کویرهای ایران تشنه گردشگری

کویرهای ایران تشنه گردشگری

شاید با شنیدن کلمه کویر، خشکی، درماندگی و حشرات سمی اولین کلماتی باشند که به ذهن انسان خطور می‌کنند؛ این در حالی است که کویر می‌تواند یکی از بهترین مکان‌ها برای افرادی باشد که از هیاهوی شهرها کلافه شده‌اند. البته خشن، خشک و زمخت بودن کویر به واسطه نوع نگاهی است که به چنین اقلیمی در کشور ما می‌شود.

با اندکی تغییر زاویه نگاه، می‌توان دریافت که کویر نه‌تنها یک تهدید نیست بلکه در بعد گردشگری یک فرصت استثنایی برای ایران محسوب می‌شود. این اتفاق البته زمانی رخ می‌دهد که ما گردشگری را فقط در ابنیه تاریخی خلاصه نکنیم و بدانیم که اقلیم کویر در ایران یکی از جذاب ترین مناطق گردشگری ایران محسوب می‌شود. امروزه کویرگردی و به‌طور کلی طبیعت‌گردی یکی از پرمشتری‌ترین انواع گردشگری محسوب می‌شود.

در چند سال گذشته، به لطف توسعه گردشگری در کشور و نگاه ویژه به مقوله توریسم، گردشگری کویر نیز مورد توجه قرارگرفته است. کویرگردی در همان ابتدای مطرح‌شدن با سیل مخاطبان داخلی مواجه شد و مسوولان را به این فکر فروبرد که این قسم از گردشگری می‌تواند یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری در کشور به شمار آید.

تعداد زیاد گردشگران و کویرگردان واردشده به کویرهای کشور از یکسو و متقاضیان متعدد سرمایه‌گذاری در این مناطق از سوی دیگر، این نوید را می‌دهد که گردشگری کویر می‌تواند به‌عنوان یک صنعت کارآ مناطق کمتر توسعه‌یافته کویری را از وضع فعلی نجات داده و آنها را در مسیر توسعه و پیشرفت قرار بدهد.  در این میان اصفهان به عنوان یکی از استان‌های مهم در بحث گردشگری و کویرگردی مطرح است.

نکته مهم این است که مسوولان استانی و گردشگری اصفهان متوجه این موضوع مهم شده و از سرریز شدن مخاطبان داخلی خبر می‌دهند، البته آنها خوب می‌دانند که کویر می‌تواند یک جاذبه بسیار مهم برای گردشگران اروپایی نیز محسوب شود. آنها قطعا با دیدن کویرهای ایران از این نوع گردشگری که به ندرت در قاره سبز یافت می‌شود، استقبال خواهند کرد.

در همین زمینه فریدون الهیاری اعتقاد دارد جاذبه‌های خاص گردشگری کویر از جمله تپه‌های ماسه‌ای و دریاچه‌های نمکی به علاوه آسمان پر ستاره و مکان‌های رصد، وضعیت ویژه‌ای را برای گردشگری در این مناطق ایجاد کرده است. البته او در زمینه جذب گردشگر معتقد است در ابتدای راه هستیم، اما در همین مدت‌زمان هم توانسته‌ایم موفقیت‌های خوبی در جذب گردشگر داشته باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان بحث زیرساخت‌ها را مهم‌ترین مساله گردشگری کویر می‌داند که در مناطق کویری برای جذب گردشگر مطرح می‌شود؛ چراکه برای جذب گردشگر نیاز است که راه‌های مناسب وجود داشته باشد، رفت‌وآمدها مناسب بوده و اماکن اقامتی در حد و اندازه‌های گردشگری باشد و امنیت گردشگران نیز تامین شود.

وی از در دست نبودن آمار دقیق از شمار گردشگران کویری می‌گوید و تاکید می‌کند: «خوشبختانه در حال حاضر نگاه خوبی به کویر و گردشگری آن شده و گردشگران خارجی و بین‌المللی نیز با این نوع گردشگری در ایران آشنا می‌شوند و حتی در این بخش نیز با استقبال مواجه بوده‌ایم.»

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان از استقبال شدید برای سرمایه‌گذاری و توسعه گردشگری در مناطق کویری خبر می‌دهد و از ساخت چندین منطقه نمونه گردشگری در کویرهای اصفهان توسط همین سرمایه‌گذاران ابراز خوشحالی می‌کند.

الهیاری توسعه را حاصل رونق گردشگری در مناطق کویری می‌داند و می‌گوید: «مباحثی همچون اشتغال و جلوگیری از مهاجرت معکوس از جمله مهم‌ترین اتفاقاتی است که بارونق گردشگری در کویر رخ می‌دهد و همین موضوع موجب ثبات در مناطق کویری که کمتر توسعه‌یافته هم هستند، می‌شود؛ چرا که خوشبختانه آن‌طور که آمارهای نسبی نشان می‌دهد، گردشگران خارجی نیز کم‌کم با مناطق کویری کشور آشنا شده و این مناطق را برای گردشگری انتخاب می‌کنند.»

گردشگری کویر در ابتدای مسیر توسعه خود قرار دارد و قطعا در این میان کاستی‌هایی وجود دارد. این کاستی‌ها باید توسط سرمایه‌گذارانی که استقبال آنها از کویر چندان هم کم نیست، جبران شود. همچنین، اداره میراث فرهنگی و گردشگری باید برای جلوگیری از مشکلاتی که نظیر آن در مرنجاب در سال گذشته بارها ایجاد شد، تمام تلاش خود را به‌کار گیرد.

همچنین مسافران باید بدانند کویر با آن ظاهر بسیار خشن خود این روزها از گردشگران بسیاری در آغوش خود پذیرایی می‌کند، اما قطعا با رشد مسافر در این مناطق بکر، معضلات زیست‌محیطی نیز با احتمال بیشتری گریبان آن را خواهد گرفت. پس باید با کویرها مهربان‌تر برخورد کنیم تا حداقل این مناطق بکر زیبایی خود را از دست ندهند.

Please follow and like us:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *