چرا دبی پیشرفت کرد

چرا دبی پیشرفت کرد

دبی تا قبل از سال ۱۸۳۳ میلادی دهکده‌ای از توابع مشایخ ابوظبی بود، در سال ۱۸۳۳ شیخ مکتوم بن بطی آل مکتوم به همراه ۸۰۰ نفر از خویشاوندان و وابستگان و همراهان خود، از امارت ابوظبی به این دهکده کوچ کردند و از آن تاریخ دوران حکمرانی قبیله آل مکتوم و تأسیس شیخ‌نشین دبی آغاز شد. پیش از این تاریخ، دبی یک روستای کوچک بیش نبود و هیچ امتیازی نسبت به سایر روستاهای اطراف خود نداشت. احمد محمد عبید شاعر و محقق عرب می‌گوید که ریشه کلمه دبی، “دَبا” است  و منظور از دبا نوعی “ملخ” بوده‌ است. در حال حاضر، دبی پایتخت تجارتی امارات به شمار می‌آید. این شهر در کنار شهر دیره، بنادر مهمی برای تولیدکنندگان غربی محسوب می شود. این شهر، اهمیتش را به عنوان یک مسیر تجاری در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ به دست آورد. شهر دبی تجارت آزاد طلا دارد و بندر “جبل علی” در دهه ۱۹۷۰ ساخته شده و بزرگ‌ترین بندر دست‌ساز بشر در جهان است. اما دبی به صورت فزاینده‌ای در حال پیشرفت به عنوان مرکزی برای صنایع خدماتی از قبیل فناوری اطلاعات و سرمایه گذاری می‌باشد.

شاید اگر ۳۳ سال پیش شیوخ ۷ امارت به توافق نمی‌رسیدند تا کشوری متحد تشکیل دهند، حالا نه آن‌ها به یک مرکز پررونق اقتصادی منطقه مبدل می‌شدند و نه ایران صفت «مرکز اقتصادی خاورمیانه» بودن را این‌گونه از دست می‌داد. گرچه توافق ۱۹۷۱ به تنهایی عامل ناکامی ایران برای در اختیار داشتن لقب «قطب اقتصادی منطقه» نیست، اما به‌هرحال یکی از عوامل آن است.
اگر دبی پایگاه «اقتصادی نمایشگاهی» نام می‌گیرد، ابوظبی عهده‌دار سیاست می‌شود. جبل علی میزبانی صنایع اندک امارات را بر عهده می‌گیرد و شارجه به آموزش می‌پردازد و می‌شود قطب علمی برای ۷ امارات متحده. این‌چنین است که هر امارت از صنعت توریسم بهره‌مند می‌شود.

زمانی یکی از آرزوهایشان سفر به ایران بوده است. آرزویی که در دوره‌ای به ذهن آن‌ها خطور می‌کرد که سیر دنیا برای طبقه متوسط به بالای ایرانیان آن زمآن‌همچون مسافرتی درون‌شهری بود.

برخی از اعراب امارات ۳۰ سال پیش می گفتند که چرا نمی‌توانیم یک سفر برویم ایران.
اما آنچه باعث بالا افتادن اماراتی‌ها شده است فرودگاه دبی پایگاه ترانزیت کالا از شرق و غرب می باشد،هر چنداماراتی‌ها تنها به درآمد ترانزیت کالا بسنده نمی‌کنند. آن‌ها در واقع دبی را محلی برای دادوستد کالاهایی قرار داده‌اند.
هتل را ارزان‌تر از استاندارد بین‌المللی در اختیار مسافران می‌گذارد. آن‌هم هتل‌هایی سه ستاره و پنج ستاره در استاندارد بین‌المللی که ما در ایران کم داریم.
نوع دلالی در امارات به این شکل است که یک شرکت کره‌ای به‌جای اینکه کالایش را مستقیماً به ایران بفرستد، آن را در بندر دبی تخلیه می‌کند، ثبت سفارش کرده وارد بازارهای دبی می‌کند و آنجا با تاجر ایرانی وارد مذاکره شده و سپس کالایش را به ایران می‌فرستد.

واردکننده اماراتی با سرمایه‌گذار خارجی این وسط نه‌تنها پولی از دست نمی‌دهد که سود هم می‌کند. اصولاً واردکننده کالا در امارات همان صادرکننده هم هست. این تصمیم به این دلیل گرفته می‌شود که نرخ گمرکی ورود و خروج کالا در امارات برابری کرده و اگر کالایی وارد این کشور شود حق گمرکی به دولت پرداخت می‌کند (چهار درصد قیمت جنس) و با صادر کردن همان کالا به‌اندازه واردکردنش سود گمرکی از دولت دریافت می‌کند. با این کار دولت امارات بدون تولید هر نوع کالایی درآمد کرده است.

اما دلیل ورود خارجی‌ها به امارات چیز دیگری است. طبق قانون امارات اگر سرمایه‌گذاری خارجی با یکی از مواطین شریک شده به‌طوری‌که ۵۱ درصد سهام شرکت را مواطین داشته باشد و مابقی را سرمایه‌گذار خارجی، به این شرکت تسهیلات ویژه‌ای پرداخت می‌شود: تسهیلاتی که حقوق گمرکی پایین، وام‌های کلان کم‌بهره و امثالهم را شامل می¬شود. (در زبان عربی مواطین به بومی‌های یک کشور گفته می‌شود، بومی‌هایی که متولد آن کشور هستند، همچون ایرانی¬هایی که سال‌هاست در امارات زندگی می‌کنند و آنجا متولدشده‌اند و جزی از مواطین محسوب می‌شوند.)
«طبقه اجتماعی در امارات به دو گروه تقسیم می‌شود؛ بومی و غیربومی. غیربومی‌ها در خدمت بومی‌ها هستند و بومی‌ها هم …»
در واقع اگر عجم‌ها (غیربومی) در خدمت بومی‌ها نباشند سود سرشاری را از دست می‌دهند که اولین آن‌ها هم وام‌های کلان است.
کارشناسی دراین‌باره می‌گوید: «فقط تسهیلات بانکی برای تجار خارجی جذاب نیست. وقتی سرمایه‌گذاری در امارات قصد هزینه کردن دارد، نه‌تنها سنگی جلو پایش انداخته نمی‌شود، بلکه با استقبال دولت آنجا هم مواجه می‌شود. حتی در مواقعی به‌افتخار سرمایه‌گذار خارجی ضیافت شام هم برپا می‌شود. همین بار روانی ایجادشده برای تاجر کافی است تا او رغبت بیشتری به هزینه کردن در امارات داشته باشد.

اما تسهیلات فیزیکی احداث‌شده در بنادر امارات هم جزی از جاذبه‌های این کشور است. وقتی در بنادر امارات هر نوع کشتی و با هر نوع حجم و وزن باری قادر به پهلو گرفتن است و وقتی در کوتاه‌ترین زمان ممکنه بار خود را تخلیه می‌کند، دلیلی ندارد به سمت بنادر ایرانی راهی شود که توانایی میزبانی کشتی‌های سنگین را ندارند و اگر هم‌چنین توانایی وجود داشته باشد باید چند ماه منتظر تخلیه بار بماند.
باید به تمام این‌ها برگزاری چندین نمایشگاه تخصصی و بین‌المللی را هم اضافه کرد. نمایشگاه‌هایی مانند جی تکس که آخرینش یک‌صد و چهارده هزار نفر بازدیدکننده از سرتاسر دنیا داشت.

نمایشگاه‌هایی که محل مذاکره تاجرانی می‌شوند که در حالت عادی در امارات هیچ کاری ندارند و برای کسب بازار باید در همان کشورهای همسایه خود دنبال مشتری باشند. اما همسایه را در دبی پیدا می‌کنند و با او بر سر میز مذاکره می نشینند. دیگر برای اماراتی‌ها این عجیب نیست که تاجری فرانسوی با کارخانه‌داری آلمانی در نمایشگاهی عربی باهم قرارداد همکاری ببندند.
ضمناً باید توجه کرد که دبی به محلی برای دیدار ایرانیانی تبدیل‌شده است که برحسب شرایط سیاسی قادر به ملاقات یکدیگر نیستند. ملاقات‌هایی که عموماً به جشنواره‌های بزرگ تبدیل می‌شوند که عموم شرکت‌کنندگانش فارسی‌زبان هستند. همین جشنواره‌ها اما قسمتی از جاذبه تورهای فرهنگی امارات است.

از نظر فرهنگی و تاریخی دبی و امارات به تنهایی هیچ جاذبه‌ای ندارند اما امیرنشینان حاشیه خلیج‌فارس به توصیه مشاوران انگلیسی و آمریکایی، بهشتی برای مسافران ساخته‌اند که آن‌ها در رؤیاهایشان‌ هم نمی‌دیدند. وقتی یک شهروند اروپایی پا به امارات می‌گذارد و وارد هنلی می‌شود که در بهترین شهرهای اروپا هم نمونه‌اش را نمی‌یابد، حتماً برای با دوم هم به آنجا سر می‌زند و البته هوس می‌کند چند روی بیشتر در آنجا بماند.

اگر ما سال‌ها پیش‌طرحی را داشتیم که با یک پرواز از اسکی روی برف در دامنه‌های البرز به اسکی روی آب در خلیج‌فارس برسیم، آن‌ها هم اکنون و در اوج گرما، دامنه کوهی را به پیست سرپوشیده‌ای برای اسکی روی برف تبدیل کرده‌اند که آن طرفش به اسکی روی آب می‌رسد.
آن‌ها می‌خواهند دریا را خشک کنند و جزایری بسازند که هرکدام مشابه قاره‌ای است؛ جزیره‌ای شبیه به افریقا با تمام فرهنگ و رسوم آنجا و جزایری مشابه.
اگر هتل‌های ما برای ساخته‌شدن فقط چهار تا پنج سال باید در نوبت اخذ مجوز بمانند، بهترین هتل های دبی در عرض یک سال ساخته‌شده و میزبان مسافران پرتوقع می‌شوند.

دبی که در سالهای ابتدایی قرن بیست ویکم با افزایش گسترده پروژه های ساختمانی خود توانسته بود توجه جهان را به خود جلب کند، با آغاز بحران اقتصادی جهانگیر در سالهای ۲۰۰۷و ۲۰۰۸ میلادی، دچار سقوط شدیدی در بازار ساخت و ساز شد. در سال های رونق و رشد ساخت،به ویژه در سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶، دبی شاهد پدیداری سبک های گوناگون معماری در ساختمان های خود بود که بیشترشان، تعبیر مدرن از معماری اسلامی را یدک می کشیدند. مهمترین دلیل این روند که در کشورهای عربی و به ویژه دبی پیگیری می شد، حضور دفاتر برتر معماری و مهندسی دنیا در این بازار رو به رشد و پر رونق بود. در همین دوران، دبی همچنین توانست رکوردهایی از بزرگ ترین ها و بلندترین های دنیا را هم از آن خود کند. از جمله اینها می شود به بلندترین ساختمان دنیا، “برج خلیفه” با ارتفاع ۸۲۸ متر و بزرگ ترین مرکز خرید از لحاظ مساحت کلی،(دبی مال با مساحت یک میلیون و ۱۲۴ هزار متر مربع)بزرگ ترین آبنمای دنیا،”دبی فانتین” به طول ۲۷۵ متر و پرتاب ۱۵۰ متر و بزرگ ترین هتل ساخته شده دنیا، “برج رز و ریحان” با ۳۳۳متر اشاره کرد.

اگر کویرهای ایران به متروکه‌ترین مکان‌های کشور تبدیل‌شده است، اماراتی‌ها تورهای مختلف برای سفرهای کویری راه انداخته‌اند.
رودخانه‌های فصلی که نمونه‌اش در ایران کم نیست، برای اماراتی‌ها محلی برای درآمدزایی شده است. اماراتی‌ها حتی برای چراگاه‌های شترهایشان‌هم تور گذاشته‌اند.
آن‌ها به این وسیله کشوری را که حداکثر ۲ روز می‌توان گشت و از آن خسته شد، به کشوری با جاذبه‌های پیچیده و عجیب تبدیل کرده‌اند. جاذبه‌هایی که ستاره‌های بین‌المللی دنیای ورزش را هم مجاب به ماندن و بازی کردن در این شیخ‌نشین می‌کند.

تعبیر دیگری از دبی که بسیار از آن سخن گفته می شود، تصنعی بودن شهر است که هرگز به یک شهر واقعی با هویت واحد نمی ماند. این تعبیر تا حدی به کمرنگ بودن نگاه فرهنگی به معماری و استفاده ابزاری از آن، برای افزایش سرمایه های متمرکز در بخش ساختمان مربوط می شود. شهر پر است از آیکون های منفرد و مغشوش. استفاده افراطی از شیشه که محل اعراب اقلیمی هم ندارد، مزیت بر علت است.

عکس های قدیمی از دبی:

عکس دبی قدیم

دبی قدیم

دبی قدیم

دبی قدیم

دبی قدیم

عکس دبی قدیم

عکس دبی قدیم

عکس دبی قدیم

عکس دبی قدیم

عکس دبی قدیم

عکس دبی قدیم

دبی قدیم

دبی قدیم

دبی قدیم

دبی قدیم

دبی قدیم

دبی قدیم

عکس قدیمی از دبی

عکس قدیمی از دبی

دبی 30 سال پیش

دبی ۳۰ سال پیش

عکس قدیمی از دبی

عکس قدیمی از دبی

دبی 30 سال پیش

دبی ۳۰ سال پیش

دبی جدید

دبی جدید

عکس جدید از دبی

عکس جدید از دبی

عکس جدید از دبی

عکس جدید از دبی

عکس جدید از دبی

عکس جدید از دبی

دبی جدید

دبی جدید

وب سایت سون تارا کارگزار رسمی اخذ ویزا و رزرو و خرید بلیط و هتل و تور می باشد شما می توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دریافت تور، ویزا، رزرو و خرید بلیت، هتل و تور دبی از طریق راه های ارتباطی سایت با ما در تماس باشید.

اگر سوالی دارید در قسمت نظرات مطرح کنید کمتر از یک روز پاسخ شما را می دهیم.

با کارشناسان ما در آژانس هواپیمایی جهت اطلاعات بیشتر و یا درخواست ویزا شینگن تماس حاصل فرمائید.

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *