پاریس ؛ پربازدیدترین شهر گردشگری جهان

شهر زیبای پاریس پایتخت کشور فرانسه است. این شهر از شهرهای بسیار پیشروی جهان در اقتصاد ، هنر ، فرهنگ ، سیاست ، دانش و مد است. پاریس یکی از شهرستان های بزرگ ناحیه ایل دو فرانس فرانسه است و رود سن از داخل این شهر مدرن عبور می کند.شهر پاریس به همراه سه شهر لندن ( پایتخت انگلیس ) ، توکیو ( پایتخت ژاپن ) و نیویورک ( از شهرهای بزرگ آمریکا ) ، ابرشهرهای جهان می باشند.این شهر صنعتی بزرگترین شهر اقتصادی کشور فرانسه و قاره ی اروپا و پنجمین شهر اقتصادی جهان از نظر تولید ناخالص ملی می باشد.شهر پاریس بیش از بیست و پنج درصد تولید ناخالص ملی کشور فرانسه را دارا می باشد.و سی و شش شرکت بزرگ جهان در این شهر دفتر دارند.

پاریس از شلوغ ترین و پرجمعیت ترین شهرهای اروپایی می باشد که با حومه ی خود بیش از دوازده میلیون نفر جمعیت دارد.شهر پاریس که با داشتن قریب به نیم میلیون اصل درخت سرسبز ترین پایتخت قاره ی اروپاست ، از مشهورترین و پر بازدید ترین شهرهای گردشگری دنیا شناخته می شود. گفته می شود در هر سال قریب به چهل و شش میلیون نفر از این شهر بازدید می کنند.پاریس به سبب اینکه مرکزیت علمی و تحصیلی دارد و همچنین دارای شب های بسیار روشن و پر نوری است به «شهر نور» شهرت دارد.

رود سن شهر پاریس را به دو منطقه ی جزیره مانند تقسیم می کند. منطقه ی کوچکتر « ایل سن لویی » نام دارد و قسمت بزرگتر « ایل دو لا سیته ». قسمت ایل دولاسیته شامل بخش های قدیمی تر پاریس می شود.

 آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری پاریس

۱٫کلیسای تاریخی نوتردام

کلیسای تاریخی نوتردام در بخش ایل دولاسیته قرار دارد . این کلیسا در قرن دوازده میلادی ساخته شده است. هر ساله نزدیک به ۱۳ میلیون گردشگر از این کلیسا بازدید می کنند.این کلیسا زیباترین اثر معماری به سبک گوتیک می باشد. برای زیباسازی درون و بیرون کلیسا صدها مجسمه ی زیبا از سنگ و چوب در آن قرار داده اند.

 ۲٫برج ایفل

این برج اصلی ترین نماد شهر پاریس و کشور فرانسه است. برج ایفل در جوار رود سن در میدان شان دو مارس ساخته شده است. برج ایفل برجی تمام فلزی است ساخت آن از سال ۱۸۸۷ تا ۱۸۸۹ طول کشیده است. این برج که پر بازدیدترین بنای جهان می باشد به مناسبت گرامیداشت یکصدمین سال انقلاب فرانسه ساخته شده است.این برج ۳۳۴ متر ارتفاع  و ده هزار تن وزن دارد.

این برج به سبب نور افشانی و نورپردازی فراوانی که دارد شب ها از فاصله ی هشتاد کیلومتری قابل رویت است.

 ۳٫طاق پیروزی

این طاق بنایی است در میدان شارل دوگل و در انتهای غربی خیابان معروف شانز الیزه .این طاق برای گرامیداشت جنگجویان فرانسوی ساخته شده است. در زیر این طاق آرامگاه یکی از جنگجویان گمنام جنگ اول جهانی قرار دارد. به یاد این سرباز گمنام آتشی در ضلع شرقی این بنا دائما روشن و شعله ور است و هروز بعد از ظهر این آتش تجدید می شود.

 ۴٫موزه ی لوور

این موزه که در شهر پاریس قرار دارد سالانه نزدیک به ده میلیون نفر بازدید کننده دارد که از این حیث پر بازدیدترین موزه ی جهان است. در این موزه بیش از ۳۵ هزار اثر تاریخی و هنری نگهداری می شود.این موزه در سال ۱۷۹۳ ساخته شده است و آثاری چون لوح حمورابی و تابلوی بانوی صخره ها اثر لئوناردو داوینچی از مشهورترین آثار دورن آن است.

 ۵٫باغ تویلری

باغ تویلری یا کاخ تویلری از قصرهای سلطنتی واقع در پاریس است. این کاخ که در کنار رود سن واقع بود در سال ۱۸۷۱ تخریب شده است و امروزه باغ و پارکی بزرگ از آن برجای مانده است.

۶٫خیابان شانزه لیزه

شانزه لیزه خیابان ثروتمندهای پاریس است. این خیابان اعیان نشین از میدان کنکورد تا میدان شارل دو گل می باشد. این خیابان که از خیابان های لوکس و معروف جهان می باشد دارای فروشگاه ها و کافه ترانس های زیبا و لوکس است. فرانسوی ها شانزه لیزه را زیباترین خیابان جهان می دانند.شانزه لیزه به معنای دشت الیزه می باشد.

 ۷٫میدان کنکورد

این میدان از میادین مشهور و تاریخی فرانسه است که در گذشته به نام لویی پانزدهم نامیده می شده است. در طول انقلاب فرانسه و در دوران مشهور به دوره ی ترور ، دستگاه اعدام گیتوین در این میدان نصب شده بوده است. لویی شانزدهم و آنتوان لوازیه در این میدان با گیوتین اعدام شده اند.

 ۸٫میدان وندوم با هتل های مجلل و نماد شیطان

در میدان وندوم دو هتل مجلل و گران قیمت به نام های ریتز  و وندوم قرار دارند. این میدان میدان جواهر فروش های شهر پاریس نیز می باشد که در آن مغازه های جواهر فروشی بسیاری قرار دارد. سالن های مد معروف دنیا نیز در این میدان قرار دارند. در این میدان ستون ابلیسک یا نماد شیطان قرار دارد. این ستون نوک تیز هدیه ی پادشاه مصر محمد علی پاشا به پادشاه فرانسه می باشد.قدمت این ستون به دوران رامسس دوم باز می گردد.

 ۹٫منطقه ی لدفانس

این منطقه که در حومه ی پاریس قرار دارد از مهمترین مراکز اقتصادی و تجاری جهان به شمار می رود.برای رسیدن به لدفانس باید در امتداد خیابان شانزه لیزه حرکت کرد.

 ۱۰٫قبرستان پر لاشز

این گورستان با چهل و سه هکتار مساحت بزرگترین گورستان پاریس و از مشهورترین قبرستان های جهان است.این گورستان که گفته می شود پربازدیدترین گورستان جهان است محلی برای دفن بزرگان فرانسوی است.پل الوار ، ژان دو لافونتن ،آلفرد دو موسه از کسانی هستند که در این گورستان دفن شده اند. چند ایرانی نیز در این گورستان به خاک سپرده شده اند از جمله صادق هدایت و غلامحسین ساعدی.

 

آب و هوای پاریس

پاریس دارای آب و هوایی اقیانوسی است. بارندگی های آن ناگهانی اتفاق می افتند و به این سبب شهرت دارد. در تمام طول سال احتمال بارندگی وجود دارد اما برف بسیار به ندرت می بارد.

 

arzantrin tour paris

پاریس ؛ پربازدیدترین شهر گردشگری جهان

jazebe hay gardeshgari paris

پاریس ؛ پربازدیدترین شهر گردشگری جهان

reserve hotel paris

پاریس ؛ پربازدیدترین شهر گردشگری جهان

tagh pirizi paris

پاریس ؛ پربازدیدترین شهر گردشگری جهان

kelisay tarikhi noterdam

پاریس ؛ پربازدیدترین شهر گردشگری جهان

vandom

پاریس ؛ پربازدیدترین شهر گردشگری جهان

didani hay paris

پاریس ؛ پربازدیدترین شهر گردشگری جهان

tour eiffel

پاریس ؛ پربازدیدترین شهر گردشگری جهان

 

پاریس ؛ پربازدیدترین شهر گردشگری جهان 

Please follow and like us:

1 دیدگاه

  1. کاغذ دیواری گفت:

    آبلیسکتون واقعا خیلی قشنگ بود
    این جزو آبلیسک هایی هستش که از مصر به این کشور آوردنش و قدمتی بیش از هزار سال داره
    ممنون از سایت عالیتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *