نگین گردشگری آذربایجان غربی

نگین گردشگری آذربایجان غربی

 جستاری که می­خوانید سخنرانی دکتر ایرج افشاری (سیستانی) که درهمایش تکاب در مسیر توسعه در آذربایجان غربی تخت سلیمان ارایه شد.

استان آذربایجان غربی با طبیعتی سر سبز،کوه­های بلند ،هوای پاک و خوش ،رودها و چشمه­های پرآب ، تاکستان­ها و باغ­های پربار ،چراگاه­ها و جنگل­های سرسبز ، دامنه و دشتهای پراز گل و دریاچه نیلگون ارمیه و برخورداری از جاذبه­های طبیعی،تاریخی،فرهنگی و هنری ،مردم خونگرم ومهمان نواز،همزیستی مسالمت آمیز قوم­های،پارس ،ترک،ارمنی،آشوری و هم­جواری با کشورهای آذربایجان،ارمنستان،ترکیه و عراق به عنوان یکی از مرکزهای ارزشمند گردشگری،توان بالایی،در بهره گیری از گردشگری داشته و زمینه­ی مناسبی ، برای فراخواندن گردگشران داخلی و خارجی دارد این استان از دیدگاه طبیعت گردی با اکوتوریسم ، یکی از پنج استان نخست کشور و از دیدگاه جاذبه تاریخی ، فرهنگی و هنری رتبه هفتم ایران را داراست .

شهرستان تکاب در جنوب خاوری استان آذربایجان غربی در دامنه رشته کوه زاگرس قرار گرفته ویکی از نواحی ارزشمند تاریخی ،برای بررسی گذشته انسان پیش از تاریخ است زیرا در آن نشانه­ها و مانده­های استقرار ،از هزاره­ی نخست پیش از میلاد تا سده ۱۱ ه ق دیده می­شود .

این شهرستان از روزگاران کهن و دوران ماد ، هخامنشی،اشکانی و ساسانی ، گذرگاه شاهراه­های بزرگ بوده است ، که از همدان به سوی ارمنستان و آسیای کوچک می­رفته و ازدیدگاه نظامی نیز،اهمیت بسیاری داشته و جای برخورد قوم­ها گوناگون بوده است .

شهر و شهرستان تکاب ، ازدیر باز آنجرود،ساروقورغان ،سرزمین افشار،یوخاری محال ، تیکان تپه،پیکان تپه و تکاب خوانده شده­اند .تکاب به معنی آب باریک و زمینی است ، که آب انکی در آن ، روان باشد .

زبان مردم این ناحیه ، با اندکی تفاوتی در گویش ،همان زبان ترکی آذری است ، ولی واژگان را درست کامل و نوشتاری بیان می­کنند . همیه پیرو آیین اسلام و مذهب شیعه،سنی و گروهی اهل حق هستند .

تکابی­ها،مردمانی آزاده،بردبار ، سخت کوش،میهمان نواز،پاک اندیش و میهمان دوست هستند توانمندی­ها و جاذبه ­های طبیعی ، تاریخی و فرهنگی بسیاری، در شهرستان تکاب وجود دارد،آثار تاریخی ، فرهنگی و هنری را برای سفر به این ناحیه فرا می­خواند .

کوه­ها ، دره­ها ، غاره ا، دشت­ها ، آبشارها ، چشمه­ها ، روستاهای ویژه و جاهای خوش آب و هوا و آثار بسیار با ارزش و تاریخی دوران­های گوناگون ، ازجمله جاذبه ­های طبیعی و دیدنی این شهرستان می­باشند، که به گفته کارشناسان بهره گیری مناسب و بجا از آنها،می­توان گردشگری را در این ناحیه روشنایی بخشیده و انگیزه دگرگونی اقتصادی استان شود. افزودن بر آن ، زنده کردن و آفریدن زمینه­های توسعه­ی گردشگری در ناحیه، می­توان نقش ارزنده­ای ، در بالا بردن فرهنگ عموم و آفرینش تولید و کار و بهره گیری اقتصادی ، ازجاذبه­های ناحیه داشته باشد . برپا گزارش­های سازمان علمی-فرهنگی یونسکو و داده­های آماری جهانی ، بیشترین درآمد گردشگری در جهان وا بسته به طبیعت گردی است . گردشگران پیش­تر به دیدن جاذبه­های طبیعی روی آورده­اند و از جاهایی دیدن می­کنند ، که دارای بیش ترین پهنه فضای سبز و محیط زیست دست نخورده را دارا باشد .

کوهستان­ها و چکادهای زیبا و شگفت تکاب ،چون بلقیس ،فروخ بٌلاغ اٌزنو،گٌرگٌر،قره داش ،چال داغ و پروخان ، شماری از دوستداران به ویژه کوهنوردان و گردشگران را ، به این شهرستان فرا می­خوانند رودخانه های بسیار ،چون  چَم قوره ،چَم آق دره ، چهار تاق ،ساروق و چَم قره قیه ، که به زرین رود می­ریزد ، دراین ناحیه وجود دارند که کرانه­ی آن­ها ، جاهای مناسبی را برای کوشش­های گردشگری ،تفریحی و گذراندن زمان بیکاری فراهم می­کند و انجام ورزش­های گوناگون ، ازجمله شنا و ماهی­گیری ، دراین رودها شدنی است .

شهرتکاب چشمه­های آب معدنی و آب شیرین و گوارای بسیاری،ازجمله قزل بٌلاغ ،گٌرگٌر،آق بَلاغ ،شیطان قلعه ، قینرچه،زرشوران ،آغ دره­ی بالا ، میانی و پایین ،قزقَاپان سنگ ، احمد آباد ، برنجه ، دورپاش . طٌماع دارد که از جاذبه ارزشمند گردشگری در طبیعت بوده و شمار بسیاری از گردشگران و دوستداران طبیعت را به سوی خود فرا می­خوانند ، به انگیزه­ی چگونگی طبیعی، اقلیمی و کوهستانی بودن شهرستان تکاب ،چراگاه­ها و جنگل­های انبوهی وجود دارد که همراه با میدان­های زیستی ،رودها و چشمه­ها مجموعه از اکوسیستم­ها راپدید آورده است که از جاذبه ­های ویژه گردشگری به شمار می­آیند و از ارزش­های گردشگاهی و گردشگری برخوردارند .

شهرستان تکاب به انگیزه داشتن آب بسیار و پوشش گیاهی توانگر ، به عنوان یکی از زیستگاه­های ارزشمند گونه ­های بومی و کوچنده­ی جانوری منطقه از جمله قوچ و میش وحشی ،کَل ، خرس ، گراز ، گرگ ،سنجاب ، گربه ­وحشی ، سگ آبی و پرندگان چون کبک گوزل ،کبک چیل ، بلدرچین ، باقِرقِره ، قمری و کبوتر شناخته شده است .

در این شهرستان جاهایی وجود دارد که با نگرش ارزش ملی و منطقه­ای و نگهداشتن برابری اکولوژیک و بایستگی نگهداری و افزایش زاده­ی جانوران وحشی و نگهداری پوشش گیاهی دارای ارزش بوده و دردست نگهداری قرار گرفته­اند .

شهرستان تکاب گذشته از جایگاه ویژه طبیعی جغرافیایی و داربودن سرچشمه­ی سرشار زیر زمینی به ویژه کانی، ازجمله سرب و روی انگوران سرب­آی قلعه سی ، زرنیج زره شوران ،مس یایچه باغ ، طل ا، آنتیموان ، کائولن، بوکسیت ، نمک خوراکی و گچ از دیدگاه تاریخی نیز از کهن سال ترین نواحی ایران به شمار می­رود و از دیرباز دارای فرهنگی باشکوه بوده است به گونه­ای که می­توان آن را یکی از نخستین مرکزهای پیدایی فرهنگ انسانی دانست .

مجموعه باستانی و تاریخی تخت سلیمان با چشم­اندازها ودِهِش­های طبیعی خود و پیرامون ، پدیده شگفت و بی همانندی است آب­های معدنی ،جاهای دیدنی ،کوهستان­های سبز و خرم پیرامون این مجموعه از سازهای ارزشمند فراخواندن گردشگران است .

تخت سلیمان ، در ۴۲ کیلومتری شمال خاوری شهر تکاب و ۲ کیلومتری شمال خاوری روستای احمد آباد قرار گرفته و یکی از ارزشمندترین و نامورترین مرکزهای تاریخ و فرهنگ ایران و جهان به شمار می­رود و چهارمین محوطه باستانی است که در آخر تیرماه ۱۳۸۲ خورشیدی در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده است .

تخت سلیمان ، مجموعه از معماری دوران ماد تا ایلخانی را در خود جای داده و بر فراز سکویی گرد به پهنای چندصد متر ساخته شده است این سکو نتیجه­ی رسوب­های دریاچه به ژرفای ۴۵ تا۶۵ متر است که سده­هاست در ته آن چشمه­ای می­جوشد .

ایوان تاج گذاری خسروپرویز ، آتشکده­ی آذر گٌشسب و پرستش گاه آناهیتا همه روبه دریاچه و روی ایوان یا سکویی که بردشت پیرامون چیره می­باشد آفریده شده است . هم جواری این مجموعه با زندان سلیمان ، که از شگفتی­های طبیعی است ویژگی­های فرهنگی و طبیعی این مجموعه را درجهان ویژه و برتر ساخته است آتشکده­ی آذر گٌشسب ، که یکی از سه آتشکده­ی نامور ایران پیشین است در بخش شمالی محوطه تخت سلیمان قرار گرفته و ویژه پادشاهان و آرتشتاران و بزرگان ایران بوده و به عنوان نماد یگانگی کشور از احترام بالایی برخوردار بوده است این آتشکده را که همان نیایش گاه مشهور «شیز» است «آذر خوش»  نیز می­نامند . در نزدیکی آذر گٌشسب کان­های گوناگون و چشمه نفتی بوده که آتشکده به واسطه آن روشن بوده است و چون بر انبارهای نفتی قرار داشته از آتشکده های جاویدان به شمار می رفته است .

درکتابخانه ملی پاریس مٌهری وجود دارد که صورت و نام «بافرگ» نامی را که موبد موبدان آذر گٌشسب بوده است روی آن کنده بوده­اند .

شهرستان تکاب از دیدگاه آیین­ها و میراث معنوی مردم ، از گوناگونی ویژه­ای برخوردار است جشن­های ملی و مذهبی همسر گزینی ، سوگ­ها ، شیوه­ی زندگی مردم و دیگر آیین­ها و کنش­های فرهنگی آنان در بستر باورهای دینی و وابستگی­های ملی و منطقه شکل گرفته­اند که در کناردیگرجاذبه­ها وجود دارند و گردشگرانی که از این ناحیه دیدن کرده­اند شیفته این آیین­ها شده اند .

ادبیات شفاهی مردم این ناحیه نیز مانند پیشینه­ی تاریخی و فرهنگ آن سرگذشتی کهن و جایگاه ویژه­ای دارد در این ادبیات ، مهر انسانی با گزارش­های ساده دیده می­شود این سادگی در چامه­ی مردم این ناحیه به اوج میرسد چامه­ها، از طبیعت و زندگی روز مره و کار کوشش مردم الهام می­گیرد . رفتن گله به دشت و باز آمدن گله از چرا زیبایی طبیعت ،عشق و علاقه پاک دوجوان به هم و هم چشمی­هایی که پیش می­آید و بسیاری از این گونه از جمله مضمون­هایی است ، که در ادب و چامه­ی شفاهی مردم روستانشین ناحیه نهفته است .

موسیقی آذری پدیده­ای شکوفاست که در درازنای سده­ها پیوند جاودانی خود را با مردم این ناحیه نگهداشته است . سازه­ها ریشه این پیوند ، نوازندگان چیره دست یعنی عاشیق­ها هستند که خود از مردم برخاستند بامردم زیستند و با مردم ماندند .

موسیقی و چامه عاشیقی ، ریشه در گذشته ­های دور دارد چامه­ی عشیقی در قلمرو ادب شفاهی نام و نشان ویژه دارد چامه­های عاشیق­ها، در سبک­های گوناگون سروده می­شود ، ارزشمندترین آنها قوشماگرایلی، تجنیس ، دیوانی ، بایاقی ، سایا ، تاچماجا ، حربه زوربا و … هستند .

سازهای این ناحیه عبارتنداز: تار، کمانچه ، بالابان ، دف یا دایره ، تنبک ،دهل، سورنا ، جوزالا .

رقص مردم شهرستان تکاب ، پرجنب و جوش و شادی بخش است ، دست افشانس و پاکوبی گروهی مردمان و بانوان بسیار زیبا و دل­انگیز است . هنر رقص از دیرباز در شهرها و روستاهای این ناحیه رواج داشته و از بابستگی­های زندگی آنان به شمار می­آید . نام برخی از رقص­ها عبارتنداز :یارلی ، چایاخ ، سوسکایی ، لیلی لیلی ، قٌراخان .

شهرستان تکاب از دیدگاه هنرها سنتی و صنایع دستی، دارای جایگاه ویژه می­باشد و از مرکزهای ارزشمند صنایع دستی آذربایجان غربی است . ویژگی­های اندیشه­ای و روانی هنرمند تکابی چون ذوق و پشتکار و بردباری انگیزه شده است که فراورده­های دست ساز این ناحیه چه از دیدگاه کیفیت و چه از دیدگاه کمیت در میان دیگر نواحی و شهرهای استان مقام ارزنده­ای داشته باشند .

 دستان هنرمند و هنر آفرین بانوان و دوشیزگان سخت کوش این شهرستان ، سال­هاست که با بردباری ، شب و روز در دل تارهای به هم تنیده­ی فرش، گلیم و جاجیم ، بهترین نقش­های ریشه دار ایران را به نمایش می­نشانند و نازکی و زیبایی بانوانه­ی خود را در لابه لای تار و پود بافته­های گوناگون این سرزمین به سپرده نهاده و پیشکش دوستداران هنرهای ریشه­دار ایران می­کنند .

امروز برجسته ­ترین فراورده­ی دست ساز این ناحیه ، فرش است . فرش­های زیبا و گران­بها این شهرستان ، شهرت ویژه­ای در بازارهای فرش جهان دارد و از دیدگاه رنگ، بافت ، نقشه و زیبایی ، در رتبه نخست قراردارد .

 گردشگری آذربایجان غربی

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *