خوش ییلاق

پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق به مساحت ۱۵۰۰۵۷ هکتار ، در شمال شرقی شهرستان شاهرود و جنوب شرقی شهرستان علی آباد قرار دارد . مختصات جغرافیایی آن بین طول های ۵۵ درجه و ۱۳ دقیقه تا ۵۵ درجه و ۵۴ دقیقه شرقی و عرضه های ۳۶ درجه و ۳۸ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۳ دقیقه شمالی است . این منطقه از نخستین مناطق مورد حفاظت در ایران بوده که از سال ۱۳۵۱ حفاظت شده اعلام گردید و از سال ۱۳۶۴ عنوان آن به پناهگاه حیات وحش تغییر یافته است .

منطقه به لحاظ قرارگیری میان دو اقلیم متفاوت ایرانی – تورانی و منطقه هیرکانی از تنوع ویژه و ارزشمندی هر چند در گستره نسبتا محدود و اندک برخوردار است که باعث مشاهده خصوصیات اکوتونی در منطقه می گردد .

وجود چشم اندازهای متفاوت طبیعی و تنوع اکوسیستمی زیاد ، از جنگل کوهستانی مرطوب خزری تا دشت خشک و بیابانی ، تنوع زیستی ویژه و ارزشمندی به آن بخشیده است .

حداکثر مطلق درجه حرارت ۴۲ درجه سانتی گراد در مرداد ماه و حداقل مطلق دما منفی ۱۴ درجه سانتی گراد در بهمن ماه مشاهده شده است . همچنین میانگین سالانه دما برابر ۴/۱۴ درجه سانتی گراد می باشد . منطقه مورد مطالعه به دو قسمت تقسیم گردیده که در حوزه آبریز مرکزی ایران و حوزه آبریز دریای خزر واقع هستند و برای هر یک جداگانه روابط درجه حرارت با ارتفاع تعیین شده است .

به منظور بررسی بارش فصلی و ماهانه در محدوده طرح از نتایج تجزیه و تحلیل آمار بارش ایستگاه شاهرود به شرح ذیل استفاده شده است :

پر بارش ترین ماه سال اسفند با متوسط ۳۰ میلیمتر و کمترین آن در مردادماه با متوسط ۱۰۵ میلیمتر می باشد . پربارش ترین فصل سال زمستان با سهم ۴۲ درصد از بارش سالانه و کم بارش ترین فصل سال تابستان با ۴ درصد از بارش کل سالانه است . فصول پاییز و بهار به ترتیب ۲۴ و ۳۰ درصد از کل بارش سالانه را به خود اختصاص داده اند .

زیستگاه های موجود در پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق تعدد و تنوع زیادی دارد .

چنانچه زیستگاه های منطقه را به سه دسته دشتی ، کوهستانی و جنگلی تقسیم نماییم ، می توان گفت مناطق جنوبی منطقه ، زیستگاه های دشتی را تشکیل می دهند که شامل چشمه بیاری ، جبلان ، بهچشمه ، هادی کمر انجلیو ، فلدرسر ، خونیچه ، زردابه ، ایشک میدان و ریزوان درندشت می باشند و مناطق میانی زیستگاه های کوهستانی را شامل می شوند و عبارتند از ریزو و حیدران ، کافر قلعه ، قلعه حق ، خاتون راه ، گلسرخ ، سنگ سوراخ نردین ، چارملی ، میانکوهی ، آت داغی ، ارتفاعات زردابه ، جوزک ، عباس تخته و گورچال ، سرخ چشمه ، وجدین ، تنگه میرزا محمد ، زیستگاه های جنگلی نیز عبارتند از :  چهل بوق ، دوبرابر چشمه ، زرشک آرام می باشند .

 در شمال غرب منطقه در زیستگاه های دشتی گونه های غالب گیاهی قیچ ، درمنه ، جامه در ، کاروانکش ، گز ، طاق و گونه های جانوری آهو ، یوزپلنگ ، گورخر ، خرگوش ، تشی ، خارپشت ، سمور ، لاک پشت ، گربه وحشی ، شغال ، انواع بازهای شکاری ، انواع مارها و مارمولک به چشم می خورد .

در زیستگاه های جنگلی نیز گونه های غالب گیاهی بلوط بوده و گونه های جانوری شامل مرال ، شوکا و گربه جنگلی می باشند .

در زیستگاه های کوهستانی گونه های غالب گیاهی عبارت از درمنه کوهستانی ، گونه گندمیان ، شبه گندمیان ، زرشک ، بادام وحشی و اورس و گونه های جانوری شامل پلنگ ، قوچ و میش ، کل و بز ، خرس ، گراز و انواع پرندگان و خزندگان می باشند .

پوشش گیاهی خوش ییلاق

پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق به لحاظ دارا بودن ویژگی­های خاص اکولوژیکی و رویش گاهی دربر گیرنده فلور و پوشش گیاهی متنوع و جالب توجهی به ویژه با توجه به وسعت نسبتا اندک آن می باشد .

در ارتباط با فلور منطقه تعداد ۲۵۱ گونه گیاهی شناسایی گردید . این گونه به ۴۷ تیره و ۱۵۸ جنس تعلق دارند . در میان گیاهان مورد مطالعه تعداد ۵ گونه از گروه بازدانگان و تعداد ۲۴۶ گونه از گروه نهاندانگان می­باشند . فراوانترین تیره منطقه تیره های نعناع ، گلستارگان و لوبیا هستند .

پوشش جانوری خوش ییلاق

زیستگاه­های جانوری پناهگاه حیات­وحش خوش ییلاق تحت تاثیر بخشی از اکوتون میان ناحیه هیرکانی و ایرانی – تورانی ، دارای تنوع زیستی ویژه ای است ، به طوری که می توان در این پناهگاه نمونه های منحصر به فرد از گونه های جانوری بیابانی نظیر آهو و نیز زیستگاه های جنگلی جاندارانی نظیر مرال یا گاو کوهی را مشاهده نمود .

در بررسی­های میدانی مبتنی بر مشاهده مستقیم افراد گونه ها و یا نمایه ها و ردهای به جا مانده از آنها حضور ۲۹ گونه پستاندارد از ۶ راسته پستانداران را تایید کرد و این در حالی است که در منابع اسنادی بیش از ۳۴ گونه از ۷ راسته پستانداران ایرانی معرفی شده­اند .

یوزپلنگ تا اواخر دهه ۵۰ (۱۳۵۸) در دشت زردابه و گورخر تا اواخر سال ۱۳۷۸ در نواحی جنوب­و­جنوب شرقی پناهگاه زیست می­نموده اند . در طول دو دهه اخیر در هیچ یک از منابع اسنادی (آمار گزارشات استان) مشاهده افرادی اردو نمایه به جا مانده از گربه پالاس و روباه شنی ثبت نشده است .

۹۳ گونه پرنده متعلق به ۱۱ راسته از پرندگان و ۲۵ گونه از خزندگان شامل ۱۱ گونه سوسمار ، ۱۱ گونه انواع مار و ۳ گونه از انواع لاک پشت ها و ۵ گونه دو زیست از انواع وزغ و قورباغه­ها در طول مطالعات میدانی حضورشان در پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق تایید گردید .

پستانداران شامل : مرال ، شوکا ، قوچ و میش ، آهو ، گراز ، خرس قهوه ای ، گربه پالاس ، پلنگ ، کفتار و …

پرندگان شامل : بالابان ، شاهین ، عقاب و انواع پرندگان شکاری ، چاق لق ، کبک ، کبک دری ، تیهو و …

حضور گسترده دام اهلی همراه با سگ­های گله منجر به کاهش جمعیت ­های جانوری به ویژه گونه ­های بزرگ جثه نظیر آهو ، قوچ و مرال گردیده است . همچنین برخی از گونه ­های با ارزش نظیر یوزپلنگ و گورخر از مجموع زیستگاه­های موجود در این پناهگاه تحت تاثیر عوامل محدود کننده زیستگاهی (تخریب و تبدیل اراضی) و شکار غیر­مجاز تقریبا حذف گردیده­اند .

تردد انواع مختلف وسایط نقلیه موتوری برای خدمات رسانی به چوپانان همراه با راه­های دسترسی متعدد به زیستگا ه­ها حتی زیستگاه­های حساس از پدیده­هایی به شمار می­رود که پیامد آن در نهایت منجر به ­تشدید عوامل تخریب کننده زیستگاهی و کاهنده جمعیت­های حیات وحش به ­خصوص گونه ­هایی نظیر آهو و مرال (گاو کوهی) گردیده است .

حیات وحش شاهرود

حیات وحش شاهرود

حیات وحش شاهرود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.