چیانگ مای CHIANG MAI

چیانگ مای معروف به رز شمال با موقعیتی دلربا در کناره رودخانه پینگ (Ping) قرار دارد. شهر و حومه آن دارای زیبایی‌های طبیعی و هویت فرهنگی بومی منحصر به فردی می‌باشد.

استان چیانگ مای یا چیانگ می یکی از استانهای کشور تایلند است. مساحت آن ۲۰۱۰۷ کیلومترمربع می‌باشد. جمعیت این استان در سال ۲۰۰۲ بالغ بر ۱۶۴۹۰۰۰ نفر برآورد شده است .چیانگ مای CHIANG MAI

چیانگ مای Chiang Mai شهر اصلی شمال تایلند و مرکز استان به حساب می‌آید که تقریباً در ۷۰۰ کیلومتری بانکوک قرار دارد و در میان مردم معروف به رز شمال است. در سال ۱۲۹۶ توسط پادشاه منگرای Mengrai به عنوان مرکز شاهنشاهی لانا Lanna تأسیس شد. این شهر دارای تاریخ مستقل و منحصر به فرد از زمان‌های گذشته است.

در این شهر می‌توانیم شاهد زندگی روزمره مردم، گویش، رسوم و غذاهای مخصوص آن‌ها باشیم و همچنین مقبره‌های کهن که به واسطه معماری خارق‌العاده شمال تایلند و جزئیات و دکوراسیون غنی آن معروف هستند را ببینیم.

چیانگ‌ مای Chiang Mai سنت خود را در ساختن صنایع دستی همچنان حفظ کرده و به عنوان مرکز تولید محصولاتی همچون چرم، چوب، نقره، سرامیک و غیره شناخته می‌شود که این شهر را به مرکز خرید صنایع دستی و هنری در سراسر کشور تبدیل کرده است.

جاذبه‌های شهر

وات فراسینگ Wat Phra Sing

تاریخچه‌ این مقبره جذاب به تاریخ ۱۳۴۵ برمی‌گردد و در جاده سم لن Sam Lan واقع شده است و تصویر بودای Phra Phwt thasihing محترم نیز در این زیارتگاه قرار دارد که برای جشن سال نو در سیزدهم و پانزدهم آوریل آن را تقدس می‌بخشند. این مقبره شامل کلیسای کوچک به نام لای خام Lai kham است که دارای کنده‌‌کاری‌های بدیع و دیوارهایی به سبک شمال است، با یک سنگ تراشیده شده موقر که دارای گنبد ناقوس شکل است.چیانگ مای CHIANG MAI

وات سوان دک Wat Suon Dok

این مقبره در جاده سوتپ Suthep قرار دارد و در قرن ۱۴ در باغ مورد علاقه شاه ساخته شده است. این مقبره از این جهت منحصر به فرد است که دارای خاکستر اجساد اعضای اسبق خانواده شاهنشاهی چیانگ مای می‌باشد. در مقبره ثانویه تصویر پیکر بودا از برنز ۵۰۰ ساله وجود دارد که یکی از بزرگترین پیکره‌های فلزی تایلند به شمار می‌آید.

Wat Suon Dok

چیانگ مای CHIANG MAI

وات چیانگ من Wat Chiang Man

این قدیمی‌ترین مقبره‌ چیانگ‌مای است که قدمتش به تاریخ ۱۲۹۶ باز می‌گردد و در جاده Ratchaphakhinai قرار گرفته است. این تاریخ زمانی است که شاه در اینجا می زیسته و شهر جدید چیانگ‌مای در حال ساخت بوده است.

وات چدی لوانگ Wat Chedi Luang

اینجا در جاده فرا پوکالائو Phra Pokkalao بزرگترین چدی Chedi در چیانگ‌مای قرار دارد که طول آن ۹۸ متر و عرض آن ۵۴ متر می‌باشد.

راه‌پله فاخر Naga یکی از مواردی است که ایوان جلوی کلیسا را زینت می‌بخشد.

وات کوتا اُ  Wat Kutao

در نزدیکی استادیوم چیانگ‌مای واقع شده و از نظر اینکه دارای Chedi پیازی عجیب و هندوانه‌ای شکل می‌باشد منحصر به فرد است. این ساختمان توسط چینی‌های رنگارنگ تزئین شده است و بیانگر ۵ ظرف خیرات راهبه می‌باشد.

وات چت یوت Wat Chet Yot

این مقبره درر شمال چهار راه Huai Kaeo Nimmanhe و با فاصله از مرکز شهر واقع شده است و دارای Chedi مربع شکل با هفت مناره است. این طراحی الهام گرفته از مقبره Bodhgaya در هند می‌باشد که مرکز روشنایی بودا بوده است.

وات یو مانگ Wat U – Mong

این مقبره در جاده سوتپ Suthep قرار گرفته است و Meditation در زمان پادشاه Mengari تأسیس شده و با دیگر مقبره‌های شهر چیانگ‌مای بسیار متفاوت است.

وات سافنگ Wat Saen Fang

این مقبره قدیمی واقع در جاده فا Phae از لحاظ معماری Burmese و شکلش بسیار جذاب است.

ویانگ کوم کم Wiang Kum Kam

در جنوب شرقی چیانگ‌کای، بین کیلومتر ۳ و ۴ جاده چیانگ‌مای به لمغون، این مرکز شهر قدیمی قرار دارد که توسط شاه منگاری Mengari قبل از ساختن چیانگ مای ساخته شده است.

موزه ملی Chiang Mai

جنب Wat Chet Yot و در گونه مدرن Lanna، موزه دارای کلکسیون هنرها و صنایع دستی شمال است.

موزه حشرات و عجایب طبیعی

در این محل کلکسیونی از حشرات داخلی و خارجی و همچنین فسیل حیوانات موجود است. موزه در ۷۲ کیلومتریNimmanhemin و ۱۲ کیلومتری Soi واقع شده است.

جاذبه‌های خارج از شهر

هوای کائو آربورتوم Huai Kaeo Arboretum

باغ وحش چیانگ‌مای Chiang Mai

نامتوک هوای کائو Namtok Huai Kaeo

وات فراپ دو سوتپ Wat Phrathat Doi Suthep

قصر فونینگ Phu Phing Palace

روستای قبیله‌ای دوپویی Doi Pui Tribal Village

بنای تاریخی خوررابا سیویچا Khuraba Siwichai

مرکز قدیمی فرهنگی چیانگ مای

وات فراتات سی چوم تانگ Wat Phrathat Si Chom Thong

وات فراتات دو نوی Wat Phrathat Doi Noi

نمتک ما کلنگ Namtok Mae Klang

تم بریچیندا Tham Borichinda

پارک ملی دوی اینتانونDoi Inthanon

Namtok Huai Kaeo

چیانگ مای CHIANG MAI

موزه قبیله‌ای

این موزه واقع در باغ Lunna پادشاه Rama در خیابان‌ چوتانا Chotana به شناسایی و جداسازی فرهنگ‌های موجود در میان نه قبیله بزرگ‌کارن Khamu, Thin, Lahu, Akha, Lisu, Yab, Hming می‌پردازد.

مزارع پروانه و ارغوان

چندین گلخانه‌ گل ارغوان در دره Mae Sa وجود دارد که بازدیدکنندگان می‌توانند غنچه‌های ارغوان را مشاهده کنند. برخی مزارع گل نیز دارای پروانه هستند که گونه‌های گرمسیری آن در محیط اطراف، قابل نظاره هستند.

مزرعه مار مائه‌سا Mae Sa

در حدود ۳ کیلومتری جاده Mae Rim به Samoeng، گونه‌های متنوع مارهای بومی تایلند قابل مشاهده هستند. همچنین برنامه‌های نیم ساعته نمایش مار در ساعت ۳۰/۱۱ ، ۱۵/۱۲، ۱۵/۱۳ بعدازظهر وجود دارند.

نامتوک مائه سا Namtok Mae Sa

این آبشار ۸ پله‌ای در مائه ریم Mae Rim در فاصله ۲۶ کیلومتری شهر واقع شده و در میان انبوهی از درختان محاصره گردیده است.

باغ گیاهی ملکه سیریکیت Sirikit

این باغ بین‌المللی گیاهی در ۱۲ کیلومتری خیابان Mae Rim به Samoeng واقع شده است و به منطقه کوهستانی کشیده می‌شود. این باغ برای تعظیم ملکه Sirikit در سال ۱۹۹۲ تأسیس شد. این باغ دارای مجموعه‌ای از گیاهان تایلندی و خارجی می‌باشد و دارای سه راه می‌باشد.چیانگ مای CHIANG MAI

مرکز تربیت فیل چیانگ دائو Chaing Dao

در کیلومتر ۵۷ خارج از بزرگراه ۱۰۷ واقع شده است. این مرکز بین Mae Taeng و Chiang Dao واقع شده و یکی از مراکز تربیت فیل است که فیل‌ها را برای اجرا در نمایش‌ها تربیت می‌کند.

اقامت در بن مائه کم پونگ Ban Mae Kampong

این روستا در ۵۰ کیلومتری شرق چیانگ مای و در ناحیه کوهستانی یا جنگل انبوه واقع شده است. بازدیدکنندگان می‌توانند زندگی در یک روستا تایلندی را تجربه کنند. همچنین می‌توانند فعالیت‌های دیگری هم داشته باشند. در نزدیکی این منطقه جاذبه‌هایی همچون آبشار، روستای کتان بافی و ایستگاه کشاورزی سلطنتی Huai Hong Khar وجود دارد.

Ban Mae Kampong

چیانگ مای CHIANG MAI

مسافرت

مسافرت و گشت و گذار در میان تپه‌ها و صخره‌‌های شمال، یکی از پرطرفدارترین فعالیت‌های چیانگ مای می‌باشد. این بهترین راه برای تجربه کردن محیط طبیعی و نظاره فرهنگ مختلف مردم روستاهای قبیله‌ای میباشد. ۶ قبیله مهم که در این مکان زندگی می‌کنند عبارتنداز: کارن Karen، هانگHang، لاهو Laho، یائو Yao، آخا Akha و لیسو Lisu. هر قبیله‌ دارای رسم و رسومات، نحوه لباس پوشیدن در جشن، زبان، مراسم، رقص و فعالیت‌های کشاورزی منحصر به فرد خود می‌باشد. بهترین راهنمایان سفر، جوانان هستند که قادر به صحبت به زبان انگلیسی، تایلندی و سه زبان بومی هستند. این نوع سفر معمولاً با پای پیاده، برخی اوقات به وسیله قایق، فیل، اسب یا جیپ صورت می‌پذیرد.

بازدید کنندگان می‌بایست به یاد داشته باشند که:

– به سمبل‌ها و ساختارهای مذهبی و اقتصادی مردم قبیله کاری نداشته باشند.

– لباس معمولی بپوشند. مردم این ناحیه خود مردمی ساده پوش هستند و لباس پوشیدن نامناسب بازدیدکنندگان آنها را ناراحت می‌کند.

– قبل از عکس گرفتن از دیگران از او اجازه بگیرید (برخی روستاها اجازه عکاسی نمی‌دهند)

– از فروش و تجارت دارو‌های غربی و مجلات لباس بپرهیزید. هدایایی مانند خودکار، سوزن، کاغذ، بند و کتان قابل قبول می‌باشد.

رخداد‌های خاص (منحصر به فرد)

جشنواره چتر بوسنگ Bo Sang

ژانویه

این جشن‌ در مرکز صنایع دستی Bo SANG دایر می‌شود و به نمایش تولیدات کاغذی، چترهای رنگ شده کاغذی، نمایش‌های فرهنگی، مسابقه زیبایی و نمایش زندگی سنتی می‌پردازد.

جشنواره گل

فوریه

این اتفاق سه روزه در جمعه اول فوریه همزمان با غنچه‌ دادن گل‌های استوایی، چیانگ‌مای رخ می‌دهد. این جشن‌ها شامل مسابقه باغ گل، مراسم زیبای موزیک و رقص می‌باشد. این اتفاق در ایستگاه راه‌اهن چیانگ‌مای می‌افتد که از روی پلNawarnt عبور می‌کند و انتهای آن در پارک نانگ بواک Nong Buak است.

جشنواره سانگکرن Song Kran

مراسم سال نو به نحوی خاص در چیانگ‌مای صورت می‌گیرد. یکی از رخدادهای این مراسم چیدن پیکره بودا به دور شهر چیانگ‌مای برای حمام مذهبی، ساختن بتکده شنی، رحمت سالخوردگان و پخش کردن آن می‌باشد.

جشنواره یی پنگ Yipeng

اواخر اکتبر/ اوایل نوامبر

همزمان با جشنواره لویی کراسونگ Loikrathony در شب ۱۴ ماه (ماه دوازدهم) این رخداد که شامل روشن شدن تمام چراغ‌‌ها به سمت آسمان برای ستایش خدایگان می‌باشد، صورت می‌گیرد. کارهایی از قبیل آتش‌بازی مسابقه چراغ قوه و مراسم زیبایی، از دیگر فعالیت‌های این جشنواره می‌باشد.

امکانات رفاهی (اقامتی)

چیانگ‌مای دارای انواع هتل‌ها و محل‌های اقامت با قیمت‌های متفاوت است. لیست قیمت این مکان‌ها را از TAT واقع در چیانگ مای، امفور مونژ، خیابان لمغون- چیانگ‌مای تهیه کنید.

خرید

چیانگ‌مای بزرگترین و اصلی‌ترین مرکز صنایع‌دستی سنتی و مدرن با کیفیت بالا است. خرید‌های دست اول عبارتند از:

کتان و چرم

چتر و سایبان

ظروف نقره

ظروف لاکی

اسباب/ حک شده بر روی چوب و صنایع چوب

محصولات قبیله‌ای

شامل تزئینات نقره، دستبند و النگو، گردنبند، آویز و همچنین پارچه‌های گلدوزی شده مانند تونیک، ژاکت، کیف، کیف پول، کلاه لبه دار و تور پیراهن می‌باشد.

سفالگری

چیانگ‌مای مرکز اصلی صنعت سفالگری در تایلند است. موارد تحسین شده همچون ظروف چینی، مانند ست غذاخوری، پایه‌های لامپ، اشیا، دکوری در اشکال مختلف تهیه می‌شود.

CHIANG MAI

چیانگ مای CHIANG MAI

نحوه رسیدن به آن محل

هوایی

پروازهای همه روزه از بانکوک به چیانگ‌مای توسط خطوط هوایی بین‌المللی تایلند.

قطار

خطوط قطاری تایلند خدمات روزانه خود را از ایستگاه قطار بانکوک ارائه میدهد. قطار‌ها ۴ بار در روز بین ساعت ۸ تا ۱۰ به سمت چیانگ‌مای حرکت می‌کنند.

از طریق اتوبوس

سفری ۱۰ ساعته از بانکوک به وسیله اتوبوس دارای تهویه هوای مطبوع.

اتومبیل شخصی (تاکسی)

از بزرگراه ۳۲ به Nakhon Sowan سپس بزرگراه شماره ۱ و بزرگراه ۱۱ به سمت چیانگ‌مای.

مائه هنگ سان Mae Hong Son

این منطقه دارای مناظر سحرآمیز آبشار، غار و روستاهای قبیله‌ای بومی می‌باشد که از آن منطقه‌ای رویایی برای مسافرتکسانی که عاشق حیات‌وحش هستند و شادمانی را در دره‌های سبز دنبال می‌کنند، می‌سازد.چیانگ مای CHIANG MAI

در غرب چیانگ‌مای در منطقه‌ مرزی شرقی میانمار واقع شده و مساحتی معادل ۱۲۶۸۱ کیلومتر مربع را به خود اختصاص می‌دهد که اکثر آن کوهستان‌ها و دره‌های پنهان است. این منطقه دارای مناظر سحر کننده آبشار، غار و روستاهای قبیله‌ای بومی می‌باشد که از آن منطقه‌ای رویایی برای مسافرت کسانی که عاشق حیات‌وحش هستند و شادمانی را در دره‌های سبز دنبال می‌کنند، می‌سازد.

این استان یکی از دورترین استان‌های تایلند به حساب می‌آید و تقریباً هویتی منحصر به فرد دارد. البته مرکز این استان هم از طریق هوا هم زمین قابل دسترسی است. این شهر در دره‌ای زیبا با صخره‌هایی احاطه شده و این اتفاق آن را به یکی از فریبنده‌ترین مکان‌های سرتاسر شمال تبدیل می‌کند. مقبره‌هایی به سبک Burmeae، آب‌گیر جذاب و ثبح‌های پر هیاهو این منطقه را لذت‌بخش می‌سازد و وجود هتل باعث به وجود آمدن زمینه‌ای عالی برای اقامت در اینجا می‌شود.

جاذبه‌های شهر

وات فراتات دوی کنگ مو Wat Phrathat Doi Kong Mu

وات فرانون Wat Phranon

وات کم کو Wat Kam ko

وات هوا ویانگ Wat Hua Wiang

وات چنگ خام Wat Chong Kham

وات چون کلنگ Wat Chon Klang

جاذبه‌های خارج از شهر

چشمه‌ آب گرم فابونگ Pha Bong

پارک ملی Thampla – Pha

نامتول فاسوئی Namtol Pha Suea

تام نم لت Thom Nam Lot

قایق سواری در رودخانه پای Pai

پارک ملی هوای نم دنگ Huai Nam Dang

چشمه‌های آب‌گرم تاپای Tha Pai

مرکز فرهنگی بومی خون یو آم Khun Yaum

مزرعه‌ گل‌های آفتابگردان وحشی Thung Bua Tang

پارک ملی سالاوین Salawin

پای Pai

رخدادهای خاص

فرآیند Poi Sang

مارچ و می- سنت قدیمی Thai Yai است که راهبه‌های داوطلب سرهای خود را می‌تراشند و پارچه‌ای می‌بندند و لباس‌هایی شاهزاده وار به تن میکنند و توسط اسب با مردم به آرامگاه شهر برده می‌شوند.

فرآیند چونگ فارا Chong Phara

اکتبر- Chong Phora قلعه‌هایی ساخته‌ شده از چوب و کاغذ هستند که با میوه‌، پرچم و کلامپ تزیین می‌شود. وقتی ماه کامل می‌شود در ماه یازدهم این قلعه‌ها در حیاط‌های خانه‌ها و آرامگاه‌ها به عنوان نماد خوش آمد گویی بودا در راه بازگشت به سمت مادرش در بهشت قرار می‌گیرند که این رسم ریشه‌ای غنی دارد. از دیگر فعالیت‌ها در این وقت رقصیدن و پوشیدن لباس‌های حیوانات است.

لوی کراسونگ Loi Krathing

اکتبر و نوامبر- علاوه بر جشن‌های سنتی کراسونگ حوالی رودخانه Chong Kham با شمع روشن و آویزان را بادکنک‌ها و آزاد شدن آنها در Wat Phrathat Dui Kong Mu هم برگزار می‌شود.

فستیوال شکوفه‌های بو آتنگ Bua Tong

هر ساله در ماه نوامبر قبیله‌های بخش‌های خوم یو آم طلایی انباشته می‌شوند. آنها به زردی طلا و به بزرگی گل آفتابگردان هستند

 Bua Tong

چیانگ مای CHIANG MAI

خرید در چیانگ مای CHIANG MAI

مرکز هنر بومی سلطنتی Mae Hong Son پیشنهاد خرید متنوعی از محصولات کار دستی از پارچه‌های بافته شده تا سبر را به بازدیدکنندگان می‌دهد

چگونگی رسیدن به آن محل

هوایی- پرواز مستقیمی از بانکوک به  Mar Hong Soal وجود ندارد و تنها راه سفر به چیانگ‌مای و از آنجا بهMachongson می‌باشد.

از طریق قطار

همه روزه از بانکوک حرکت می‌کند.

به وسیله اتوبوس

اتوبوس‌ها دارای تهویه‌ی هوای مطبوع و عادی همه روزه از بانکوک به مقصد Mae Hong Son حرکت می‌کنند. مدت زمان ۱۷ ساعت

به وسیله اتومبیل شخصی

Mae Hong Son در ۹۲۴ کیلومتری بانکوک واقع شده است. مسیر بزرگراه ۱ و ۱۱ به چیانگ مای و سپس از طریق بزرگراه ۱۰۸ یا ۱۰۹۵ از Pai به مقصد می‌رسید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به تایلند ، می توانید به ebook  آن مراجعه کنید

راهنمای گردشگری و سفر به کشور تایلند

  گردآوری: تارا رادفر

چیانگ مای CHIANG MAI

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *