چگونه ارزان سفر کنیم؟

چگونه ارزان سفر کنیم؟

تعطیلات برای بیشتر خانواده ها مزه سفر می دهد و سفر به تعطیلات مزه روز های تازه و شادتر را داشتن ، حتی اگر به جایی تکراری برویم مثل شمال یا جنوب یا شهری تاریخی و … اما مسافرت «پول» می خواهد و نمی توان منکر مخارج سفر شد. خصوصا اگر در زمان تعطیلات قصد سفر داشته باشیم که متأسفانه همه چیز گران تر می شود.

چگونه ارزان سفر کنیم؟ اما می توانیم با توجه به بودجه ای که داریم سفری را برنامه ریزی کنیم و حتی برای مدت کوتاه چند روزه حال و هوایمان را تغییر دهیم تا روزی که اوضاع اقتصادی بهتر شود و بتوان با فراغ بال بیشتری به سفر رفت. در آستانه روزهای بهاری نوروز که بسیاری دلشان می خواهد تنی به سفر بزنند و چمدان ببندند و از خانه و شهری که هر روز سال در آن چشم باز کرده اند به جایی بروند ، پیشنهاد هایی داریم برای داشتن یک سفر ارزان قیمت تر که شامل سفر های داخلی و خارجی می شود.

محلی را انتخاب کنید که توریست کمتری در تعطیلات نوروز به آنجا می رود : رفتن به شهر های شمالی در فصل نوروز یا اصفهان و شیراز و … که محل تجمع مسافران هستند برای شما که بودجه محدودی دارید ، مناسب نیست در حالی که شناسایی محل هایی که کمتر شناخته شده هستند ، می توانند مخارج کمتری را برای شما رقم بزنند. حتی ممکن است این شهر در شمال باشد اما شهری یا روستایی باشد که با هزینه کمتر بتوانید به آنجا سفر و اقامت کنید. می توانید از دوستانی که اهل سفر هستند و سایت های اینترنتی اطلاعات بگیرید.

هزینه حمل و نقل را کمتر کنید : درست است که به سفر رفتن با ماشین شخصی می تواند دلپذیرتر باشد و استقلال شما را حفظ کند ، اما اگر دو نفر هستید و جایی که می خواهید بروید روستایی یا شهری کوچک است که می توانید به راحتی در آن جا به جا شوید ، بهتر است فکر بردن ماشین را از سرتان بیرون کنید. مخصوصا اگر ماشین شما به خرج افتاده و امکان می دهید در راه شما را بگذارد به هیچ وجه توی جاده نیفتید. سفر رفتن با اتوبوس یا قطار انتخاب خوب و منطقی تری است.

در ضمن اگر چند نفر هستید و در یک ماشین جا می شوید همگی با یک ماشین که ایمنی بیشتری دارد به سفر بروید و پول بنزین و دیگر مخارج پیش آمده برای ماشین را بین خودتان تقسیم کنید. با این روش پول بنزین و دیگر مخارج کمتر می شود. حتی اگر تعداد زیادی هستید یک ون کرایه کنید و با آن به سفر بروید. با این روش دیگر لازم نیست خستگی رانندگی را هم تحمل کنید.

وسایل لازم را با خودتان ببرید : قبل از اینکه چمدان ببندید ، کاغذ و قلمی بردارید و وسایل ضروری که لازم دارید را بنویسید و کم کم آنها را تهیه کنید. دقت کنید وسایل و کالاهایی که لازم دارید و در خانه دارید را حتما با خودتان ببرید تا به خرج دوباره نیفتید. داروها ، دستگاه فشارسنج ، تست قند خون ، وسایل بچه ها مخصوصا اگر کودک نوپایی دارید را فراموش نکنید. دمپایی ، حتی کبریت و … را هم بردارید تا مجبور نشوید برای پیدا کرئن وسیله ای از این طرف شهری که نمی شناسید به سمت دیگری بروید و از طرفی هم زمان را از دست بدهید و هم وسیله ای که در خانه داشته اید را با قیمت بیشتری بخرید.

 

چگونه کم هزینه تر سفر کنیم؟

چگونه ارزان سفر کنیم

 

چگونه ارزان سفر کنیم؟

جای تعجب ندارد که مجمع عمومی سازمان جهانی جهانگردی شعار امسال را شعاری کوتاه و تاثیر گذار انتخاب کرده است ؛ «جهانگردی عامل توانگری». همانطور که می دانیم بسیاری از کشورهای کمتر توسعه یافته ، رونق اقتصادی و زندگی بهتر را مدیون صنعت گردشگری هستند ، آنان به میراث فرهنگی و طبیعی خود می بالند و در جوامع فقیر سنتی خود ، کسب و کار های کوچک را تجربه می کنند.

گردشگری اگر مطابق با کر جهانی اخلاق مدیریت شود ، به واقع به عنوان وسیله ای جهت دستیابی به اهداف توسعه هزاره سازمان ملل خواهد بود. اما به واقع از اولین گام که برای رقابت جهانی گردشگری برای توانگری در کنفرانس بین المللی ارتباطات گردشگری Tourcom در سال ۲۰۰۴ گذاشته شد ، تا کنون چه آموخته ایم؟ در اینکه گردشگری اقتصاد جهانی را پویایی می کند شکی نیست. گردشگری در دنیای تجارت حرف اول را می زند ، بزرگترین مبنای کسب درآمد ارزی و عامل اشتغال میلیون ها انسان که اثر این مشاغل در رده مشاغل کوچک یا خود اشتغالی هستند.

گردشگری مهمترین عامل ایجاد تعادل پرداخت ها در بسیاری از کشور ها است ، خصوصا در مورد کشور های کوچک در حال توسعه که اغلب گزینه آنان برای رقابت در جهان پر شتاب اقتصادی است. در مناطق در حال توسعه مشاغلی در رابطه با گردشگری خلق می شوند که فرصت های اقتصادی ایجاد شده به سراسر کشور ؟ می یابد و فواید آن در جوامع روستایی باقی می ماند.

گرچه واژه «توانگری» تنها یک اصطلاح اقتصادی نیست ، فرهنگ و محیط زیست جوامع نیز از عواید حاصل از خدمات و محصولات صنعت گردشگری سود می برند ، زیرا دولت ها با درآمد حاصل از گردشگری به مرمت بناهای تاریخ تاسیس و گشایش موزه ها و ایجاد پارک های ملی می پردازند ، و همزمان با گسترش گردشگری نیاز به توسعه زیر ساخت ها نیز احساس می شود و ساخت و تجهیز ، توسعه فرودگاه های جدید ، جاده ها ، بنادر ، سیستم آبیاری گیاهان ، سیتم دفع فاضلاب و … که همگی باعث بهبود زندگی جوامع ملی می شوند.

گردشگری داستان زندگی انسان هاست ؛ در مکزیک مردم می آموزند که چگونه محصولات سنتی خود را تولید کنند. در آسیای مرکزی زنان مشغولند ، همچون نیکان خود به بافت فرش هایی با نقوش هندسی که البته تمامی این فعالیت ها برای تولید محصول جهت ارائه و فروش به گردشگران است.

نمونه ای دیگر از ادله برای اثبات این ادعا که گردشگری عاملی برای حفظ فرهنگ هاست ، در قبایل پامپا رد آرژانتین ؛ جایی که یک گروه محلی ، آیین های نیاکان خود را برای گردشگران به نمایش می گذارند. مثال دیگر ماهیگیر مالزیایی است که در یک مجتمع تفریحی ساحلی در یک رستوران تازه افتتاح شده مهارت خود را در صید ماهی به طریق سنتی به نمایش می گذارد.

منفعت میزبان و میهمان کاملا دو جانبه است. گردشگران نیز در برخی موارد از فرهنگ جامعه میزبام متأثر می شوند و با شرکت در یک جشن روز مقدس ، همچون مردم محلی غذا می خورند و رفتار می کنند و به خرید سوغات می پردازند. والدین پر مشغله امروزی تعطیلات خود را در کنار همسر و فرزندان در یک ساحل استوایی می گذرانند ، خانواده ای که برای بازدید از تمدن های باستانی سلیقه ای مشترک دارن یا در مورد خواهر و برادری فکر کنید که سال هاست همدیگر را ملاقات نکرده اند و تعطیلات خود را در میعادگاه دوران کودکی در نقطه ای جذاب و دیدنی می گذرانند.

تمامی این نمونه ها نشانگر قدرت محرکه گردشگری برای تحکم پیوند های انسانی است ، در این رقابت عادلانه برای توانگری فقیرترین ملت ها چهاز لحاظ مالی و چه از لحاظ فکری ، ملتی است که از این فرصت های بیشمار استفاده نکند. این پیام دبیر کل سازمان جهانی جهانگردی UNWTO به مناسبت روز جهانی جهانگردی است ؛ پیامی برای همه میراث دوستان و علاقه مندان به سفر.

 

چگونه کم هزینه تر سفر کنیم؟

چگونه ارزان سفر کنیم

 

چگونه ارزان سفر کنیم؟

سفر نقطه ای برای شروع تحول

همچنین به مناسبت آغاز هفته گردشگری و فرارسیدن روز جهانی گردشگری ، رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صناع دستی و گردشگری نیز در پیامی تلاش سازمان متبوع خود را ، ایجاد زمینه تعامل بیشتر میان نخبگان و اصحاب فرهنگ و رسانه در حوزه های مختلف با توجهی متمرکز بر رونق و رواج گردشگری داخلی به مشابه زمینه ساز توسعه اقتصادی ، بر ترویج فرهنگ سفر آسان و کمک به ارزان شدن سفر برای اقشار کم درآمد دانست.

اسفندیار رحیم مشایی رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و معاون رئیس جمهوری در پیام خود آورده است : گردشگری ، نیاز بشری ، توصیه ای دینی  و وجهی مهم از فرهنگ ماست. آدمیان نیازمند تنوع چشم اندازهای زیستی و تغییر اقلیم اند.

حکمت آموزی در نقاط دور و نزدیک عالم ، بخشی عظیم از میراث ادبی و آموزه های فلسفی سرزمین ماست. سخن از سفر حکیمانی است که تا دور دست ترین  نقاط کره خاک را در دوران حیات خود پیمودند و سفر را نقطه آغاز «تغییر خود» و «تفسیر جهان» قرار دادند و فلک را سقف بشکافته و طرحی نو در انداختند. شرط پایبندی به سنت های فرهنگ ملی آن است که به سفر مثابه نقطه ای براث شروع تحول در حیات آدمی باور داشته تحول در زوایای دل و تعالی در افق ذهن که درک حکمت های خداوند برای زاده آدم ، منوط به نیل به آنهاست. پیشرفت های جامعه بشری در جهان امروز ، به سفر مفهومی متفاوت و به گردش ، معنایی عمیق بخشیده است.

افزایش امکانات مادی و اوقات فراغت انسان ها و توسعه تسهیلات جا به جایی ؛ سبب رونق گردشگری شده و وظایف حاکمیتی دولت ها در مناسبات زندگی ملت ها ، روابطی پیچیده در زمینه گردشگری پدید آورده است. از همین رو در هزاره جدید ، اهمیت صنعت گردشگری ، سیاستگذاری و برنامه ریزی برای آن در دستور کار تمامی دولت هاست. تبدیل امر گردشگری به صنعتی که دولت ها در جریان آن به بازار های یکدیگر چشم می دوزند و رقابت می ورزند و یا همکاری و همزیستی می کنند ، دولت ها را ناگزیر در مرکز تحولات گردشگری قرار داده است.

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *