کویر مرکزی ایران

کویر مرکزی ایران

شن های روان، رمل ها و تپه های ماسه ای و صدای آرام باد در پهنه دشت، آسمان صاف و پرستاره و در کنار اینها سکوت و آرامش سحرآمیز آن چیزی است که کویر های ایران نثار مسافرانش می کند. در سراسر ایران تکه های بزرگ و کوچک کویری فراوانی هستند که هر کدام به دلایلی خاص اسم و رسم پیدا کرده اند.

راهنمای سفر منحصر به فرد برای شما داریم که تعدادی از این تکه های کویری را در خود داده برنامه ای برای عبور از قلب دشت کویر؛ بزرگ ترین کویر ایران. وسیع ترین کویر ایران که از دامنه های جنوبی البرز تا مرکز ایران پهن شده، حدود ۸۰۰ کیلومتر طول و حدود ۶۰۰ کیلومتر عرض دارد.

مسیری هم که برای عبور از آن به شما پیشنهاد می کنیم از یزد و خرانق در جنوب این کویر شروع و با گذر از قلب کویر و حدود ۶۸۰ کیلومتر رانندگی در دامغان به پایان می رسد. عبور از قلب کویری ایران، کار راحتی نیست، غیر از یک خودروی سالم و قبراق، توان کافی و همراهان با تجربه می خواهد. اگر اینها را به علاوه حدود پنج روز تعطیل دارید، به دل کویر و راه پر خطرش بزنید.

 

تور کویر مرکزی ایران

سفر به کویر مرکزی ایران

 

از آویشن تا حصیر بافت

در خرانق می توانید از زنان خانه دار پتوهای دستبافت سنتی بخرید در روستای فرحزاد و مصر هم از آویشن کویری غافل نشوید. در بارانداز طباطبایی علاوه بر آویشن و دیگر گیاهان کویری، چالیز که زیرانداز مخصوص مناطق بیابانی را هم می توانید بخرد نان های خرمایی جندق هم بسیار خوشمزه اند.

 

تصاویر کویر مرکزی ایران:

عبور از کویر مرکزی ایران

گذر از دل کویر

عبور از دشت پرماجرا؛ کویر مرکزی ایران

مسیر: ۶۸ کیلومتری عبور از کویر مرکزی از یزد شروع و در دامغان تمام می شود

پس از یزد شما از شهرها و روستاهای ساغند، رباط پشت بادام، بیاضه گرمه خود، مصر جندق، معلمان و رشم می گذرید تا به دامغان برسید

از یزد تا رباط پشت بادام؛ حدود ۲۰۰ کیلومتر: از یزد وارد جاده طبس شوید. پس از حدود ۸۰ کیلومتر به روستای خرانق خواهید رسید. در این روستا گشت و گذار کنید و بعد به سمت روستای ساغند راه بیفتید. از خرانق تا ساغند حدود ۵۰ کیلومتر راه دارید. بعد از حدود ۲۵ کیلومتر بعد ساغند به کاروانسرای ساه عباسی الله آباد می رسید و ۴۶ کیلومتر بعد از آن به «رباط پشت بادام». مسیر بعد از رباط دو شاخه می شود؛ سمت راست به سمت طبس و سمت چپ به بیاضه می رود که شما باید مسیر سمت چپ را انتخاب کنید.

رباط پشت بادام تا خور؛ ۱۲۰ کیلومتر: از رباط تا بیاضه حدود ۶۰ کیلومتر باید برانید. از بیاضه مقصد بعد روستای گرمه است. از بیاضه تا گرمه حدود ۳۰ کیلومتر راه دارید. البته برای رسیدن به روستای گرمه باید از جاده اصلی؛ یعنی جاده بیاضه – خور وارد فرعی شوید. بعد از روستای «مهرنجان» وارد فرعی سمت چپ شوید.

تا بعد از حدود ۱۰ کیلومتر به روستای گرمه برسید. مقصد بعد خور است. لازم نیست مسیر رفته را برگردید، از روستای گرمه سه کیلومتر به سمت روستای نیشابور برانید و از آنجا هم سه کیلومتر که برانید وارد جاده اصلی می شوید.

از این فرعی حدود ۳۰ کیلومتر که برانید به خور خواهید رسید. اگر هم نخواهید به گرمه بروید مسیر مستقیم از بیاضه تا خود حدود ۶۰ کیلومتر است. مسافت گرمه تا خور ۳۵ کیلومتر است. از خور تا دامغان : ۳۶۰ کیلومتر: این بخش اصلی ترین بخش سفر است؛ چراکه هم روستاهای معروف کویر مرکزی در آن قرار دارند و هم بخش اصلی عبور از کویر مرکزی در این بخش انجام می شود.

 

جاذبه های کویر مرکزی ایران

کویر مرکزی ایران

 

مقصد بعدی جندق است که حدود ۱۰۵ کیلومتر تا خور فاصله دارد، اما پیش از آن می توانید دو روستای معروف کویری یعنی مصر و فرحزاد را تماشا کنید از خور به سمت غرب حرکت کنید و بعد از حدود ۱۵ کیلومتر وارد جاده فرعی شوید که به سمت شمال و روستای مصر می رود.

از ابتدای جاده فرعی تا مصر حدود ۴۵ کیلومتر راه دارید. روستای فرحزاد هم حدود سه کیلومتر تا مصر فاصله دارد. برای رفتن به سمت جندق لازم نیست دوباره به سمت خور برگردید. کافی است حدود پنج کیلومتر به سمت روستای امیرآباد، در جنوب مصر، برگردید و از یک جاده خاکی مناسب در سمت راست جاده، حدود ۴۰ کیلومتر برناید تا به جندق برسید.

از جندق تا معلمان حدود ۱۴۰ کیلومتر و از معلمان تا دامغان هم حدود ۱۲۰ کیلومتر باید برانید. در واقع این جاده تقریبا ۲۶۰ کیلومتری، کوتاهترین مسیر عبور از عرض این کویر محسوب می شده است.

در زمان های گذشته، کاروان ها این مسیر را تقریبا سه روزه طی می کردند که دچار یاران های ناگهانی و باتلاقی شدن زمین نشوند، اما شما می توانید دو ساعته از قلب کویر مرکزی ایران عبور کرده و به معلمان برسید، بهتر است در این مسیر کاملاً مجهز باشید؛ چراکه تا معلمان تقریبا هیچ آبادی وجود ندارد. در جندق، معلمان و همین طور ۴۰ کیلومتری دامغان پمپ بنزین وجود دارد.

 

لذت شتر سواری

گذر از دل کویر

 

مهمان کویر و آسمان؛ کویر مرکزی ایران

اگر مسیر را از سمت یزد شروع کرده باشید، این جذابیت های تاریخی و طبیعی در مسیرتان خواهد بود

خرانق: اولین محل دیدنی که در این مسیر به آن می رسید، روستای تاریخی خرانق است. خرانق اگر چه امروز روستایی کوچک است، اما زمانی برای خود عظمتی داشته این را از بخش قدیمی روستا که تاریخش تا دوره ساسانی عقب می رود، می توان فهمید قلعه خرانق با کوچه های پیچ در پیچ اش ، بسیار تماشایی است.

به این اثر تماشایی منار جنبان، مسجد جماع ، کاروانسرا، حمام ، آسیاب ،حسینیه، گورستان و چندین اثر کوچک و بزرگ دیگر را هم باید اضافه کرد. پل آببراه را هم که به سبک پل های ساسانی ساخته شده و به تازگی در فهرست آثار ملی جای گرفته در حاشیه روستا می توانید ببینید.

کویر ریگ زرین: یکی از کویرهای نزدیک خرانق، کویر ریگ زرین است. برای دیدن رمل های زیبای این کویر، باید بعد از ساغند در سمت چپ جاده به سمت روستای مغنستان حرکت کنید کویر ساغند هم در جنوب جاده قرار دارد.

 

تماشایی منار جنبان

کویر مرکزی ایران

 

روستای ساغند را که ۵۰ کیلومتر به سمت معادن چادر ملو ادامه دهید، در سمت چپ جاده به این کویر خواهید رسید در مسیر اصلی تقریبا ۲۵ کیلومتر بعد از روستای ساغند به کاروانسرای شاه عباسی الله آباد می رسید. این کاروانسرای صفوی، تا حدودی بازسازی شده و می توان در حیاطش کمی استراحت کرد.

رباط پشت بادام: محل بعدی،روستای رباط پشت بادام است. یک روستا با بافت کویری زیبا. در پشت بادام می توانید به مسجد جامع، امامزاده ابراهیم (ع) یا قنات «شور و شیرین» بروید، البته اگر آب قنات خشک نشده باشد.

بیاضه :معروف ترین دیدنی این روستا قلعه بیاضه است که ناصر خسرو هم در سفرنامه اش به آن اشاره کرده. یک قلعه خشت و گلی که ساخت اولیه اش به دوره ساسانی بر می گردد، با بنایی چند قلعه خشت و گلی که ساخت اولیه اش به دوره ساسانی بر می گردد، با بنایی چند طبقه و یک خندق عمیق. بعضی متعقدند این قلعه در دوره اسماعیلیه از پایگاه یاران حسن صباح بوده. بافت تاریخی این روستا هم بسیار تماشایی است و قدمت مسجد جامع آن هم به دوره صفوی بر می گردد.

 

قلعه بیاضه

گذر از دل کویر

 

گرمه: می توانید رسیدن تان به خور را کمی به تعویق بیندازید و وارد جاده فرعی روستای گرمه در سمت چپ جاده شوید. غیر از جذابیت های کویری، می توانید به تماشای نخلستان های اطراف روستا بروید. در وسط نخلستان گرمه هم یک آبگیر زیبا قرار دارد که آب از چشمه ای در کوه های شمال گرمه سرچشمه می گیرد. گرمه هم یک قلعه تاریخی دارد.

خور: خور هم یک شهر تاریخی این مسیر است که مساجد تاریخی و بافت سنتی دارد به اینها باید اضافه کنید، نخلستان های دور تادور شهر را که البته در آتش سوزی چند سال قبل، تقریبا از بین رفتند. اگر جاده خور را به سمت طبس ادامه دهید می توانید کویر طبقه یا دریاچه نمک را ببینید این کویر در ۳۰ کیلومتری خور به سمت طبس قرار دارد و جاده از میان این دریاچه نمک عبور می کند.

مصر و فرحزاد: این دو روستا که در فاصله سه کیلومتری از یکدیگر قرار دارند، به علت بافت کویری طبیعتی منحصر به فرد دارند. این دو روستا با تپه های شن روان و البته نخلستان و باغ و چند گندمزار احاطه شده اند «چال سلکنون»، «تخت عروس» و «تخت عباسی»و همین طور نیزار روستای مصر از جذابیت های این منطقه است.

 

جاذبه های دیدنی خور

گذر از دل کویر

 

جندق: جندق یکی از شهرهای تاریخی مسیر عبور از کویر مرکزی ایران است که بعضی آن را به انوشیروان ساسانی نسبت می دهند. این شهر یک قلعه تماشایی دارد که در بافت تاریخی قرار گرفته، غیر از کویرهای اطراف شهر، خانه شاعر معاصر، یعمای جندقی هم برای تماشا وجود دارد.

معلمان: جاده تاریخی جندق به روستای معلمان، بخش اصلی برنامه عبور از کویر مرکزی ایران است که به دلیل باتلاق های نمکی، مسیری بسیار مشکل است. در طول این مسیر شما از عرض کویر مرکزی ایران و یا دشت کویر عبور می کنید. منطقه ای که به خاطر نمک بسیار زیاد، تقریبا هیچ نوعی پوشش گیاهی ندارد. غیر از رمل و تپه های شنی ، بسترهای نمکی مسیل ها یکی از جذابیت های این جاده است. از میانه این کویر دیگر وارد استان سمنان شده اید.

 

تور روستای معلمان

کویر مرکزی ایران

 

در سمت چپ جاده کویر افسانه ای ریگ جن قرار دارد و پس از عبور از عرض کویر و پیش از روستای معلمان می توانید منطقه تپه ماهواری معروف دشت کویر را ببینید تپه هایی رنگی و زیبا مشرف به کویر و منطقه ای مناسب برای عکاسی. حدود ۱۰ کیلومتر پس از معلمان و در ادامه مسیر به سمت دامغان می توانید روستای رشم را هم ببینید کویرهای اطراف این روستاو چشمه معروف است.

دامغان: در ۴۰ کیلومتری دامغان در سمت راست جاده تابلوی روستای مسیح آباد را می بینید این روستا در مجاورت نمکزار حاج علی قلی است و بافت تاریخی آن هم تماشایی است. این مسیر غیر از دیگر روستاهای کویری این مسیر، جاذبه خاصی ندارد می توانید به دامغان برسید و از ده ها اثر تاریخی این شهر بازدید کنید.

 

روستای مسیح آباد

کویر مرکزی ایران

 

زیر سقف های کویری؛ کویر مرکزی ایران

می توانید در هتل های سنتی سا خانه های روستایی بمانید که برای اقامت تجهیز شده اند اگر هم مجهز هستید می توانید کنار آبادی ها چادر بزنید

خرانق: خرانق یک اقامتگاه سنتی دارد؛ کاروانسرای شاه عباسی خرانق که پس از مرمت تبدیل به یک اقامتگاه سنتی شد این کارکاروانسرا در تعطیلات شلوغ تر است و بهتر است، قبل از سفر با شماره ۷۵۲۱۳۷۴(۰۳۵۲) برای رزرو اقدام کنید

گرمه: در روستای گرمه نیز چندین مرکز اقامتی دایر است که معروف ترین آنها خانه «آتشونی» است. برای گرفتن اطلاعات بیشتر به نشانی: atesshooni.com مراجعه کنید یا با شماره های : ۰۹۳۵۴۲۲۴۷۴۸و ۴۶۳۴۸۱۵۶(۰۳۱) تماس بگیرید.

 

خرانق یک اقامتگاه سنتی

خودنمایی زمستان در کویر مرکزی ایران

 

بیاضه و خور: در بیاضه چندین خانه سنتی برای اقامت میهمانان وجود دارد، یکی از آنها مهمانسرای تلار است به شمارتلفن: ۰۹۱۳۲۲۳۱۵۵۸ در خور هم خانه هایی برای اقامت وجود دارد، یکی از آنها هتل بالی با شماره تلفن : ۴۶۳۲۴۵۷۲-۵(۰۳۱) و نشانی اینترنتی: hotelbali.ir است.

 

 زمستان در کویر مرکزی ایران بیاضه و خور

زمستان در کویر مرکزی ایران بیاضه و خور

 

مصرو فرحزاد: در منطقه مصر و فرحزاد هم مراکز اقامتی زیادی وجود دارد. در مصر می توانید در اقامتگاه علی ساربان با مدیریت «علی ابراهیم طباطبائی» با شماره تماس ۰۹۱۹۴۰۴۱۲۲۳ یا۵۸۵۳۲۴۰۹  (۰۳۱) تماس بگیرید اقامتگاه کاریز هم، یک انتخاب دیگر در مصر است با شماره تلفن ۰۹۱۳۲۲۳۱۵۸۹ در فرحزاد هم بارانداز طباطبایی مهیاست. برای اطلاعات بیشتر به نشانی: mesr.info سری بزنید یا با شماره ۰۹۱۳۳۲۳۴۱۸۸ آقای «هاشم طباطبایی» تماس بگیرید.

 

اقامت در منطقه مصر و فرحزاد

کویر مرکزی ایران

مواظب باشید:

در صورتی که می خواهید سفر کویری تان،  به کویر مرکزی ایران کم خطر و بیاد ماندنی باشد، نکات زیر را به خاطر بسپارید:

پیش از سفر دوستان و آشنایان را از مبدأ ، مقصد و مدت زمان سفر آگاه کنید تا در صورت دیرگرد شما به کمک تان بیایند.

آبادی های کویری فاصله زیادی از هم دارند؛ بنابراین قبل از حرکت، از سلامت خودروی تان مطمئن شوید.

 

جاذبه های توریستی کویر

تصویر زیبا از کویر مرکزی ایران

 

 • به هیچ وجه به تنهایی اقدام به یک سفر کویری نکنید.
 • زمین های حاشیه نمکزار رطوبت بالایی دارند و معمولاً باتلاقی هستند. بنابراین بهتر است با خودرو وارد نمکزار نشوید.
 • همیشه دو برابر نیاز خود آب همراه داشته باشید.
 • در بازدید از ماسه های روان و مناطق حتی المقدور از کمک راهنمای محلی استفاده کنید
 • به هیچ وجه عنوان دست تان در میان بوته ها و درختچه های کویری نکنید؛ چون محل زندگی بسیاری از جانداران است. علاوه برآنکه آرامش این جانوردان را به هم می زنید، ممکن است برای خودتان هم خطرناک باشد.
 • در صورتی که در چادر می مانید کفش ها و وسایل تان را درون چادر بگذارید و از بسته بودن زیپ چادر در تمام زمان اقامت ممئن شوید
 • در صورتی که مجهز به تجهیزات ناوبری همچون جی بی اس نیستند، به هیچ عنوان پیاده روی شبانه نکنید
 • حواس تان باشد، در قسمت زیادی از این مسیرآنتن تلفن همراه وجود ندارد؛ مخصوصا در حوالی معملمان و مصر.

 

کویر ایران

تصویر عجیب از کویر مرکزی ایران

 

Please follow and like us:

9 دیدگاه ها

 1. آرمان گفت:

  اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم
  کنید؟

 2. شروین کریمی گفت:

  خسته نباشید ممنون به خاطر این مطالب کاربردی

 3. گل افشان گفت:

  خسته نباشید مرسی به خاطر این مطلب
  مفید

 4. محمد از اهواز گفت:

  احسنت عالی بود. کاش میگفتین اگه یه وقت کسی گیر افتاد چکار باید بکنه یا نزدیکترین راه حل چیه. بازم مرسی

  • تارا رادفر گفت:

   نکات زیر را به خاطر بسپارید:
   *پیش از سفر دوستان و آشنایان را از مبدأ، مقصد و مدت زمان سفر آگاه کنید تا در صورت دیرگرد شما به کمک تان بیایند.
   *آبادی های کویری فاصله زیادی از هم دارند؛ بنابراین قبل از حرکت، از سلامت خودروی تان مطمئن شوید.
   *به هیچ وجه به تنهایی اقدام به یک سفر کویری نکنید.
   *زمین های حاشیه نمکزار رطوبت بالایی دارند و معمولاً باتلاقی هستند. بنابراین بهتر است با خودرو وارد نمکزار نشوید.
   *همیشه دو برابر نیاز خود آب همراه داشته باشید.
   *در بازدید از ماسه های روان و مناطق حتی المقدور از کمک راهنمای محلی استفاده کنید
   *به هیچ وجه عنوان دست تان در میان بوته ها و درختچه های کویری نکنید؛ چون محل زندگی بسیاری از جانداران است. علاوه برآنکه آرامش این جانوردان را به هم می زنید، ممکن است برای خودتان هم خطرناک باشد.
   *در صورتی که در چادر می مانید کفش ها و وسایل تان را درون چادر بگذارید و از بسته بودن زیپ چادر در تمام زمان اقامت مطمئن شوید.
   *در صورتی که مجهز به تجهیزات ناوبری همچون جی بی اس نیستند، به هیچ عنوان پیاده روی شبانه نکنید.
   *حواس تان باشد، در قسمت زیادی از این مسیر آنتن تلفن همراه وجود ندارد؛ مخصوصا در حوالی معملمان و مصر.

 5. امیر مجدآرا گفت:

  درود بیکران امیر مجدآرا هستم و مایلم که سفری بدرون قلب کویر مرکزی از روستای محمد آباد کورگز به طرود داشته باشم البته اطلاعات حدودی از منطقه دارم اما این سفر از اونجائیکه بسیار ویژه ست و در عین حال پر مخاطره نیاز به کمک دارم مخصوصا تجربه کسانیکه این مسیر رو پیموده اند. سپاسگزارم از راهنمایی

  • تارا رادفر گفت:

   این مسیری که شما می گویید دقیقا مشخص نکرده اید کجای کویر مرکزی مد نظرتان است چون ممکن است در کویر مصر، کرمان، یزد، زواره یا مرنجاب باشد بعضی اوقات اشخاص به سلیقه خود نامگذاری می کنند. نکته دیگر اینکه شهرستانهای اطراف این منطقه را پیدا کنید در آنجا حتما فدراسیون کوهنوردی پایگاه دارد، شماره تماس پایگاه در اینترنت است و می توانید تماس بگیرید آنها مسیر ها را رفته اند و اطلاعات دارند حتی می توانند بگویند شرایط منطقه چطور است و آیا در زمانی که می خواهید بروید مناسب است یا خطر دارد.
   در مورد راهنمایی هم می توانم بگوییم به کوههای اطراف، جلو، عقب، چپ و راست نگاه کنید در ذهنتان نشانه گذاری کنید و گرا بگذارید، اگر جی پی اس به همراه دارید باز هم به گرای اطراف دقت کنید چون گاهی اوقات GPS در شرایطی قرار می گیرد که خطا دارد و جهت غلط می دهد با قطب نما شمال و جنوب را نشانه گذاری کنید.
   در مورد حیوانات هم مراقب باشید حتما گروهی و یا حداقل دو یا سه نفره سفر کنید و هرگز تنها به منطقه نروید، چادر همراه داشته باشید، اگر هوا گرم شود عقرب و مار دارد. کوله و کفش خود را داخل چادر ببرید، عقرب و مار به داخل پوتین و کوله شما می روند اگر بیرون چادر می گذارید حتما داخل پلاستیک قرار دهید و در آن را ببندید. لباسها را داخل پلاستیک قرار دهید و سپس داخل کوله قرار دهید که اگر باران آمد لباسها و کیسه خوابتان خیس نشود و حتی کیسه خواب را داخل دو لایه قرار دهید که خیلی مهم است اگر خیس شود خطر مرگ وجود دارد. هوای شب های کویر در این ماه ها بسیار سرد است، لباس گرم همراه داشته باشید.

 6. سعیدی گفت:

  وای خیلی خوبه ساییتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *