پراگ چک

پراگ چک

خاطرات سفر به دور اروپا(۲۰۱۳)– روز هجدهم(بخش اول)- پراگ۱(چک)- گشت شهری با لیدر محلی

حتی پیش از اونکه سفرمون به اروپا شروع بشه نگرانی امروز و پرواز زودهنگامش رو داشتیم! آدم حتی اگه تو شهر خودشم باشه برای پروازای صبح زود نگرانه! چه برسه به شهر غریب اونم وسط یه مزرعه!!! اما چاره ای نبود و جز این پرواز هیچ پروازی با قیمت مناسب برای پراگ پیدا نکرده بودیم! واسه همینم کله سحر تو یه حالت خواب و بیداری که کل شب رو با نگرانی جاموندن از پرواز سپری کرده بودیم با صدای زنگ ساعت موبایلمون از جا پریدیم! دیگه ساعت ۴٫۳۰ زمانی برای معطل کردن نبود! و به سرعت ساک و برداشتیم و پله ها رو دوتا یکی پایین رفتیم.

تو اون گرگ و میش هوا با دیدن نور چراغ ماشین نفسی به راحتی کشیدیم! آره خوشبختانه خانوم الساندرا به قولش عمل کرده بود و با تاکسی با خیالی راحت مسیر ۱۰ دقیقه ای تا فرودگاه رو طی کردیم. خوشبختانه طبق وعده الساندرا قیمت هم همون ۱۵ یورو بود و از این بابت داستان رایج و قدیمی سرکیسه کردن توریست های خارجی حداقل این بار اتفاق نیافتاد!

فرودگاه ترویزو هم مثل شهرش خیلی کوچیک و جمع و جوره! با این حال دو سه تا پرواز ویز ایر و رایان ایر حسابی به این فرودگاه رونق داده بود. جالب اونکه با اینکه نزدیک ۲ ساعت قبل پرواز پراگ رسیده بودیم اما صف نسبتا بلندی از مسافرای خواب آلود که اکثرا شکل و شمایلشون به اروپای شرقی ها می خورد شکل گرفته بود و به همین خاطر یه ۱۰ دقیقه ای طول کشید که نوبت ما شد.

 از اونجا که اولین تجربه سفرمون با ویز ایر بود چندین بار وزن و ابعاد ساکامونو چک کرده بودیم که خدای نکرده مشکلی پیش نیاد که خوشبختانه از این بابت مشکلی هم پیش نیومد! اما خانوم متصدی با دیدن رنگ پاسمون چندین بار سر و ته پاس و ویزامونو چک کرد و حتی به اینم اکتفا نکرده و ویزامونو به همکارشم نشون داد که مطمئن بشه یه وقت عناصر خطرناکی رو پیش رو نداشته باشه! (راستش بعدا که از یکی از دوستان شنیدیم تو استونی متصدی ایرلاینه با وجود داشتن ویزای شینگن فقط به دلیل سلیقه شخصیش نذاشته اونا سوار هواپیمای فنلاند بشن حسابی خدا رو شکر کردیم که حداقل این موضوع تو این همه سفرمون واسه ما اتفاق نیافتاد!)

بعد از اون حالا نوبت ورود به سالن ترانزیت بود که اونم ماشالله یه صف داشت نگو و نپرس! از قضا خانوم متصدی به ابعاد ساکهای مسافرای جلویی که خانواده عیالواری هم بودن گیر داد و نهایتا دقایقی بی خود معطل شدیم تا یارو کولی بازیش تموم بشه و برگه جریمه رو دستش بدن! تو این حین ماهم حسابی کرک و پرمون ریخته بود و نگران بودیم نکنه الکی به ساک یا پاسپورت ما هم گیر بدن!!!

کلا در مقایسه با رقبای قوی ویز ایر مثل رایان ایر و ایزی جت و … ، سختگیری ویزایری ها بیشتر مشهود بود و راستش از این بابت خیلی باهاشون حال نکردیم!

دقایقی بعد در داخل سالن ترانزیت صف مسافرا برای سوار شدن به هواپیما تشکیل شد و ما هم وسطای صف یجایی واسه خودمون دست و پا کردیم. تو این حین توجه و گیر دادن متصدی مربوط  حتی تو همون مرحله هم ادامه داشت. هرچند این ایتالیایی های زرنگ مثل مردم خودمون خیلی زود روش های پاتک رو یاد می گیرن. فرضا دختره تو صف برای کاهش بار ۳ تا کلاه رو تو هم کرده و یکجا سرش کرده بود و با شمایلی مسخره وایساده بود و یا یه پسره دیگه، بندای یه جفت کتونی رو به هم بسته بود و از کوله اش آویزون کرده بود!

دقایقی بعد هواپیما به سمت پراگ پرواز کرد و ساعتی بعد با عبور از دل ابرهای متراکم بالای سر پراگ که تکونهای محسوسی هم به هواپیما داد، وارد آسمون پراگ شدیم و از بالا چهارچشمی تمرکز کردیم تا شاید بشه یه گوشه ای از زیبایی های این شهر افسانه ای رو تماشا کرد اما انگار ابرها هم با ما مسابقه گذاشته بودن که نذارن از مناظر اطراف مستفیذ بشیم!

http://s5.picofile.com/file/8124078334/DSC02115.jpg

اگه خاطرتون مونده باشه در انتهای خاطرات سفر قبل به اروپا (۲۰۱۲) یه جا نوشته بودیم اگه یه روزی دوباره قصد سفر اروپا کنیم بی تردید این بار دیدن شهر افسانه ای پراگ یکی از بهونه های قوی این سفره! حالا خیلی هم اغراق نکرده باشیم، هرجوری بود تو این سفر برای رفتن به پراگ برنامه سفرمونو تنظیم کرده بودیم!

http://s5.picofile.com/file/8124078584/DSC02440.jpg

 

http://s5.picofile.com/file/8124078634/DSC02444.jpg

 

http://s5.picofile.com/file/8124078468/DSC02430.jpg

 

http://s5.picofile.com/file/8124078426/DSC02428.jpg

http://s5.picofile.com/file/8124077968/DSC01978.jpg

http://s5.picofile.com/file/8124078076/DSC01996.jpg

 

http://s5.picofile.com/file/8124078026/DSC01980.jpg

http://s5.picofile.com/file/8124078126/DSC02013.jpg

 

منبع: وبلاگ خاطرات سفر – شیما و علی

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *