ویزای توریستی استرالیا؛ ایران در لیست اهداف سفرهای توریستی استرالیا

ویزای توریستی استرالیا؛ ایران در لیست اهداف سفرهای توریستی استرالیا

یک سخنگوی وزارت امور خارجه استرالیا گفته است کاهش سطح هشدار سفر به ایران، به این معنا است که دولت کانبرا ایران را یک کشور امن و با ثبات می‌داند. به گزارش روزنامه استرالیایی «سیدنی مورنینگ هرالد»، وزارت امور خارجه استرالیا، همزمان با بهبود روابط ایران با کشورهای اروپایی در آستانه اجرایی شدن برجام، اقدام به تغییر رویکرد خود نسبت به ایران کرده، سطح هشدار امنیتی سفر شهروندان این کشور به ایران را کاهش داده و نام ایران را در لیست اهداف سفرهای توریستی شهروندان خود قرار داده است.

تصمیم دولت استرالیا در پی سفر ماه آوریل گذشته خانم جولی بیشاپ، وزیر امور خارجه استرالیا به تهران و توافقات تهران و کانبرا برای پذیرش هزاران پناهجوی ایرانی و همکاری‌های اطلاعاتی ایران و استرالیا برای مبارزه با گروه تروریستی داعش اعلام می‌شود. با وجود کاهش سطح هشدار، وزارت امور خارجه استرالیا به شهروندان این کشور توصیه کرده در صورت سفر به ایران در حد ضرورت به مناطق مرزی با عراق، پاکستان و افغانستان نروند.

دولت استرالیا در سال ۲۰۱۲ نام ایران را به دومین سطح بالای هشدار امنیتی سفر قرار داد. پس از سطح هشدار «مطلقا سفر نکنید» که بالاترین سطح هشدار برای ممنوعیت سفر شهروندان استرالیا به کشورهای دیگر است، ایران در سال ۲۰۱۲ به سطح «سفرهای ضروری» ارتقا یافت که اکنون به سطح «سفر با در نظر گرفتن احتیاط» تغییر کرده است.

این به آن معنا است که شهروندان استرالیا اگر پیش‌تر برای سفر به ایران می‌بایست یک ضرورت شخصی یا کاری الزامی می‌داشتند، از این به بعد می‌توانند حتی برای دیدن آثار توریستی و سفرهای سیاحتی و گردشگری با در نظر گرفتن شرایط امنیتی، به ایران بیایند. هم اینک و با تصمیم جدید دولت استرالیا نام ایران در کنار برخی دیگر از کشورهای واقع در خاورمیانه همچون اردن و کویت و نیز اسرائیل قرار دارد. عربستان سعودی، هم‌اینک به لحاظ سطح هشدار در وضعیت سابق ایران است؛ وزارت امور خارجه استرالیا همچنین کشورهای یمن، سوریه و عراق را در لیست «مطلقا سفر نکنید» قرار داده است.

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *