پکن شهر ممنوعه

شهر بزرگ و زیبای پکن که در زبان چینی « بیجینگ » نامیده می شود ، شهری تاریخی و سرشار از دیدنی های تاریخی و تفریحی و گردشگری است. این شهر که پایتخت کشور بزرگ چین است دارای بیش از بیست و یک میلیون نفر جمعیت است که باید گفت از شلوغ ترین شهرهای دنیا می باشد. این شهر بسیار بزرگ شانزده هزار و هشتصد و یک کیلومتر مربع مساحت دارد.

بیشتر مردم این شهر از چهار نژاد به نام های هان ،منچو ، هوئی و مغول می باشند که «هان » ها بالغ بر ۹۶ درصد مردم شهر را شامل می شوند.یکی از اصلی ترین دلایل شهرت شهر پکن به ویژه در ده ساله ی اخیر ، برگزاری مسابقات المپیک سال ۲۰۰۸ میلادی در آن است.این شهر قدمتی سه هزار ساله دارد.

 

اقتصاد شهر پکن

شهر پکن از توسعه یافته ترین شهرهای دنیا می باشد. صنایع خودرو سازی پکن بسیار پیشرفته و توسعه یافته هستند. بیش از هفتصد و شصت سازمان اقتصادی و مالی در پکن به فعالیت مشغول هستند.

ذرت از عمده ترین و اصلی ترین محصولات کشاورزی کشاورزان پکنی است.

 

 

جاذبه های گردشگری و دیدنی های پکن

 

پکن به سبب قدمت تاریخی  خود دارای آثار تاریخی و گردشگری فراوانی است که موجب شده است جهانگردان فراوانی بازدید از این شهر را در اولویت های برنامه های توریستی خود قرار دهند. در این نوشته به تعدادی از آن آثار تاریخی اشاره می کنیم.

 

  1. دیوار چین

 

این دیوار که گرداگرد شهر پکن کشیده شده است هفت هزار کیلومتر امتداد دارد. دیوار چین طولانی ترین و بزرگترین ساختمان نظامی در جهان است که از لحاظ مدت زمان ساخت آن هم ، در جهان رکورد دار است.قدمت این دیوار که گرداگرد نه استان چین را محافظت می کرده است به هشتصد تا  پانصدسال قبل از میلاد می رسد. البته سلسله های مختلف چینی هر کدام در زمان حکمرانی خود مقداری بر طول دیوار می افزوده اند تا جایی که گفته می شود زمانی طول دیوار به  پنجاه هزار کیلومتر می رسد.این دیوار مشهورترین مکان توریستی و گردشگری کشور چین و یکی از مشهورترین آثار تاریخی جهان می باشد.چینی ها در مثلی می گویند:« کسی که بر دیوار چین صعود نکرده باشد ، قهرمان نیست!»

 

۲٫شهر ممنوعه

 

شهر ممنوعه یا ( forbidden)، مجموعه قصرهایی زیبا و تاریخی در شهر پکن است. این قصرهای زیبا و با شکوه زمانی مکان و محل زندگی امپراتور چین بوده اند . این کاخ ها از دوران حکومت سلسله های مینگ و کینگ بر جای مانده اند. توریست های بسیار برای تماشای این قصرها که البته امروزه به نام موزه ی قصر شناخته می شوند ، به پکن سفر می کنند.

این مجموعه دارای ۹۹۹۹ ساختمان است و در میدان تیان آنمن واقع شده است.

 

  1. معبد آسمانی یا معبد بهشت

 

معبد بهشت اصلی ترین نماد شهر پکن است . این معبد بسیار زیبا یکی دیگر از آثار تاریخی و زیبای شهر پکن است. که در مکان زیبایی ساخته شده است. از زیبایی های این معبد چترهای زرد و طلایی رنگ آن است. این معبد بیانگر اعتقاد چینی ها ی باستان به بلندی آسمان و حقارت زمین است.این معبد محل مراسم شکرگزاری امپراتوران  (امپراطوران )و پادشاهن چینی بوده است.

 

  1. قصر تابستانی

قصر تابستانی که قصری بسیار زیبا و با شکوه و تاریخی می باشد ، قصری بوده است که پادشاهان برای تفریح و استراحت به آنجا می رفته اند. ناگفته پیداست جایی که محل استراحت پادشاهان باشد چه جای دنج و البته زیبایی است.

 

  1. میدان تیانانمن

میدان تیانانمن یا «تیان آن من »از بزرگترین میدان های جهان می باشد که آثار گردشگری بسیار معروفی در آن قرار دارد. این میدان در مرکز شهر پکن ساخته شده است  و آرامگاه مائو، موزه ی ملی چین و مجسمه ی قهرمان کنگره ی ملی کشور چین در آن قرار دارد. این میدان از اصلی ترین میدان های شهر پکن می باشد که هر روزه پذیرای هزاران توریست و جهانگرد می باشد.

این میدان با گل ها و گیاهان رنگارنگ و بسیار زیبا مزین شده است و تاریخ ساخت آن  سال ۱۴۱۷ میلادی در زمان حکمرانی سلسله ی مینگ ها می باشد.

 

مراکز خرید

  1. وانگ فو جینگ

این خیابان که از اصلی ترین مراکز خرید پکن می باشد دارای فروشگاه های زنجیره ای و بزرگی است که اجناس بسیار گران و البته با برندهای معتبر می فروشند. در این مکان آثار هنری و فرهنگی و صنایع دستی نیز به فروش می رسد.

 

  1. خیابان شیانمن

این خیابان که از خیابان های قدیمی شهر پکن می باشد محل فروش چای، ابریشم و کفش های کتانی است.فروشگاه های این خیابان قدیمی هستند.

 

۳٫خیابان عتیقه جات

لیولی چانگ خیابانی در پکن است که در آن می توان عتیقه جات خرید. البته قلم های خوش نویسی ونوشت افزار هم از دیگر اجناس این خیابان است.

 

۴٫هانگ شائو

فروشگاه هانگ شائو در خیابان تیناتان دونگلو رستورانی است با انواع غذاهای دریایی و چینی که می توانید با خوردن ناهار ویا شام در آن ، خستگی بازارگردی و خرید از فروشگاه های پکن را از تن به در کنید.

 

  1. چاینا ورد شاپینگ سنتر

یک فروشگاه بسیار معروف و البته با کالاهای بسیار بسیار گران قیمت است. این فروشگاه به قولی فروشگاهی برای ثروتمندان و در زبان عامه برای از ما بهتران است. کالاهای موجود در این فروشگاه از معتبرترین برندها می باشند.

 

آب و هوای پکن

پکن در فصل بهار برای گردشگری بسیار مناسب است البته در این فصل گاهی هوا تا حدودی در طول روز گرم می شود. تابستان های پکن گرم و همراه بارندگی های فصلی و موسمی است.هوا در پاییز پکن ، صاف و گرم و آفتابی است اما زمستان های شهر سرد و برفی.

 

 پکن

پکن شهر ممنوعه

 پکن

پکن شهر ممنوعه

 پکن شهر ممنوعه

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *