هاستل، اقامت ارزان

هاستل، اقامت ارزان

 فعالان صنعت گردشگری به این نتیجه رسیدند که قرار نیست فقط پولدارها به جهانگردی بروند. بخش عمده کسایی که دوست دارند سفر کنند طبقه متوسط و جوان ها هستند که نمی توانند بودجه زیادی برای سفر کنار بگذارند یا هزینه سفرهای لوکس رو بپردازند.

جذب این طبقه و فراهم آوردن شرایط برای سفر کردن آنها، پول زیادی را برای کشورهای میزبان به ارمغان می آورد. این وسط قشر جوان خیلی باارزش تر هستند چون معمولا بیشتر مایل به سفر به جاهای عجیب غریب تر و سفرهای ماجراجویانه هستند.  ارائه پرواز، هتل و تورهای ارزان قیمت بهترین راه کار برای جذب جوان های عاشق و بی پول است.

برای اقامت جوان ها، اقامت گاه های ارزان قیمتی در بیشتر کشورهای توریستی دنیا در نظر گرفته شده است که به آنها هاستل (Hostel) یا هتل جوانان می گویند. هاستل ها مخلوطی از مهمان خانه های ایرانی و خوابگاه های دانشجویی هستند البته کمی مدرن تر. این هاستل ها معمولا یک ساختمان کوچک یکی دو طبقه یا یک طبقه از یک ساختمان بزرگ تشکیل شده اند.

هاستل چیست؟

هاستل، پدیده‌ای جهانی

هاستل یا هوستل محل خواب ارزان قیمتی است که تخت‌های یک اتاق را به شما اجاره می‌دهد و در واقع یک اتاق بین چند نفر مشترکا بهره برداری می‌شود. تعداد تخت‌ها در هر اتاق از ۲ الی ۸ تخت متغیر است. هاستل‌ها هیچ چیزی از امکانات هتل‌ها کم ندارند و تنها چیزی که قیمت آنها را پایین می‌آورد استفاده کردن همزمان چند نفر از یک اتاق می‌باشد. البته تا آنجایی که تجربه نشان داده‌است خیلی به ندرت پیش می‌آید که تمام اتاق‌های یک هاستل پر از مسافر باشند، در ۸۰ درصد اوقات شما تنها یا با یک یا دو نفر دیگر در آن اتاق اسکان خواهید داشت.

هاستل‌های معتبر دارای اتحادیه بین المللی هستند و به مسافران و جهانگردانی که خواهان اقامت ارزان قیمت هستند در سراسر شهرهای کشورهای مختلف جهان سرویس می‌دهند.

بعضی از هاستل ها خیلی تمیز و شیکند بعضی ها کثیفی از سر و روشون بالا میره. ممکنه اتاق یک نفره یا دونفره هم داشته باشند یا اتاق های خوابگاهی، یعنی ۴ تا ۱۲ تخت توی یه اتاق دارند و هر تخت رو به یه نفر اجاره میدن. یعنی شما می توانید با چند نفر دیگه که هیچ وقت ندیدین هم اتاق شوید و البته هزینه اقامتتان سرشکن شود. این خاصیتی که هیچکدام از هتل ها ندارند.

در یک هتل پنج ستاره شاید دزدی شود ولی یه هاستل نه؛ البته احتیاط شرط عقل است. معمولا در اتاق های خوابگاهی کمدهای کوچکی برای اشیای قیمتی قرار دادند. پس بهتر همیشه یه قفل کوچک همراهتان باشد. مسئول هاستل از کسانی هستند که تقریبا می شود به آنها اعتماد کرد و مدارک و پول را سپرد.

هاستل ها همیشه وسایل خواب مثل ملافه و پتو در اختیار شما قرار میدهند ولی بعضی ها حوله رو در ازای دریافت مقداری پول به مسافر می دهتد. پس بهتره همیشه حوله همراهتان باشد. دمپایی را فراموش نکنید.

طبیعی است نباید از یه هاستل انتظار خدمات هتل چند ستاره را داشته باشید. شاید اگه تجربه اش را ندارید در ابتدا حتی خوشتان نیایید به ویژه اگه قبلا در هتل های لوکس اقامت کرده باشید. اما زود به این نوع اقامتگاه ها عادت می کنید و بعد از چند وقت از آن لذت هم می برید. آنجا را مثل خوابگاه بین المللی بدانید.

چندین سایت معتبر وجود دارند که به شما اجازه جستجو و رزرو هاستل را میدهند  مثل Booking و HostelBookers یا HostelWorld و… با وارد کردن نام شهر و تاریخ ورود و خروج می تونید لیست تمامی هتل ها و هاستل های آن شهر را که در این سایت ها عضو هستند را ببینید. می توانید نتایج را به راحتی بر اساس قیمت، تعداد ستاره هتل، فاصله از مرکز شهر یا برخی از امکانات دسته بندی کنید.

 مثلا می تونید فقط هاستل ها یا فقط هتل های پنج ستاره را ببینید یا اینکه نتایج رو بر اساس قیمت به طور صعودی یا نزولی مرتب کنید.

با کلیک کردن بر روی هر کدوم از هاستل ها می تونید صفحه اطلاعات اون را مشاهده کنید. معمولا این اطلاعات در صفحه هر هاستل پیدا می شود.

هزینه اقامت در هاستل

قیمت یک شب استرحت در هاستل های اروپایی برای هر نفر بین ۱۰ تا ۱۵ دلار متغیر است هزینه هاستل برای کشورهای آسیایی یا آمریکای لاتین به شبی ۵ دلار هم می رسد. البته قیمت اتاق های خصوصی یا Private کمی بیشتر است. اتاقهای خصوصی گزینه بهتری برای متاهل ها است. این در مقایسه با هتل های شبی ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار واقعا به صرفه است، همچنین در هتل شما امکان پخت و پز ندارید و مجبورید از غذاهای بیرون نیز استفاده کنید که آن هم هزینه شما را باز بالا می برد.

 ولی در هاستل شما می توانید مواد اولیه ارزان را از سوپرمارکت ها تهیه کرده و با استفاده از قابلمه و ظروفی که در آشپزخانه هاستل ها مهیا می باشد، خودتان در هاستل غذای مورد علاقه خود را بپزید و حتی باقیمانده آنرا برای فردا در یخچال هاستل نگهداری نمایید. البته قیمت های Private مربوط به اتاق هایی می شود که خصوصی فقط برای خود شماست و فرد دیگری در آن نیست و گزینه بهتری برای متاهل ها است و طبیعتا اندکی گران تر می شود! صد البته قیمت اتاق های private خصوصی در هاستل ها نیز گزینه های ارزانی نسبت به قیمت اتاق در هتل های گران هستند!

 کارت اشتراک سالیانه

اگر هاستل شما عضو اتحادیه بین المللی هاستل داران در سایت باشد، شما می توانید از هر یک از هاستل های زیر نظر این اتحادیه یک کارت فیزیکی عضویت دریافت کرده و از ۴۰۰۰ هاستل عضو این اتحادیه در سراسر دنیا از تخفیف قابل توجهی در قیمت هاستل ها برخوردار شوید. این کارت به ارزش تقریبی ۲۴ دلار است و به نام شما صادر می شود و به شما تخفیفی بین ۱۵ تا ۲۰ درصد در قیمت هاستل های عضو این اتحادیه در سراسر دنیا ارائه میدهد. همچنین اگر بیشتر از ۱۰ شب در یک هاستل قصد توقف دارید می توانید از صاحب هاستل یک تخفیف بیشتری هم برای اقامت طولانی مدت خود دریافت کنید..

رزرو هاستل

از طریق اینترنت به راحتی می توانید یک هاستل در هر شهر از هر کشوری که بخواهید پیدا کنید و سپس با تلفن زدن به آن، اتاق مورد نظر خود را رزرو کنید و برای این کار نیاز به پرداخت پول از طریق کارت اعتباری بین المللی ویزا کارت یا مستر کارت نمی باشد و همین بزرگترین مزیت آن برای ما ایرانیان است که تحریم بانکی بین المللی هستیم.

چند سایت معتبر که برای رزرو هاستل می تونید از آنها استفاده کنید :

سایت رزرو هاستل:


http://www.hihostels.com
http://www.hostels.com
http://www.belitonline.com/hostel-booking/
http://www.famoushostels.com/sorrento-hostel
http://www.hostelworld.com/hostels.php

زندگی در هاستل

زندگی در هاستل از این منظر قابل توجه‌ است که شما به راحتی با افرادی از کشورهای دیگر هم اتاق می‌شوید و می‌توانید دوستان بسیار زیادی را در کشورهای دیگر پیدا کنید و حتی قرار سفر بعدی را برای کشور آنها تنظیم کنید! (هم اتاقی‌های هاستل خود را پس از آشنایی در فیس بوک یا دیگر شبکه اجتماعی محبوب پیدا کنید و به لیست دوستانتان بیافزایید) چون اکثر توریستهای جوان دنیا به این محل ها می‌آیند و ارتباط مستقیم و نزدیکی باهم دارند امکان پیدا کردن دوستان صمیمی و نزدیکی از همه دنیا برای شما فراهم می‌شود و از آنجایی که همه توریست هستند می‌توانید در بعضی از قسمتهای سفر با آنها همسفر بشوید و با تقسیم کردن هزینه‌ها باز هم در پول مصرفی خود در حین سفر صرفه جویی عمده نمایید.

هاستل های معتبر دارای اتحادیه بین المللی به آدرس اینترنتی www.hihostels.com هستند و به مسافران و جهانگردانی که خواهان اقامت ارزان قیمت هستند در سراسر شهرهای کشورهای مختلف جهان سرویس می دهند. 

ویژگی هاستل‌ها

هاستل‌ها بر خلاف هتل‌ها دارای امکانات پخت و پز در آشپزخانه بوده و همه نوع وسیله طبخ مانند اجاق گاز، فر خوراک پزی، مایکروویو، توستر نان، قابلمه، ماهیتابه، بشقاب، قاشق و چنگال و لیوان و غیره در آنها برای آشپزی و غذا خوردن مهیا است. در کل استفاده از توالت و حمام و آشپزخانه در هاستل‌ها مشترک می‌باشد علاوه بر اینکه این مکان‌ها هم کاملا تمیز هستند.

هاستل در ایران

در ایران به مکانهای اقامتی ارزان قیمت شبانه روزی، مهمانخانه، مهمانپذیر و نیز مسافرخانه گفته می‌شود. در نیمه اول قرن چهاردهم خورشیدی، ساخت مسافرخانه‌های ارزان قیمت در شهرهای مختلف ایران گسترش یافت و در شهرهای مختلف این مکانها، در میادین اصلی شهر، دروازه‌های ورودی و نیز در مجاورت گاراژهای مسافرتی ساخته شدند. در دهه‌های اخیر، علاقه بیشتری به ساخت و اقامت در هتل به وجود آمده‌است. به همین دلیل، بسیاری از مسافرخانه‌های قدیمی تغییر کاربری داده‌اند. در دوره‌های قدیمی تر، کاروانسراها نقش مهمانخانه را بر عهده داشته‌اند.

چند نکته در خصوص هتل ها:

اغلب آژانس ها، فقط هتلهای لوکسی رو ارائه می دند که دست کم سه ستاره هستند یعنی اگه کسی دنبال هتل های خیلی ارزان یا هاستل باشد در آژانس ها پیدا نمی شود. 

گاهی اوقات هتل های لوکس نقص هایی دارند مثلا یکی از دلایل ارزانتر بودن هتل آنها این است که در حاشیه شهر قرار گرفتن و برای رفت و آمد باید هزینه کنید.

برای کشورهایی که ایرانی ها به ندرت به آن سفر می کنند مثل کامبوج یا شیلی این آژانس ها چیزی کمتر مواردی را ارائه می دهند.  و  آژانس های بزرگی که کارت اعتباری دارند هتلی را که خودتان پیشنهاد میدهید را رزرو می کنند.

کاری که آژانس ها می کنند عملا رزرواسیون نیست بلکه آنها از شما تمام هزینه اقامت رو می گیرند. نمی تونید برنامه را در سفر تغییر بدید مگه اینکه از پول خود بگذرید. اگر هم رزرو خالی انجام بدهند هزینه می گیرند در حالیکه بعضی سایت ها به شرط داشتن کارت اعتباری به رایگان این کار را انجام می دهند. اگر می خواهید از آژانس ها هتل بگیرید حتما دقیق در مورد جا و مکان  و تعداد ستاره های واقعی آن سوال کنید. هتل ها معمولا سایت دارند و می تونید اطلاعاتی که آژانس ها میدهند را با سایت مقایسه کنید.

گاهی آژانس ها موارد بدیهی را به عنوان امتیاز به شما القا می کنند مثلا می گویند سه شب هتل پنج ستاره به همراه سه وعده صبحانه. تمامی هتل های ستاره دار به شما صبحانه رایگان ارائه می دهند. به هر حال قبل از سفر سعی کنید اطلاعات لازم را بدست بیاورید. سایت جهانگردی سون تارا همسفر شماست.

منبع
مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیای انگلیسی، Hostel، بازبینی در تاریخ ۲۴ آوریل ۲۰۱۲.

 تارا رادفر

هاستل، اقامت ارزان

 

Please follow and like us:

9 دیدگاه ها

 1. zahra گفت:

  سلام
  ممنونم بابت اطلاعات مفیدتون.
  از این دست اماکن در تهران هم هست؟

 2. sana گفت:

  ممنون از اطلاعاتتون میشه بفرمایین مجوز راه اندازی یک هاستل را از کجا باید گرفت؟

 3. آیدین گفت:

  عالی بود .. ممنون

 4. fariba گفت:

  سلام برای راه اندازی یک سایت یا اپلیکیشن برای برگزاری تور (تهران گردی)فقط برای مسافران خارجی که به ایران می ایند از کجا؟ و چه مجوزی باید گرفت؟

  • حسینی گفت:

   سلام جهت راه اندازی سایت یا اپلیکیشن باید از رسانه های دیجیتال مجوز بگیرید ولی بخواهید پذیرای مسافران خارجی باشید باید از سازمان میراث فرهنگی مجوز بند ب برای تورهای ورودی بگیرید.

 5. محمدی گفت:

  سلام در گرگان هم هاستل وجود دارد؟ آدرسشو میشه بگید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *