هندوستان سرزمین رنگها و رقص ها

سرزمین هند با وسعتی حدود۲۸۷،۵۹۰/۳ کیلومتر مربع به عنوان هفتمین کشور جهان به شمار می رود این سرزمین در جنوب آسیا بین نپال ، چین و پاکستان قرار گرفته است نواحی شمالی و شمال شرق هند مورد هجوم جریان های هوا سرد کوه های همالییا است .

براثر وجود ارتفاعات و وجود بادهای موسمی ، موجب بارش فراوان در هند شده است و حتی گاهی ، بارش سالانه از ۵۰۰میلی متر تا ۲۰۰۰ میلی متر هم می رسد به طوری که بیشترین بارش در منطقه چراپونچی می باشد و به تدریج که به طرف جلگه گنگ نزدیک می شویم ، شاهد باران کمتری هستیم .

نام رسمی جمهوری هند

هند ، سرزمین پرجمعیت چند زبانی و از نظر اقلیم و نژاد ، ادبیات ، دین و … گوناگون و متنوع است زبان های رسمی هند ، هندی و انگلیسی می باشد اگرچه قانون اساسی هند ۱۶ زبان دیگر را به رسمیت شناخته است نژادمرمان هند، سفید می باشد . که ۹۷ درصد مردمان هندی و بقیه از نژاد زرد که شامل مغولی ، تبتی و چینی می باشد . دین بر هما یا هندو بیشتر در شبه قاره هند رایج است و هرچند که در ابتدا دین بودایی در هند پدید آمد اما پیروان چندانی پیدا نکرد و در میان  اقوام زرد پوست شرق و جنوب شرقی آسیا رواج یافته است .

از دیگر دین های رایج هند می توان به ترتیب اسلام ، مسیحی ، سیخ ، بودایی را نام برد و نوع حکومت آن جمهوری چند حزبی فدرال با دو مجلس قانونگذاری می باشد ، لوک سابا ( یا مجلس مردم ) متشکل از ۵۲۵ نماینده است که مستقیما به وسیله آرای مردم ایالات مخا=تلف هند انتخاب می شوند . راجیا سابا ( یا شورای ایالت ) حداکثر ۲۵۰نماینده دارد که ۱۲ نغ فر از آنها وسیله رئیس جمهور به این مقام منصوب می شوند . واحد پول هند روپیه است اختلاف ساعت این سرزمین از گرینویچ ۵+ می باشد و نیز اختلاف ساعت از تهران۲+ می باشد .

آداب و رسوم هندوستان

فرهنگ مردم نواحی مختلف این کشور بسیار قدیمی است . روش لباس پوشیدن ، غذا خوردن ، عادات و میراث فرهنگی خاص آن براساس مذهب و اعتقاداتشان است . به طوری که در نواحی شمالی به خصوص پنجاب جامو و کشمیر دارای فرهنگ و آداب رسوم متمایزی هستند نواحی شمال شرقی چون ایالات میزورام ، تری پورام ، مانیپور ، دارای فرهنگ بسیار قدیمی هستند  یا در قسمت بسیار شمالی این کشور صحرای لاداخ ، فرهنگ آنها بر مبنای مذهب بودیسم می باشد یا اوریسا و مادهیا ،پرداش که ایالات مرکزی هستند هنوز زندگیشان به صورت قبیله ای می باشد .

در هند الهه بیشماری وجود دارد که بسیاری برای مردمان هند محترم است که می توان از جمله الهه براهما ویشنو و شیوار را نام برد در روز ۲۱ فوریه مردمان هندو  ازدواج شیوا با همسرش پاروانی را جشن می گیرند در این روز به کنار رود گنگ که بسیار مقدس است می روند و غسل می کنند و سپس به دعا و نیایش می پردازند و تمام شب را به شادی می-گذرانند یا در مذهب هندورسم است که جسد مردگان را بسوزانند و خاکستر آن را به رود گنگ بسپارند یا در مورد گاوها که بسیار مورد احترام مردمان هندو است به طور که گاوها در شهر زندگی می کنند .

صادرات هندوستان

هند با توجه به شرایط آب و هوائی گرمسیر و مرطوب و وجود باران های فراوان از عمده ترین صادر کنندگان پنبه به شمار می رود و نوع پنبه ای که در هند کشت می شود بسیار با دوام می باشد .

بهترین محل کشت چای در نواحی آسیایی جنوب شرقی ، شرق آسیا و جزایر مجاور آن می باشد و با توجه به شرایط اقلیمی هند از عمده ترین تولید کنندگان چای دارجلنبگ در جهان می باشد و تنها نوع چای می باشد که احتیاج به جوش آوردن آب دارد و از انواع چای می توان به چای سفید ، چای سبز و …. اشاره کرد . برنج در نواحی استوایی و نیمه استوایی مرطوب و پرباران آسیا کشت می شود هند باوجوداینکه خود یکی از عمده ترین صادر کنندگان برنج می باشد.

اما از واردکنندگان برنج نیز محسوب می شود و این امر به خاطر جمعیت بسیار زیاد در سرزمین هند می باشد که تولیدات داخلی آنها پاسخگوی مصرف آنها نیست . هند در زمینه صنعت هم می توان گفت که با استفاده از سنگ معدنی اورانیم و رادیم و بهره برداری از نیروی اتم برای تولیدبرق و … بعد از آمریکا ، روسیه ، انگلستان ، فرانسه ، چین قراردارد و هند به رغم دستیابی به موفقیت عمده در زمینه کشاورزی ، صنعت و …هنوز یکی از کشورهای فقیر و درحال توسعه می باشد .

غذا هندوستان

هند باتوجه به شرایط اقلیمی ،جمعیت ، فرهنگ و آداب و رسوم دارای غذاهای بسیار متنوعی می باشد . از انواع غذاها می توان به تندوری ،کاری ،روغن جوش ،کرفته ، بریانی ، روغن حیوانی ،بادام و ادویه و … اشاره کرد نواحی شمالی هند از سبک آشپزی مغولی پیروی می کنند و بیشتر غذاهای مردمان شمال هند از گوشت به عنوان مهمترین مواد غذایی برای تهیه آشپزی استفاده می کنند و می توان روگان جوش و بریان را نام برد . در نواحی جنوبی هند از روغن نارگیل و فلفل بشتر استفاده می کنند .

روغن خردل و ماهی و خرچنگ بیشتر در منطقه شرق هند استفادده می شود . در نواحی غربی بیشتر از ادویه ها برای پختن غذا بهره میگیرند از ادویه مورد استفاده می توان هل ، پودر فلفل قرمز ،دانه فلفل سیاه ، زعفران ، زردچوبه زیره ، دارچین ، میخک ، تخم گشنیز ، جوز هندی ، نعنا ، تخم خردل ، پوردانبه و …. نام برد از شهرهای مهم هند ، دهلی ، کشمیر ، پنجاب ، بمبئی ، بنارس و  … است .

دهلی : پایتخت هندوستان شهر دهلی می باشد از لحاظ تاریخی دارای زیباترین و دیدنی ترن آثار باستانی که می توان به ساختمان جاما مسجد مصلی های پادشاهان لودی اشاره کرد .

بهارپوترا : این سرزمین یکی از بزگترین پارکهای طبیعی پرندگان را در آسیا به خود اختصاص داده است و هرسال پذیرای کوچ پرندگان بی شماری از مناطق مختلف می شود.

راجستان این ایالت صحرایی هندوستان محسوب می شود و منطقه ای به نام ساریسکا وجود دارد که مکان مناسبی برای شکار می باشد .

آگرا این شهر در نزدیکی دهلی واقع شده است و آثار باستانی چون تاج محل و شهر فاتح پور سبکری را می توان نام برد تاج محل یک بنا تاریخی و محلی برای زیارت است .

کشمیر : در شمال ترین نقطه هند ایالت کشمیر قراردارد که نام آن را فتون نساجی هند را دریادها زنده می کند . شهر مرکزی این ایالت دارای دریاچه بسیاری است که انواع ورزش های چون اسکی روی آب قایق سواری و … در آنها صورت می پذیرد .

پنجاب : در جنوب ایالت کشمیر قرارگرفته است و آن را با سرزمین پنج رود می شناند . شهر بزرگ لاهور در این ایالت قرار گرفته است و رود پرآب سند و نیز رود جمنا و گنگ از آن جاری می شود از آثار باستانی آن می توان به معبد طلایی(لدن تمپل) در مریستار اشاره کرد .

مومبای : یکی از مهمترین بندرگاه های کشور محسوی می شود از جاذبه های بسیار مهم آن می توان به ساحل چوپاتی ، ساحل جوهو و پارکملی نساجی گاندهی و نیز پارک وحشی بویوالی اشاره کرد .

سرزمین راجپوتانه : که شهرهای مهم جیپور ، چینور ، اجمیر ،اودابپور ، گوالیور در این سرزمین قرار گرفته است

ایالت بمبئی : میتوان شهرهای سورت ، احمد آباد ، بمبئی و پونه را به عنوان شهرهای مهم این ایالت نام برد و بمبئی یکی از شهرهای مهم از لحاظ تجارت می باشد ویکی از هفت جزیره مجمع الجزیره وسیع مومبای محسوب می شود که به وسیله چندین پل به قسمت اصلی مجمع الجزیره متصل شده است بمبئی به دلیل شرایط اقلیمی و وجود باران های فراوان در تمام فصول موجب سرسبزی آن شده و جذابیت و زیبایی های خاصی را ایجاد کرده است در این شهر می توان غار فیل ها ، تندیس ویکتوریا ، برج یاعت مسجد حضرت علی و مجموعه معابد و الکشوار رادید .

تامیل نادو : این ایالت در جنوب هند واقع شده است . مناره ها و معابد و ساختمان ها از انواع خاصی معماری برخوردارند و تمام فرهنگ و آداب و رسوم و کلیه فعالیت روزانه مردمان متکی به این معابد است . شهر مرکزی این ایالت چنای نام دارد .

کلکته : مهمترین مرکز فرهنگ و هنری هند محسوب می شود از دیدنی های آن می توان به راج بهاران ویکتوریا مموریال ،بوتانیگال گاردنز ، ماریل پالاس و نیز ازبیرپلانتریوم و … اشاره کرد .

گوا : در سواحل باختری هند قرار گرفته است ویک منطقه بسیار زیبا که دارای سواحلی چشمگیری می-باشد . کولوا ، باگا ، بوگمالو ، کالانگیوت و دوناپالا از زیباترین سواحل دنیا محسوب می شوند .

خلیج بنگال که مرکز آن شهر مدرس می باشد و معابد عالی شهرهای تانجور  ، ترجیناچالی ، مادوره  و … در آن قرار گرفته است .

دکن : آب و هوای بسیار گرم و خشک دارد

هند به دلیل گستردگی جغرافیایی و شرایط آب و هوای دارای محوصولات متنوعی است از مراکز بسیار مهم برای تهیه صنایع دستی می توان آگراو کشمیر را نام برد از مراکز مهم و اصلی برای تهیه صنایع چوبی می توان کشمیر ، چونای فکرالا ، کارتاتاک را نام برد . برای تهیه قالی بهتر است که به کشمیر سفر کنید .قالی های کشمیر جزو بهترین های دنیا هستند .

پاتنا ، سورات ، مورشید آباد ، کانچیپورام از مرکز اصلی تولید ابریشم می باشد در ایالت راجستان محصولات کتانی و در ایالت کشمیر محصولات پشمی را می توان دید .

پوند یشری : درسواحل خاوری هند قرارگرفته است .

گوپالپور اونسی : این منطقه دارای چشمه های آبگرم می باشد که پذیرای علاقمندان بی شمار برای استفاده از چشمه های آب گرم و نیز قایق سواری میباشد .

جانوران هندوستان

هند باتوجه به گستردگی وسعت و شرایط آب و هوایی می توان شاهد حیوانات و پرندگان گوناگون و متنوع باشیم ماگروها یا کروکودیل های مارش ، در سراسر شبه قاره هند زندگی می کنند ماگروها رنگ خاکستری تا قهوه ای و پوزهای پهن دارند .

یوزپلنگ Acinony jubatus uenaticus که این نوع یوزپلنگ در کشورهای آسیایی چون هند ، ایران ، عربستان ، سوریه و کشورهای آسیای مرکزی در جنوب روسیه پراکندگی دارد که قبلا در مناطق خشک ونیمه خشک هندوستان بوده اند اما نسل آنها رو به انقراض رفته است . شیر آسیایی ، قوچ سیاه که می توان در گوجرات مشاهده کرد .

فیل های وحشی در پارک پرییار در کرالا زندگی می کنند کردگدن های تک شاخ را در آسام می توان دید . هانگول یا اسب کشمیری در منطقه داچیگام ، سریناگار زندگی می کنند . ازدیگر جانوران و پرندگان می توان ببر ، آهو ، پلنگ ، بز کوهی و مرغ ماهیخوار و پلیکان ، اردک های وحشی ، حواصیل و … اشاره کرد.

هندوستان سرزمین رنگها و رقص ها

هندوستان سرزمین رنگها و رقص ها

هندوستان سرزمین رنگها و رقص ها

هندوستان سرزمین رنگها و رقص ها

هندوستان سرزمین رنگها و رقص ها

هندوستان سرزمین رنگها و رقص ها

هندوستان سرزمین رنگها و رقص ها

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *