نکته هایی که برای مهیا کردن خودرو در مقابله با روزهای سخت زمستانی باید دانست

نکته هایی که برای مهیا کردن خودرو در مقابله با روزهای سخت زمستانی باید دانست

پاتیناژ در جاده

هیچ چیز سخت تر از آن نمی شود که در سفر زمستانی تان با سرمای جاده و خودرویی که مدام یک جای کارش می لنگد . سر و کله بزنید . شوخی بردار نیست . خطر مرگ و سرمازدگی در کمین سرنشینان خودروهایی است که در جاده های زمستانی گیر می کنند . این هفته در کوله پشتی به شما می گوییم در فصل زمستان ، قبل از شروع سفر با وسیله شخصی ، چطور خودرو خود را مجهز کنید .

به همرا داشتن وسایل ضروری

ساده ترین کاری که برای مقابله با هوای سرد می توانید انجام می دهید ، به همراه داشتن وسایل و ابزارهای ضروری است . مطمئنا لاستیک زاپاس و جعبه ابزار نیاز است ذاما بهتر است چیزهای دیگری مانند روغن موتور ، آب برای آبپاش و مایع ضدیخ در صندوق خودرو همراه داشته باشید . چراغ قوه یا چراغ هشدار ، کابل مخصوص برای عمل به اصطلاح باتری به باتری کردن خودرو زنجیر چرخ هم از دیگر چیزهایی است که اگر شب هنگام در جاده گیر کردید نیاز می شوند . حتی اگر لباس گرم پوشیده اید ، یک جفت دستکش ، چکمه و حتی یک پتو همراه خود داشته باشید.

فعال کردن ۴WD

اگر خودروهای شاسی بلند دارید مطمئن شوید سیستم پیشران چهار چرخ  (۴WD) که ممکن است در تابستان غیر فعال کرده باشید ، به درستی کار می کند ، حتی اگر از نظر شما سیستم ۴WD زیاد هم مفید نباشد ، بازهم آن را فعال کنید . این سیستم می تواند چسبندگی خودرو را در جاده های برفی و یخی افزایش دهد که امکان گیر کردن شما در برف و سرخوردن را کاهش می دهد . این سیستم ها بر حسب نوع خودروی شما متفاوت هستند ، اما دفترچه راهنمای سازنده خودرو بهترین توضیح را برای اینکه در چه محیطی و چگونه این سیستم را فعال کنید بیان خواهد کرد . البته به خاطر داشته باشید مجهز بودن خودرو به ۴WD به این معنی نیست که از هر نوع جاده ای می توانید عبور کنید یا اینکه با سرعت بیشتر از حد مجازی که برای خودروهای معمولی در نظر گرفته شده رانندگی کنید . ۴WD تنها کشش خودروی شما بر روی برف و یخ را نسبت به حالت عادی افزایش می دهد . اما باعث نمی شود هنگام ترمز ، تایر خودروی شما روی زمین محکم باقی بماند .

شیلنگ ها و تسمه های خودرو را کنترل کنید

تسمه و شیلنگ های داخل کاپوت خودرو به طور معمول که خودرو را برای سرویس می برید (معمولا هر ۳۰۰۰۰ مایل یکبار) کنترل می شوند . به هر حال باز هم بد نیست خودرو را به یک مکانیک نشان دهید و مطمئن شوید هر چیزی سر جای خودش است . هوای سرد باعث ضعیف شدن تسمه و شیلنگ ها می شود و اگر چیزی از این ها هنگامی که در حال حرکت بر روی جاده هستید بشکند یا آسیب ببیند ، فقط یک یدک کش می تواند  به کمک شما بیاید .

تعویض برف پاک کن ها و اطمینان از کافی بودن مایع داخل آب پاش

تصور کنید شب هنگامی که در حال حرکت در جاده هستید و برف یا بارون شروع می شود ، برف پاک کن را روشن می کنید تا بهتر ببینید ، اما فقط یک تکه لاستیک را مشاهده می کنید ،  که بر روی شیشه این طرف و آن طرف می رود و شیشه را پاک نمی کند ، در واقع تیغه های برف پاک کن خراب شده اند . دید کم در هوای سرد واقعا خطرناک است ، بنابراین مطمئن شوید تیغه های برف پاک کن خودرو کارایی لازم را دارند . پیشنهاد می شود هر ۶ تا ۱۲ ماه یکبار تیغه های برف پاک کن را تعویض کنید . مطمئن شوید مخزن آبپاش هم پر شده باشد .

مطمئن شوید المنت های شیشه و سیستم گرمایی خودرو به درستی کار می کنند  

وقتی که در زمستان خودرو بخار می کند ، به دلیل رطوبتی است که در داخل خودرو وجود دارد و بر روی شیشه چگالش پیدا می کند و دید شما را محدود می کند . بخار آب از پنجره باز یا حتی از نفس کشیدن به داخل خودرو نفوذ می کند . المنت های شیشه با گرم کردن شیشه این مشکل را حل می کنند و هوای موجود بر روی شیشه با گرم کردن شیشه این مشکل را حل می کنند و هوای موجود بر روی شیشه را خشک می کنند . اگر با وجود عملکرد خوب این المنتها همچنان شیشه خودرو بخار می کند باید به دنبال بستن منافذ هوا در کنار شیشه ها یا درب خودرو باشید . سرمای هوای داخل خودرو باعث کم شدن تمرکز شما در هنگام رانندگی هم می شود . اگر بخاری شما خراب است احتمالا سیم پیچی بخاری مشکل دارد . اما در قبال گرمایی که داخل خودرو خواهید داشت ، صرف هزینه برای تعمیر آن به صرفه است .

کنترل میزان سوخت خودرو

آیا شما هم از آن دسته از افرادی هستید که صبر می کنند چراغ بنزین خودرو روشن شود ، بعد به جایگاه بنزین می روند و حداکثر ۴،۵ لیتر بنزین می زنند ؟ اگر این عادت شماست ، حداقل در این فصل از سال این عادت را تغییر دهید ، زیرا ممکن است در وسط راه سوخت شما تمام شود . در مورد خودروهای گازسوز مسئله کمی پیچیده تر است . هوای سر و متغیر می تواند باعث چگالش بر روی دیواره های مخزن گاز تقریبا خالی شود ، و کم کم آب وارد مخزن شده و از آنجایی که آب از گاز سنگین تر است در کف مخزن جمع می شود و یخ می زند و مانع شارش گاز به سمت موتور می شود . تعمیر دستگاهی که با این شرایط مواجه شده است هم کمی گران است . بنابراین سعی کنید تا جایی که امکان دارد مخزن سوخت را پر نگه دارید .

استفاده از مقدار کافی ضد یخ

ضدیخ – ضد جوش ، موتور خودرو را از یخ زدگی در هوای سرد و از گرمای بیش از حد در هوای گرم محافظت می کند . همچنین از خوردگی موتور جلوگیری می کند . رعایت نسبت مناسب ضد یخ و آب رادیاتور بسیار مهم است . نسبت ۵۰، ۵۰ معمول است و از یخ زدگی مایعات تا دمای منهای سی و چهار درجه فارنهایت جلوگیری می کند . خوشبختانه نیازی نیست با استفاده از فنجان این نسبت را تنظیم کنید . می توانید بطری های ترکیبی که نسبت معین آب و ضدیخ در آن وجود دارد را از جایگاه های سوخت خریداری کنید . اگر به میزان ضد یخ توجه نکنید ، امکان یخ زدگی سرد کننده و داغ شدن بیش از حد موتور وجود دارد ، احتمال خرابی واشر سر سیلندر و نیاز به تعویض آن وجود دارد .

کنترل روغن و غلظت میزان چسبندگی آن

روغن ، سطح فلزی موتور را روان می کند و از اصطکاک زیاد و نهایتا آسیب آن جلوگیری می کند . چسبندگی یا غلظت روغن تاثیر زیادی بر کارایی موتور دارد . اگر روغن خیلی غلیظ باشد ، سرعت آن کم می شود و موتور داغ می کند . در فصل زمستان ، سرمای هوا باعث بالاتر رفتن غلظت روغن می شود ، اما این مشکل را می توانید با استفاده از خرید روغن موتور با میزان چسبندگی کمتر حل کنید . بازهم راهنمای استفاده از خودرو که توسط شرکت سازنده خودرو تهیه شده می تواند به شما در انتخاب روغن مناسب برای فصول مختلف کمک کند . به یاد داشته باشید که اکثر متخصصین توصیه می کنند روغن خودرو را هر ۳۰۰۰ مایل یکبار یا هر سه ماه تعویض کنید .

از سالم بودن باتری خودرو مطمئن شوید

باتری خودرو معمولا ۳ تا ۵ سال عمر می کند ، بنابراین بهتر است عمر باتری خودروتان را به خاطر داشته باشید . اگر موقع تعویض باتری است بهتر است سعی کنید در فصل پاییز که باتری ها قیمت کمتری دارند این کار را انجام دهید . در فصل زمستان فشار بیشتری به خودرو وارد می شود و موتور شرایط سخت تری برای کار کردن دارد بنابراین فشار بیشتری به باتری خودرو وارد می شود . اگر باتری شما آن قدرها هم مسن نیست باز هم بهتر است نگاهی به آن بیندازید و کابل ها و اتصالات را کنترل کنید تا مشکلی نداشته باشند .

و احتمالا فرسوده نشده باشند . اگر پودری سفیدرنگ دور اتصالات باتری مشاهده می کنید ، این بر اثر اسید باتری به وجود آمده است . با استفاده از جوش شیرین و به کمک کمی آب و یک مسواک مستعمل می توانید آن را به راحتی پاک کنید . بر روی اکثر باتری ها علائمی وجود دارند که نیاز به تعویض یا شارژ باتری را نشان می دهند درون باتری هم مایعی وجود دارد که باید کنترل شود ، در این باتری ها درپوشی وجود دارد که با استفاده از برداشتن درپوش می توانید از میزان مایع داخل آن مطمئن شوید ، اگر میزان مایع کم است با استفاده از آب مقطر میزان آن را افزایش دهید ، البته مطمئن شوید که میزان مایع خیلی زیاد نشود .

با استفاده از لاستیک های مناسب و کنترل فشار باد

جاده های خیس یا یخ زده ممکن است باعث تصادف های خطرناکی شوند ، بنابراین مطمئن شوید لاستیک خودرویتان توانایی لازم برای مقابله با این شرایط آب و  هوایی را دارد . اگر از لاستیک های معمولی استفاده می کنید ، کنترل فشار هوای لاستیک ها را فراموش نکنید . لاستیک های با باد زیاد ، میزان اصطکاک را کاهش می دهند و منجر به سر خوردن خودرو می شوند . پس بهتر است خودرو را به یک آپاراتی برده و باد لاستیک را کنترل کنید .

بعضی افراد مقداری نمک هم در خودرو نگه می دارند . اگر خودرو در برف یا یخ گیر کند ریختن نمک جلوی لاستیک خودرو می تواند به حرکت خودرو کمک کند . اگر احساس کردید خودرو در حال سرخوردن بر روی جاده یخ زده است سریع ترمز نکنید ، حتی اگر همه سرنشینان هم فریاد بزنند ترمز کن ، به جای آن پای خود را از روی پدال گاز بردارید و با چرخاندن فرمان در جهت خلاف سر خوردن ، خودرو را کنترل کنید . اگر در مناطقی با زمستانهای شدید زندگی می کنید خرید لاستیک های مخصوص برف و زمستان می تواند مؤثر باشد ، زیرا ا ین لاستیک ها باعث اصطکاک بیشتر با جاده و ترمز و کنترل بهتر خودرو می شوند ، استفاده از زنجیر چرخ را هم فراموش نکنید .

مهیا کردن خودرو در مقابله با روزهای زمستانی

Please follow and like us:

دیدگاه ها بسته شده است