نروژ چگونه کشوری است؟ سفر به دل تاریکی 

نروژ چگونه کشوری است؟ 

نروژ در نیمکره شمالی و شرقی ، در شمال قاره اروپا و در کنار دریاهای شمال ، نروژ و بارنتز واقع شده و با کشور های سوئد در شرق و فنلاند و روسیه در شمال شرقی همجوار است.

پایتخت این کشور اسلو است و از شهر های مهم آن می توان بروگن ، تروندهیم ، درامن و استاوانگر را نام برد. زبان رایج این کشور نروژی است که با خط لاتین نوشته می شود. مذهب عموم این کشور مسیحیت لوتری است.

نروژ چگونه کشوری است؟ ایمنی و امنیت در نروژ

 • آمار جرائم در نروژ نسبتا پایین است ولی این بدان معنی نیست که هموطنان در حفظ و نگهداری اموال و مدارک مسافرتی دقت نداشته باشند و بدون رعایت احتیاط در سطح شهر رفت و آمد کنند. جیب بری ، سرقت پول و گذرنامه و دیگر جرائم خرد خصوصا در فصل تابستان و در محل های دیدار جهانگردان اتفاق می افتد.

 

نروژ چگونه کشوری است؟ قوانین و آداب و رسوم نروژ

 • قوانین این کشور در رابطه با جرائمی نظیر حمل یا استعمال داروهای ممنوعه و از جمله مواد مخدر و روانگردان بسیار سختگیرانه است و چنانچه در زمان ورود به کشور در اثاثیه مسافر کشف شود ، فرد به عنوان قاچاق کننده این مواد تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.

 

 • برای رانندگی در این کشور باید گواهینامه نروژی یا یک گوهینامه بین المللی در اختیار داشته باشید.IDP یک مجوز بین المللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از ۱۶۰ کشور جهان رانندگی کنند. مضاف بر اینکه این مجوز به عنوان یک سند معتبر بین المللی ، می تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید. اضافه می شود متقاضیان این ننوع گواهینامه ها می توانند در داخل کشور با مراجعه به معاونت راهنمایی و رانندگی و با ارائه گواهینامه ایرانی معتبر خود ، نسبت به دریافت آن اقدام کنند.

 

 • به علت عدم وجود قرارداد انتقال محکومان از حبس میان دو کشور ، در صورتی که فرد به هر عنوان مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود ، باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری کند.

 

 • چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مأموران بخواهید به استناد ماده ۳۶ کنوانسون وین ناظر بر امو کنسولی ، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیک ترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید ، از امضای هر گونه اوراق و اسناد خودداری فرمایید. البته باید مطلع باشید که شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور نروژ نیست.

 

 • نروژ دارای قوانین سخت مهاجرتی است. در صورت سفر به این کشور نباید بیش از مدت تعیین شده در ویزای این کشور ، در این کشور اقامت داشته باشید.

 

الزامات ورود و خروج نروژ

 • در کشور های عضو اتحادیه اروپا از جمله نروژ ، قانون شنگن حاکم است و بر این اساس صدور روادید خصوصا برای اتباع کشور های آسیایی با تاخیر و حساسیت بیشتری انجام می پذیرد.

صدور و تحصیل روادید به دو صورت انجام می شود:

الف: دریافت دعوتنامه از سوی اقوام فرد متقاضی روادید که به صورت قانونی در این کشور اقامت دارند و در صورت لزوم وی را از نظر مالی پشتیبانی خواهند کرد

ب: فرد تقاضای خود را شخصا یا از طریق آژانس های مسافرتی به نمایندگی این کشور در تهران ارائه کرده و نمایندگی نروژ پس از ااحراز شرایط عمومی ، تمکن مالی و عدم سوء پیشینه متقاضی در بانک اتحادیه اروپا در این زمینه و با اخذ گرو سند منزل و … برای فرد روادید مورد درخواست را صادر خواهد کرد.

 • هموطنان در صورت تحصیل روادید شنگن می توانند به تمام کشور های عضو اتحادیه مسافرت کنند و در این خصوص با مشکل مواجه نخواهند شد. لازم به ذکر است چنانچه دولت نروژ با صدور روادید شنگن فردی مخالفت کند یا فرد را پس از ورود به این کشور به دلایلی اخراج کند ، فرد مذکور با توجه به همکاری های اطلاعاتی دول عضو اتحادیه اروپا در قالب سیستم Euro Doc از سفر به دیگر کشور های عضو اتحادیه محروم خواهد بود.
 • صدور روادید جعلی برای سفر به اتحادیه اروپا از جمله مواردی است که در حال حاظر رایج است. بر این اساس ضروری است حتما در انتخاب شرکت مسافرتی با سفارت این کشور در تهران مشورت کنید.
 • هزینه صدور روادید شنگن توسط این کشور ۳۵ یورو است.

 

توضیح:

شنگن عنوان توافقات میان تعدادی از کشور های اروپایی است که با هدف کنترل بهتر مرزی و همکاری در این رابطه به امضاء رسیده است. این کشور ها عبارتند از : آلمان ، اتریش ، اسپانیا ، ایسلند ، ایتالیا ، بلژیک ، پرتغال ، دانمارک ، سوئد ، فرانسه ، فنلاند ، لوکزامبورگ ، نروژ ، هلند و یونان.

دولت های نروژ و ایسلند بدون اینکه در عضویت اتحادیه اروپایی باشند ، از مقررات شنگن تبعیت می کنند و بالعکس. انگلستان به رغم عضویت در اتحادیه اروپایی متعهد به مقررات شنگن نیست ، این دولت ها براساس مقررات شنگن ضمن تسهیل تردد اتباع خود در محدوده شنگن ، ورود و خروج اتباع خارجی را نیز به این محدود به صورت مشترک مدیریت می کنند.

علاوه بر کشور های فوق ، ۱۰ کشور استونی ، اسلواکی ، اسلوونی ، جمهوری چک ، قبرس ، لتونی ، لهستان ، لیتوانی ، مالتا و مجارستان که در می ۲۰۰۴ به عضویت اتحادیه در آمده اند ، موظف هستند مقررات شنگن را در قوانین ورو و خروج خود وارد کنند.

بهداشت:

 • بنابر گزارش سازمان بهداشت جهانی امکان ابتلا به بیماری ذیل در این کشور وجود دارد:

انسفالیت(تورم مغزی)

 • امکانات بهداشتی ، تجهیزات بیمارستانی ، دارو و درمان در کشور نروژ تقریبا مناسب و در همه بخش ها و شهرستان ها در دسترس است. مشکل اساسی در این زمینه هزینه بالای دارو و مراحل مختلف درمان است که در این خصوص توصیه می شود در صورت سفر به این کشور از تسهیلات مربوط به بیمه سفر استفاده کنید. البته باید گفت بیمه های موجود تنها برای موارد پیش بینی نشده و نمی توان از تسهیلات آن برای درمان بیماری های خاص بهره برد.
 • لازم است قبل از سفر به این کشور کنترل کنید واکسن های چهار گانه (کزاز ، دیفتری ، فلج اطفال و سرخک) خصوصا اطفال را در تاریخ مقرر زده باشید. همچنین بهتر است قبل از مسافرت خود را در برابر بیماریهای تب زرد ، تب تیفوئید و هپاتیت نوع A و B واکسینه کنید.
 • با توجه به وجود بیماریهای مسرس نظیر هپاتیت B و ایدز لازم است ضمن رعایت نکات بهداشتی ، از هرگونه ارتباطات غیر مطمئن پرهیز کنید.
 • سعی کنید در تهیه خوراک و آب مناسب دقت کنید.
 • جهت کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از جدول مربوط به بیماری های موجود در این کشور می توانی به سایت بهداشتی جهانی who.int/countries/en مراجعه کنید.

 

نروژ چگونه کشوری است؟  

شرایط سفر و اطلاعات سودمند در مورد نروژ

 • خرید کالا و استفاده از سرویسهای عمومی صرفا با پول رایج این کشور انجام می شود. البته می توان دلار و یا دیگر ارزهای موجود را در بانک ها ، صرافی ها یا هتل های نروژ به پول محل تبدیل کرد.
 • در بدو ورود به این کشور چنانچه در اسلو اقامت کردید ، سعی کنید در اولین زمان ممکن آدرس نمایندگی جمهوری اسلامی لیران را که به همین منظور در اختیار شما قرار گرفته است ، پیدا کنید تا در صورت وقوع حادثه و یا نیاز به مراجعه ، دچار مشکل نشوید.
 • در خصوص خرید از فروشگاه های بزرگ این کشور توصیه می شود تا هنگام خروج ؟ از فروشگاه ، رسید خرید را در اختیار داشته باشید تا در صورت کنترل امنیتی و تقاضای رسید بتوانید آن را در اختیار مأموران فروشگاه قرار دهید.
 • چنانچه در این کشور دچار حوادثی مثل سرقت پول یا مدارک مسافرتی شدید ، ضروری است قبل از هر کار موضوع را به اطلاع پلیس محل برسانید و گزارش پلیس را در این رابطه دریافت کنید. بدیهی است گزارش رسمی پلیس ، به شما امکان خواهد داد موضوع را در نهاد های مربوطه به نحو مؤثر تری پیگیری کنید.

 

نروژ چگونه کشوری است؟ 

 

جاذبه های نروژ

نروژ

فصل سفر به نروژ

نروژ

جاذبه های اسلو

نروژ

جاذبه های سفر به اسلو

نروژ

راهنمای سفر به نروژ

نروژ

گردشگری در نروژ

نروژ

نروژ چگونه کشوری است؟

نروژ چگونه کشوری است

سفر به دل تاریکی

طبیعت-نروژ

سفر به نروژ

سفر به دل تاریکی

نروژ

سفر به دل تاریکی

جاذبه های گردشگری نروژ

نروژ

روگن ، تروندهیم ، درامن

نروژ

نروژ چگونه کشوری است؟

نروژ چگونه کشوری است

بروگن

نروژ

نروژ چگونه کشوری است؟

نروژ چگونه کشوری است

سفر به شمال اروپا

نروژ شمال قاره اروپا

رزرو هتل در نروژ

سفر به دل تاریکی

جاذبه های نروژ

طبیعت-نروژ

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *