همه چیز درباره سریلانکا

همه چیز درباره سریلانکا

سرزمین چای سیلان

سریلانکا بخشی از شبه قاره هندوستان محسوب می شود، که در جنوب کشور هند واقع شده و نام قدیمی سریلانکا سیلان بود. از فرآورده‌های مهم سری‌لانکا می‌توان به چای، کینین، قهوه، گائوچو، و نارگیل اشاره کرد اما بیشترین شهرت و درآمد خود را مدیون چای معروفش است. چای که در سراسر دنیا بازار خود را به دست آورده و نام سریلانکا را بر سر زبان ها انداخته است. اگرچه سریلانکا کشور ثروتمند و توسعه یافته ای نیست، اما بدون شک طبیعتی فوق العاده زیبا و بکر دارد. سریلانکا کشوری استوایی با جنگل های انبوه و سواحلی نیلگون است. سواحلی که زلالی سواحل مالدیو و زیبایی صخره های دریایی تایلند را یکجا به بازدیدکنندگان خود هدیه می کند.

سریلانکا کشوری تاریخی است که باید آن را کاوش کرد و به دنبال معبدهای خفته بر زیر نقاب طبیعت گشت. سریلانکا بسیار زیباست، ولی اگر باور ندارید، حتماً فیلم مشهور «ایندیانا جونز» را که در سرزمین افسانه ای سریلانکا ساخته شده است تماشا کنید تا نظرتان نسبت به این کشور تغییر کند. به سریلانکا، سرزمین تمدن گمشده در طبیعت خوش آمدید.

 

درباره سریلانکا

جمعیت این کشور ۲۰ میلیون و دویست هزار نفر است. زبان‌های رسمی آن سینهالی و تامیل و واحد رایج پول آن روپیه سری‌لانکا است. هر ۱۳۵ روپیه با یک دلار آمریکا برابری می‌کند. شهر “جایاوارداناپورا” در ۲۰‬کیلومتری شرق کلمبو نیز به عنوان پایتخت سیاسی سریلانکا در نظر گرفته شده است. “کندی”، “جفنا”، بندر “ترینکومالی”، “باتیکولا”، “پوتلام”، “دهی والا” دیگر شهر های مهم سریلانکا محسوب می‌شوند.

تاریخ سریلانکا به سال ۵۴۳ قبل از میلاد بر می گردد، زمانی که قبیله بزرگ سینهالا حکومت خود را  بر این سرزمین آغاز کردند. سرزمین سریلانکا تا همین اواخر با نام سیلان شناخته شده بود و در سال ۱۹۷۲ به سریلانکا تغییر نام یافت. البته هنوز نام سیلان بر روی برخی از محصولات سریلانکایی دیده می شود.

امروزه سرزمین سریلانکا، سرزمینی با تنوع نژادی و دینی است و این سریلانکا را به کشوری چند فرهنگی تبدیل کرده است. سریلانکا کشوری برای دوستداران طبیعت و تاریخ است. کشوری که وقتی درون مناطق جنگلی حرکت می کنید، ناگهان به معابد چند هزارساله بر می خورید. معابدن که نشان از تمدن عظیم این سرزمین ناشناخته دارد، پس اگر قصد سفر به سریلانکا را دارید نه با نگاه یک گردشگر بلکه با نگاه یک کاوشگر به این سرزمین سفر کنید.

سری لانکا بجز درپایتخت خود (کلمبو) فرودگاه مناسبی جهت نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر ندارد و برای سفر به سایر شهرهای این کشور باید از خودرو استفاده کرد. دو فرودگاه بزرگ جدید یکی در غرب و دیگری در شرق در حال ساخت می‌باشند.

مساحت سری‌لانکا ۶۵٬۶۱۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۹٬۶۶۸٬۰۰۰ نفر است. پایتخت این کشور شهر کلمبو با ۶۴۲ هزار نفر جمعیت می‌باشد.

 

درچه فصلی؟

گوناگونی آب و هوا در سریلانکا این کشور را به جزبره ای برای تمام فصول تبدیل کرده است. با وجود اینکه سریلانکا در منطقه استوایی قرار گرفته است، اما کوچک بودن و تفاوت آب و هوا در مناطق مختلف آن، این کشور را به مقصدی برای تمام فصول تبدیل کرده است. در سریلانکا بسته به منطقه سفرتان می توانید هر زمان از سال را انتخاب کنید.

هوای سریلانکا تحت تأثیر دو توده باران زا قرار دارد که مناطق مختلف آن را تحت تأثیر قرار می دهد. توده جنوب غربی بین ماه های می تا سپتامبر این منطقه از سریلانکا را دچار باران های شدید می کند و توده شمال شرقی بین ماه ها اکتبر تا ژانویه این منطقه از کشور را بارانی می کند. پس قبل از رفتن به سریلانکا، منطقه مورد نظر خود را با زمان هجوم توده های باران زا کنترل کنید.

 

جشنواره ها و رویدادها

با توجه به این که کشور سریلانکا طی سال های اخیر توانسته است نام خود را در کنار کشور های معروف توریستی جهان به ثبت برساند. این کشور به لحاظ برخورداری از طبیعت زیبا، پارک‌ های طبیعی، مناظر باستانی و فرهنگی با تمدن ۳‬هزار ساله همواره توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است. از جشنواره ها و رویدادهای مهم آن می توان به این دو مورد اشاره کرد:

۱- سال جدید اقوام سینهالا و تامیل (Sinhala and Tamil New Year): این جنش بزرگ ترین جشن سریلانکا محسوب می شود که در آن تمام اقوام سینهالا و تامیل که بیشترین جمعیت سریلانکا را تشکیل می دهند به جشن و پای کوبی می پردازند و کل کشور پر از آتش بازی و شادی می شود. این جشن هر ساله در سیزدهم آوریل برگزار می شود.

۲- جشن وساک (Wesak): بیشتر مردم سریلانکا بودایی هستند و این جشن، یکی از مهم ترین جشن های مذهبی آن ها در دنیا است. این جشن به مناسبت تولد و مرگ بودا که در یک روز است برگزار می شود و معمولاً بین ۱۲ تا ۱۴ آوریل است که در آن مردم به معابد می روند تا این روز را جشن بگیرند.

 

دیدنی ها

شهر کلمبو (Colombo):

  1. معبد سیما مالاکا (Seema Malaka)؛ ۲٫ کوه لاویانا (Mount Laviana)؛ ۳٫ معبد بودای گانگارامایا (Gengaramaya Buddhist Temple )؛ ۴٫ پارک ویهاراما هادوی (Viharamahadevi Park)؛ ۵٫ موزه ملی کلمبو (Colombo National Museum)

شهر کندی (Kandy):

  1. معبد دندان (Temple of the Tooth)؛ ۲٫ قبرستان نظامی کندی (Kandy Garrison Cemetary)؛ ۳٫ مجسمه بودای باهیراوکاندا ویها را (Bahiravokanda Vihara Buddha Statue)؛ ۴٫ موزه چای (Tea Museum)؛ ۵٫ معبد گادالادنیا (Temple of the Gadaladeniya)

خوردنی ها

  1. نان روتی (Roti)؛ ۲٫ برنج با پودر نارگیل(Pittu)؛ ۳٫ غذای دریایی (kool)؛ ۴٫ خوراک گوشت (Lamprais)؛ ۵٫ مرغ کاری (Chicken Curry)؛ ۶٫ خوراک سبزیجات (Kottu)؛ ۷٫ فالوده (Faluda)؛ ۸٫ کیک کنداکاووم (Konda Kavum)؛ ۹٫ شیرینی ککیس(kokis)؛ ۱۰٫ خوراک نارگیل (Pol Sambola)

خریدنی ها

  1. چای؛ ۲٫ قهوه؛ ۳٫ میوه های استوایی؛ ۴٫ جواهر آلات؛ ۵٫ دارچین؛ ۶٫ فلفل؛ ۷٫ ادویه؛ ۸٫ مجسمه های تزئینی

مراکز خرید برتر

شهر کلمبو (Colombo):

  1. فروشگاه استون اِن استرینگ (Stone ‘N’ string)؛ ۲٫ فروشگاه سلین (Selyn)؛ ۳٫ فروشگاه برفوت (Barefoot)؛ ۴٫ فروشگاه لاکسالا (Laksala)؛ ۵٫ میدان ایندیپندنس (Independence Square)

شهر کندی (Kandy):

  1. مرکز شهر کندی (Kandy City Centre)؛ ۲٫ بازار کندی (Kandy Market)؛ ۳٫ فروشگاه جایامالی باتیکس (Jayamali Batiks) 4. فروشگاه سلین (Selyn)؛ فروشگاه گاماجه (Gamage stores)

مراکز تفریحی برتر

شهر کلمبو (Colombo):

  1. ساحل بنتوتا (Bentota Beach)؛ ۲٫ ساحل نگومبو (Negombo Beach)؛ ۳٫ باغ وحش دهی والا (Dehiwala Zoo)؛ ۴٫ ساحل هیکادووا (Hikkaduwa)

شهر کندی (Kandy):

  1. منطقه اوداواتکله (Udawattekele)؛ ۲٫ دریاچه کندی (Kandy Lake)؛ ۳٫ استادیوم بین المللی کریکت پالکله (Pallekele Internarional Cricket Stadium)؛ ۴٫ منطقه نمای کندی (Kandy View Point)

زبان مردم سریلانکا

زبان سین هالی در سریلانکا زبان رایج و رسمی است اما مردم این کشور به زبان‌ های تامیلی و انگلیسی نیز صحبت می‌کنند. زبان تامیلی که تامیل‌ ها و مسلمانان به آن تکلم می ‌کنند از زبان‌ های کهن جهان است. بالغ بر۸۰‬میلیون نفر از تامیل‌ ها در هند، سنگاپور، برمه، اندونزی، ویتنام و برخی کشورهای شرق آسیا به آن تکلم می ‌کنند. زبان انگلیسی نیز با توجه به حضور انگلیسی‌ ها در گذشته این کشور به عنوان زبان ارتباطی به رسمیت شناخته شده و کاربرد نسبتاً مهمی در سریلانکا دارد.

 

پروازهایی که به سریلانکا می روند!

برای سفر به سریلانکا باید به پایتخت آن یعنی کلمبو سفر کنید. پرواز مستقیمی از تهران به کلمبو وجودندارد. شرکت های هواپیمایی الاتحاد، امارات، کویتی، القطری و عمان ایر با یک توقف از تهران به کلمبو پرواز می کنند.

 

ردیفهزینه های زندگیقیمت
۱ یک وعده غذای ارزان قیمت۱٫۹۰$
۲یک وعده غذای دو نفره با مخلفات (در رستوران متوسط)۲۲٫۶۰$
۳ساندویچ با مخلفات۴٫۲۰$
۴نوشابه قوطی۰٫۷۰$
۵آب (۰٫۳۳ لیتر)۰٫۴۰$
۶قیمت بلیت اتوبوس/ مترو یک طرفه۰٫۲۰$
۷ورودیه تاکسی۰٫۴۰$
۸بهای تاکسی به ازاری هر کیلومتر مسافت طی شده۰٫۳۵$
۹بلیت سینما۴٫۰۰$
۱۰سیب (یک کیلو)۳٫۰۰$
۱۱یک پاکت سیگار۵٫۰۰$

 

اطلاعات کاربردی
ویزانیاز دارد
جمعیت۲۰٫۲۷ میلیون
واحد پولLKR Sri Lanka Rupee
برابری پول با دلار۱٫۰۰ USD=132.76 LKR
ساعت رسمی۲:۰۰ جلوتر از تهران
آب لوله کشغیر قابل آشامیدن

 

درباره کشور سریلانکا

درباره کشور سریلانکا

 کشور سریلانکا

کشور سریلانکا

درباره کشور سریلانکا

درباره کشور سریلانکا

درباره کشور سریلانکا

درباره کشور سریلانکا

درباره کشور سریلانکا

درباره کشور سریلانکا

 کشور سریلانکا

کشور سریلانکا

درباره کشور سریلانکا

درباره کشور سریلانکا

درباره کشور سریلانکا

درباره کشور سریلانکا

درباره کشور سریلانکا

درباره کشور سریلانکا

کشور سریلانکا

کشور سریلانکا

درباره کشور سریلانکا

درباره کشور سریلانکا

سریلانکا

سریلانکا

 

منبع: نشریه مسافرت

 ویرایش و گردآوری: تارا رادفر

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *