در سال ۶۴۰ پیش از میلاد به فرمان آشور بانی پال در جنگ با هومیان هالتاش آخرین شاه عیلام ویران شد . این شهر دارای دو حصار بود که درون حصار داخلی بخش آیینی قرار داشت و دارای هفت دروازه بوده است .

جلوی پلکان جنوب شرقی هم هفت ردیف قربانگاه قرار دارد که نشان از تقدس عدد ۷ در نزد عیلامیان داشته است . دروازه های جنوب شرقی با قیر بند کشی شده و برروی آن به وضوح رد ارابه دیده می شود . این دروازه محل عبور ارابه ها بوده است .

شش دروازه دیگر از راه های سنگفرشی به زیگورات می رسیده اند چهارگونه این بنای عظیم درست در جهت یکی از جهات چهارگانه اصلی بنا شده است که نشان از شناخت جهات اصلی توسط عیلامیان دارد . طبقه اول ۱۰۵ متر در ۱۰۵ متر است و یک متر از سطح زمین بالاتر است و عرض دیوارهای آن ۳ متر می باشد .

فهرست میراث فرهنگی ایران

فهرست میراث فرهنگی ایران

فهرست میراث فرهنگی ایران

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *