کندلوس نوشهر؛ سفر به هزاره ها

هفت کیلومتر قبل از مرزن آباد در سمت چپ جاده چالوس – تهران. دهکده سرسبز و زیبای کندلوس قرار دارد که از جمله روستاهای «» بخش کجور شهرستان نوشهر است. کندلوس از روستاهای نمونه و گردشگر پذیر در استان مازندران است.

برای رسید به کندلوس نوشهر از محور کرج – چالوس که به سمت چالوس حرکت کنید هفت کیلومتر بعد از مرزن آباد به دوراهی کجور می رسید. در این راه فرعی پس از طی ۴۲ کیلومتر مسیر کوهستانی به روستای کندلوس می رسید. برخی منابع این دهکده را گذرگاه رستم ، قهرمان اسطوره ای ایران ذکر کردند و ناصرالدین شاه قاجار نیز در سال ۱۲۹۲ هجری چند روز در تنگه میخساز اطراق کرد.

کندلوس فقط به خاطر طبیعت زیبا و سرسبزش شهره عام وخاص نیست ، بلکه مجموعه فرهنگی کندلوس چنان وجاهتی به این روستای طبیعی بخشیده که هم اکنون روستای کندلوس به یکی از قطب های گردشگری استان مازندران تبدیل شده است.

این مجموعه تفریحی و تاریخی در سال ۱۳۶۷ به منظور ارج نهادن به فرهنگ و هنر و سنت مردم کجور ، پس از سال ها تلاش توسط مهندس «علی اصغر جهانگیری» ساخته شد. دهکده توریستی کندلوس اثری ماندگار است که به پشتوانه تاریخ چند هزار ساله اش این روز ها در انتظار ثبت در آثار ملی ایران است. حاج میرزا یدالله نظر پاک ، شیخ علی مقیمی کندلوسی ،وعلی اصغر جهانگیری از جمله مشاهیر این دهکده گردشگر پذیر است.

علی اصغر جهانگیری ، مؤسس مجموعه فرهنگی کندلوس نوشهر درباره سابقه تاریخی کندلوس می گوید :کندلوس که بخشی از میخ ساز محسوب می شود. ، در دامنه های سرسبز و کوهستانی البرز در منطقه کجور مازندران قرار گرفته است و شاهد تمدن گوناگونی در ادوار مختلف تاریخ بوده و نشانه هایی از تمدن قبل از میلاد ، تمدن ایران قبل از اسلام و تمدن ایران بعد از اسلام را در خود جای داده است.

به گفته او میخ ساز شامل چهار دهکده به نام های پیده ، گیل کلا ، میرکلا و کندلوس است. دهکده کندلوس که یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های انسانی منطقه کجور به شمار می رود و در دامنه های سلسله جبال البرز منتهی به دره زانوس واقع شده است. کندلوس شامل محله هایی به نام های درزی کلا ، ملا کلا ، جورسری ، جیر سری ، بنیم سری و سری دله است.

جهانگیری درباره مردم کندلوس می گوید : مردم کندلوس نوشهر خانه هایشان گلی ولی چشمه هایشان گوارا ، امکاناتشان اندکام مهربان و میهمان نواز ، سوخته از آفتاب و رنج کشیده از زمانه ولی صبور و بردبارند. هنوز بانگ خروس و پرندگان رنگ دهنده روزشان و زوزه شغال و صدای رودخانه زمزمه خواب شبانگاهشان است.

کار  و پیشه اهالی این دهکده از قدیم الایام تهیه و تولید چوب و زغال در زمستان و کشاورزی در تابستان بوده است و اکنون به دلیل مراقبت از جنگل ، اهالی علاوه بر کشاورزی به خیاطی و نجاری روی آورده اند. از صنایع دستی این دهکده می توان به بافتن جاجیم ، ابزار (پارچه پشمی چارخانه دستباف) جوراب ، دستکش و بلوز پشمی گلدار و نمدمالی اشاره کرد.

به گفته وی ، علاوه بر نی (نی هفت بند) که متداول ترین آلت موسیقی کندلوس است ، دهل و سرنا نیز از سابقه و شهرت قابل توجهی در این منطقه برخوردار است. سرنا در محل به یسیسی معروف است که از چوب شمشاد تراشیده می شود.مردم دهکده کندلوس نوشهر بخصوص بومیان آن سفید پوست و در بعضی موارد بور و چشم آبی هستند. اهالی کندلوس مردمانی مهربان و میهمان نوازند هرگز محبتی را بی پاسخ نمی گذارند. در این دهکده گدا وجود ندارد مردم عموما قانع اند و پر تلاش. با آنکه ۹ ماه از سال اکثر خانه ها خالی از سکنه است و در های همه منازل همه باز است.

ازجمله فعالیت‌هایی که به کندلوس نوشهر در کنار زیبایی‌های طبیعی جلوه‌ای خاص بخشیده و موجب شده است این دهکده از شهرت بسزایی برخوردار شود، برپایی دو موزه مردم شناسی و موزه گیاهان دارویی است. موزه مجموعه فرهنگی کندلوس یکی از موزه‌های منحصر به فرد استان مازندران است

که در آن آثاری از سفال، آبگینه، سکه، ظروف چینی و وسایل روشنایی از هزاره دوم قبل از میلاد تا دوره قاجاریه و بخش اسناد و کتب خطی، نسخ خطی قران، دیوان اشعار، عقدنامه، فرامین جمع آوری شده است.

 

 کندلوس نوشهر:

راهنمای سفر به چالوس

سفر به هزاره ها

کندلوس نوشهر

کندلوس نوشهر

تور چالوس

دهکده سرسبز و زیبای کندلوس

گردشگر پذیر

دهکده زیبای کندلوس

 

کندلوس نوشهر، سفر در  جاده چالوس – تهران.

کندلوس نوشهر، سفر به هزاره ها

کندلوس نوشهر

کندلوس نوشهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
تا دقایقی دیگر لینک مستقیم PDF به ایمیلتان ارسال می شود.
Increase more than 700% of Email Subscribers!
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio. Diam lorem auctor sit, a a? Lundium placerat mus massa nunc habitasse, arcu, etiam pulvinar.
  • Goblinus globalus fantumo tubus dia
  • Scelerisque cursus dignissim lopatico
  • Montes vutario lacus quis preambul den
  • Leftomato denitro oculus softam lorum
  • Spiratio dodenus christmas gulleria tix
  • Dualo fitemus lacus quis preambul pat
  • Montes vutario lacus quis digit turtulis
  We hate spam and never share your details.
دانلود PDF روشهای کاهش هزینه سفر
فقط چند لحظه تا دانلود فایل PDF فاصله دارید.
ما هم مانند شما از ایمیل های اسپم متنفریم.
خبرنامه ویزای کشورهای مختلف
این خبرنامه ویژه اخبار و رویدادها در زمینه ویزای کشورهای مختلف می باشد. برای کسب اطلاع از رویدادهای گردشگری، می توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید.
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
Turpis dis amet adipiscing hac montes odio ac velit? Porta, non rhoncus vut, vel, et adipiscing magna pulvinar adipiscing est adipiscing urna. Dignissim rhoncus scelerisque pulvinar?
پس از وارد کردن ایمیل، pdf شروع به دانلود می کند.