پروانه نگری شاخه ای جذاب از طبیعت گردی

طبیعت گردی امروز یکی از پر درآمدترین عرصه­ های بازار گردشگری در جهان به شمار می­رود بسیاری از کشورهای متکی بر درآمدزا بودن طبیعت گردی ، سرمایه گذاری­های هنگفتی در راه احیا و ابقای آن نموده­اند طبیعت گردی پیوندی است میان انسان و اصل خویش. پلی است میان مودرنیته و ساده زیستی ، همیه انسانها حتی بی­آنکه خود خبر داشته باشند همواره در جستجوی راهی برای بازگشت به طبیعت می­باشند آنگاه که انسان شهرنشین خسته از روز مرگی و مستأصل از هیاهوی دنیا امروزی به دامان آرامبخش طبیعت پنا می­برد در حقیقت در جستجوی ارضای غریزه پنهان محورخویش است ولی متأسفانه این پناهندگی همیشه آثار مثبتی را درپی ندارد چرا که حس خودخواهی  که بر غالب شهرنشینان مستولی گشته ،موجب می­گردد که از طبیعت به طور یکطرفه و درجهت اجرای حس رضایت خود استفاده کنند بی­آنکه نگران سرنوشت آن باشند .

امروز اگرچه از طبیعت گردی به عنوان عامل درآمد زایاد می­نمایند ولی بی­توجهی به ساختار طبیعت بدون در نظر گرفتن نقش علم و آموزش ، طبیعت گردی رادچار رکود و شکست خواهد کرد. شاید به نظر آید طبیعت گردی تنها رفتن به طبیعت ، دیدن و لذت بردن از مناظر طبیعی آن است ولی حقیقت امر آن است که طبیعت گردی دارای شاخه­های بی­شماری است که دیدار از طبیعت یکی از این شاخه­ها به شمار می­رود .

سالیان متمادی است که در کشورهای آفرقایی از جمله کنیا ، اوگاندا و تانزانیا پارکهای حیات وحش با نام «سافاری پارک» تأسیس شده ­اند و همه ساله دهها هزار نفر با پرداخت هزینه­ های نسبتاً بالا برای بازدید از این پارکها و جانداران موجود در آنها به این مناطق سفر می­کنند ولی عمده تمرکز بازدید کنندگان ازاین سافاری پارکها بر روی جانوران بزرگ جثه از قبیل پستانداران ، پرندگان و خزندگان مانند حشرات که بزگترین جمعیت موجودات زنده بر روی کره زمین را تشکیل می­دهند نادیده گرفته شده­اند.

برخی از متخصصین طبیعت گردی به فکر افتادند که مناطق را نیز برای عموم از زیبائیهای دنیای حشرات محصور و تحت حفاظت قرار دهند با این تفاوت که بازدید کننده درآن با گذر از دالانهای پرگل و گیاه به جای دیدن جانوران بزرگ جثه با موجودات ظریف و رنگارنگی به نام حشرات دیدار کند .

این اقدام سنگ بنای Insect Garden یا باغهای حشرات بود امروز این باغها در کشورهای بسیاری از جمله تایوان ، چین، اندونزی ،تایلند ،ویتنام ، مالزی ، آمریکا ،برزیل ،کنگو و استرالیا وجود دارد و هر روز نیز بر تعداد افزوده می­گردد و جالب آنکه تعداد متقاضیان بازدی از این مراکز به مراتب بیش از مناطقی است که در آن جانوران بزرگ جثه را می­توان دید این شاید بدان علت باشد که انسان همواره در مورد چیزهایی که کمتر دیده است ، کنجکاوتر است .

درآمد سالیانه بسیاری از کشورها از چین مراکزی چنان زیاد است که این درآمد به تنهایی بخش عمده­ای از درآمد حاصل از صنایع بزرگ کشورهای پیشرفته را پوشش می­دهد ولی با وجود تعداد فراوان این باغها همچنان بسیاری از مردم توانایی سفر به کشورهای یاد شده و بازدید از این مراکز را نداشتند ، لذا بسیاری به فکر افتادند تا مراکز مشابهی را در کشورهای دیگر از جمله کشورهای حوزه قاره اروپا تأسیس نمایند .

کشورهای یادشده اغلب در مناطق گرمسیر کره زمین واقع گردیده­اند بدین معنا که دارای تنوع زیستی بالا بوده و دارای گونه­ های رنگارنگ و درشت جثه­ای از حشرات می­باشند که دلیل تأسیس این باغها را توجیه می­نمایند ولی این در مناطق معتدله و سردسیر به دلیل داشتن تنوع کمتر گونه­ای و نیز کوچکتر بودن گونه­ ها و همچنین جمعیت کمتر جز برای قشر خاصی از جامعه که به دیده تخصصی به آن نگاه می­نمایند برای عموم چندان جذاب نمی باشد از این رو متخصصین تصمیم به باز سازی فضای مناطق گرمسیر در کشورهای اروپایی که عموماً از آب و هوای معتدل تا سرد برخوردارند نمودند .

برای انجام این کار نیاز به فضایی سرپوشده یوده تا بتوان در محیطی کنترل شده به این امر اقدام نموده این محیط کنترل شده همان گلخانه­ای است که مجهز به امکانات جانبی برای کنترل دما نور رطوبت آفات و بیماریها می­باشد . درمواقع این فضا با فضای خارجی هیچگونه ارتباطی ندارد و موجودات زند داخل گلخانه قادر به خروج از این فضا نیستند چراکه در برخی موارد انتشارت گونه­های حشرات از نقطه­ای به مکانی که به آن متعلق نیستند ، می­تواند منجر به فاجعه گردد چرا که بعضی از حشرات قادر به نابود سازی محصولات کشاورزی ،باغی و حتی دامی در سطح وسیعی می­باشند . این نوع گلخانه راButterflies house یا Green house می نامند و در آن انواع مختلفی از حشرات را تکثیر کرده و در معرض بازدید عموم می­گذارند .

شاید بتوان گفت جذاب ترین حشرات ، پروانه­ هایی می­باشد که دلیل تأسیس بیش از ۹۰ درصد گلخانه­ای حشرات هستند .

درجهان در حدود بیست هزار گونه پروانه وجو دراد که بیشترین تنوع آنها را در کشور­های حوزه خط استوا می­توان یافت از این رو تأسیس یک باغ حشره در این مناطق هزینه چندانی را مطالبه نمی­کند چرا که تنها کافی است منطقه­ای مناسب در حاشیه جنگل گرمسیری انتخاب نمود و با طراحی فضای سبز  و کاشت تعداد بیشتری از گیاهان میزبان و گیاهان مورد تغذیه پروانه­ های بالغ ، تعداد زیادی پروانه از انواع مختلف را به این فضا جذب کرد .

این روش متداولترین روش ساخت باغ پروانه­ ها است . ولی همانطور که قبلاً نیز گفته شد در صورتیکه مایل به نمایش پروانه­ های غیر محلی یا غیر بومی در جایی باشیم ، حتماً باید از فضاهای بسته و کنترل شده­ای به نام گلخانه یا Green house استفاده نمائیم .

با این روش قادر به تکثیر و نمایش گونه­های بسیاری از پروانه­های رنگارنگ و بزرگ مناطق گرمسیری در مناطق سردتر کره زمین خواهیم بود .

معمولاً در باغهای پروانه که فاقد هرگونه سقف و دیوار خاصی می­باشند تعداد زیادی پرنده نیز زندگی می­نمایند که این خود بر جذابیت باغ می­افزاید این پرندگان نه تنها از حشرات و دانه­ها و شهد گیاهان باغ  استفاده می­نماند بلکه به دلیل امن بودن فضای باغ در آن لانه سازی نیز نموده و به تولید مثل نیز می­پردازند .

این باغها در واقع یک اکوسیستم کوچک محسوب می­شوند که چرخه مواد و عناصر در آن به طور طبیعی صورت می­پذیرد . یکی از شاخه­های اکوتوریسم یاطبیعت گردی Bird watching یا پرنده نگری است که در آن پرنده شناسان متخصص و آماتور و حتی افراد عادی با داشتن یک کتابچه راهنما ، یک دفتر یادداشت ، یک دوربین عکاسی ، یک دوربین دو چشمی و یک دستگاه ضبط صوت به ثبت و مطالعه پرندگان می­پردازند . این شاخه دهها سال است که در کشورهای اروپایی ، آمریکایی و سپس سایر کشورها رواج یافته است و امروز در کشور مانیز خوشبختانه در حال شناخته شدن است . به موازات این شاخه مشاهده گروههای دیگر جانوری از جمله پروانه­ ها شکل گرفت که به تناسب آن شاخه را Butterfly watching یاپروانه نگر نام نهادند .

البته مشاهده پروانه­ها در حالت طبیعی مشکلات خاص خودراداشته و با توجه به تنوع بیشتر و کوچکتر بودن جثه آنها ، نیاز به صبر و حوصله بیشتری دارد .

وجود باغها یا گلخانه­های پروانه ها این مکان را برای علاقه مندان فراهم می­آورد که نزدیک به مطالعه رفتارها و چرخه زندگی این موجودات زیبا و ظریف بپردازند .

 پروانه نگری بیش از ۳۰ سال است که به عنوان یکی از شاخه­های درآمدزای طبیعت گردی در بسیاری از کشورهای گرمسیری و نیمه گرمسیری متداول گردیده است ، ولی متأسفانه هنوز این شاخه در کشور ما جایگاه خود را نیافته و بطور جدی به آن نگاه نشده است .

عکاسان طبیعت و حیات وحش با تهیه عکس از پروانه­ها در مراحل مختلف زندگی نقش بسیاری عمده­ای را در پیشبرد علوم مرتبط به این حشرات ایفا می­نمایند. همچنین این مجموعه ها با ارائه خدمات آموزشی مرتبط به کودکان ، دانش آموزان ، دانشجویان و عموم مردم در راستای حفظ طیعت و موجودات زنده آن گام بر می­دارند همچنین فروشگاههای در این مجموعه­ها موجودند که با عرضه محصولات مرتبط بخش بزرگی از هزینه­های مجموعه را تأمین می­نمایند . در عین حال با تکثیر و فروش تعداد مازاد بر نیاز پروانه­ها به مجموعه­های شخصی و دولتی از صیدبیش از حد برخی گونه­ها در طبیعت جلوگیری می­نمایند .

در کشور ما قابلیت اجرای چنین طرحهایی در بسیاری از شهرها  بالا خص مناطق جنوبی کشور از جمله جزایر قشم و کیش وجود دارد که البته نیاز به پذیرش ریسک اجرای پروژه احساس می­گردد. در کنار این موضوع نباید از نقش آموزش همگانی مخصوصاً برای قشر کودک و نوجوان غافل شد زیرا برای اجرای بسیاری از شاخه­های طبیعت گردی آموزش عمومی و ترویج قبل از معروفی ، مهمتر از هرنکته دیگری است که متأسفانه امروز کمتر به آن توجه می­گردد . در حال حاضر مؤسسات معدودی در کشور به امر ترویج و آموزش طبیعت گردی مشغول می باشند که گرچه به صورت محدود ، ولی قدم مهمی در پیشرفت طبیعت گردی در کشور ایفا می­نمایند .

پروانه نگری شاخه ای جذاب از طبیعت گردی

پروانه نگری شاخه ای جذاب از طبیعت گردی

پروانه نگری شاخه ای جذاب از طبیعت گردی

پروانه نگری شاخه ای جذاب از طبیعت گردی

علی نادری

طبیبدان و پروانه شناس

پروانه نگری شاخه ای جذاب از طبیعت گردی

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *