پیست اسکی آلوارس اردبیل در تابستان

پیست اسکی آلوارس اردبیل

پیست اسکی آلوارس در دامنه‌های مرتفع سبلان و در نزدیکی روستای آلوارس واقع شده است. موقعیت جغرافیایی پیست اسکی آلوارس باعث شده تا بیش از نیمی از سال برف سر تا سر پیست را فرا بگیرد و همچنین در برخی روزهای تابستان شاهد بارش برف باشد. روستای آلوارس نیز یکی از قدیمی‌ترین روستاهای آن منطقه است. پیست اسکی آلوارس بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران است.

این پیست اسکی در فاصله ۱۲ کیلو‌متری روستای آلوارس و ۲۴ کیلومتری سرعین قرار گرفته و شهرستان سرعین که به دلیل حضور چشمه‌های آب‌ گرم متعدد با خاصیت درمانی و دارویی فراوان در بین مردم سراسر ایران شهرت دارد، مملو از جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی است.

از جاذبه‌های مشهور و مهم در این منطقه از کشور می‌توان به آب گرم های سرعین «آب گرم بش باجلار سرعین»، «آب گرم گاومیش گلی سرعین»، «آبشار الوارس»، «روستای لاطران»، «روستای ورنیاب» و … اشاره کرد که بازدید از آن‌ها بسیار دیدنی و خاطره‌انگیز است.

روستای آلوارس

روستای آلوارس با استقرار در دامنه کوه سبلان و ارتفاعات سرسبز و جذاب، در شمار زیباترین روستاهای پیرامون کوهستان سبلان و ایران است. روستای آلوارس نیزبرای خودش یک مقصد گردشگری بی نظیر است و اگر شما حتی اهل اسکی و برف بازی نیستید بازهم این روستا را از دست ندهید.

روستای آلوارس با استقرار در دامنه کوه سبلان و ارتفاعات سرسبز و جذاب ، در شمار زیباترین روستاهای پیرامون کوهستان سبلان و ایران است. جریان آب و چشمه‌های فراوان به ویژه چشمه مین‌بلاغ که ماهی قزل‌آلای آن معروف است، هوای پاک، سرسبزی مراتع اطراف، هر بیننده‌ای را به شوق و تأمل وامی‌دارد. همچنین آب شدن یخ‌ها و برف‌های دامنه‌های سبلان در بهار، مه این منطقه را دربرمی‌گیرد و دشت‌ها هم پرگل‌اند و تابستان پوشش گیاهی چشم‌نوازی دارد.

راهنمای رفتن به پیست اسکی آلوارس

از اردبیل به سمت سرعین می‌رویم و از آنجا مسیر روستای آلوارس را در پیش می‌گیریم. برای شروع خیابان ولیعصر سرعین تا کمربندی را به سمت غرب باید برویم و در میدان به سمت راست بپیچیم. بعد در میدان بعدی باید جاده سمت چپ را۲۰ کیلومتر ادامه بدهیم تا بعد از گذشتن از روستاهای «گازیر»، «علیداشین»، «اوجور» و «آلوارس» به پیست اسکی برسیم. ۵۰ متر مانده به روستای آلوارس باید در سمت راست به سمت روستای چای گوزی برویم. تله‌سیژهای اینجا ما را تا پای کوه می‌رسانند.

جاذبه‌های این منطقه یکی دوتا نیست. همانطور که با تله‌سیژ بالا می‌رویم، چشم‌اندازی از قله‌های هرم داغ هم پیش رویمان است و کمی آنطرف‌تر دریاچه سبلان قرار گرفته. چشمه مین داغ، چشمه‌ایست که می‌شود از آن ماهی قزل‌آلا گرفت و چشمه گوگور، چشمه‌ایست که از دل زمین می‌جوشد و در همین منطقه قرار دارد.

چگونه در تابستان از پیست اسکی آلوارس اردبیل لذت ببریم؟

در مرداد برفی: گردش در زیبایی های دامنه سبلان و تنفس هوای پاک آن تنها بخشی از جاذبه هایی است که می تواند شما را به آلوارس بکشاند. اما اگر امکانات تفریحی و گردشگری را هم به اینها اضافه کنید که چند سالی است در ۱۰ کیلومتری روستای زیبای آلوارس در اتان اردبیل راه افتاده، انگیزه چنین سفری را بیشتر هم خواهد کرد. از سرسره بازی، کارتینگ، تلسی یژ گرفته تا مسیر پیاده روی و کوه نوردی آن هم در یک هوی خنک. در ماه مرداد امکاناتی هست که در آلوارس منتظر شماست. از ویژگی منحصر بفرد آن، غیر از روزهای خنک، شبهای سرد تابستانی و برفی که تا تابستان هم در بلندایش باقی می ماند.

 

پیست اسکی آلوارس اردبیل

پیست اسکی آلوارس اردبیل

پیست اسکی آلوارس اردبیل

پیست اسکی آلوارس اردبیل

 

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *